ŠTÍTEK: Venezuela

Eva Toulová natočila svůj první dokument Camino na kolečkách.
Praha, Moravský Krumlov – Nejlepší dokumentární snímek za květen je podle porotců ve Venezuele film krumlovské rodačky Evy Toulové. Film Camino na kolečkách již na jaře bodoval v Barceloně. Stal se nejlepším celovečerním dokumentem na Planet film festivalu.

Camino Toulové má další cenu

Volný čas
Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Venezuelské úřady pozatýkaly 15 vysoce postavených vojenských důstojníků, upozornila humanitární organizace na ochranu lidských práv Penal Forum. Podle ní byli plukovníci a poručíci zadrženi těsně před venezuelskými prezidentskými volbami, a to v období mezi 17. a 21. květnem. Čistky v armádě během vojenské přehlídky potvrdil i sám prezident Nicolás Maduro.
16 fotografií

Venezuelský režim provádí čistky v armádě. Zatčeno bylo patnáct důstojníků

Svět
Nicolas Maduro
Nicolás Maduro složil ve čtvrtek přísahu coby venezuelský prezident pro funkční období v letech 2019 až 2025. Využil k tomu kontroverzní obřad, při němž přísahal před Ústavodárným shromážděním, které vzniklo teprve loni v červenci. Kritici z řad opozice vidí v této instituci jen způsob, jak obejít Kongres, v němž má opozice převahu. Madurův protikandidát Henri Falcon už ve středu označil volbu za podvod a zdůraznil, že ji právně napadne.  
16 fotografií

Maduro složil prezidentskou přísahu, podle protikandidáta ale vyhrál podvodem

Svět
těžba ropy
Už příští měsíc by mohla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) rozhodnout o zvýšení těžby. Díky obavám ohledně dodávek z Íránu a Venezuely ceny ropy v současnosti prudce rostou a severomořská ropa Brent minutý týden poprvé od listopadu 2014 překročila hranici 80 dolarů za barel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámení s rozhovory uvnitř OPEC.
8 fotografií

OPEC by mohl v červnu zvýšit těžbu. Kvůli situaci v Íránu a Venezuele

Ekonomika
Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco plánuje výstavbu nového komplexu v rudomořském přístavu Janbú.
Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dnes poprvé od listopadu 2014 prodával za více než 70 dolarů (přibližně 1492 korun). Severomořská ropa Brent pak stoupla o 1,1 procenta na 75,69 dolaru za barel. Kromě současného napětí kolem Íránu trhy znervózňuje i pokračující krize ve Venezuele.

Napětí kolem Íránu žene ceny ropy vzhůru. Jsou nejvýše od roku 2014

Ekonomika
Antonín Saleta.
Dispečer Antonín Saleta, který čelil obžalobě za tzv. "loupež století", žádá po státu 2,9 milionu korun jako odškodné. Jeho nárokem by se měl soud začít zabývat v březnu. Vyplývá to z justiční databáze. Za uloupení 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury, které provedli neznámí pachatelé v roce 2002 na pražské Evropské třídě, nebyl nikdo potrestán. Peníze se nenašly.

Dispečer chce 2,9 milionu Kč za stíhání kvůli loupeži století

Zločiny a soudy
Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely
Cerhenice - Městys navštívil vedoucí venezuelské ambasády v Praze Gustavo Albert Sierra Gutierrezo. O Cerhenicích si přečetl v novinách a viděl i letošní pořad v televizi. „Rád jsem mu náš městys ukázal, představil školu a pečovatelskou službu i envicentrum a byl poctěn jeho chválou,“ řekl starosta Marek Semerád.
5 fotografií

Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely

Kolínsko
Úspěch opavského bruslení.
Rohanské nábřeží v Praze se před několika dny stalo dějištěm Germany In-line Cupu a také republikového mistrovství v půlmaratonu. Na start se postavilo i několik bruslařů a bruslařek opavského klubu LUIGINO. A z jejich vystoupení vzešly více než solidní úspěchy.

Bruslaři sbírali medaile na mistrovství ČR

Ostatní sporty
Lionel Messi
Kamkoli přijde, tam vzbudí poprask. Jeho kouzla s balonem dovádějí fanoušky k šílenství. Lionel Messi. Říkáte si, co asi předvede příští rok v Rusku na mistrovství světa? Možná nic.  V řadě zemí si už dávno hledají letenky a řeší, kde by rádi hráli, leč Argentina ne. Bije na poplach.  
7 fotografií

Messi v problémech. Rusko uvidí kanonýra z pouště

Fotbal