ČlánkyRadek Jaroš nedávno zdolal Annapurnu. Pobyt v extrémních podmínkách nad 8 000 m n. m. je zajímavou kapitolou pro vědu - v současnosti ještě není důkladně prozkoumáno, jaký vliv může mít pobyt v takových výškách na lidský mozek. A právě Radek Jaroš se cestou na Annapurnu zúčastnil jednoho z výzkumů. Jak tento výzkum probíhal a co odhalil?
ČlánkyV minulém, šestém díle seriálu jsme se začali zabývat tím, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V tomto díle se podíváme na vztah Mayů k psychedelickým drogám.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Pohádky – řekl by člověk, když čte staré eposy. Statistici se teď ale na prastaré příběhy podívali okem moderní vědy a zjistili, že mezilidské vztahy v nich fungují mnohem reálněji než v moderní literatuře.
ČlánkyAntarktida je nejdrsnější světadíl a lidé se tu nikdy natrvalo neusadili, jediní obyvatelé jsou vědci. Přesto je dobývání Antarktidy příběhem neustálých změn, konfliktů a bojů o moc. Antarktida je podle Antarktického smluvního systému považována za nadnárodní území, které může sloužit jenom vědeckým účelům. Ale na jak dlouho?
13 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektOpět vám přinášíme pozoruhodné fotografie, které mohly vzniknout jenom díky vědě. Umění a věda k sobě mají totiž velmi blízko.
ČlánkyVe čtvrtek večer hraje Česká republika proti Portugalsku na fotbalovém Mistrovství Evropy. Pokud vám nejsou úplně jasná nějaká složitější pravidla, ještě si je rychle připomeňte!
ČlánkyPodívejte se na desítku toho nejzajímavějšího, co nám příroda ze svého tajemství poodhalila. Přinášíme vám fotografie i videa těchto úžasných organismů.
ČlánkyVzdělání už dávno není jen nuda v lavicích. Není třeba poslouchat nudné polovzdělané učitele, na které člověk občas narazí. Díky on-line kurzům se člověk dostane do virtuálních škamen, kde přednáší ti nejlepší vědci světa. A co je taky fajn – je to úplně zadarmo.
ČlánkyBritsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.
ČlánkyNedávno objevená fosilie gigantické želvy ukázala, že před 60 miliony lety byly zřejmě mimořádně vhodné podmínky pro vývoj gigantických živočišných druhů.
ČlánkyV minulém (3.) díle Mayského speciálu jste se dozvěděli pomocí rekonstrukce mayských nápisů, co by nám asi dnes pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat. V tomto díle se dozvíme, jak fenomén vůbec vznikl a odkud náš zájem o něj pochází.
ČlánkyOlomouc ve dnech 17. – 22. dubna žila 47. ročníkem Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Festival v závěru předal Cenu za přínos popularizaci vědy zásadní osobnosti v oblasti evoluce a genetiky, britskému vědci Stevu Jonesovi.
ČlánkyVzdálenou budoucnost si umí představit nejspíš málokdo z nás. Považujeme ji spíš za úplně jinou rovinu skutečnosti a většinou si s ní ani nevíme moc rady. Předvídání budoucnosti je však obor jako každý jiný…
ČlánkyUž před 2400 lety se řecký filosof Aristoteles zajímal o "věci, které nejsou viditelné za denního světla, ale jen ve tmě". Svítící organismy jsou totiž opravdu fascinující.
9 fotografií
ČlánkyVědci nedávno přišli s geniálně jednoduchou myšlenkou. Astronauti si budou moci snadno vytisknout nástroje, které se jim porouchají. Podívejte se na video National Geographic…
ČlánkyPrvní byli ve vesmíru Sověti. Pak Američané. A hned třetí se tam dostali Češi. Když hodnotíme naši minulost, na tenhle obrovský úspěch, který nám už nikdo nevezme, často zapomínáme. Stejně jako na muže, který to dokázal.
SPECIÁL: Osobnost týdneJsou inteligentní, jsou citliví, a dokonce občas pomáhají lidem. Čím dál více vědců požaduje, aby kytovci dostali práva podobná těm lidským.
ČlánkyO dinosaurech už toho víme spoustu. Bohužel věda je odkázaná jen na kosterní pozůstatky, takže mnoho dalších věcí si můžeme jen domýšlet. Třeba záhada dinosauřího upíra nebude asi jen tak vysvětlená…
SPECIÁL: DinosauřiJestli komunistický blok něco zvládal, tak to byla propaganda. Pulty obchodů sice byly prázdné, ale lákaly do nich nádherně barevné plakáty. A co teprve, když se propagovaly lety do vesmíru…
ČlánkyI věda se mýlí a mění své závěry. Nejdřív se předpokládalo, že je planeta Formalhaut-b třikrát větší než Jupiter, ale po pořízení snímků vědci zjistili, že planeta zřejmě úplně zmizela. Co se stalo?
ČlánkyV minulém díle seriálu o počátcích „fenoménu 2012“ jsme se stručně zabývali povahou mayského kalendáře, jeho dílčími cykly a také faktem, že z podstaty věci mayský kalendář žádný svůj přirozený konec nemá. Dnes se podíváme, o co se tedy opírají novodobé spekulace o tom, že Mayové očekávali na nějaké konkrétní datum konec světa.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Malba na obrázku je stará 43 000 roků – je tedy o 8000 starší než jakékoliv jiné výtvarné dílo. S nejvyšší pravděpodobností je to dílo člověka neandrtálského. Ale co na ní je?
ČlánkyNěkteré hrady byly záměrně postaveny jako sídlo více šlechtických rodin. Každý však obýval své jádro, většinou představované palácem a věží. Na západ od našich hranic se s touto zvláštností můžeme setkat docela často. Na českém území jsou však tyto typy hradů vzácné.
ČlánkySifaka je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejohroženějších lemurů na Madagaskaru. A jedním z vůbec nejohroženějších savců na světě. Vyskytuje se na jediném místě – v horských deštných pralesích národního parku Marojejy a v rezervaci Anjanaharibe-Sud na severovýchodě ostrova Madagaskar.
ČlánkyKaždou noc se otevřou kopule dalekohledů rozesetých po různých místech na Zemi i ve vesmíru. Ke zpracování obrovského množství dat se vědci rozhodli pozvat i amatéry. Třeba kohokoli z vás.
ČlánkySpojené státy vybudují do konce tohoto desetiletí trvalou základnu na Měsíci. Smělý plán pro případ svého zvolení představil ve středu na Floridě republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich.
ČlánkyCestovatelka a fotografka Líba Taylor nás tentokrát zavede do Mexika, do části, navštěvované hlavně kvůli starým mayským stavbám. Když si však pronajmete auto, dá se toho vidět a stihnout mnohem víc…
14 fotografií
ČlánkyMnoho ptačích samečků využívá své zářivě barevné peří, aby nalákali samičky. Ale nenápadný australský pták lemčík velký dovedl k dokonalosti umění iluze, s jejíž pomocí vábí ptačí dámy svého srdce.