ŠTÍTEK: Velikonoce

Ilustrační foto. Velikonoce.
Že Velikonoce letos připadly na poměrně brzké datum asi netřeba připomínat, jsou už totiž za dveřmi a slavíme je teď o prodlouženém víkendu od 29. března. Přes časný velikonoční termín to ale vypadá na teplé počasí, a to i v Libereckém kraji. Konkrétně v Liberci bude podle předpovědi nejteplejší neděle, kdy se mají teploty vyšplhat přes den až k 20 stupňům a v České Lípě dokonce až na 23 °C.

Na letní teploty to vypadá o Velikonocích i na Liberecku, tedy kromě pondělí

Liberecko
K Velikonocům patří tradiční pochoutky.
Lidé, kteří slaví velikonoční svátky doma a potrpí si na výzdobu, určitě vědí, že vedle malovaných vajíček je nejefektnější ozdobou slavnostního stolu velikonoční beránek upečený ze sladkého těsta. Dá se připravit a ozdobit na mnoho způsobů a zpravidla mu nechybí mašlička kolem krku a někdy třímá i vítězný praporec. Proč o Velikonocích pečeme právě beránka? A jak upéct nejlepšího beránka? Podívejte se na recept na vláčné chutné těsto.
12 fotografií

Krasavec s mašlí: Jak jednoduše upéct dobrého a vláčného velikonočního beránka

Za jídlem
Stolní tenistky Hodonína se v semifinále Ligy mistryň utkaly s francouzským týmem Etival ASRTT. Zápas sledovala vyprodaná hala TEZA.
Tolik lidí na stolní tenis v Hodoníně ještě nepřišlo. Zaplněná sportovní hala TEZA viděla ve středu večer velké utkání, ani fantastičtí diváci ale domácí stolní tenistky k výhře nedotlačili. České šampionky podlehly v úvodním semifinálovém duelu Ligy mistryň francouzskému Etivalu ASRTT 1:3 a před páteční odvetou mají k postupu dál. 
78 fotografií

Neuvěřitelný zážitek, ale hodně krutý výsledek, říká trenér stolních tenistek

Ostatní sporty
Dnes jsme se rozhodli, když se blíží Velikonoce, jejichž symbolem jsou malovaná vajíčka, představit vám několik vozidel, kterým se této přezdívky mezi uživateli a motoristickými fanoušky dostalo. Na sním je BMW Isetta.
Říká se jim vajíčka nebo taky bubliny. Řeč je o většinou malých aut, které upoutaly svou pozornost hlavně tvarem, ale také úsporností, třeba při spotřebě paliva. Někdy také i tím, jak vznikla nebo k čemu sloužila. A protože symbolem blížících se Velikonoc jsou hlavně vajíčka, rozhodli jsme se vám některá, ta motoristická, tak trochu naservírovat na předvelikonoční stůl.
17 fotografií

Velikonoce se blíží a není vejce jako vejce. Prohlédněte si ta automobilová

Automagazín
Výhra se nerodila snadno, ale letohradští hokejbalisté (v bílých dresech) nakonec na rivala z Dobřan nalezli recept.
Předposlední domácí zápas v základní části Crossdock extraligy zvládli letohradští Jeleni vítězně. A bylo by svým způsobem s podivem, kdyby se jim to nepovedlo, přece jenom soupeře z Dobřan, který nemá naději na postup do play off, by na vlastním stadionu porážet měli. Povedlo se jim to zásluhou zlepšeného výkonu ve druhé a třetí třetině a bezchybné defenzivní práce. V tabulce jsou aktuálně šestí.

Po druhém gólu z nás spadla nervozita, řekl po výhře kapitán Jelenů

Ostatní sporty
Velikonoční jidáše mají zpravidla tvar provazu
Velikonoce jsou svátky plné rituálů a symboliky. Kromě náboženských obřadů a pomlázky se symbolika odráží také v jídle. Například na Zelený čtvrtek ráno ještě před východem slunce by lidé měli jíst jidáše, tradiční velikonoční pečivo, aby si tak zajistili ochranu před nebezpečnými hady, hmyzem i lidmi. Proč se pečou jidáše? Přečtěte si, jak získaly jidáše svůj název a proč mají tvar provazu. Najdete také recept na opravdu dobré jidáše.

Podle pověsti přináší zdraví a chrání před zlem: Jak jednoduše upéct jidáše

Za jídlem
Lékárna, ilustrační snímek.
Pohotovostní lékárenská služba bude o svátcích dostupná i v Ústí nad Labem. Na Velký pátek 29. dubna jsou otevřeny supermarkety a spolu s nimi i lékárny řetězců. Na Velikonoce to ovšem bude složitější, jelikož na pondělí 1. dubna se již vztahují nařízení o uzavření velkých podniků během státních svátků.

Nevíte kam do lékárny o Velikonočním pondělí? Do nemocnice

Ústecko
Ježíškovy Matičky - velikonoční zvyk z Olomoucka. Průvod z Bělkovic - Lašťan do Dolan
Květnou nedělí (letos 24. března) začala pro křesťany nejposvátnější a nejvýznamnější část roku, tzv. Svatý týden. Vyvrcholí na Velikonoční neděli oslavou Ježíšova vzkříšení. Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem po celém světě, významnější než Vánoce. Je s nimi spojeno velké množství tradic a symboliky. Projděte si s Deníkem církevní velikonoční kalendář i některé zvyky, které se tradičně dodržovaly, či stále dodržují, na Hané.
16 fotografií

Průvodce Velikonocemi: co je Bílá sobota, proč se koupe venku a chodí klapači

Olomoucko