ŠTÍTEK: Velikonoce

Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisejí jen volně. Podívejte se ve fotogalerii, jak tento den probíhal v Římskokatolické farnosti v Poličce.
17 fotografií

Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce

Zprávy
Zdravotní horoskop na duben 2024
Duben už definitivně bude patřit jaru. Jarní únava ustoupí přípravám na teplejší období a plánování letních dovolených. Mnozí chronicky nemocní mohou počítat se zlepšením zdravotního stavu, zahrádkáři by si naopak měli dávat pozor na problémy se zády, jelikož v dubnu bývají obvykle hodně aktivní. Alergici vítají jaro s menší radostí, letos je pyly obzvlášť potrápí. Podívejte se na speciální zdravotní horoskop pro všechna znamení pro následující týdny.

Velký dubnový zdravotní horoskop. Kdo si má raději dát méně kávy?

Ženy
Vietnamští buddhisté se sešli na obřadu ve své svatyni Pagoda v Mostě, kde uctili svátek Quan The Am Bo Tat, ztělesnění soucitu.
Na přivítanou tradiční vývar s rýžovými nudlemi a čerstvým koriandrem a pak horký neslazený čaj. Pohoštěním v předsálí svatyně Pagoda v Mostě zahájili místní vietnamští buddhisté oslavu svátku Quan Thế Âm Bồ Tát. Ten sice není tak významný jako Vesak, ale vietnamská menšina ho řadí mezi nejoblíbenější. Galerii ze slavnosti najdete níže v článku.

Ojedinělá svatyně v Mostě opět ožila. Nahlédněte do barvitého světa Vietnamců

Mostecko
Zničené kontejnery a jejich okolí v Bystřanech.
Poklidnou dobu Velikonoc pokazil lidem v Bystřanech žhář, který tam během jednoho dne zapálil několik plastových kontejnerů. U jednoho z nich plameny přeskočily na sousední zateplenou stěnu školních dílen. Škoda je už přes 800 tisíc korun a nemusí to být konečná částka. Případ šetří policie. Rekordmanem na Teplicku zatím zůstává žena, která stihla za jednu noc šest kontejnerů a jedno auto.
4 fotografie

V Bystřanech škodí žhář. Škoda jde k milionu korun. Neviděl ho někdo?

Krimi
Zápas 15. kola okresního přeboru Karvinska Gascontrol Havířov - Horní Suchá B 0:0.
/FOTOGALERIE/ Jako poslední ze všech fotbalových soutěží vstoupil o Velikonocích do druhé části sezony okresní přebor Karvinska. Odehrálo se jen šest zápasů, neboť Těrlicko na jaře odstoupilo ze soutěže a jeho podzimní výsledky se anulovaly. O body se soupeři v 15. kole čtyřikrát rozdělili. Padlo celkem 22 gólů (13:9), ale také 26 žlutých (16:10) a 3 červené karty (0:3).
33 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku – okresní přebor Karvinska

Okresy
Fotbalista Hradčovic Radek Hlaváč se dříve věnoval také požárnímu sportu.
Od dětství se pohybuje mezi hasiči. I když u požáru byl pouze jednou, za sebou má spousty závodů v požárním sportu. Dvaadvacetiletý Radek Hlaváč z Hradčovic se však věnuje také fotbalu. O Velikonocích na sebe upozornil hattrickem do sítě Kostelan nad Moravou, domácímu týmu pomohl v zápase 15. kola uherskohradišťské okresní soutěže skupiny A k výhře 4:1.

Dělá hasiče, střílí góly. Hlaváč si užil hattrick i obchůzku po děvčatech

Okresy
Ilustrační foto.
Na tři a půl roku do věznice s ostrahou poslal Okresní soud v Lounech 21letého Vladislava B. za jeho podvody ve virtuálním světě. V několika aplikacích a na seznamovacích portálech vystupoval pod různou ženskou identitou a od důvěřivců lačnících po seznámení získával peníze smyšlenými historkami. Devět poškozených mužů mu na základě vylhaných tvrzení třeba o úhradě pohřbu babičky, oddlužení, získání dědictví nebo zaplacení nájmu poslalo celkem přibližně 2,2 milionu korun, část z těchto peněz „pral“ přes účty svých příbuzných. 

Tři a půl roku vězení. Muži lačnící po seznámení poslali podvodníkovi miliony

Krimi
Zakladatelé malenické Neckyjády.
Neckyjáda v Malenicích baví generace nejen místních, ale i přespolních. Jen málokdo už ale ví, jak to celé začalo. Bylo to o Velikonocích v roce 1996. Na lavičce v hamru seděli tři muži - Oldřich Hamtil, Jaroslav Mráz starší a Vláďa Runštuk a bavili se o tom, co všechno zažili, kolik řek už sjeli, ale že Volyňku ještě nepokořili. A od slov už nebylo daleko k činům. Na první splouvání Volyňky vzpomíná pamětnice Věra Pajerová z Malenic.
57 fotografií

Za první splouvání Volyňky dostali chlapi husu. Kdo začal malenickou neckyjádu?

Strakonicko
Velikonoční tvoření ve školní družině.
Velikonoce jsou svátky jara, a tak není divu, že se staly i tradicí v činnosti naší školní družiny, kdy v jednotlivých odděleních se na tyto svátky všichni připravují. Stejně tomu bylo i v letošním roce. Všichni se tešili na pomlázku. Asi o něco více děvčata, neboť vše mohou po čtyřech letech vrátit chlapcům? A víte proč? Je přeci přestupný rok a děvčata mají navrch.
35 fotografií

Podívejte se: Jak vypadá velikonoční tvoření ve školní družině

Čtenář reportér
Zavřený obchod. Ilustrační snímek
Obchody větší než dvě stě metrů čtverečních jsou povinně zavřené jen po některé státní svátky. Příkladem jsou Velikonoce. Na Velký pátek otevřeno, na Velikonoční pondělí rolety dolů. Nyní dva poslanci ODS Pavel Bureš a Jan Staněk navrhují sněmovně, aby zákaz prodeje ve velkých obchodech zcela zrušila. Podle bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas si však většina lidí na různou otevírací dobu zvykla. Hlavně ti starší šedesáti let. Mladší a zejména Pražané jsou spíše pro to, aby obchody mohly prodávat volně celý rok.

Mají mít po všechny svátky otevřeno i velké obchody? Přinášíme argumenty

Černá a bílá
Krajská fotbalová I. A třída.
/I. A TŘÍDA/ První proti poslednímu? Ne vždycky to bývá jednoznačná záležitost, ale ve velikonočním souboji Zámrsku proti FC Jiskra 2008 se přesně o takový případ jednalo. Outsider tak tak unikl dvoucifernému přídělu. A vedoucí celek krajské I. A třídy navýšil svůj náskok na čele na nesporně velmi zajímavých devět bodů, protože jeho pronásledovatelé ze Skutče a Moravské Třebové ztráceli remízami.

Lídr ze Zámrsku neměl s rivalem žádné slitování. Gólové Velikonoce i v Ústí

Kraje
Velikonoce na Malé Hané
Před velikonočním pondělkem jsme coby kluci hledali kolem potoka Úsobrnky vhodné vrby, které by měly příhodné proutí na pomlázku. U nás jsme jí říkali žila nebo mrskut (od slova namrskat). Tento název pomlázky se říká na Hané i na té naší Malé Hané – kraj kolem historického královského města Jevíčka.
7 fotografií

FOTO: Velikonoce na Malé Hané

Čtenář reportér