ŠTÍTEK: Venezuela

Venezuelští vojáci u hranic s Kolumbií
Již více než čtyři miliony lidí uprchly v posledních několika letech z Venezuely, kterou sužuje politická a hluboká ekonomická krize. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Organizace spojených národů. Kvůli nárůstu počtu uprchlíků by měl svět podpořit země, do nichž se Venezuelané uchylují, uvedl zmocněnec OSN a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
5 fotografií

Z Venezuely uprchlo přes čtyři miliony lidí. Okolní země žádají pomoc OSN

Svět
Mario Vargas Llosa
Pád jednoho z posledních autoritářských režimů v Latinské Americe, jímž je vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, je nezvratný proces. Řekl to v rozhovoru s ČTK peruánský spisovatel a novinář Mario Vargas Llosa, který velkou část své literární dráhy zasvětil boji za demokracii a který je v těchto dnech v Praze hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy.
5 fotografií

Spisovatel Vargas Llosa: Konec Madurova režimu ve Venezuele je nezvratný

Svět
Vojáci venezuelské armády hlídkují u letecké základny v Caracasu na snímku z 30. dubna 2019.
Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi. Vozidlo druhého muže opozice při odjezdu ze sídla strany Demokratická akce (AD) obklíčilo komando tajné služby SEBIN a odtahový vůz jej odvezl i se Zambranem, napsala agentura AP.

Venezuelská bezpečnost zatkla druhého muže opozice Zambrana

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump hovořil přes hodinu telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o možnosti uzavření nové odzbrojovací smlouvy za účasti USA, Ruska a Číny. Oznámila to dnes ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Prezidenti rovněž besedovali o denuklearizaci Korejského poloostrova a situaci na Ukrajině a ve Venezuele, krátce pohovořili i o zprávě vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, která Rusko viní z pokusů ovlivnit americké volby. Podle Kremlu rozhovor trval půldruhé hodiny.
12 fotografií

Trump mluvil s Putinem o odzbrojení, KLDR, Ukrajině a Venezuele

Svět
Protivládní demonstranti v Caracasu
Nejméně čtyři oběti a na 230 zraněných si vyžádaly za předchozí dva dny ve Venezuele střety protivládních demonstrantů a prorežimních sil, informovala o tom dnes místní nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS). Do ulic Caracasu vyšly ve středu tisíce lidí podpořit opozičního lídra Juana Guaidóa. Autoritářský prezident Nicolás Maduro vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny "zrádce".
5 fotografií

Napětí ve Venezuele eskaluje. Zrádce uvězním, vzkázal po protestech Maduro

Svět
Protivládní demonstranti během střetů s bezpečnostními složkami u vojenské základny na okraji Caracasu (1. května 2019).
Tisíce lidí zaplnily ve středu ulice Caracasu při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Během střetů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřela mladá žena a desítky lidí byly zraněny, informovala agenturta AFP. Maduro opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny "zrádce".
5 fotografií

Při protestech ve Venezuele zemřela žena. Desítky lidí byly zraněny

Svět
Studentský summit ve Sněmovně 21.března.
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní studentskou konferenci PORGMUN, která simuluje fungování OSN, také letos pořádají pražští studenti. Na zasedáních probírají světové problémy a diskutují o jejich řešení. Cílem akce je naučit mladé lidi komunikovat a vést dialog. Letošního ročníku se účastní téměř 250 delegátů z celého světa. Čtyřdenní konference se koná se koná od 21. do 24. března v jednom ze sálů Sněmovny.
15 fotografií

Jako v OSN. Studenti si v Praze vyzkouší práci diplomatů

Praha
Venezuelští vojáci. Ilustrační snímek
/VIDEO/ Poručík venezuelské armády, který nedávno emigroval, zveřejnil tajně natočená videa z věznice, kde režim prezidenta Nicoláse Madura zadržuje a mučí vojáky. Poručík Ronald Dugarte uvedl, že v armádě zůstávají mnozí loajální Madurovi jen proto, že se bojí o své rodiny. Brutální potlačování opozice odsoudila ve středu ze Ženevy i komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Její projev vysílala i venezuelská státní televize, která ho ale přerušila, když Bacheletová začala hovořit o represích.  
16 fotografií

Elektrošoky i dušení. Venezuelský poručík zveřejnil videa z tamního vězení

Svět
Čeští basketbalisté na palubovce
Takové napětí zažil český basketbalový národ naposledy před dlouhými 37 lety. Tehdy ještě Československo čekalo na své soupeře pro skupinu na mistrovství světa basketbalistů. Teď je to podobné. V sobotu bude v osudí kromě České republiky dalších 31 týmů. Od pátečního rána se ale českému celku okruh potenciálních soupeřů přeci jen o něco zpřesnil.

Čína nebo USA. Tak zní přání basketbalových reprezentantů

Ostatní sporty
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Venezuelský parlament ovládaný opozicí vyhlásil v zemi stav nouze kvůli rozsáhlým výpadkům elektřiny, které ve čtvrtek postihly celou zemi a v některých regionech trvají dosud. Poslanci schválili příslušný dekret šéfa parlamentu Juana Guaidóa, kterého od ledna uznalo na 60 zemí prozatímním prezidentem s tím, že má obnovit v zemi demokracii a uspořádat svobodné volby. 
5 fotografií

Guaidó vyhlásil ve Venezuele stav nouze. Zároveň vyzval k dalším demonstracím

Svět
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Kvůli rozsáhlému výpadku elektřiny ve Venezuele zemřelo od čtvrtka v různých částech země 15 lidí, kteří nedostali dialýzu. Informovala venezuelská nevládní organizace. Dalších nejméně 13 lidí zemřelo kvůli výpadkům elektřiny v nemocnici ve městě Maturín, uvedl v sobotu opoziční deník El Nacional s odvoláním na lékaře tamní nemocnice. Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se z pozice šéfa parlamentu v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, chce v zemi vyhlásit stav nouze, napsala dnes agentura AFP.
5 fotografií

Výpadek elektřiny ve Venezuele pokračuje. Mrtvých už jsou desítky

Svět
Venezuelští vojáci u hranic s Kolumbií
Zhruba 320 venezuelských vojáků opustilo za poslední čtyři dny svá stanoviště a uprchlo do sousední Kolumbie. Nechtějí bojovat ve jménu prezidenta Nicoláse Madura a bránit v přístupu zahraniční humanitární pomoci do země, která se potýká s nedostatkem léčiv i potravin. Jediným způsobem, jak Madurovu vládu sesadit, je podle nich přímá zahraniční intervence.
5 fotografií

Madurovi utíkají vojáci. Jedinou šancí je zahraniční intervence, říká přeběhlík

Svět
Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Americké země chtějí zesílit tlak na autoritářského venezuelského vůdce Nicoláse Madura, většina z nich však zároveň chce předejít možnému konfliktu. Viceprezident Spojených států Mike Pence dnes na jednání zástupců zemí podporujících opozičního lídra Juana Guaidóa vyzval k přijetí tvrdých sankcí proti Madurovi a zopakoval, že USA ve snaze o nastolení demokracie ve Venezuele nevylučují žádnou možnost. Washington podle agentury Reuters požádal o svolání Rady bezpečnosti OSN.
5 fotografií

Tlak na Madura sílí. Washington požádal o svolání Rady bezpečnosti OSN

Svět
Ranění ve Venezuele
Sobotní střety na venezuelsko-brazilské hranici, které se odehrály během pokusů o převoz humanitární pomoci do Venezuely, si vyžádaly dvě oběti a stovky zraněných. Ve snaze zabránit kamionům s pomocí ve vjezdu do země použila armáda prezidenta Nicoláse Madura slzný plyn a gumové střely. Opoziční lídr Juan Guaidó požádal USA a další země, aby nechaly ve hře "všechny možnosti" pro odstavení Madura od moci.
5 fotografií

Dva mrtví a stovky zraněných. Pokus o doručení pomoci do Venezuely selhal

Svět
Obyvatelé Venezuely vyrazili do ulic na protest proti prezidentu Madurovi
Na venezuelských hranicích s Kolumbií a s Brazílií se v sobotu odehrával mocenský boj venezuelské opozice s režimem autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Národní garda použila slzný plyn proti lidem, kteří se snažili odstranit na hranicích zátarasy. Do Kolumbie mezitím podle agentur uteklo 11 vojáků a dva policisté, kteří nesouhlasí s Madurovým režimem.
5 fotografií

Spor u venezuelských hranic pokračuje. Do Kolumbie již přeběhlo jedenáct vojáků

Svět
Elitní venezuelská policejní jednotka FAES
Venezuelská vláda nařídila částečně uzavřít hranice s Kolumbií, a to v místech, kudy plánuje dnes venezuelská opozice dostat do země humanitární pomoc. Vláda, která pomoc označuje za začátek intervence Spojených států a která kvůli tomu už ve čtvrtek uzavřela hranice s Brazílií, zdůvodnila uzavření tří přechodů s Kolumbií hrozbou ze strany Kolumbie pro "mír a svrchovanost Venezuely".
5 fotografií

Po Brazílii Kolumbie. Venezuelská vláda nařídila částečné uzavření tamní hranice

Svět
Elitní venezuelská policejní jednotka FAES
Při demonstracích proti venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi zahynulo v průběhu ledna 43 lidí. Neziskové organizace upozorňují, že část z nich byla zřejmě cíleně zavražděna policejními jednotkami, které chtějí mezi podporovateli opozičního lídra Juana Guaidóa šířit strach. Jen při posledním zátahu proti podporovatelům opozice byly podle organizací bojujících za lidská práva zadrženy stovky lidí.
5 fotografií

Brutální policejní zásahy? Maduro zastrašuje demonstranty, tvrdí organizace

Svět
Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že jeho vláda tajně jedná s diplomaty ze Spojených států amerických. V rozhovoru s reportéry agentury AP předpověděl, že snahu opozičního lídra Juana Guaidóa o převzetí moci ustojí a vyjádřil naději, že se brzy bude moci sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby mohli současnou situaci vyřešit.
5 fotografií

Tajná jednání s Američany. Maduro doufá, že se brzy sejde s Trumpem

Svět
Venezuelský prezident Nicolas Maduro
Nejúspěšnější finanční operace Venezuely se v posledních letech neodehrávaly na Wall Street, ale v primitivních dolech na jihu země. V době hroutící se ekonomiky se vydalo do džungle 300 tisíc lidí, aby tam v provizorních podmínkách dobývali horninu obsahující zlato. Svými lopatami a krumpáči podporují levicovou vládu prezidenta Nicoláse Madura. Podle údajů centrální banky vláda od roku 2016 odkoupila od těchto "horníků" 17 tun zlata v hodnotě asi 650 milionů dolarů (15 miliard korun), napsala agentura Reuters.
5 fotografií

Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato? Maduro rozjel zoufalý pokus o záchranu

Svět
Petice proti vměšování Spojených států do venezuelských záležitostí
Venezuelský prezident Nicolás Maduro zorganizoval petici, která má dát najevo odpor obyvatel vůči vměšování Spojených států amerických do vnitřních záležitostí země. Získat chce nejméně 10 milionů podpisů, což by znamenalo aktivní zapojení zhruba třetiny Venezuelanů. Maduro zároveň varoval země, které uznaly dočasným prezidentem lídra opozice Juana Guaidóa, před invazí do Venezuely a za pomoci armády usiluje o zablokování zahraniční humanitární pomoci.
6 fotografií

Maduro proti tlaku USA bojuje peticí. Chce nasbírat 10 milionů podpisů

Svět
Obyvatelé Venezuely vyrazili do ulic na protest proti prezidentu Madurovi
Šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jehož už uznaly za prozatímního prezidenta Venezuely na čtyři desítky států, v pondělí znovu vyloučil, že by vyhrocená situace v jeho zemi mohla skončit občanskou válkou. Totéž řekl dnes španělskému rozhlasu Cadena SER bývalý starosta Caracasu a lídr opozice Antonio Ledezma, který žije přes rok ve španělském exilu.
5 fotografií

Madurovy výhrůžky? Občanská válka Venezuele nehrozí, tvrdí opozice

Svět