ŠTÍTEK: veřejné mínění

Školní jídelna
Rakovník Kvalita jídel připravovaných ve školní jídelně v Martinovského ulici v Rakovníku se sice zlepšila, ovšem strávníkům se nezamlouvá přístup zdejšího personálu. Takovéto závěry vyplývají z prvního výzkumu veřejného mínění mezi zdejšími strávníky, který si nechalo udělat město Rakovník. Závěry výzkumu jsou ale spíše orientační, jelikož z možného zhruba jednoho tisíce strávníků jich dotazník vyplnilo pouze čtyřiatřicet.

Strávníci nejsou spokojeni s chováním personálu. Starosta to chce změnit

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Londýn - Více než třetina britských voličů není zcela přesvědčena, že Británie nakonec Evropskou unii skutečně opustí. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil zpravodajský server BBC. Britové se minulý týden v referendu vyslovili pro odchod z EU. Takzvaný brexit podpořilo asi 52 procent hlasujících.

Průzkum: Třetina Britů nevěří, že k brexitu skutečně dojde

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Každý čtvrtý občan Německa očekává, že z Evropské unie vystoupí po Británii i další státy. Více než čtvrtina Němců by si pak přála vlastní referendum o setrvání v unii, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který dnes publikoval německý deník Handelsblatt.

Každý čtvrtý Němec očekává, že EU opustí i další země

Svět
Marian Kotleba
Bratislava - Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. LSNS tak učinila v reakci na výsledek čtvrtečního hlasování voličů v Británii, kteří se vyslovili pro odchod země z EU a jejichž rozhodnutí LSNS uvítala. Podle průzkumů veřejného mínění většina Slováků členství země v EU podporuje.

Slovenská krajní pravice chce referendum o vystoupení země z EU

Svět
Robert Fico
Bratislava - Popularita vládních sociálních demokratů (Směr-SD) slovenského premiéra Roberta Fica klesla na dlouhodobé minimum. Navzdory tomu Směr-SD zůstává u slovenských voličů s odstupem nejoblíbenější stranou. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes poskytla agentury Focus.

Popularita strany slovenského premiéra klesla na 11leté minimum

Svět
Britská libra
Londýn (Velká Británie) - Britská libra se dnes vyšplhala na sedmitýdenní maximum vůči americkému dolaru poté, co v pondělí zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než 7 let. Libra těží ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii. Dva průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že tábor britských zastánců EU získal na síle.

Libra dál roste vůči dolaru, vystoupila na sedmitýdenní maximum

Ekonomika
Francois Hollande
Paříž – Méně než rok před konáním francouzských prezidentských voleb se oblíbenost současné hlavy státu Françoise Hollandea blíží historickému minimu. V aktuálním průzkumu veřejného mínění mu podporu vyjádřilo jen 14 procent dotázaných. Hollandeova socialistická strana se mezitím rozhodla, že svého kandidáta do klání v příštím roce vybere v primárkách, informovala dnes agentura AFP.

Rok před volbami Hollandea nepodporuje ani pětina voličů

Svět
Ilustrační foto.
Washington – Dnešní Češi jsou zdravější, bohatší a žijí ve větším bezpečí než kdy jindy, nečelí vysoké nezaměstnanosti a problémy eurozóny, migrační krize a brexitu na ně nemají téměř žádný vliv. Myslí si to autor článku na americkém serveru Politico.com, podle něhož přesto Čechy trápí chmury a mají špatnou náladu.

Americký server: Čechy trápí špatná nálada, ač jsou zdravější a bohatší

Svět
Ivan Hoffman
Předseda vlády v doprovodu několika ministrů vycestoval do Číny. Byznys dostal přednost před koaliční roztržkou, což je nepochybně dobře. Rozvrtaná policie na rozdíl od potenciálních investorů a zákazníků nikam neuteče. Premiérovi cestu za obchodem nevyčítají ani koaliční nepřátelé ani opozice, v tomto ohledu existuje shoda na prioritách.
0 fotografií

Time Out

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Londýn - Příznivci odchodu Británie z Evropské unie převážili nad odpůrci takzvaného brexitu ve třech aktuálních průzkumech veřejného mínění. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nejprodávanější britské noviny - bulvární deník The Sun - své čtenáře vyzval, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro odchod z evropského bloku.

Příznivci brexitu mají navrch ve třech průzkumech mínění

Svět
Ilustrační foto.
Velká Bíteš - Za většími nákupy jezdí obyvatelé Velké Bíteše stále do měst v okolí, supermarket si přejí už léta. Významný posun v této věci zaznamenalo město na jaře při konečných jednáních s developerskou společností Nimiru o možnosti výstavby supermarketu Billa ve Vlkovské ulici.

Bíteš může mít supermarket

Podnikání
Průzkumy veřejného mínění v Británii naznačují, že setrvání země v Evropské unii podporují spíše obyvatelé Skotska a Severního Irska než Angličané a Velšané. Ilustrační foto.
Londýn/Praha – Průzkumy veřejného mínění v Británii naznačují, že setrvání země v Evropské unii podporují spíše obyvatelé Skotska a Severního Irska než Angličané a Velšané. Výsledek nadcházejícího referenda tak může být podle některých komentátorů v těchto částech Spojeného království rozdílný a zároveň pro zemi rozdělující. Ozývají se též hlasy varující před rozpadem Británie v případě takzvaného brexitu.

Po brexitu by se Británie mohla rozpadnout, varují komentátoři

Svět
Praha – Bude to spíše „oranžové tsunami", pokračování spanilé jízdy Andreje Babiše nebo další posílení vlády komunistů? Pět měsíců před krajskými volbami jsou možné všechny varianty, alespoň pohledem dvou agentur pro výzkum veřejného mínění, které exkluzivně pro regionální Deník poskytly aktuální data o preferencích.

Krajské volby? Šance favoritů jsou vyrovnané

Slovácko
Hillary Clintonová
Los Angeles (USA) - Pravděpodobná kandidátka Demokratické strany pro boj o Bílý dům Hillary Clintonová dnes ostře kritizovala protiimigrační výroky svého soupeře Donalda Trumpa, které označila za "nenávistné, předpojaté a zcela nepřijatelné".

Clintonová odsoudila Trumpovy výroky o přistěhovalcích

Svět
Donald Trump
Washington - Donald Trump dotahuje v celostátní popularitě svou soupeřku Hillary Clintonovou, když se během posledního týdne rozdíl mezi nimi snížil ze čtyř na dvě procenta. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění televize NBC News, jehož výsledky dnes zveřejnil server Politico. Pravděpodobného republikánského kandidáta by volilo 45 procent dotázaných a demokratku Clintonovou 47 procent.

Trump v předvolebních průzkumech dotahuje Clintonovou

Svět
Dnešní návštěva Baracka Obamy v Hirošimě.
Washington – Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki přesvědčivě schvalovaly. Aktuální sondáž Gallupova institutu, která byla zveřejněna u příležitosti dnešní návštěvy Baracka Obamy v Hirošimě, ukazuje, že se svržením bomb souhlasí 43 procent dotázaných Američanů, 44 procent jich bylo proti.

Američané jsou rozděleni v otázce jaderného bombardování Japonska

Svět
Ilustrační foto
Šumperk – Již zanedlouho vyrazí do šumperských ulic bezpečnostní asistent, který se přidá ke strážníkům městské policie. Původně měli sice nastoupit dva, vybrat vhodné uchazeče je ale těžký oříšek. Pohyb strážníků bude navíc monitorován pomocí GPS. Zastupitelé se na práci městské policie více zaměřili poté, kdy z průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že velké procento lidí s prací strážníků spokojeno není.

Lidé v Šumperku si stěžovali na strážníky, město bude hlídat jejich pohyb

Šumpersko
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Praha – Čeští voliči mají zájem hlavně o strany, které řeší komplexní spektrum témat, nikoliv ty zaměřené například jen na téma migrace. Během diskuse o demokracii a extremismu to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dokládá to na tom, že úzce zaměřené strany dlouhodobě nepřekračují v průzkumech veřejného mínění zisk jednotek procent.

Chovanec: Češi chtějí strany, které řeší celé spektrum jejich života

Česko
Ivan Hoffman
Když seřadíme povolání podle výdělku, dostaneme zcela jiný žebříček, než když se měří jejich prestiž. Zatímco výborně placený poslanec má prestiž jen o málo vyšší než poslední uklízečka, nevalně placené zdravotní sestry si u nás veřejnost považuje více, než vysokoškolského učitele a vyšší prestiž než ona má už pouze vědec a lékař.
0 fotografií

Prestižní povolání

Hoffmanův deník
V prvním kole zvítězil se ziskem 35 procent hlasů populista Hofer, Van der Bellen za ním zaostal o téměř 14 procentních bodů.
Vídeň - Šance obou kandidátů na rakouského prezidenta jsou před druhým kolem voleb vyrovnané. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil bulvární list Österreich. Ankety před prvním kolem však příliš přesně výsledek nepředpověděly.

Prezidentské volby v Rakousku budou podle průzkumu těsné

Svět
Ilustrační foto.
Atény – Téměř dvě třetiny Řeků nevěří, že uprchlíci a migranti se mohou začlenit do řecké společnosti. Podle výsledků průzkumu veřejného mínění, o nichž dnes informoval deník Kathimerini, má také téměř polovina respondentů obavy, že uprchlíci mohou ohrozit bezpečnost v zemi.

Většina Řeků nevěří v integraci uprchlíků

Svět
Václav Klaus
Praha - Současná relativní nevýznamnost ODS by mohla být podnětem k jejímu restartu, uvedl u příležitosti 25. výročí vzniku strany bývalý prezident Václav Klaus. ODS tradičně stála nekompromisně vpravo od politického středu, posun v ideologii není ani žádoucí, ani prospěšný, řekl první předseda strany v dnešním vystoupení v Institutu Václava Klause.

Klaus: Současná nevýznamnost ODS by mohla být podnětem k restartu

Česko
Ilustrační foto.
Vranovská Ves – Hladinu veřejného mínění ve Vranovské Vsi rozvířila v těchto dnech zpráva, která kolovala celostátními médii. Mluví o údajném podvodu, který měl souviset s vydanými povoleními pro fotovoltaickou elektrárnu u této obce. Mohla tak vzniknout až čtyřmiliardová škoda. Příjmů obce, které z elektrárny plynou, by se ale problémy dotknout neměly.

Solární panely ve Vranovské Vsi? Podvod za několik miliard, tvrdí žalobce

Zločiny a soudy
Hlubinné úložiště.
Třebíčsko - Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá lokalitu, ve které by v budoucnu mohlo vzniknout hlubinné úložiště. Kromě geologických průzkumů, které se na každé ze sedmi vytipovaných uskuteční, hodlá Správa úložišť za pomoci agentury pro zjišťování veřejného mínění vytvořit analýzu, ve které bude oslovovat obyvatele lokality.

Lidé budou vyplňovat dotazníky o uložišti

Třebíčsko
Ilustrační fotografie.
Praha - Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci jako velmi nebo poměrně silné. Je to výrazně vyšší podíl než v předchozích letech, kdy podobně vnímala vztahy s cizinci zhruba polovina veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Situace podle ní souvisí s uprchlickou­ krizí.

Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci za silné

Česko
Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson.
Reykjavík – Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v prohlášení v úterý večer uvedl, že nerezignoval, ale pouze navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi. Situace na Islandu je podle agentury DPA zmatená. V průzkumu veřejného mínění Gallupova institutu z tohoto týdne se 81 procent Islanďanů vyslovilo pro odchod premiéra. Pokud by se konaly předčasné volby, 43 procent voličů by podpořilo Pirátskou stranu.

Islandský premiér nechce rezignovat, úřadu se chce vzdát jen na čas

Svět
Dětské hřiště.
Žďár nad Sázavou – První patrony a garanty, kteří jsou ochotni buď finančně podpořit, anebo dohlížet na dětská hřiště v okolí svého bydliště, již zaevidovala žďárská radnice.

Žďár hledá další patrony hřišť

Žďársko
Starosta Sedlčan a senátor Jiří Burian.
Příbramsko – Senátor a sedlčanský starosta Jiří Burian již před časem informoval čtenáře, že si objednal z pozice senátora průzkum veřejného mínění na téma sucho a pitná voda s tím, že bude mít oproti ostatním průzkumům svoje specifika. Připomněl, že tak učinil po loňském listopadovém semináři v senátu, který inicioval ke stejnému problému.

Burian: Lidé se nejvíc obávají migrace, válečných konfliktů a sucha

Příbramsko
Ivan Hoffman
Na výsledek voleb v Německu se čekalo s napětím, neboť tyto volby byly označovány za test migrační politiky kancléřky Merkelové. Volilo se ve třech zemích, přičemž v každé zvítězil někdo jiný: Jednou to byla CDU, podruhé sociální demokraté a do třetice zelení. CDU neutrpěla zásadní porážku a alternativa pro Německo nemíří k moci. Vyvozují-li tedy německá média z výsledku, že voliči vystavili účet Angele Merkelové, zní to zvláštně.
0 fotografií

Čtení výsledků

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Linec – 97 procent Rakušanů věří hasičům, zjistil institut výzkumu veřejného mínění GfK v "Trust in Professions Report 2016". Je to o tři procenta víc než před dvěma roky.

Sousedé věří nejvíc hasičům

Z okolí
Radnice na náměstí v Klášterci nad Ohří.
Klášterec nad Ohří - V Klášterci nad Ohří se v současné době tvoří strategický plán rozvoje města do roku 2023. „Veřejné mínění je důležité při tvorbě analytické části strategického plánu rozvoje města, ze které bude následně vycházet návrhová část a její naplnění," zní z radnice. Ta proto prosí občany o vyplnění dotazníku, který má zmapovat názory a spokojenost obyvatel města.

Klášterec: Pomozte vytvořit plán rozvoje města

Chomutovsko
Prezident Miloš Zeman
Praha – Prezident Miloš Zeman rozhodně nebude ve výrocích zdrženlivější, jak k tomu ve čtvrtek hlavu státu vybídl Senát. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Dotázal se, zda to od horní komory nelze pokládat za drzost, pokud prezidentovi s dvojnásobnou podporou veřejného mínění radí, jak zvýšit jeho důvěryhodnost.

Zeman: Požadavek Senátu na mou zdrženlivost ve výrocích, není to drzost?

Česko
Ilustrační fotografie.
Plzeň – První březnový víkend přináší tipy z plzeňských knihoven. Román Davida Ebershoffa Dánská dívka si čtenáři mohou zapůjčit v Knihovně města Plzně. Příběh o neobvyklé lásce, svobodě a odvaze vzepřít se veřejnému mínění byl napsán podle života malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety.

Opráski sčeskí historje nebo Dánská dívka?

Plzeňsko
Robert Fico
Bratislava - Slovensko pod vedením sociálních demokratů (Směru-SD) nepřevezme na základě povinných kvót žádného muslimského migranta a bude pokračovat v opatřeních na zlepšení životní úrovně obyvatel. Na závěrečném mítinku vládní strany (Směr-SD) před sobotními parlamentními volbami na Slovensku to prohlásil předseda strany a premiér Robert Fico. Směr-SD je favoritem hlasování, podle průzkumů veřejného mínění by ale strana mohla přijít o dosavadní většinu ve sněmovně.

Fico v závěru kampaně odmítl kvóty, slíbil sociální balíčky

Svět