ŠTÍTEK: veřejné mínění

Ilustrační foto
Praha - Co funguje u policie dobře a v čem by se bylo třeba zlepšit? Odpovědi na tyto otázky hledají již pět let po sobě policisté. Pracovníci preventivně informačních skupin proto s dotazníky v rukou oslovují chodce a pokládají zcela konkrétní dotazy.

Řekněte, co máme zlepšit, žádá policie

Praha
Starosta Ósaky Toru Hašimoto (vpravo) je synem mafiána
Tokio - Většina Japonců nesouhlasí s ósackým starostou Toru Hašimotem, který nedávno prohlásil, že sexuální zotročování asijských žen japonskými vojáky za druhé světové války bylo nutné „k udržení disciplíny" v armádě a k poskytnutí odpočinku pro vojáky. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, o nichž dnes informovala agentura AFP.

Většina Japonců odmítá, že nucená prostituce za války byla nutná

Svět
Ivan Hoffman
Zítra tomu bude 90 let, co u nás začal pravidelně vysílat rozhlas. Z jedné strany už devadesát, měříme-li čas délkou lidského života. Z hlediska existence lidstva je to ovšem devadesát let pouhých. Rádio je takovou samozřejmostí, že si obtížně umíme představit, jak lidé mohli existovat bez něj, tedy bez průběžného přísunu aktuálních informací. S jistou nadsázkou lze říct, že právě absence rádia byla důvodem, proč se svět našich předků téměř neměnil, vše zůstávalo desítky i stovky let při starém.
0 fotografií

Jubileum rozhlasu

Hoffmanův deník
Ivan Hoffman
Prezident Zeman svým verdiktem o pozadí prezidentské amnestie přichází s křížkem po funusu na pomoc příteli Klausovi a jako autora inkriminovaného aktu se pokouší předhodit zuřícímu davu hradního právníka Pavla Hasenkopfa.
0 fotografií

Zemanova amnestie

Hoffmanův deník
Vladimír Putin
Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro znovuzavedení titulu „hrdina práce". Titul pro nejzdatnější pracovníky zavedl Stalin už od roku 1927. Po druhé světové válce změnil název na „hrdina socialistické práce" a ze SSSR se rozšířil i do ostatních komunistických zemí včetně Československa.

Rusko bude opět vyznamenávat "hrdiny práce", rozhodl Putin

Svět
Ilustrační foto.
Varšava – Téměř dvě třetiny Poláků nesouhlasí se vstupem své země do zadlužené eurozóny. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, o kterém v úterý informovala polská média. Možné rozhodnutí o vstupu přitom na Polsko čeká už za dva roky po volbách v roce 2015.

Většina Poláků odmítá vstup do eurozóny, zjistil průzkum

Ekonomika
Vratislav Mynář.
Praha - Prezidentův kancléř a dosavadní předseda zemanovců Vratislav Mynář podpoří na sobotním sjezdu strany jako svého nástupce prvního místopředsedu Zdeňka Štengla. Podle Mynáře je logické, aby se úspěšný regionální lídr stal novým šéfem strany, která v názvu nese jméno prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu je čestným předsedou neparlamentní strany, které se po prezidentské volbě v průzkumech veřejného mínění mírně zvýšily volební preference.

Mynář na sjezdu SPOZ podpoří Štenglovu kandidaturu na šéfa strany

Česko
Ilustrační foto
Washington - Většina obyvatel Spojených států je pro to, aby manželé stejného pohlaví měli nárok na shodnou finanční podporu ze strany státu, jako mají heterosexuální svazky. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Reuters a organizace Ipsos. Postavení homosexuálních párů je jednou z otázek, kterou se v příštím týdnu bude zabývat americký Nejvyšší soud.

Dávky manželům stejného pohlaví? V USA je většina lidí pro

Svět
Hillary Clintonová
Washington – Někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová podpořila manželství homosexuálních párů. Zařadila se tak po bok dalších možných demokratických kandidátů na úřad prezidenta Spojených států, napsala agentura AP. Otázka svazku gayů a lesb rychle získává v USA širokou podporu.

Hillary Clintonová podpořila právo homosexuálů na manželství

Svět
Ilustrační foto.
Washington - Počítačové hry se většinou skloňují v souvislosti s možnými negativními dopady, ale vědci a programátoři jim připisují i pozitivní dopady na zdraví, vzdělávání a další sociální dovednosti, napsala agentura AFP. Vtahující moc her slouží k čemukoli od povzbuzení dětí, aby se stravovaly zdravěji, přes pomoc seniorům k udržení mozkových funkcí až po řešení takových problémů, jako je bída či klimatické změny.

Vědci zkoumají pozitivní aspekty počítačových her

Svět
Ilustrační foto.
Paříž - Většina obyvatel Francie odmítá návrh změn, které by ukončily pravidelné zvyšování soukromých penzí o inflaci. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který provedla agentur Ifop pro francouzský list Journal du Dimanche. Většina lidí si nepřeje ani vyšší daň z nafty, o které vláda uvažuje.

Většina Francouzů nechce změny v důchodovém systému

Ekonomika
Podomní prodejci mají v Budějovicích utrum.
Karviná – Od čtvrtka 14. března vstupuje v celém městě v platnost zákaz podomního prodeje. „Město vydalo nový tržní řád, kam zákaz doplnilo k již stávajícím omezením. Například už dříve byl mimo vyhrazená místa zakázán jakýkoli pouliční prodej," prozradila mluvčí města Šárka Swiderová.

V Karviné začíná platit zákaz podomního prodeje

Moravskoslezský kraj
Podomní prodejci mají v Budějovicích utrum.
Karviná – Od čtvrtka 14. března vstupuje v celém městě v platnost zákaz podomního prodeje. „Město vydalo nový tržní řád, kam zákaz doplnilo k již stávajícím omezením. Například už dříve byl mimo vyhrazená místa zakázán jakýkoli pouliční prodej," prozradila mluvčí města Šárka Swiderová.

V Karviné začíná platit zákaz podomního prodeje

Karvinsko
Ilustrační foto
Řím – Většina obyvatel Itálie si přeje zůstat v eurozóně, ačkoli výsledek nedávných parlamentních voleb tomu nenasvědčoval. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění, který provedla agentura ISPO a který zveřejnil list Corriere della Sera. Italové také odmítají, aby se na téma členství v eurozóně konalo referendum.

Většina Italů si podle průzkumu přeje zůstat v eurozóně

Ekonomika
Ludmila Rakušanová
Vážený pane prezidente, musím se přiznat, že jste mi včera vyrazil dech: hodit v inauguračním projevu do jednoho pytle kmotrovské mafie, neonacisty a „podstatnou část českých médií", to bych od Vás fakt nečekala. Mám totiž ještě v paměti, jak jsme tři měsíce před listopadem 89 vysílali v Rádiu Svobodná Evropa Váš legendární článek z Technického magazínu.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové panu prezidentovi

Sobotník Lídy Rakušanové
Martin Nevyjel, divizní šéfredaktor
Dneškem se ujímá moci první prezident naší země zvolený všelidovým hlasováním. Skončila éra Václava Klause, nastává éra Miloše Zemana.

Dobrý den, Slovácko

Názory z regionu
Martin Nevyjel, divizní šéfredaktor
Dneškem se ujímá moci první prezident naší země zvolený všelidovým hlasováním. Skončila éra Václava Klause, nastává éra Miloše Zemana.

Dobrý den, Valašsko

Názory z regionu
Ilustrační foto
Moskva - Počet Rusů podporujících někdejší sovětský politický systém v posledních letech stoupá, zatímco podíl příznivců demokracie západního typu klesá. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který provedla ruská sociologická služba Levada. Stále víc stoupenců má v ruské společnosti i centralizovaný model hospodářského plánování.

Rusům se stále víc stýská po Sovětském svazu

Svět
Ivan Hoffman
K Ústavnímu soudu zřejmě v brzké době zamíří několik stížností na církevní restituce. Se zákonem, podle kterého mají církve dostat od státu nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun a během příštích třiceti let také 59 miliard navýšených o inflaci, se nehodlají smířit opoziční strany, tedy Věci veřejné, ČSSD a KSČM. Jak rozhodne Ústavní soud, se těžko předjímá, ale už fakt, že se budou stížnosti veřejně přetřásat, se neobejde bez politických důsledků. Zůstane-li téma církevních restitucí živé, občané k nim přihlédnou při příštích volbách.
0 fotografií

Restituční ticho

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Moskva - V Rusku ubývá ateistů a stále víc lidí se hlásí k pravoslavné církvi. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Sociologického ústavu Ruské akademie věd, který zveřejnil list Rossijskaja gazeta. Pravoslavní věřící dnes v Rusku podle průzkumu tvoří téměř čtyři pětiny obyvatelstva.

V Rusku podle průzkumu přibývá pravoslavných věřících

Svět
Miloš Zeman.
Praha /POHLEDEM DENÍKU/ - Premiéra přímé prezidentské volby se povedla. Sněmovna a Senát vyslyšely přání většiny obyvatel, protože se bály jejich hněvu. Nejvyšší a Ústavní soud kompetentně a rychle napravily to, co úředníci ministerstva vnitra zkazili. Kampaň proběhla kultivovaně a bavila spoustu lidí. Agentury veřejného mínění se – jako obvykle – kardinálně mýlily a falešně nastavily obraz favoritů a poražených, čemuž soukromé televize ochotně vyšly vstříc.

Z jezevce se stala šelma. Co na to kníže?

Česko
Ilustrační foto
San José - Otázka kojení na veřejnosti rozhýbala veřejné mínění ve středoamerické Kostarice. Kostarické matky v metropoli San José demonstrovaly dvouhodinovým kojícím maratonem na patře s občerstvením v obchodním centru, které nedávno vykázalo do místnosti pro matky ženu krmící dítě z prsu na veřejnosti.

Kostarické matky protestovaly kojením na veřejnosti

Svět
Ludmila Rakušanová
Vážený pane Ondreji Luntere, pokud se nám volba prezidenta aspoň trochu povede, tak by měla příští hlava státu Vás a váš tým studentů z nezávislého internetového projektu demagog.cz vyznamenat za zásluhy! Soustavně kontrolovat, zda výroky politiků odpovídají faktům, je totiž nejen dobrý nápad, ale především je úžasné, že máte tu výdrž dotáhnout to do konce.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové Lunterovi

Sobotník Lídy Rakušanové
Ivan Hoffman
Přestože jsme řadu měsíců bombardováni průzkumy veřejného mínění, které mapují preference prezidentských kandidátů, slyšíme od expertů těsně před volbami přiznání, že odhadnout volební výsledek nelze. Přímo se prezident volí poprvé, a jak se občané k volbě postaví, je ve hvězdách. Navíc máme v čerstvé paměti, jak se volební odhady renomovaných agentur v krajských volbách lišily od výsledku i dvojcifernými čísly.
0 fotografií

Kouzlo premiéry

Hoffmanův deník
Šéfredaktor Valašského deníku Miroslav Urubek.
A opět tu máme něco z dílny páně Ivo Jelínka. Strážníci prý hycají penězi. Kdyby to bylo na začátku jeho politické kariéry, měl by plnou podporu veřejného mínění a svých stranických kolegů. Však když začínal, nebylo na zastupitelstvech k hnutí. Všichni čekali, co zase ten IVO na tu radniční partičku vytáhne…

Dobrý den, Valašsko

Názory z regionu
Londýn – Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová dnes vyzvala Británii, aby vrátila její zemi Falklandské ostrovy. Zároveň Londýn obvinila z toho, že si je okatě drží jako koloniální panství. Britský premiér David Cameron jí vzápětí odpověděl, že jeho země ostrovy vrátit nehodlá, protože jejich obyvatelé dávají jasně najevo, že chtějí spadat pod Británii.

Argentina zažádala o vrácení Falkland, Británie to odmítla

Svět