ŠTÍTEK: veřejné mínění

Ilustrační foto
Vážení čtenáři, každý týden vám v sobotním vydání Kolínského deníku přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se stalo. O čem jste si tento týden mohli v Deníku přečíst? Tentokrát nejdůležitější události vybírá redaktorka Kolínského deníku Luci Mašínová.

Co jste si mohli tento týden přečíst?

Kolínsko
Ivan Hoffman
Prezident republiky přišel mezi poslance u příležitosti schvalování rozpočtu. Předeslal sice skromně, že není na rozpočet expertem, nicméně poznámek, které učinil, byla dlouhá řada a šlo z nich vycítit, že by rád zvrátil aktuální propad důvěry u občanů z 56 na 48 procent. Svou řeč vedl ve smířlivém duchu, chválil, co se dalo, především zlepšený výběr daní a rozpočtový přebytek a při kritice se omezil na řečnické otázky typu „proč více neinvestujeme".
0 fotografií

Prezident k rozpočtu

Hoffmanův deník
Stavebník Leoš Mallat předává petici sepsanou proti SCHKO Broumovsko. Dokument převzal Libor Hejduk, ředitel odboru výkonu státní správy MŽP v Hradci Králové.
Broumovsko - Stavebník Leoš Mallat, který už šest let vede spor se Správou Chráněné krajinné oblasti (SCHKO) Broumovsko o stavbu svého srubu, sepsal petici. Tu osobně předal regionálnímu pracovišti Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové a kopii zaslal i ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi.

Petici podepsaly stovky lidí

Náchodsko
Robert Fico.
Bratislava - Popularita sociálních demokratů (Směr-SD) slovenského premiéra Roberta Fica klesla na dlouhodobé minimum. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes poskytla agentura Focus. Pokud by se teď konaly volby, stávající vládní koalice tří stran by podle průzkumu přišla o většinu ve sněmovně.

Popularita Ficovy strany klesla na dlouhodobé minimum

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Zhruba tři čtvrtiny Němců si myslí, že ostatní země Evropské unie nechaly řešení migrační krize na Německu. Státům, které nebudou přijímat více uprchlíků, by se podle nich měly snížit evropské dotace. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury TNS Infratest zveřejněného na berlínském fóru o zahraniční politice.

Němci by snížili dotace zemím, které přijímají málo běženců

Svět
Domácí násilí. Ilustrační foto.
Brusel - Téměř tři čtvrtiny obyvatel Evropské unie si myslí, že domácí násilí na ženách je v jejich zemi běžné. Skoro pětina Evropanů se domnívá, že oběť agresora mnohdy vyprovokovala, a více než čtvrtina si myslí, že nedobrovolný sex může být za určitých okolností ospravedlněn. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který u příležitosti dnešního Světového dne proti násilí na ženách zveřejnila tento týden Evropská komise.

Podle tří čtvrtin Evropanů je domácí násilí na ženách běžné

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Výsledky červnového britského referenda o odchodu země z Evropské unie zvýšily podporu evropského projektu ve zbylých členských zemích. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila německá Bertelsmannova nadace. V celoevropském průměru by v referendu podle ankety hlasovalo pro setrvání svých zemí v evropském bloku 62 procent dotázaných.

Britské referendum zvýšilo podporu EU v dalších členských zemích

Svět
Tesco - 14. května 2009
Rakovník - V Rakovníku by mohl vyrůst v příštích letech další market. Vše bude do jisté míry záležet nejen na výsledku průzkumu veřejného mínění, na jehož výsledky se nyní čeká, ale také na rozhodnutí rakovnických zastupitelů. Rakovnickému deníku to řekla Alida Štulajterová, mluvčí radnice. Starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD) pak doplnil, že město nerozhoduje o tom, zda ve městě vznikne nový market, ale zda stavebníkovi umožní připojení na místní komunikaci v Luženské ulici a také inženýrské sítě.

Rakovník: v Luženské ulici by mohl vyrůst market

Rakovnicko
Exstarosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka (uprostřed).
Velké Pavlovice – Smír? Politici ve Velkých Pavlovicích věří, že alespoň částečně ano. Spokojený odcházel po posledním setkání s auditory bývalý starosta Pavel Procházka – s kolegy se mu podle jeho slov podařilo vyvrátit výtky, které k nim mířily jako k představitelům města za léta 2013 až 2015.

Audit: exstarosta Velkých Pavlovic vyvracel chyby

Břeclavsko
Prezident Miloš Zeman
Bratislava - Většina Slováků spíše negativně vnímá českého prezidenta Miloše Zemana, ale také německou kancléřku Angelu Merkelovou či kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Naopak, z desítky hodnocených politických lídrů nejlépe dopadl slovenský prezident Andrej Kiska. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu veřejného mínění, který pro nevládní organizaci Globsec Policy Institute uskutečnila agentura Focus.

Většina Slováků negativně vnímá Zemana, Merkelovou i Trumpa

Svět
Hillary Clintonová
Washington, Praha - V závěrečné fázi kampaně před prezidentskými volbami v USA se rozhořel ostrý spor o důvěryhodnost průzkumů veřejného mínění. Ve většině z nich už nějakou dobu vítězí nad svým republikánským rivalem demokratická uchazečka o křeslo v Bílém domě Hillary Clintonová. Bývalá ministryně zahraničí si ale vítězstvím nad Donaldem Trumpem nemůže být zdaleka jistá.

Průzkumy favorizují Clintonovou, v minulosti se ale často mýlily

Svět
Donald Trump
Washington - Po zpochybnění spravedlivosti amerických prezidentských voleb dnes republikánský kandidát Donald Trump napadl i věrohodnost průzkumů veřejného mínění, které ve velké většině dávají víc nadějí na úspěch jeho demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Cílem manipulací prý je odradit Trumpovy stoupence od účasti ve volbách.

Trump zpochybňuje výsledky průzkumů, jsou prý zfalšované

Svět
Donald Trump a Hillary Clintonová.
Washington - Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová nad svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem vede v průzkumech veřejného mínění o jedenáct procentních bodů. Vyplývá to z dnes zveřejněné sondáže listu The Wall Street Journal a stanice NBC News, která se uskutečnila o uplynulém víkendu a ještě před nedělní televizní debatou obou hlavních prezidentských kandidátů.

Clintonová má dle průzkumu nad Trumpem náskok 11 procentních bodů

Svět
Bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Berlín - Kandidátem na německého kancléře za sociální demokracii (SPD) by se mohl stát šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, uvedl dnes magazín Spiegel. V koaliční sociální demokracii se totiž podle něj množí hlasy proti kandidatuře předsedy strany Sigmara Gabriela. Parlamentní volby se v Německu uskuteční na podzim příštího roku.

Kandidátem SPD na kancléře by se mohl stát šéf EP Schulz

Svět
Masarykovo náměstí v Benešově.
Benešov – Je potřeba změnit vizáž hlavního benešovského, Masarykova náměstí? Jak moc a co by odtud mělo zmizet? Co by tam naopak mělo přibýt? Tyhle otázky nejspíš už poměrně brzy začnou hýbat veřejným míněním obyvatel města. Současný starosta Petr Hostek je velkým zastáncem změn. Současná podoba nejdůležitějšího místa v Benešově mu totiž připadá zastaralá. Omšelá a nedůstojná významu sídla.
10 fotografií

Z benešovského Masarykova náměstí by prý měla zmizet zelenina

Benešovsko
Ilustrační foto.
Basilej - Začlenění cizinců. Evropští politici si s ním lámou hlavy. Příklad za všechny. Na 
jaře 2016 rozhodovali švýcarští soudci, zda dva žáci muslimského vyznání musí podávat učitelce ruku, nebo ne. Potřesení ruky s kantorem je zdejším zvykem.

Integrace 
po švýcarsku: 
Ruku podáš, 
a bez výmluv

Svět
Hillary Clintonová
New York - Demokratická kandidátka Hillary Clintonová vede ve volebním souboji o křeslo amerického prezidenta o čtyři procentní body nad svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který v pátek večer zveřejnila agentura Reuters a společnost Ipsos. Vypadá to tedy, že nedávné zdravotní problémy Clintonové, které lékaři diagnostikovali zápal plic, její stoupence neodradily, napsala agentura Reuters.

Clintonová po zápalu plic vede v průzkumu nad Trumpem o čtyři procenta

Svět
Ivan Hoffman
Na dostaveníčko lídrů zemí EU v Bratislavě lze hledět jako na zbytečný podnik, kde se nic závazně nedomluvilo anebo naopak jako na velmi užitečné setkání, kde se díky neformální atmosféře nic nepokazilo, neprohloubily se příkopy a výsledkem je pocit, že to s EU není zas tak špatné. Jedním z poselství Bratislavského setkání je předsevzetí politiků obnovit důvěru v Evropskou unii.
0 fotografií

Neformální souznění

Hoffmanův deník
Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.
Washington - První televizní debatu před volbou prezidenta Spojených států povedou jen dva kandidáti s největší podporou podle průzkumů veřejného mínění. Kromě demokratické kandidátky Hillary Clintonové a jejího soupeře za republikány Donalda Trumpa se již příležitost vystoupit v přímém televizním přenosu 26. září nenaskýtá libertariánovi Garymu Johnsonovi a zástupkyni Zelených Jill Steinové, rozhodla příslušná komise.

První předvolební debatu v televizi povede Clintonová s Trumpem

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Většina občanů vnímá současný stav zdravotnictví jako problém a obává se zhoršování kvality a dostupnosti zdravotní péče. Až dvou třetin Čechů se problémy ve zdravotnictví dotýkají. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění agentury STEM/MARK, který na tisícovce dospělých respondentů zpracovala pro Českou lékařskou komoru (ČLK). Komora ji dnes představila na tiskové konferenci.

Češi se obávají zhoršení kvality zdravotní péče, zjistil průzkum

Česko
Ivan Hoffman
Vedle debaty o migraci, kterou Německo vede s jinými zeměmi, probíhá i vnitroněmecká debata na stejné téma. Jak se mění veřejné mínění, přicházejí i politici s alternativami k dosavadní praxi. V reakci na úspěch Alternativy pro Německo, jež je alternativou k vládě CDU-CSU a Sociálních demokratů, se nyní CSU chystá zformulovat své požadavky na nová pravidla hry, která by byla pro voliče alternativou k opoziční Alternativě.
0 fotografií

Alternativa k Alternativě

Hoffmanův deník
Předsedkyně pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová.
Berlín - V nedělních volbách v německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko by se pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) mohla stát druhou nejsilnější stranou zastoupenou v zemském sněmu. Naznačuje to průzkum veřejného mínění, který zveřejnil časopis Cicero. O tři procentní body by AfD podle ankety překonala i křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

AfD by v zemských volbách mohla skončit před CDU Angely Merkelové

Svět
Největší dopad na náš život by podle průzkumů veřejného mínění mělo selhání elektrické sítě. Žijeme totiž v části světa, kde je nepřetržitá dodávka energií, vody a komunikačního signálu samozřejmostí. Na těchto komoditách jsme zcela závislí. I proto se nevyhneme tomu, aby naši krajinu křižovaly tisíce kilometrů elektrického vedení. Páteř elektrizační soustavy tvoří přenosová síť. Ta zajišťuje přenos elektřiny nejvyššího napětí a udržuje potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Je spojnicí mezi výrobci elektřiny a jejími distributory, kteří proud dopraví ke konečnému spotřebiteli.

Jak se staví kabelové vedení nejvyššího napětí

Reklama
Old´s Cool. Ilustrační foto.
Praha - Jako pozvánka na další ročník mezigenerační přehlídky Old's Cool začala v pondělí na náplavce na Rašínově nábřeží výstava módní fotografky Bet Orten. Jmenuje se Slow Up a kromě propojování generací upozorňuje také na fenomén takzvané pomalé módy. Její tvůrci a propagátoři se snaží vymezovat proti rychloobrátkové produkci módních řetězců a kladou důraz na řemeslnou dovednost, kvalitu a tradici. Výstava na náplavce potrvá do 27. září.

Výstava na náplavce ukazuje pomalou módu a spolupráci se seniory

Volný čas
Ilustrační foto
Paříž - Obyvatelé evropských zemí si pod vlivem nejhorší migrační krize od druhé světové války vesměs myslí, že přistěhovalců je už na kontinentu až příliš. Přitom málokdo se domnívá, že jejich přítomnost má pro jejich země pozitivní přínos. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který ústav Ipsos provedl ve 22 zemích světa.

Přistěhovalců je na kontinentu už příliš, myslí si Evropané

Svět
Ilustrační foto
Jeruzalém - Nový průzkum ukázal, že Izraelci a Palestinci jsou navzdory mnohaletému konfliktu stále nakloněni mírovému urovnání sporů a vytvoření palestinského státu vedle státu židovského, napsala agentura AP. Dvoustátní řešení podporuje 51 procent Palestinců a 59 procent Izraelců. Průzkum byl proveden mezi asi 1200 dotazovanými na obou stranách.

Průzkum ukázal, že Izraelci i Palestinci chtějí urovnání sporů

Svět
Předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel.
Berlín – Německý vicekancléř a šéf sociální demokracie Sigmar Gabriel neprožívá politicky zrovna nejjednodušší období. Sociální demokracie (SPD) se v průzkumech veřejného mínění potácí kolem nejnižších hodnot za poslední desetiletí a sám Gabriel rozhodně nepatří k nejoblíbenějším politikům v zemi. Nyní se navíc stal terčem kritiky kvůli některým krokům v roli ministra hospodářství.

Šéf SPD Gabriel zažívá těžké období, ve straně i na ministerstvu

Svět
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Berlín - V nadcházejících volbách do sněmů německých spolkových zemí Meklenbursko-Přední Pomořansko a Berlín musí Křesťanskodemo­kratická unie (CDU) a Sociálnědemokra­tická strana (SPD), které tvoří spolkovou vládu, počítat s výraznou ztrátou podpory. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury INSA, který dnes zveřejnil deník Bild. Další průzkum ukázal, že klesla oblíbenost i samotné předsedkyně CDU a kancléřky Angely Merkelové.

Německé vládní strany v zářijových zemských volbách asi ztratí

Svět
Hillary Clintonová
New York - Náskok demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové před jejím republikánským soupeřem Donaldem Trumpem se v USA snížil na pouhá tři procenta a od pondělí poklesl o osm procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Clintonová snižuje náskok, nad Trumpem vede jen o tři procenta

Svět
Angela Merkelová
Berlín - Nedávné teroristické útoky v Bavorsku podle většiny Němců nijak nesouvisejí se vstřícnou migrační politikou kancléřky Angely Merkelové. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který na zadání časopisu Stern zpracovala agentura Forsa. Že nese Merkelová na atentátech kvůli svému postupu v migrační krizi vinu, si myslí ani ne třetina dotázaných.

Politika Merkelové za teroristické útoky nemůže, myslí si většina Němců

Svět
Hillary Clintonová
Washington - Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová podle posledního z celostátních průzkumů veřejného mínění zvýšila po týdenním stranickém sjezdu náskok před republikánským konkurentem Donaldem Trumpem o sedm procentních bodů. Bývalá ministryně zahraničí vede s 25procentní převahou potenciálních volitelů i podle jednotlivých států, v nichž vítěz bere vše a jejichž příklon k tomu či onomu kandidátovi je v americkém prezidentském volebním systému rozhodující.

Clintonová po sjezdu zvýšila v průzkumu náskok před Trumpem

Svět
Karel Havlíček Borovský. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – V letošním roce si připomínáme dvojité jubileum českého novináře, myslitele, ekonoma, ale také básníka a písničkáře Karla Havlíčka Borovského (narodil se před 195 lety 31. října 1821 v Borové a zemřel před 160 lety 29. července 1856 v Praze).

Karel Havlíček: Co jest obec? (dokončení)

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto
Moskva – Téměř každý pátý Rus by chtěl emigrovat do vzdálenější ciziny, tedy za hranice někdejšího Sovětského svazu. Informoval o tom ruský list Kommersant s odvoláním na výsledky průzkumu veřejného mínění nezávislé sociologické společnosti Levada. Hlavním důvodem jsou špatné životní podmínky v Rusku a nestabilita ruské ekonomiky.

Pětina Rusů podle průzkumu uvažuje o emigraci

Svět
Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr.
Islámábád - Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr. Oznámila to v sobotu policie, podle které jde zřejmě o další případ takzvaných vražd ze cti. Šestadvacetiletá Pákistánka, často přirovnávaná k americké celebritě Kim Kardashianové, rozdělovala svými provokativními fotkami a videi veřejné mínění v této konzervativní muslimské zemi, kde jsou ženy často utlačovány vlastní rodinou nebo společností, v níž žijí.

Pákistánskou hvězdu sociálních médií uškrtil vlastní bratr

Svět