ŠTÍTEK: veřejné mínění

Ilustrační foto
Atény - Řecká konzervativní strana Nová demokracie (ND), která je nejsilnější opoziční formací v zemi, dál posiluje své pozice na úkor vládní levicové strany SYRIZA. Podle posledního průzkumu veřejného mínění se mezi oběma subjekty rozevírají nůžky - ND vede o 4,3 procenta, uvedly dnes řecké servery.

Pravicová opozice v Řecku posiluje na úkor vládní formace SYRIZA

Svět
Ivan Hoffman
Soudě podle průzkumů veřejného mínění se Ukrajincům ani druhá revolta proti režimu nepovedla. Premiéra Jaceňuka, který slíbil dovést Ukrajince do Evropy, hodnotí pozitivně necelé jedno procento voličů a negativně 62%. Jasně vede žebříček neoblíbenosti. Práci vlády pak neschvaluje 82% Ukrajinců a 70% je nespokojených s prezidentem Porošenkem. Výsledkem vzpoury proti oligarchům a korupci je ještě větší moc oligarchů a ještě větší korupce.
0 fotografií

Ukrajinský smutek

Hoffmanův deník
Robert Fico
Bratislava - Pokles popularity slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) potvrdil další průzkum veřejného mínění. Strana premiéra Roberta Fica by podle výsledků nejnovější sondáže agentury Polis Slovakia přišla o nynější většinu ve sněmovně, dosáhla by ale lepšího výsledku, než ukázaly průzkumy jiných agentur. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční na začátku března.

Pokles popularity slovenské vládní strany potvrdil další průzkum

Svět
Část naskenované objednávky služeb za 350 tisíc korun včetně daně, která v posledních dnech obletěla nejen sociální sítě.
Velkou kritiku sklidil městský obvod Ostrava-Jih za to, že si nechal zpracovat průzkum veřejného mínění mezi svými obyvateli, kterých se prostřednictvím externí společnosti mimo jiné ptá na jejich názor na slučování škol. 

Ostrava-Jih: rozhořčení kvůli průzkumu

Ostravsko
Jiří Burian.
Sedlčany /ROZHOVOR/ – Senátor Jiří Burian, který je zároveň sedlčanským starostou, již ve svém volebním programu avizoval, že pozornost zaměří zejména na novely zákona, které mají ať pozitivní nebo negativní dopad do života obcí. Chce přitom využít dlouhodobých zkušeností, které jako starosta načerpal.

Senátor Burian si objednal k vodě průzkum veřejného mínění

Příbramsko
Ilustrační foto.
Moskva – Ruský generál Alexej Ďumin, který se z tělesného strážce prezidenta Vladimira Putina vypracoval až na gubernátora, svého času při ochraně Putinovy rezidence čelil i medvědovi. „Byl to velmi odlehlý objekt, v horách. Byl jsem na noční hlídce v domě a prezident už odpočíval," vyprávěl čerstvě povýšený šéf Tulské oblasti v listu Kommersant, jak jej, ještě jako bodyguarda, vyrozuměli vysílačkou, že „u dveří máte medvěda".

Putinův bývalý strážce chránil prezidenta i před medvědem

Svět
Vlnu pobouření vyvolal dnes na německé politické scéně výrok předsedkyně pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která nevyloučila použití střelných zbraní při pokusu migrantů o ilegální překročení hranice.
Berlín - Vlnu pobouření vyvolal dnes na německé politické scéně výrok předsedkyně pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která nevyloučila použití střelných zbraní při pokusu migrantů o ilegální překročení hranice. Vicekancléř Sigmar Gabriel chce AfD, která v průzkumech veřejného mínění dosahuje až desetiprocentní podpory, postavit pod dohled kontrarozvědky, informovala dnes agentura DPA.

Pobouření v Německu! Předsedkyně populistů chce střílet do migrantů na hranici

Svět
Vladimír Putin
Moskva - O svém vztahu k zakladateli sovětského státu Vladimiru Uljanovovi-Leninovi a o své dřívější příslušnosti k sovětské komunistické straně dnes hovořil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s občany v jihoruském Stavropolu. Prohlásil, že svou starou stranickou legitimaci nezničil a komunistické a socialistické myšlenky se mu i dnes velmi líbí.

Putin přiznal, že se mu komunistické ideje "stále velmi líbí"

Svět
Alexis Tsipras  volební lídr strany SYRIZA.
Atény - Řecká vládní strana SYRIZA ztrácí mezi voliči popularitu, a pokud by se nyní konaly volby, těsně by prohrála s opozičními konzervativci. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnil řecký list To Vima. Podle něj by pro pravicovou stranu Nová demokracie (ND) hlasovalo 30,9 procenta lidí, levicovou formaci SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase by podpořilo 29 procent voličů. Klesající preference SYRIZY potvrdil už třetí průzkum v řadě, upozornila agentura DPA.

Řecká SYRIZA podle průzkumů ztrácí popularitu, volby by prohrála

Svět
Ludmila Rakušanová
Vážený pane premiére Camerone, je mi to upřímně líto, ale mám neblahé tušení, že jste svou včerejší návštěvou Prahy jen zbytečně ztrácel čas. I kdyby se Vám totiž povedlo vyjednat se státy Evropské unie pro Velkou Británii sebezávažnější výjimky z unijních pravidel, je setrvání Vaší země v tomto svazku, obávám se, čím dál tím nepravděpodobnější.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové premiéru Cameronovi

Sobotník Lídy Rakušanové
Ilustrační foto
Londýn – Pro vystoupení Británie z Evropské unie by v referendu hlasovalo 53 procent voličů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnil britský nedělník Mail On Sunday. Už od loňských parlamentních voleb počet příznivců tak zvaného Brexitu stoupá a nyní dosáhl nového maxima. Podle Mail On Sunday jde o šokující výsledky, které je možné dát do souvislosti s migrační vlnou, silvestrovskými útoky v Kolíně nad Rýnem a dalších městech a atentáty v Paříži.

Pro vystoupení z Evropské unie je už 53 procent Britů, ukázal průzkum

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Zhruba polovina Němců pochybuje o tom, že se jejich země zvládne vypořádat s úkoly spojenými se současnou migrační krizí. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Deutschlandtrend, který zadává veřejnoprávní televize ARD. V prvním průzkumu po skandálu, který vyvolaly sexuální útoky migrantů na ženy během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem i jiných německých městech, 44 procent dotázaných dál věří, že Německo problémy zvládne.

Méně než polovina Němců věří, že se země vyrovná s migrační krizí

Svět
Miroslav Nosek.
Miletín – Jsou události a akce, které hýbou veřejným míněním, a jsou povinnosti, které je potřeba každoročně splnit, aniž by si jich kdokoli všiml. Jak se žije v městečku pod Zvičinou, jsme se ptali starosty Miroslava Noska.

Miroslav Nosek: Miletín vybírá na cisternu

Jičínsko
Britský premiér David Cameron.
Londýn – Pokud by britští voliči rozhodli v referendu o odchodu z Evropské unie, vláda by musela zajistit, aby tento krok byl bez komplikací. V rozhovoru na stanici BBC na to dnes upozornil britský premiér David Cameron, který zároveň vyslovil názor, že by nicméně toto rozhodnutí občanů nepovažoval za „správnou odpověď". Naopak vyjádřil naději, že Britové podpoří setrvání země v EU, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky britského členství, zejména volnější vztah Londýna s unijními institucemi.

Cameron: Když voliči rozhodnou, vláda zajistí plynulý odchod z EU

Svět
Ivan Hoffmann
Jak jde čas, o šokujícím Silvestru v Německu se diskutuje stále hlasitěji, místo aby na událost sedal prach. Hon muslimů na německé ženy nepochybně ovlivní veřejné mínění v zemi, jejíž postoj je klíčem k řešení migrační vlny, zaplavující Evropu. Němci, kteří dosud vesměs slyšeli na argumentaci svých politiků, že migranti jsou lidé jako oni, si nyní kladou otázku, zda nejsou naivně vstřícní k příchozím, kteří v některých ohledech nejsou stejní, nýbrž nebezpečně jiní. Po svých politicích bude stále více Němců chtít, aby vedle soucitu k uprchlíkům pamatovali také na ochranu před migranty.
0 fotografií

Německé dilema

Hoffmanův deník
Šéfredaktor Kroměřížského deníku Lukáš Pařenica.
Kroměříž - /GLOSA/ Tato země není a nemůže být pro všechny, míní český prezident Miloš Zeman. Soudě podle průzkumů veřejného mínění není v tomto názoru zdaleka osamocen, přinejmenším nadpoloviční většina lidí si u nás myslí něco více či méně podobného. A mýlí se. Stejně jako prezident.

Není pro všechny? 
Pak nebude pro nikoho

Kroměřížsko
Budova č. 10 havlíčkobrodské nemocnice.
Havlíčkův Brod – Jsem havlíčkobrodský rodák, žiji zde celý svůj život a z toho důvodu mi není lhostejné dění v našem městě a není mi ani lhostejná jeho podoba.

Opravdu je nutné bourat?

Havlíčkobrodsko
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Bratislava - Sedm z deseti Slováků vyjádřilo v průzkumu veřejného mínění ze začátku prosince obavy z příchodu uprchlíků do Evropy. Nejčastěji mají obyvatelé země v souvislosti s migrační vlnou strach ze zvýšení kriminality a vyššího rizika útoků islámských extrémistů. Informovala o tom Slovenská akademie věd, která si zmiňovanou sondáž objednala.

Sedm z deseti Slováků se podle průzkumu obává příchodu migrantů

Svět
Ilustrační foto
Varšava - Dva měsíce po parlamentních volbách zůstává Polsko hluboce rozdělenou zemí. Ulice zaplavily desetitisíce demonstrantů. Veřejné mínění rozjitřil zejména spor o ústavní soud. Jedni se shromažďují na podporu politiky nové pravicové vlády, druzí proti ní naopak protestují a varují před ohrožením demokracie.

Týdeník Dotyk: Polská politika je příběhem hladu po moci

Svět
Ilustrační foto
Lublaň - Slovinci dnes v referendu jednoznačně odmítli uzákonění sňatků homosexuálů. Po sečtení velké většiny hlasů bylo 63 procent voličů proti, zatímco zákon podpořilo 37 procent hlasujících, informovaly zahraniční agentury. Zákon o manželství osob stejného pohlaví sice letos na jaře schválil parlament, jeho odpůrci ale vypsáním referenda chtěli zabránit tomu, aby vstoupil v platnost.

Slovinci v referendu jasně odmítli uzákonění sňatků homosexuálů

Svět
Ilustrační snímek
Londýn - Čtyři z pěti Britů pod stromečkem zažijí nebo budou sami předstírat falešnou radost nad dárkem, který se tak docela nestrefil do vkusu obdarovaného. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění Go Ape, podle něhož letos Britové vyplýtvají více než 800 milionů liber (téměř 30 miliard Kč) za dárky nechtěné, nedomyšlené a nepřekvapivé.

Jaké byly nejhorší vánoční dárky loňského roku?

Svět
Ilustrační foto
Praha - O finanční zajištění lidí v důchodu by se měl starat především stát, myslí si 56 procent Čechů. Naopak jen deset procent se kloní k názoru, že se o své zabezpečení v důchodu mají starat sami občané. Střední cestu mezi státem a jednotlivcem zvolila zhruba třetina lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici.

O důchody by se měl starat hlavně stát, míní 56 procent Čechů

Česko
Slovenský premiér Robert Fico.
Nitra - Slovenský premiér Robert Fico tři měsíce před parlamentními volbami oznámil balík opatření ke zlepšení životní úrovně lidí a bezpečnosti země v hodnotě miliardy eur (přes 27 miliard korun). Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) je hodlá naplnit v případě, že se po volbách dostane do vlády. Podle průzkumů veřejného mínění by Směr-SD stejně jako v roce 2012 měl volby vyhrát, možná ale neobhájí zisk naprosté většiny křesel ve sněmovně.

Fico před volbami oznámil sociální balíček za miliardu eur

Svět
Ilustrační foto
Berlín – S přibývajícím počtem přicházejících migrantů klesá ochota obyvatel Německa jim pomáhat. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění ústavu YouGov, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura DPA. Na otázku, co by udělali, aby podpořili uprchlíky v Německu, odpovědělo v listopadu 38 procent dotázaných „nic", což je o šest procentních bodů více než před dvěma měsíci.

Počet Němců ochotných pomáhat uprchlíkům dle průzkumu klesá

Svět
Ivan Hoffman
Agentur, snažících se uspokojit naši zvědavost ohledně volebních preferencí politických stran je několik. Je to dobře, protože si občan může vybrat výsledek, který se mu více líbí. Například zda ANO uniklo sociálním demokratům již o 12 procentních bodů, jak zjistila TNS Aisa, zda vede o 5 procent, jak tvrdí STEM anebo zda Babišovo vedení nad Sobotkou činí aktuálně pouhá 2 procenta, jak hlásí ppm factum.
0 fotografií

Magie preferencí

Hoffmanův deník
Lenka Bradáčová.
Praha /ROZHOVOR/ - Nejvlivnější žena České republiky, Cattani v sukních či nekompromisní a neúplatná bojovnice proti zločinu Lenka Bradáčová si vysloužila řadu různých přízvisek. Především je ale pražskou vrchní státní zástupkyní. A právě na téma, které je jí nejbližší - Právní kultura a role veřejné žaloby, přijela besedovat do Písku. Stihla i poskytnout rozhovor Deníku.

Vrchní státní zástupkyně: Veřejné mínění nesmí vaše rozhodnutí ovlivnit

Praha
Sedící čert Jaroslava Róny.
Karlovy Vary - Autor sedícího čerta Jaroslav Róna nabídl sochu městu ke koupi, a to za 2,5 milionu korun. Nyní probíhá průzkum veřejného mínění, zda má dílo na místě, a potažmo v Karlových Varech, zůstat. Mezi lidmi totiž vyvolává řadu spekulací. Jedni ho vítají, druhým vadí, že čert byl vždy spojován se zlem.Veřejnost se může k tématu vyjádřit do konce října v anketě.

Chcete čerta ve městě? Řekněte svůj názor

Karlovarsko
James Cameron
Londýn – Každý pátý poslanec Konzervativní strany britského premiéra Davida Camerona by v plánovaném referendu pravděpodobně hlasoval pro odchod Británie z Evropské unie. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala agentura Reuters. Zatímco 67 z 330 konzer­vativních zákonodárců je pro vystoupení země z EU, 203 dalších není rozhodnuto, na jakou stranu se přikloní.

Každý pátý poslanec Cameronovy strany je pro odchod země z EU

Svět
Francouzský prezident François Hollande v neděli v sídle OSN v New Yorku slíbil, že jeho země zvýší rozvojovou pomoc o čtyři miliardy eur (109 miliard Kč) na celkových 12 miliard, a to od roku 2020.
New York – Francouzský prezident François Hollande v neděli v sídle OSN v New Yorku slíbil, že jeho země zvýší rozvojovou pomoc o čtyři miliardy eur (109 miliard Kč) na celkových 12 miliard, a to od roku 2020. Na končícím summitu OSN k udržitelnému rozvoji světa ale neupřesnil, kolik z této částky půjde na boj proti klimatickým změnám a kolik na pomoc nejchudším zemím světa, upozornila agentura AFP.

Hollande: Francie zvýší rozvojovou pomoc o polovinu

Svět
Angela Merkelová
Berlín – Obliba kancléřky Angely Merkelové u německých voličů klesá. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění časopisu Der Spiegel, v němž respondenti hodnotí důležitost politiků. Na vině ztráty popularity je podle časopisu především kancléřčina vstřícná politika vůči migrantům.

Obliba Merkelové v Německu klesá, prý kvůli migrační krizi

Svět
Zadlužené Řecko se chystá v neděli již k druhým předčasným volbám v letošním roce.
Atény – Zadlužené Řecko se chystá v neděli již k druhým předčasným volbám v letošním roce. Jestliže v lednu společnost silně rozdělovala otázka, zda pokračovat v úsporných hospodářských opatřeních výměnou za finanční pomoc eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, či nikoli, nyní před voliči zůstává jen jistota, že nejméně pro příští tři roky se zřejmě vůbec nic nezmění.

Řecké volby věřitele nepálí

Svět
Jaroslaw Kaczyński
Varšava - Polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) míří k výraznému vítězství v říjnových parlamentních volbách. Vyplývá to z čerstvého průzkumu veřejného mínění, podle něhož si udržuje výrazný náskok 11 procentních bodů před dosud vládnoucí Občanskou platformou (PO) a v Sejmu by mohla získat absolutní většinu mandátů.

V průzkumech před volbami v Polsku dál vede Právo a spravedlnost

Svět
ustralský premiér Tony Abbott neobhájil během dnešního vnitrostranického hlasování svou pozici a v čele vlády končí. Poslanci vládní Liberální strany Austrálie v narychlo svolaném hlasování podpořili bývalého předsedu Malcolma Turnbulla.
Canberra – Australský premiér Tony Abbott neobhájil během dnešního vnitrostranického hlasování svou pozici a v čele vlády končí. Poslanci vládní Liberální strany Austrálie v narychlo svolaném hlasování podpořili bývalého předsedu Malcolma Turnbulla, který Abbotta ve funkci premiéra nahradí.

Austrálie má nového premiéra Malcolma Turnbulla

Svět
Ilustrační foto
Atény - Zhruba týden před předčasnými parlamentními volbami v Řecku dávají nejnovější průzkumy veřejného mínění prakticky stejnou šanci na vítězství levicové formaci SYRIZA, která vedla vládu v posledních měsících, a konzervativní Nové demokracii (ND). Preference obou stran se pohybují kolem 25 až 28 procent, přičemž SYRIZA vede s lehkým náskokem několika desetin procenta. S ohledem na statistickou chybu tak není nic jisté. Předčasné volby se budou v Řecku konat 20. září.

SYRIZA a Nová demokracie se před volbami dělí o první místo

Svět
Kandidát na amerického prezidenta Rick Perry.
Washington - Z klání o republikánskou nominaci na kandidaturu na prezidenta Spojených států odstoupil někdejší texaský guvernér Rick Perry. Stal se tak prvním ze 17 republikánských uchazečů, kteří kandidaturu vzdali, poznamenala agentura DPA.

Republikánský kandidát Rick Perry vzdal boj o Bílý dům

Svět
Alexis Tsipras
Atény – Už druhý průzkum veřejného mínění mezi řeckými voliči ukázal, že pravicoví konzervativci ze strany Nová demokracie (ND) mají šanci vyhrát předčasné parlamentní volby, které se budou konat 20. září. Podle agentury Metron Analysis mají náskok 0,6 procentního bodu nad levicovou formací SYRIZA bývalého premiéra Alexise Tsiprase.

Řecká pravice posiluje před volbami na úkor Tsiprasovy SYRIZY

Svět
Ivan Hoffman
Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že bude na tiskové konferenci odpovídat až do úplného vyčerpání otázek novinářů, slibovalo řečnický maraton. Ten se nakonec nekonal, neboť v tropickém vedru novináře připravil o volnou zábavu mluvčí. Asi kvůli soucitu s prezidentem, který sice teplu statečně odolával, ale už je to pán v letech a že mu hradní sauna nedělá dobře, bylo patrné z toho, jak co chvíli potřeboval ručník. Z druhé strany ovšem v tom vedru prezident novináře nedráždil, nepeskoval ani neurážel, což působilo důstojně, příjemně, skoro noblesně.
0 fotografií

Hradní dusno

Hoffmanův deník
Vladimir Putin
Moskva - Nespokojenost Rusů se zdražováním účtů za bydlení, benzin a potraviny se nepřímo odrazila na mírném poklesu obliby ruského prezidenta Vladimira Putina. Alespoň tak sociologové interpretují výsledky posledních průzkumů veřejného mínění.

Putinovu popularitu lehce pošramotily rostoucí ceny

Svět
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Atény – Favoritem předčasných voleb je levicová strana SYRIZA odstoupivšího řeckého premiéra Alexise Tsiprase, podle průzkumů veřejného mínění by jí svůj hlas dalo 23 procent dotázaných. Na druhém místě se ztrátou 3,5 procentního bodu skončila opoziční Nová demokracie. O výsledku sondáže agentury ProRata dnes informoval řecký list Efimerida Ton Syntakton.

Řecké volby by podle průzkumu vyhrála Tsiprasova SYRIZA

Svět