Chladné období na Zemi před 116 miliony lety spustilo obdobné krizové jevy mořských ekosystémů, jakých jsme byly svědky v důsledku globálního oteplování, upozorňuje nová studie v časopise Nature Geoscience. Nabízí tak srovnání mezi výkyvy globálních teplot a koncentracemi skleníkových plynů, kterých jsme svědky nyní, a těmi v rozsahu milionů let.
ČlánkyStrašení vyčerpáním zásob ropy sice v poslední době zesláblo, ale poptávka po zdrojích energie zřejmě poroste do budoucna a žádný zdroj není nekonečný. Nicméně některé jsou větší než jiné. Představte si například jako obrovskou palivovou nádrž světový oceán. Hned dva různé výzkumy k tomu otevírají cestu.
ČlánkyRecepty na štěstí zažívají podobný mediální boom jako gastronomie. Na seznamu známých ingrediencí by však neměla chybět i zvídavost, otevřenost změně a nejistota.
ČlánkyRozsáhlá studie na úctyhodném vzorku 73 000 lidí sledovala, jaká skladba potravin je nejzdravější z pohledu délky života. Závěry studie byly zveřejněny v posledním vydání Journal of American Medical Association.
ČlánkyAž donedávna probíhalo hledání mimozemských civilizací jen na základě analýzy radiových vln z vesmíru v rámci projektu SETI. Nově však navrhují vědci jiný způsob: hledat tepelnou stopu civilizace v infračerveném spektru.
ČlánkyArcheologové objevili na pět tisíc maleb v 11 jeskyních a stržích pohoří Sierra de San Carlos poblíž Tamaulipas Burgos. Obrazy s motivy antropomorfními, zoomorfními, astronomickými a abstraktními vytvořily podle vědců tři skupiny lovců sběračů, jejichž historie sahá až do předkolumbovské éry..
ČlánkyGeneticky upravené potraviny jsou terčem kritiky kvůli možným negativním, ale doposud neprokázaným účinkům na lidský organismus. Čínští vědci narazili na mechanismus, kterým vlastně cokoli, co přijímáme, může ovlivnit lidský organismus. Informuje o tom server Alternet.org.
ČlánkyPavoučí sítě s kapkami rosy a tu a tam lapenou muškou se možná stanou minulostí. Studie v časopise PLoS ONE upozorňuje na poměrně překvapivou skutečnost, že pavouci upouštějí od spřádání sítí, což je součást evoluční změny, která má i konkrétní fyzické projevy.
ČlánkyZ analýzy dat shromážděných z Planckova teleskopu získali atronomové důkazy o působení jiných vesmírů. Jejich existence se zatím předpokládala pouze teoreticky.
ČlánkyVýzkum na čtyřech kontinentech poskytl nové důkazy k teorii o příčinách náhlé klimatické změny před 12 000 lety. Obrovské kataklyzma, které vedlo k vyhynutí mamutů a dalších velkých savců, vyvolal zřejmě dopad obrovského meteoritu nebo výbuch komety v atmosféře.
ČlánkyImunoložka Blanka Říhová a matematik Aleš Pultr v pondělí v pražském Karolinu převzali od Učené společnosti ČR medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová byla oceněna za významné objevy v imunologii v oblasti směrovaných polymerních léčiv, profesor Pultr za mimořádné výsledky v teorii matematických struktur.
ČlánkyBájné město opičího boha zřejmě odhalil v nitru honduraské džungle nový průzkum s pomocí laserového bombardování. A nejen to. Archeologové si jsou jistí, že pod zeleným příkrovem na ně čekají desítky pyramid ne v jednom, ale hned v několika městech zapomenuté civilizace.
ČlánkyVědecký svět složil poklonu filmovému herci Johnnymu Deppovi, když podle něj pojmenoval vyhynulého tvora s klepítky připomínajícími jeho slavnou postavu Střihorukého Edwarda.
ČlánkyNASA si za 15 milionů dolarů (asi 300 milionů Kč) pořizuje kvantový počítač, fungovat by měl od letošního podzimu. Zařízení, které budou sdílet NASA, technologická společnost Google a univerzitní vědci, podle BBC nabídne až 3600krát vyšší výpočetní rychlost než běžné počítače.
ČlánkyVe skupině 25 studentů zvýšily elektrošoky v průměru o 27 až 28 % jejich schopnost řešit matematické úlohy. Vědci z Oxfordské univerzity o svém úspěchu informují v novém čísle odborného časopisu Current Biology.
ČlánkyAmerickým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. IO svém úspěchu informovali v odborném časopise Cell.
ČlánkyDvě nové studie v časopise Nature Geoscience ukazují, kolik toho ještě nevíme o zemském jádru, jehož rotace uvnitř planety spoluvytváří silné magnetické pole, které chrání pozemskou biosféru před smrtícími účinky slunečního záření.
ČlánkyAčkoli se v hodinách dějepisu uvádějí jako příčina pádu říše římské nájezdy barbarů, nejcitelněji moc impéria podlomila mnohem méně patrná bakterie moru. Ukazují to nové analýzy koster z 6. století.
ČlánkyNení to tak dávno, co doslova obletěla svět avantýra světoznámého fyzika Paula Framptona, který na internetové seznamce nešťastně podlehl svodům "české bikiny modelky". Možná že více než kdy jindy, se lidé začali zaobírat tím, co jsou ti vědci vlastně zač…
ČlánkyDlouhý život patří lidským tužbám, které se naplňují a genetici dávají naději, že život může být delší. A nejsou v tom kouzla stejně jako v případě Wrangelova ostrova, který byl kdysi považován za čarovnou říši, a v současnosti za Sibiřské útočiště. Mnohem tepleji, ba přímo horko, je stále v Nemlčícím Zimbabwe, které dosud dusí stíny vlády Roberta Mugabeho. Nicměné jeden africký diktátor je zanedbatelný ve srovnání s problémem jako je Kletba hnojiv, která s v podstatě týká celého světa. A aby těch kontrastů nebylo málo, na závěr se u planetárních rozměrů dostaneme i k těm atomárním, protože vědcům stále nestačí prvky v Mendělejevově tabulce, a tak Hledači prvků hledají další a další.
ČasopisMyšlenka Evropské jednoty dostala nečekanou podporu od genetiků. Analýza DNA podle nové studie ukázala, že všichni dnešní Evropané mají společné předky, kteří žili před 1000 let. Stejně tak logicky samozřejmě dospějeme k závěru, že s větším časovým odstupem sdílí stejné předky celý lidský rod.
ČlánkySvým způsobem důkaz pro pravdivost biblického příběhu o Babylónské věži přinesla nová lingvistická studie, která odhalila společné kořeny jazyků v Eurasii. Před 15 000 lety si prý lidé nejspíš poměrně dobře rozuměli napříč oběma kontinenty.
ČlánkyPobřežní a podmořské sesuvy u vulkanických ostrovů jsou největší známé sesuvy na Zemi. A právě jejich výzkum provádějí čeští odborníci s podporou grantu National Geographic Society a Waitt Institute. Mimo jiné mají odpovědět na otázku, zda je možné velké sesuvy předvídat.
ČlánkyJako povrch Slunce - tak žhavé je zemské jádro. Teplota tam podle novách výzkumů dosahuje 6000 stupňů Celsia, což je o 1000 více, než vědci zjistili na základě jiného pokusu před 20 lety.
ČlánkySpor o globální oteplování připomíná přestřelku. Sotva se objeví studie, že přes rostoucí objem oxidu uhličitého ne doprovází odpovídající slibované zvýšení průměrných teplot, trumfuje protistrana studiemi o tom, že právě lidstvo ohřálo planetu nejvíce za poslední tisíce let.
ČlánkySupervulkán pod Yellowstonským parkem má pověst americké Nemesis, která může přinést zkázu polovině území Spojených států. Magmatický kotel, který dřímá pod povrchem, je větší, než geologové odhadovali.
ČlánkyHledáme jiné formy života ve vesmíru, ale ony přitom podle nových výzkumů existují i přímo na Zemi. Řada vědců razí myšlenku, že paralelně existuje "stínová biosféra".
ČlánkyVědci jsou zřejmě krůček od vůbec prvního přímého pozorování temné hmoty, která tvoří podstatnou část vesmíru. Ukazují to první výsledky experimentu, který tým fyziků z CERN uskutečnil s pomocí detektoru kosmického záření za 40 miliard, který byl instalován na Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2011.
ČlánkyZa jeden ze symbolů vyšší inteligence se považovala dlouho velikost mozku – zvláště u člověka ve srovnání s ostatními vyššími primáty. Nové výzkumy však dokládají, že jen ve velikosti to není. Evoluce je spojena spíše s organizací mozku a změně proporcí jeho jednotlivých regionů.
ČlánkyNe všechny přírodní katastrofy musejí být opravdu přírodní. Za některými může stát i člověk a jeho "nešetrná" činnost. Lidé dokážou způsobit i zemětřesení až o síle 5,6 stupně Richterovy stupnice.
ČlánkyNěkteří lidé nemají odvahu sestoupit do hlubin oceánů, a nemají tak nikdy možnost vidět tu nádhernou krajinu, která pod hladinou leží. Google vás ale tou krajinou provede. A věřte nám, že si budete připadat jako byste tam skutečně byli.
ČlánkyI v Česku najdete pestře zbarvené žáby. Skokani ostronosí jsou zbarveni do modra jen v době páření. Právě v těchto dnech se krajiny některých českých a moravských rybníků zabarvují do modra. Podívaná ale trvá jen chvíli, a pak se žabáci vracejí ke svému obvyklému hnědému odstínu. Kde je můžete vidět?
SPECIÁL: Počítačové hry ve 21. stoletíTlačítko To se mi líbí na Facebooku může o člověku odhalit víc, než sám tuší. V pondělí zveřejněný výzkum zjistil, že vzorce sestavené podle facebookových preferencí jsou schopné poskytnout překvapivě přesné odhady uživatelovy rasy, věku, IQ, sexuální orientace a dalších osobních údajů
ČlánkyNeandrtálci možná vyhynuli kvůli tomu, že měli příliš velké oči. Na zpracování zrakových vjemů tak museli využívat větší část mozku než moderní člověk Homo sapiens, který se mohl věnovat i abstraktnějšímu myšlení, což mu umožnilo přežít dobu ledovou.
ČlánkyNedávno objevená částice zřejmě opravdu je Higgsův boson, chybějící částice v teorii o vzniku vesmíru. Potvrzení by představovalo opravdovou vědeckou revoluci.
ČlánkyVědci hledají zbytky ruského meteoritu. A naši odborníci se pokoušejí zjistit, jestli by nemohl úlomek meteoritu přenášet mezi planetami život.
10 fotografií
ČlánkyMnohé rutinní rady lékařů už neplatí, a proto se možná stojí za to zamyslet nad vlastním vzděláváním. Poučit se o vlastní DNA a pochopit její fungování znamená odhalit její užitek pro vaše vlastní zdraví.
ČlánkyEgyptologům se podařil mimořádný objev. Objevili jedno z největších pohřebišť lovců-sběračů v Africe. Co o těchto lidech víme? Zeptali jsme se přímo našich českých vědců…
36 fotografií
ČlánkyUž staré severské ságy hovořily o takzvaných slunečních kamenech, které při neznalosti kompasu Vikingům pomáhaly určovat pozici lodí na širém oceánu. A současní vědci nyní zjistili, že tyto kameny byly skutečné. A jeden dokonce objevili na vraku lodi. Jak vypadal?
ČlánkyTaké nemáte dost času na svou rodinu, přátele, koníčky a připadá vám, že svůj život nežijete tak, jak byste si přáli? Pocit věčného „nestíhání“ a časového tlaku přiměl mladého německého dokumentaristu Floriana Opitze hledat příčiny a možná řešení tohoto problému moderní společnosti.
ČlánkyČeské vědecké expedici pod vedením Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se podařilo ve středním Súdánu učinit objev jednoho z největších pohřebišť lovců-sběračů v severní Africe.