ŠTÍTEK: veřejné mínění

Andrej Babiš
Úniky informací z trestních spisů, jejich účelový výklad a následné ovlivňování veřejného mínění mohou znamenat fatální ohrožení ústavnosti, stojí v závěrečné zprávě sněmovní vyšetřovací komise, jež se úniky zabývala. Dokument dnes dolní komora zveřejnila. Plénum by jej mělo projednat v úterý jako jeden ze závěrečných bodů poslední řádné schůze v nynějším volebním období.
20 fotografií

Komise: Úniky z trestních spisů mohou vést k ohrožení ústavnosti

Česko
Ilustrační foto - korupce ve fotbale
Společnost Transparency International (TI) v rámci kampaně „Korupční víceboj“, kterou vede za transparentnější a čistší sport, uskutečnila průzkum veřejného mínění ve spolupráci s agenturou STEM/MARK týkající se korupce a financování sportu. Těměř 60 procent Čechů se domnívá, že státní peníze nejsou v oblasti sportu vynakládány efektivně.

Peníze do sportu se neinvestují efektivně. Myslí si to většina Čechů

Ekonomika
Angela Merkelová
Pozice konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové i sociálních demokratů Martina Schulze v Německu před nadcházejícími spolkovými volbami lehce slábnou. Posiluje naopak Alternativa pro Německo (AfD), která by se teď stala třetí nejsilnější parlamentní stranou. Ukázal to aktuální průzkum veřejného mínění.
11 fotografií

Unie Merkelové podle průzkumu lehce oslabila, nahoru jde AfD

Svět
Ilustrační foto.
Arogance, ale i nevyvracení lží nebo hádky na jednání zastupitelstva. I takové výtky „přerovských rádců“ se snesly na hlavy komunálních politiků. Hlas lidu nevystavil vedení města zrovna lichotivé vysvědčení, našly se ale i spokojené reakce. Lidé oceňují hlavně vstřícnost a profesionalitu úředníků.

Přerovští rádci rozdali známky politikům. Bez obalu

Přerovsko
Ilustrační foto.
Benešov /OBRAZEM/ – Napětí, které pociťují před odchodem na dovolenou především pracovnice tří benešovských školních jídelen, by se dalo krájet. „To víte, že z té nejistoty nejsme odvázané," uvedla jedna z kuchařek, ale jméno si nepřála zveřejnit. „Bojíme se o práci," vysvětlila.

Napětí kvůli záměru radnice sjednotit školní jídelny stoupá

Benešovsko
Pavel Bohun
Čím dál častěji jsme svědky teroristického vraždění bezbranných lidí ve městech civilizovaného světa nedaleko za hranicemi naší vlasti a mně připadá, jako bychom se my Evropané této explozi nefalšovaného zla zarputile odmítali bránit.

Ve válce se zlem

Názory z regionu
Ilustrační foto
Aukce energií zatím v Česku příliš nezdomácněly. I když mohou domácnostem na elektřině a plynu ušetřit i několik tisíc korun ročně, dodavatele za posledních dvanáct měsíců změnila méně desetina zákazníků. Podle provozovatelů aukčních portálů nás u dražších dodavatelů drží zdánlivý pocit jistoty a neochota investovat do změny čas a úsilí.

Češi dodavatele energií nemění, i když vědí, že by ušetřili

Ekonomika
Prezident ČR Miloš Zeman.
S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů. O tom, že Zeman vytváří dobrý obraz Česka v zahraničí, je přesvědčeno 42 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Kantar.
7 fotografií

S prezidentem je spokojena více než polovina Čechů, tvrdí průzkum

Česko
Miloš Zeman.
Praha - S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů. O tom, že Zeman vytváří dobrý obraz Česka v zahraničí, je přesvědčeno 42 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro Českou televizi (ČT) provedla agentura Kantar. Z regionálního hlediska jsou s prezidentem nejvíce spokojeni lidé z Pardubického a Moravskoslezského kraje, kde ho kladně hodnotily čtyři pětiny dotázaných. „Naopak nespokojení jsou v Praze," řekla v neděli televizi spoluatorka výzkumu Martina Hájková.

Průzkum: S prací prezidenta je spokojeno více než polovina Čechů

Praha
Ilustrační foto
Praha - Téměř dvě třetiny českých zaměstnanců jsou přesvědčeny, že je v Česku korupce rozšířeným jevem. V regionu jsou na tom nejhůře Ukrajina (88 procent) a Slovensko (81 procent). Vyplývá to z mezinárodního průzkumu poradenské společnosti EY o podvodech a korupci mezi 41 000 zaměstnanci z 41 zemí z Evropy, Blízkého východu, Indie a Afriky. Čtvrtina Čechů by kvůli své kariéře jednala neeticky.

Korupce v Česku podle veřejného mínění stále přetrvává

Ekonomika
Emmanuel Macron.
Bývalý člen socialistické vlády, nyní nezávislý centrista Emmanuel Macron a předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová by v prvním kole francouzských prezidentských voleb měli shodně 25 procent hlasů, ale ve druhém kole by Macron svou soupeřku porazil poměrem 61 ku 39 procentům. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který si nechal zpracovat deník Le Monde.
40 fotografií

Macron i Le Penová by podle průzkumu získali v 1. kole shodně 25 procent

Svět
Aleksandar Vučić.
Prezidentské volby, které se v Srbsku uskuteční tuto neděli, jasně vyhraje dosavadní premiér Aleksandar Vučić. Shodují se na tom všechny dosavadní průzkumy veřejného mínění. Některé, jako dnes zveřejněná sondáž centra Demostat, naznačují, že mandát hlavy státu získá Vučić hned v prvním kole.

Volby srbského prezidenta podle sondáží jasně vyhraje Vučić

Svět
Ivan Hoffman
Kdo sleduje zprávy, logicky má tendenci věřit, že se svět vyvíjí od voleb k volbám. I u zemí, o kterých se běžně nepíše, se totiž vždy referuje, jak tam lidé hlasovali. A protože konečnému výsledku předcházejí průzkumy, jak to dopadne, hovoří se po volbách nejen o tom, jak rozumět jejich výsledku, ale pravidelně i o tom, jak se průzkumníkům veřejného mínění opět jednou nepodařil předpovědět, jak se voliči zachovají.

Věštění preferencí

Hoffmanův deník
SIMAR
Praha - Tržby agentur, které se v Česku zabývají výzkumem trhu a veřejného mínění, loni pokračovaly v růstu. Meziročně stouply o sedm procent a dosáhly 2,645 miliardy korun. Růst hlásily zejména největší agentury na trhu. Zadavatelé měli zájem především o analýzu sociálních médií a mobilní průzkumy. Tržby agentur rostou nepřetržitě od roku 2012.

V průzkumu trhu se “točí“ velké peníze

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Petrovice - Starosta Petrovic Petr Štěpánek vyzval obyvatele, aby se zapojili do veřejné diskuze o podobě náměstí. Svůj názor vyjádřili v anketě, kdy radnice získala 211 vyplněných lístků a diskutovat mohli také v zasedací místnosti. Zásadní byly při zjišťování veřejného mínění dva okruhy otázek.

Kašna na náměstí zcela změní podobu

Příbramsko
Robert Fico
Třetí vláda slovenského premiéra Roberta Fica za rok od voleb prosadila dílčí reformy a zvyšování daní a vedla zemi předsednictvím v Radě EU, nevyhnula se ale také kauzám. Stávající koalice by podle průzkumů veřejného mínění již nezískala většinu ve sněmovně. Naopak stoupla obliba krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Změny, ale i kauzy. Slovenská vláda má za sebou první rok

Svět
Okresní soud v Ostravě.
Základní škola Pěší v Ostravě-Muglinově diskriminovala dva romské předškoláky, když je odmítla při zápisu v roce 2014 přijmout do první třídy. Ve středu o tom rozhodl okresní soud v Ostravě. Podle něj se tak škola snažila neoprávněně regulovat počet romských dětí ve třídě.

Soud rozhodl: Ostravská škola diskriminovala dva romské předškoláky

Česko
Ilustrační foto.
Litevská prokuratura začala vyšetřovat lživou zprávu o znásilnění místní dívky německými vojáky z jednotky Severoatlantické aliance, vyslané do Pobaltí kvůli odstrašení Ruska. Vyšetřování přichází uprostřed obav, že se Rusko pokouší dezinformačními kampaněmi ovlivnit veřejné mínění a volby na Západě, uvedla agentura Reuters. Moskva popírá, že by byla zapletena do hackerských útoků na západní vlády a instituce.

Litva vyšetřuje falešnou zprávu o znásilnění německými vojáky

Svět
Muzeum umění a designu Benešov.
Benešov – Okamžité zmrazení veškerých nákupů sbírkových předmětů i didaktických pomůcek nařídil v pondělí 30. ledna Muzeu umění a designu Benešov jeho zřizovatel, město Benešov. Takové je pokračování kauzy, která v současnosti hýbe nejen veřejným míněním Benešovska, ale svým způsobem přerůstá i do úrovně komunální politiky. To při setkání s novináři potvrdil také starosta Benešova Petr Hostek, když se zmínil o tom, že na kauzu a její řešení poukazují i političtí oponenti současného vedení města. To se kvůli muzeu už několikrát sešlo a z jeho posledního jednání v pondělí vyplynulo právě okamžité pozastavení nákupů muzea, které ročně disponuje sedmimilionovým rozpočtem.
40 fotografií

Benešovská radnice zakázala muzeu nákupy předmětů didaktických i sbírkových

Benešovsko
Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebude kandidovat na úřad jihokorejského prezidenta. V průzkumech veřejného mínění si bývalý šéf OSN vedl velmi dobře, umístil se na druhém místě s podporou víc než 22 procent voličů.

Pan Ki-mun nebude kandidovat na prezidenta

Svět
Paříž - Skandál kolem dosavadního favorita nadcházejících prezidentských voleb ve Francii Françoise Fillona kvůli zaměstnávání jeho manželky jako asistentky se okamžitě projevil v průzkumu veřejného mínění. Podle agentury Odoxa má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu politikovi vyjádřilo jen 38 procent lidí, což je propad o 16 procentních bodů oproti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

Fillonův skandál jako předzvěst katastrofy? Nevěří mu 61 procent lidí

Svět
Ivan Hoffman
Somálská dívka, které kdosi poradil, aby zažalovala Střední zdravotnickou školu kvůli nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání a aby kvůli zákazu nošení hidžábu požadovala 60 tisíc a omluvu, zdá se zradikalizovala a rozdělila českou veřejnost. Soudy ovšem nemohou rozhodovat, zda mají pravdu vyznavači tolerance, včetně té náboženské, které šátek nechává v klidu, anebo zda dát za pravdu odpůrcům islámu, kteří soudí, že v české škole nemá muslimský šátek co dělat.
0 fotografií

Hidžáb u soudu

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Berlín - Více než čtyři pětiny Němců souhlasí s tím, že by homosexuální páry měly mít možnost uzavřít manželství. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil německý antidiskriminační úřad. Průzkum ale zároveň ukázal, že 18 procent Němců považuje homosexualitu nadále za nepřirozenou.

Velká většina Němců je pro homosexuální manželství

Svět
Ivan Hoffman
Končí rok, který toho hodně změní, ale teprve se uvidí jak. Britové sice odhlasovali vystoupení z Evropské unie, ale zatím v ní jsou. Podobně si Američané zvolili nového prezidenta, ale dosud stále mají toho starého. Na rok 2016 se určitě bude vzpomínat kvůli vzpourám voličů proti průzkumům veřejného mínění. Až budoucnost ale ukáže, zda sociologové, politologové a komentátoři přehlédli, že přicházejí noví lídři, za kterými se sjednocuje lid, anebo zda jim pouze uniklo, že lidem došla trpělivost s lídry starými.
0 fotografií

Hádanky místo odpovědí

Hoffmanův deník
Lesy v okolí Konopáče
Heřmanův Městec – „Městské lesy jsou spravovány s náležitou péčí, odborností i patřičnou zodpovědností – a to i na Konopáči! uvádí heřmanoměstecký starosta Josef Kozel. Reaguje tak na výhrady Bohumila Starého, jednatele Autokempinku Konopáč, jemuž se nelíbí zamýšlené kácení lesního porostu v těsném sousedství kempu.

Přestárlé stromy musejí pryč, některé již ohrožují okolí

Chrudimsko
Ilustrační foto
Berlín - Počet muslimů v Německu od roku 2011 vzrostl o zhruba 1,2 milionu. Celkem jich v zemi na konci loňského roku žilo 4,4 až 4,7 milionu. Vyplývá to ze zprávy o migraci za rok 2015, kterou dnes schválila vláda. Podíl muslimského obyvatelstva na celkové populaci činí 5,4 až 5,7 procenta. V Německu žije celkem asi 81,4 milionu lidí.

Počet muslimů v Německu od roku 2011 vzrostl o 1,2 milionu

Svět