ŠTÍTEK: veřejné mínění

Ilustrační foto
Peking – Čínské úřady zabavily na 3000 televizí z klášterů v oblastech obývaných početnou tibetskou menšinou na západě země. Terčem zákroku se staly i satelitní antény, jejichž prostřednictvím se podle Pekingu šíří „protičínské programy", které podporují protestní sebeupalování Tibeťanů v této oblasti, napsala dnes agentura Reuters.

Čína zabavovala televize a satelity v částech obývaných Tibeťany

Svět
Ilustrační fotografie.
Kyjov – Co je potřeba v Kyjově řešit až do roku 2020? To se pokouší shrnout dokument nazvaný Strategický plán rozvoje města Kyjova 2013 – 2020. Jeho podoba vychází i z toho, co o životě v Kyjově sdělilo více než osm set místních při výzkumu veřejného mínění v roce 2011. Nyní se mohou vyjadřovat k tomu, co jim v plánu chybí, schvalovat jej zastupitelé budou v březnu příštího roku.

Plán rozvoje Kyjova do roku 2020? Krytý bazén i hipostezka

Jihomoravský kraj
Ilustrační fotografie.
Kyjov – Co je potřeba v Kyjově řešit až do roku 2020? To se pokouší shrnout dokument nazvaný Strategický plán rozvoje města Kyjova 2013 – 2020. Jeho podoba vychází i z toho, co o životě v Kyjově sdělilo více než osm set místních při výzkumu veřejného mínění v roce 2011. Nyní se mohou vyjadřovat k tomu, co jim v plánu chybí, schvalovat jej zastupitelé budou v březnu příštího roku.

Plán rozvoje Kyjova do roku 2020? Krytý bazén i hipostezka

Hodonínsko
Ivan Hoffman
Nejdůležitější na vyjádření Nejvyššího správního soudu ke stížnostem vyřazených prezidentských kandidátů není, koho vrátili do boje o hrad a koho ne. Zcela zásadní je konstatování soudu, že Ministerstvo vnitra postupovalo v jejich případě protizákonně a protiústavně. K tomu je zde ještě varování předsedy správního soudu Josefa Baxy, že zákonodárci k přímé volbě přijali takový zákon-paskvil, že z prezidentské volby bude nakonec karikatura. Zákon podle Baxy nestojí na pevných, jasných, srozumitelných, jednoznačných a včas schválených pravidlech.
0 fotografií

Prezidentská karikatura

Hoffmanův deník
Bukurešť - Rumuni budou o víkendu volit nový parlament a podle posledních průzkumů zřejmě rozhodnou o prodloužení mandátu nynější vlády levého středu. Sociálnědemokra­tická strana premiéra Victora Ponty v koalici s Národní liberální stranou mají podle předvolebního průzkumu veřejného mínění šanci získat až 60 procent hlasů.

Rumuni budou o víkendu volit nový parlament

Svět
Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus během jednání české a slovenské vlády na zámku v Kolodějích o rozdělení ČSFR.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Rozpad Československa vnímáme poměrně kriticky, s odstupem času ale dochází ke smíření a přijetí situace. Jak se budou naše postoje dále vyvíjet? „Přibývá lidí, kteří se k události před dvaceti lety neumí vyjádřit," upozorňuje Paulína Tabery, která se podílela na výzkumu veřejného mínění.

Analytička CVVM: Lidem z obou stran hranice nejvíce vadí, že nebylo referendum

Česko
Ivan Hoffman
Že poslanci hledají způsob, jak si více vydělat je vcelku pochopitelné. Vesměs šli do politiky proto, že se ve sněmovně dobře platí. Jsou samozřejmě i zaměstnání, kde se bere víc, ale vesměs vyžadují odbornou kvalifikaci, musí se v nich pracovat anebo mít dobré výsledky. Poslancování zvládne amatér, nenadře se, a není nikoho, kdo by mu omlátil o hlavu vyprodukované zmetky, neboť se na veškerý poslanecký šlendrián vztahuje imunita.
0 fotografií

Poslanci o platech

Hoffmanův deník
Miloš Zeman a Jan Fischer
Praha - Jan Fischer by jako prezident mohl podle Čechů provést ČR hospodářskou krizí, Miloš Zeman by se zase zastal lidí v nouzi. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který v druhé polovině listopadu provedla agentura ppm factum. Její pracovníci se ptali Čechů, který z kandidátů na prezidenta by byl schopný řešit problémy Česka.

Fischer by podle průzkumu provedl ČR krizí, Zeman by pomáhal lidem

Česko
Studie bazénu v Novém Městě.
Nové Město na Moravě - Tři tisíce obyvatel Nového Města si přejí ve městě vybudovat bazén, tisícovka sportovní halu. V rámci ankety, která měla novoměstským zastupitelům pomoci rozhodnout, co ve městě postavit jako první, když na oba projekty nejsou peníze, bazén s převahou zvítězil.

Tři tisíce obyvatel Nového Města chtějí bazén

Žďársko
Barack Obama
Londýn – Přes 90 procent obyvatel severní Evropy a Francie by v amerických prezidentských volbách odevzdalo svůj hlas Baracku Obamovi, jeho republikánský rival Mitt Romney jim totiž připadá příliš pravicový. Vyplývá to z průzkumu britské agentury YouGov.

Přes 90 procent obyvatel severní Evropy by hlasovalo pro Obamu

Svět
Studie bazénu v Novém Městě.
Nové Město na Moravě - Veřejným zasedáním pokračovala v pondělí v Novém Městě debata o tom, zda v desetitisícovém sportovním centru Vysočiny postavit za devadesát milionů korun relaxační bazén, anebo za padesát milionů novou sportovní halu. Nové Město je v současnosti schopno realizovat pouze jeden z těchto projektů, nechává tedy na místních lidech, aby si vybrali.

Lidé v Novém Městě určí, zda bazén nebo halu

Žďársko
Ilustrační fotografie.
Kyjev - Přes jedenáct procent Ukrajinců s volebním právem je ochotno při blížících se parlamentních volbách prodat svůj hlas. Vyplývá to z celostátního průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila agentura Unian. Polovina z nich by prodala hlas jen té straně, pro kterou by hlasovali i „zdarma", zbytek by se řídil nejvyšší nabídkou. Ukrajinci půjdou volit 28. října.

Více než třetina Ukrajinců je ochotna prodat svůj volební hlas

Svět
Vladimir Putin.
Moskva - Dvacet procent Rusek by neváhalo a provdalo se za prezidenta Vladimira Putina. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který podniklo nezávislé sociologické středisko Levada. Putin, jenž v neděli oslaví 60. narozeniny, byl ruskou veřejností v roce 2008 zvolen nejvíce sexy politikem v zemi, připomněla agentura RIA Novosti.

Pětina Rusek by se bez váhání provdala za Putina

Svět
Ilustrační foto
Kutnohorsko – Zatímco problémy s alkoholem cloumají českým veřejným míněním a na lidi dopadá stín prohibice stále silněji, žáci základních škol o daný problém příliš zájem neprojevují. Na rozdíl od studentů středních škol či gymnázií.

Studenti se ptají na methanol

Kutnohorsko
Jan Švejnar
Praha - Ekonom Jan Švejnar nebude v přímé volbě kandidovat na prezidenta. Oznámil to dnes v tiskovém prohlášení. Uvedl, že chce pokračovat ve své akademické a poradenské činnosti. Švejnar, který se o prezidentský post ucházel už v roce 2008, kdy hlavu státu vybíral parlament, byl podle průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů blížících se voleb. Dnešním prohlášením ukončil několikaměsíční váhání kolem své kandidatury.

Švejnar nebude bojovat o Hrad, rozhodl se nekandidovat

Česko
Ekonom Jan Švejnar
Praha – Seznam uchazečů o post nového prezidenta tento týden zřejmě dozná podstatnou změnu. K tomu, zda bude v přímé volbě kandidovat, by se podle serveru Ihned.cz měl vyjádřit ekonom Jan Švejnar. Někdejší soupeř prezidenta Václava Klause v parlamentní volbě dosud nedal najevo, zda o Hrad má zájem. Oznámil pouze, že se rozhodne během léta. V průzkumech veřejného mínění si nicméně Švejnar stále pohybuje na předních místech.

Švejnar oznámí, zda chce na Hrad, kandidátů přibývá

Česko
Karel Strachota.
Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - Studentské volby rozvířily veřejné mínění už před dvěma roky. Nyní proti projektu společnosti Člověk v tísni politici nic nenamítali, ale čtvrteční výsledky preferencí mladých lidí je zřejmě nepotěší. Zamyslet by se nad nimi ale měli, míní autor projektu Karel Strachota.

Manažer Strachota: Mladí lidé jsou rozladěni z velkých stran

Česko
Internetová síť. Ilustrační obrázek
Moskva - Ruská rozvědka (SVR) si v neveřejných soutěžích za desítky milionů rublů objednala vytvoření nových metod, které ji mají umožnit kontrolovat internetové komunikační sítě. Informoval o tom v pondělí na titulní straně ruský list Kommersant.

Ruská rozvědka se chystá kontrolovat internet

Svět
Ilustrační foto
Praha – Pokud by muži byli nuceni omezit své výdaje, 53 procent z nich by přistoupilo ke škrtům v útratách za alkohol a cigarety. Ženy by zase mnohem častěji šetřily na potravinách, jak se vyjádřilo 55 procent z nich. Vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který si na vzorku více než tisíce respondentů nechala zpracovat poradenská společnost AWD.

Muži by šetřili na alkoholu, ženy spíše na potravinách

Ekonomika
Ivan Hoffman
O aktuální zprávy ze Sýrie není nouze. Přicházejí jak od oficiálních zdrojů, tak od povstalců a podle toho kdo na koho žaluje, dovídáme se, jakých zvěrstev se dopouští druhá strana. Ve válce se zpravidla chovají válčící strany podobně, neboť násilí zplodí násilí podobného druhu. Říct kteří jsou dobří a kteří špatní, kdo je v právu a kdo v právu není, je někdy docela problém. Mají-li všichni na rukou krev, pak při výběru koho podporovat a koho pranýřovat rozhoduje jen osobní vkus.
0 fotografií

Syrská nejistota

Hoffmanův deník
David Karola
Zlín - Existuje několik kategorií lidí. Například: Zcela čistí. Ti se šmouhou. Špinaví od nepaměti. Ti, kteří se ušpinili omylem nebo se naopak díky své rafinovanosti nikdy okatě neušpiní a špína na nich se objeví až za pár let, anebo nikdy. Poslední sorta je nejzákeřnější.

Dobrý den, Zlínsko

Názory z regionu
Ilustrační foto
Jihlavsko – Podle nejnovějšího výzkumu Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) se postoj lidí ve vytipovaných lokalitách, kde by mohlo v budoucnu stát jaderné úložiště odpadů, mění k lepšímu.

Výzkum postoj obcí nezmění

Jihlavsko
Ilustrační foto.
Atény - Těsná většina Řeků nevěří, že jejich nová vláda je schopná vyřešit problémy své země, které hrozí bankrot. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění agentury PI pro televizi Skai a pro deník Kathimerini, podle kterého sdílí tento názor 51 procent dotázaných, zatímco 47 procent je naopak přesvědčeno o tom, že to kabinet konzervativního premiéra Antonise Samarase zvládne.

Těsná většina Řeků se obává, že vláda nepřekoná krizi

Svět
 Angela Merkelová
Berlín – Skoro tři čtvrtiny Němců jsou spokojeny s tím, jak kancléřka Angela Merkelová zastupuje jejich zájmy v zahraničí, a více než polovina z nich je přesvědčena, že její kurz v současné krizi eurozóny je správný. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění pro dnešní vydání týdeníku Stern a televizi RTL, který potvrdil přetrvávající oblibu Merkelové u Němců.

Většina Němců souhlasí se zahraniční politikou premiérky Merkelové

Svět
Ilustrační foto.
Benešovsko - Obyvatelé z Benešovska na potkávali na přelomu května a června policistky, které jim kladly při průzkumu veřejného mínění všetečné otázky. Zpovídaly kolemjdoucí z různých věkových a i sociálních skupin. Ani dotazy na korupční jednání policistů v dotazníku nechyběly.  

Devět z deseti lidí na Benešovsku policisty chválí

Středočeský kraj
Ilustrační foto.
Benešovsko – Obyvatelé z regionu na potkávali na přelomu května a června policistky, které jim kladly při průzkumu veřejného mínění všetečné otázky. Zpovídaly kolemjdoucí z různých věkových a i sociálních skupin. Ani dotazy na  korupční jednání policistů v dotazníku  nechyběly.  Na Benešovsku nebyl zjištěný jediný případ požadavku policisty o úplatek.

Devět z deseti lidí na Benešovsku policisty chválí

Benešovsko
Třetina Čechů alespoň jednou v životě darovala krev
Praha – Alespoň jednou již krev darovalo 30 procent české populace. Opakovanými dárci krve je však pouze osm lidí ze sta. Jako největší překážku dalšího rozvoje dobrovolného dárcovství vidí Češi chybějící osvětu. Úroveň jejich znalostí přitom není vůbec špatná – více než polovina lidí ví, jak často mohou darovat krev i kde se nachází jejich nejbližší transfuzní stanice. Nejčastěji ji mají do deseti kilometrů od svého bydliště. Ukázal to průzkum veřejného mínění Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta právě zahajuje kampaň, jejímž cílem je zvýšit informovanost o dárcovství i počet opakovaných dárců. Její součástí je mobilní aplikace s přehledem stavu krevních zásob.

Co nám brání v darování krve? Většinou strach

Zdraví
Ilustrační foto
Praha – Každý čtvrtý Čech si alespoň občas dá marihuanu či hašiš a jeden z pětadvaceti lidí někdy zkusil pervitin, heroin nebo extázi. Prozradil to nejčerstvější průzkum Centra výzkumu veřejného mínění. A kdybychom přestěhovali všechny problémové uživatele drog do jednoho města, osídlili by celý Tábor i s přilehlými vesnicemi.

Výdaje na roční dávku heroinu: Půl milionu

Česko
Tak vypadá každodenní práce Fokusu Vysočina, který v Chotěboři provozuje i stacionář.
Havlíčkův Brod – „V Mladé frontě Dnes vyšel článek s titulkem Hrozba: schizofreniky nikdo nekontroluje, ve kterém se poukazuje na případy, kdy došlo k násilí ze strany duševně nemocných. Bohužel, takové články zhoršují obraz člověka s duševní nemocí v povědomí veřejnosti," říká Pavel Říčan, odborný ředitel Fokusu Vysočina.

Fokus Vysočina: Duševně nemocní jsou často v izolaci

Havlíčkobrodsko
Ivan Hoffman
Pavel Varvařovský opět řekl poslancům, že míní-li ho ignorovat, budou si muset najít jiného ombudsmana. Poslanci samozřejmě vědí, že instituce ombudsmana je zřízena proto, aby občané měli zastání před případnou zvůlí státních orgánů.
0 fotografií

Ultimatum z Brna

Hoffmanův deník
Ivan Hoffman
Zatím poslední projev v Poslanecké sněmovně se Davidu Rathovi povedl. Měl dostatek času na přípravu, dobře se vžil do dobře zvolené role, ale především si uvědomoval, že má první a poslední příležitost korigovat negativní veřejné mínění.
0 fotografií

Působivý Rath

Hoffmanův deník