ŠTÍTEK: Venezuela

Inka Delevová v novostrašeckém muzeu
Nové Strašecí – Obrázky, které pohladí po duši a zavedou vás do jiného světa, vystavuje v Muzeu T.G.M. v Novém Strašecí malířka a výtvarnice Inka Delevová. Mohli jste je potkat v odborných anatomických atlasech, publikacích o rostlinách, ale i v kuchařce nebo v knihách pro děti. Dokonce namalovala terč rakovnickým ostrostřelcům a vytvořila jim medaile.

Na Rakovnicku potkala skvělé lidi a miluje křivoklátské lesy

Rakovnicko
Čína dnes oznámila svůj první případ nákazy virem zika. Infikovaným je čtyřiatřicetiletý muž, který se nedávno vrátil z Venezuely.
Peking – Čína dnes oznámila svůj první případ nákazy virem zika. Infikovaným je čtyřiatřicetiletý muž, který se nedávno vrátil z Venezuely, informovala agentura AP. Čínská národní komise pro zdraví a rodinné plánování však uvedla, že pravděpodobnost rozšíření viru v nejlidnatější zemi světa je „mimořádně nízká" vzhledem k zimním teplotám a malé aktivitě komárů, kteří jsou hlavními přenašeči viru.

Čína hlásí první případ infekce virem zika

Svět
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Caracas – Ve Venezuele úřady dosud zaznamenaly 4700 podezření na onemocnění virem zika. Ve čtvrtek to uvedla místní ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová, a prolomila tak kritizované mlčení této jihoamerické země v otázce šíření viru. Sousední státy Brazílie a Kolumbie přitom patří v Latinské Americe k nejpostiženějším. Ministryně slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru.

Venezuela ohlásila téměř pět tisíc podezření na onemocnění zikou

Svět
Nicolas Maduro
Caracas - Dekret o stavu ekonomické nouze, který v pátek vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro, hospodářskou krizi v zemi jen zhorší, domnívají se někteří experti, které citovaly server BBC a španělský deník El Mundo. Neobsahuje totiž konkrétní opatření, nýbrž jen dává prezidentovi jakýsi bianco šek. Obavu vzbuzuje zejména ustanovení, podle něhož vláda může ve stavu nouze zajistit potraviny pro obyvatele i "vyvlastněním distribučního řetězce".

Dekret o ekonomické nouzi ve Venezuele vzbuzuje obavy

Svět
Nicolas Maduro
Caracas - Levicová vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyhlásila dnes na 60 dní stav hospodářské nouze. Centrální banka předtím oznámila, že inflace v zemi dosáhla na konci třetího čtvrtletí loňského roku 141,5 procenta a hrubý domácí produkt klesl ve stejnou dobu meziročně o 7,1 procenta.

Venezuelský prezident vyhlásil 60denní ekonomický stav nouze

Svět
Ilustrační foto
Singapur - Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě 380 miliard USD (9,4 bilionu Kč), včetně projektů za 170 miliard USD plánovaných mezi roky 2016 a 2020. Vyplývá to ze zprávy energetické konzultační společnosti Wood Mackenzie (WoodMac). Může za to propad cen ropy, který nutí firmy snižovat náklady kvůli jejich přežití.

Firmy kvůli cenám ropy omezí do roku 2020 projekty za 170 miliard dolarů

Ekonomika
Ilustrační snímek
Uherské Hradiště – Tisíc sto sedmdesát dva, to je celkový počet dětí, které se v nemocnici v Uherském Hradišti narodily v loňském roce. Je to obdobná cifra jako posledních několik let, k většímu nárůstu docházelo jen v letech po přestěhování porodnického oddělení do nové budovy v roce 2008.

Dvojčata se vloni v Hradišti rodila jako na běžícím pásu

Miminka
Jeskyňář a fotograf Marek Audy.
Povahu dobrodruha zdědil Marek Audy z Jedovnic na Blanensku po otci. Chodil s ním jako dítě do jeskyní Moravského krasu a pomáhal mu s focením. Tehdy ho to nudilo, ale když dospěl, oblíbil si Venezuelu, kde začal objevovat dosud neznámé jeskyně a druhy. Znamená to ale čelit nebezpečí, bezmocně sledoval smrt kolegy. „Od osudového pádu do propasti, když sestupuji k jeskyni, je vždy jen krůček," upozorňuje muž, který se z expedice v Jižní Americe vrátil před měsícem.

Objevování jeskyní? Člověk musí mít strach, říká objevitel nejdelší křemencové

Cestujeme
Jeskyňář a fotograf Marek Audy.
Jedovnice /ROZHOVOR/ – Povahu dobrodruha zdědil Marek Audy z Jedovnic na Blanensku po otci. Chodil s ním jako dítě do jeskyní Moravského krasu a pomáhal mu s focením. Tehdy ho to nudilo, ale když dospěl, oblíbil si Venezuelu, kde začal objevovat dosud neznámé jeskyně a druhy. Znamená to ale čelit nebezpečí, bezmocně sledoval smrt kolegy. „Od osudového pádu do propasti, když sestupuji k jeskyni, je vždy jen krůček," upozorňuje muž, který se z expedice v Jižní Americe vrátil před měsícem.

Objevování jeskyní? Člověk musí mít strach, říká objevitel nejdelší křemencové

Brněnsko
Nicolas Maduro
Caracas – Venezuelský prezident Nicolás Maduro jmenoval ve středu novou vládu, která si má poradit s ekonomickou krizí, jakož i s novým, „buržoazním parlamentem", ovládaným opozicí.

Maduro jmenoval novou venezuelskou vládu

Svět
František Hajn u Městského soudu v Praze v květnu roku 2013.
Praha - Požadoval dva miliony korun, avšak dostane o nulu míň. Takové je pravomocné rozhodnutí Městského soudu v Praze, jehož odvolací senát v kauze odškodnění muže souzeného, ale neodsouzeného za podíl na takzvané loupeži století z roku 2002 ve čtvrtek zamítl odvolání jak Františka Hajna, tak státu zastoupeného ministerstvem.

Odškodnění za stíhání pro loupež století: 255 tisíc korun

Zločiny a soudy
Liberecký okresní a krajský soud. Ilustrační foto.
Liberec - Téměř šest set poškozených, přes pět a půl milionu škody, třináct let dlouhé soudní tahanice a tři roky vězení. Takto číselně se dá vyjádřit případ podvodných nabídek na práci na ropných plošinách ve Venezuele. Jeden z jeho hlavních aktérů Karel Rajnoha odešel od včerejšího líčení s tříletým trestem.

Za šest set podvedených odešel od soudu se třemi roky za mřížemi

Zločiny a soudy
Opoziční vůdci (zleva doprava), Lilian Tintori, manželka uvězněného vůdce venezuelské opozice, Leopoldo López, Freddy Guevara, Jezus Torrealba, šéf demokratické jednoty hnutí (MUD ) a zástupce Julio Borges při oslavě v Caracasu.
Caracas – Venezuelští voliči po více než 16 letech vystavili stopku „socialismu 21. století", jak svou politiku nazýval zesnulý prezident Hugo Chávez. Výsledky víkendových parlamentních voleb hodně zkomplikují vládnutí Nicolási Madurovi, jehož si Chávez před lety vybral za svého nástupce.

Maduro narazil. Venezuelská opozice po 16 letech vyhrála

Svět
Ilustrační foto
Paříž - Jen hrstka zemí nepředložila na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži žádné závazky pro plánovanou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů. Některé z těchto zemí sužuje vleklý válečný konflikt, jiné se vzpamatovávají z přírodních katastrof a další jednoduše s dohodou ideologicky nesouhlasí, napsala dnes agentura AP.

KLDR, Sýrie či Libye. Závazky pro dohodu o klimatu nepředložilo jen pár zemí

Svět
Angel Di Maria v zápase proti Kolumbii
Barranquilla - Fotbalisté Argentiny vyhráli 1:0 v Kolumbii a ve čtvrtém utkání jihoamerické kvalifikace o postup na mistrovství světa si připsali první vítězství. Jediný gól zápasu v Barranquille vstřelil ve 20. minutě po rychlém brejku a promáchnutí domácího obránce do prázdné branky Lucas Biglia z Lazia Řím.

Argentina si připsala první výhru v kvalifikaci o MS, uspěli i "kanárci"

Fotbal
Tramvajový most u výstaviště v brněnských Pisárkách.
Brno /BRNĚNSKÉ MOSTY/ – Ozvala se rána a cestující s sebou trhli. Při nájezdu na most mezi Mendlovým náměstím a brněnským výstavištěm s nimi vykolejila tramvaj. Před třemi lety se při této nehodě naštěstí nikdo nezranil. Událost ale značně zkomplikovala dopravu na vytíženém úseku tratě vedoucí i přes takzvaný brněnský Karakas. Tak se zvláštnímu tramvajovému mostu v Pisárkách přezdívá.

Most zvaný Karakas má venezuelské dvojče. Podle zvláštního tvaru

Brněnsko
Ángel Di Mária a neúspěšný zápas Argentiny s Paraguayí
Fortaleza - Argentině se zatím nedaří. Ani ve druhém kole jihoamerické kvalifikace o účast na mistrovství světa nedokázali fotbalisté bez zraněného kapitána Lionela Messiho vstřelit gól, po bezbrankové remíze v Paraguayi získali první bod. Naopak Brazilci po úvodní porážce s Chile porazili doma díky dvěma trefám Williana Venezuelu 3:1.

Argentině to bez Messiho nejde, Brazílie si připsala první vítězství

Fotbal
Ilustrační foto
Curych - Bývalý prezident Kostarické fotbalové federace Eduardo Li je čtvrtým funkcionářem, s jehož vydáním do USA v souvislosti s korupčním skandálem FIFA souhlasily švýcarské úřady. Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo na Lia zatykač v květnu a viní ho z přijímání úplatků při prodeji marketingových práv na kvalifikační zápasy mistrovství světa 2018.

Švýcarsko vydá do USA dalšího funkcionáře FIFA, už čtvrtého

Fotbal
Royal Russian Ballet přiveze Labutí jezero
Praha - Věhlas ruské baletní školy je populární po celém světě a prakticky neexistuje žádná větší konkurence této kolébky baletního umění. Ty nejzákladnější postupy a podstaty této školy baletu reprezentuje soubor Royal Russian Ballet, jenž procestoval téměř celý svět a sklidil aplaus v zemích jako Kolumbie, Peru, Venezuela, Chile, Bolivie, Costa Rica, Ekvádor i domácí Rusko nebo Ukrajina.

Royal Russian Ballet přiveze do Prahy Labutí jezero

Volný čas
Liberecký okresní a krajský soud. Ilustrační foto.
Liberec – U krajského soudu v Liberci dnes pokračovalo líčení s Karlem Rajnohou, který podle obžaloby s německým komplicem nalákal v roce 2003 na výnosné zaměstnání na ropných plošinách v Jižní Americe 581 lidí z Česka. Celková škoda činí podle obžaloby 5,64 milionu korun, Rajnohovi hrozí až deset let vězení.

Údajný podvodník lákal lidi na zaměstnání v zahraničí

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha - Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z dnes zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích dnes informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

Česko zůstává 42. nejsvobodnější ze 157 ekonomik světa

Ekonomika
Miloš Zeman a Vladimír Putin
Moskva/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Agentuře TASS to dnes oznámil zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov. Schůzka je plánována na čtvrtek, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček schůzku potvrdil.

Kreml: Putin se v Číně setká se Zemanem

Svět
Fidel Castro
Havana - Otec kubánské socialistické revoluce Fidel Castro ve čtvrtek oslavil své 89. narozeniny s dvěma blízkými přáteli. Do Havany za stárnoucím kubánským vůdcem dorazili prezidenti Bolívie a Venezuely Evo Morales a Nicolás Maduro, kteří zosobňují protiamerické levicové proudy v dnešní latinskoamerické politice. Fidel před sedmi lety předal otěže kubánské revoluce svému mladšímu bratru Raúlovi, protože na vedení státu už kvůli chatrnému zdraví nestačil.

Fidel Castro slavil narozeniny s prezidenty Bolívie a Venezuely

Svět
Ilustrační foto.
New York - Rusko dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku podle očekávání vetovalo návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování loňské katastrofy malajsijského letadla nad Donbasem. Ruský zástupce v radě Vitalij Čurkin byl přitom jediný, kdo se postavil proti. Jedenáct členů RB OSN návrh podpořilo, Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.

Rusko vetovalo rezoluci o letu MH17, ocitlo se v palbě kritiky

Svět
Liberecký okresní a krajský soud. Ilustrační foto.
Liberec - Krajský soud v Liberci začal dnes po letech znovu případ šestapadesátiletého Karla Rajnohy podezřelého ze spáchání podvodu. Podle obžaloby s německým komplicem nalákal v roce 2003 na výnosné zaměstnání na ropných plošinách ve Venezuele 581 lidí z Česka. Inkasovali od nich zálohy, nikdo ze zájemců však do Jižní Ameriky neodjel. Celková škoda činí podle obžaloby 5,64 milionu korun, Rajnohovi hrozí až deset let vězení.

Soud v Liberci začal řešit podvodné nabídky práce ve Venezuele

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
New York – Rusko dnes vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN k 20. výročí srebrenického masakru. Krveprolití z roku 1995 navrhované usnesení odsuzovalo a označovalo za genocidu. Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina britský návrh rezoluce „není konstruktivní, je konfrontační a politicky motivovaný." Z celkem 15 členů Rady bezpečnosti se čtyři – Čína, Nigérie, Angola a Venezuela – zdržely hlasování a zbylých deset zemí hlasovalo pro, uvedla agentura Reuters.

Rusko vetovalo rezoluci OSN odsuzující masakr ve Srebrenici

Svět
Golf - ilustrační foto.
Caracas - Švýcarská velvyslankyně ve Venezuele zřejmě ztratila trpělivost se sbíráním míčků, které do zahrady její rezidence dopadají z nedalekého golfového hřiště. Všechny hráče totiž varovala, že míčky dopadající do rezidence mohou představovat porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, informuje list The Times.

Švýcarská velvyslankyně vyhlásila válku venezuelským golfistům

Svět