ŠTÍTEK: veřejné mínění

"Vrah ze Záběhlic" Lukáš B.
Praha – Trestný čin lékařky nespáchaly. Takový je závěr zkoumání pozadí kauzy „vraha ze Záběhlic", jehož čin před čtvrtrokem vzrušil veřejné mínění. Podle zjištění kriminalistů 43letý Lukáš B. 15. května v garáži ve Velenovského ulici zastřelil svého známého, o němž byl přesvědčen, že mu chce ubližovat (ukázalo se pak, že si připravil celý seznam lidí ze svého okolí, určených k likvidaci kulkou i pomocí plamenů) – a následně stejnou zbraní spáchal sebevraždu.

Doktorky nevzaly zbraň vrahovi. Závažně nepochybily

Zločiny a soudy
Ivan Hoffman
Po dvou letech od zavření posledního jaderného reaktoru Japonsko začíná s jejich otevíráním. Děje se tak navzdory veřejnému mínění, které stále ovlivňuje Fukušima. Politici tvrdí, že spustit jaderné elektrárny je ekonomická nezbytnost, odpůrci naopak oponují, že poslední dva roky ukázaly, že Japonsko přežije i bez jádra. Stejně jako je zelená či červená jádru politickým rozhodnutím v Japonsku, je tomu tak všude. Jestliže Rusy od jádra neodradil Černobyl, dalo se čekat, že i Japoncům otrne. Překvapuje snad jen to, že jim otrnulo tak brzy a že reaktory spouštějí, aniž by před tím uklidili spoušť po těch havarovaných.
0 fotografií

Japoncům otrnulo

Hoffmanův deník
Ivan Hoffman
Prezident lituje, že vláda nenašla peníze pro Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší. Podle premiéra Sobotky se prezident Zeman svou lítostí podbízí těm nejhorším pudům a nahrává šíření nevraživosti vůči uprchlíkům. Ostrá slova volí premiér proto, neboť určitě cítí, že veřejné mínění je na straně prezidenta.
0 fotografií

Klokánky a imigranti

Hoffmanův deník
Nicolas Sarkozy
Paříž - Francouzská justice se začala znovu zabývat případem, v němž je citován bývalý prezident Nicolas Sarkozy. K policejnímu výslechu byli předvoláni dva někdejší Sarkozyho poradci, které vyšetřující soudce podezírá ze zneužití státních peněz a protekcionářství. Uvedla to francouzská média.

Sarkozyho poradci jsou podezřelí ze zneužití státních prostředků

Svět
Ilustrační foto
Boston - Už je to oficiální. Boston se nebude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2024. Starosta města Martin Walsh odmítl podepsat požadované finanční záruky, které jsou pro úspěch uchazečů klíčové. Kandidáti po tomto odstoupení zůstali čtyři - Hamburk, Paříž, Řím a Budapešť.

Olympiáda v roce 2024 nebude v Bostonu. Proč to v Americe vzdali?

Ostatní sporty
Ivan Hoffman
Necelá polovina našich poslanců a rovněž necelá polovina senátorů je pro přijímání uprchlíků. Mírně nadpoloviční většina se nevyjadřuje, mlží, anebo je proti. Anketa Deníku tak vedle pohledu politiků na uprchlíky nabízí rovněž pohled na politiky, z nichž vysoké procento má problém říct co si myslí, pokud si tedy něco myslí. Politik neřeší pouze samotnou otázku. Rozhoduje se také, zda se vyjádřit v souladu či nesouladu s veřejným míněním, které je ohledně přijímání uprchlíků výrazně proti.
0 fotografií

Poslanci a uprchlíci

Hoffmanův deník
Ludmila Rakušanová.
Vážení představitelé zdejších muslimských organizací, musím se přiznat, že vaše mlčení k současné protiislámské hysterii moc nechápu. Víte přece, že kromě nynějších problémů některých občanů Teplic s poněkud hlučnějším životním stylem arabské klientely tamních lázní měla tahle země konkrétní negativní zkušenost s muslimy naposledy před víc než třemi sty lety, když na Moravu vpadla vojska osmanské říše.
0 fotografií

Váženým představitelům zdejších muslimských organizací

Sobotník Lídy Rakušanové
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Atény - Pod vedením premiéra Alexise Tsiprase se Řecko dále propadlo do recese, ponořilo se ještě více do dluhů a ocitlo se na pokraji bankrotu. Poté, co Atény odmítly jeden tvrdý záchranný program předložený zahraničními věřiteli, vůdce radikální levice nakonec souhlasil s ještě tvrdšími podmínkami. Nebylo by proto překvapením, kdyby nyní voliči žádali jeho hlavu. Nejnovější průzkum veřejného mínění ale ukázal, že Tsipras je naopak mezi Řeky populárnější než kdy jindy, uvedla agentura AP.

Řecko čekají tvrdé úspory, popularita Tsiprase ale stoupla

Svět
Ilustrační foto
Praha - Češi mají radikalismus spojený s organizací Islámský stát za větší bezpečností hrozbu pro Českou republiku než dění na geograficky bližší Ukrajině. Vyplývá to červnového průzkumu Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM). Islámský stát (IS) cítí jako hrozbu pro Česko 72 procent respondentů, dění na Ukrajině o osm procent méně.

Islámský stát mají Češi za větší hrozbu než dění na Ukrajině

Česko
Obliba německé euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), kterou za poslední týden kvůli vnitřním rozporům opustilo deset procent členů, výrazně klesla.
Berlín - Obliba německé euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), kterou za poslední týden kvůli vnitřním rozporům opustilo deset procent členů, výrazně klesla. Hlas by jí nyní dala tři procenta voličů, což by na vstup do parlamentu nestačilo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění institutu Emnid pro nedělník Bild am Sonntag. V průběhu týdne tak strana ztratila podporu voličů ve výši dvou procentních bodů.

Německá euroskeptická strana AfD ztrácí členy i voliče

Svět
Ivan Hoffman
Po pečlivém zvážení vláda rozhodla, že v příštích dvou letech přijme 1500 běženců. Politici přihlédli k tomu, že jsme součástí evropského společenství, které má s uprchlíky dramatický problém, a současně měli na zřeteli, že většinové veřejné mínění je u nás hlasitě proti přijímání uprchlíků. Vládní kompromis má ovšem dvě vady na kráse: Mezi odpůrci uprchlíků vyvolá představa půl druhého tisíce imigrantů obrovský strach a zděšení, zatímco při pohledu na migrační vlnu, valící se na Evropu, je nabídka pomoci pro 1500 běženců pouhým gestem, které v praxi nic neřeší.
0 fotografií

Málo i příliš

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Bratislava - Pětina obyvatel Slovenska starších 14 let je závislá na počítačích, tabletu, notebooku a internetu, více než třetina lidí by pak nezvládla ani den bez mobilního telefonu či smartphonu. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který uskutečnil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO).

Pětina Slováků je podle průzkumu závislá na počítači a internetu

Ekonomika
Ilustrační foto
Brusel/Atény - Ministři financí zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, nemají v plánu svolat na pondělí mimořádnou schůzku k Řecku. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters v Bruselu. Podle něj není o čem jednat, protože ministři nevědí, jaký postoj řecká vláda po referendu zaujme. Řekové se v referendu podle prvních dílčích výsledků vyslovili proti dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny.

Euroskupina schůzku k Řecku neplánuje, není prý o čem jednat

Ekonomika
Většina Řeků by v plánovaném nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, hlasovala záporně.
Atény – Většina Řeků by v plánovaném nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, hlasovala záporně. Po uzavření řeckých bank na počátku týdne se ale podíl stoupenců konfrontačního postoje výrazně snížil. Plyne to z průzkumu veřejného mínění, který v minulých dnech uskutečnil řecký institut ProRata.

Průzkum: Většina Řeků by v referendu nyní hlasovala proti návrhu věřitelů

Svět
Ilustrační foto.
Atény - Pětapadesátiletý hudebník Stelios Maragakis ví, jak řeckou dluhovou krizi vyřešit: zbavit se eura. Takový názor je sice v Řecku pořád menšinový, jeho přitažlivost u obyvatel ale zvyšují požadavky mezinárodních věřitelů, kteří po Aténách požadují tvrdší reformy. "Musíme se vrátit k drachmě. Drachma je jediný způsob, jak Řecko zachránit," říká Maragakis v tradiční řecké kavárně na dělnickém předměstí Atén a usrkává z malé sklenky alkohol.

Řekům se stále více stýská po drachmě

Ekonomika
Ilustrační foto.
Peking – Řetězec restaurací s rychlým občerstvením Kentucky Fried Chicken (KFC) podal žalobu na tři firmy v Číně, které údajně na sociálních sítích šířily o jídle v KFC nepravdivé informace. Firmy prý mimo jiné tvrdily, že restaurace prodávají maso z geneticky modifikovaných kuřat, která mají šest křídel a osm nohou. Informovala o tom dnes agentura AP.

Osminohá kuřata? KFC chce za pomluvy milionové odškodné a omluvu

Ekonomika
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara – Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) možná ve volbách za dva týdny přijde o většinu v parlamentu, což by byl velký neúspěch pro prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který usiluje o rozšíření svých pravomocí. Klesající preference AKP potvrdil už druhý průzkum veřejného mínění, napsala dnes agentura Reuters.

Turecká vládní strana AKP může ve volbách přijít o většinu v parlamentu

Svět
Ivan Hoffman
Paní Michalákovou nakonec Norové definitivně oberou o děti nikoli proto, že by jim ubližovala či je zanedbávala, ale proto, že o ně bojuje. Tak to alespoň vypadá podle posledních informací od našich politiků a úředníků, kteří se v této kauze neúspěšně angažují. Tím, že svou otřesnou zkušenost se zvůlí privátní norské agentury, která od státu získala licenci na byznys s dětmi, zveřejnila paní Michaláková chybu určitě neudělala. 
0 fotografií

Norská logika

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Moskva – Ruské ministerstvo obrany pokáralo úřady povolžské Samary za jejich liknavý přístup k vybudování pomníku československým legionářům, kteří v létě roku 1918 padli v bojích s bolševiky o město. Oznámila to státní agentura TASS s odvoláním na odpovědné pracovníky ruského ministerstva. Moskva se obává, že Praha by na nedbalou péči o válečné hroby mohla odpovědět stejně.

Moskva kritizuje Samaru za neúctu k československým legionářům

Svět
Ilustrační foto
Praha - Češi si pod skautingem nejčastěji vybavují aktivity v přírodě, dalšími hodnotami spojenými se skautem pro ně jsou spolupráce, fér hra a pravdomluvnost. Mezi organizacemi nabízejícími dětem trávení volného času je Junák - český skaut nejznámější. Lidé si ho ale častěji vybavují pod označením skaut než Junák. Vyplynulo to z výzkumu veřejného mínění agentury Ipsos, se kterým v úterý novináře seznámil starosta organizace Josef Výprachtický.

Češi si pod skautingem nejčastěji vybavují aktivity v přírodě

Česko
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Atény – Víc než polovina Řeků, konkrétně 52 procent, je nespokojených s výkonem vlády premiéra Alexise Tsiprase, která se dostala k moci po lednových volbách. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu veřejného mínění pro nedělník Proto Thema, o němž dnes informovala agentura AP. Polovina obyvatel Řecka si podle něj rovněž přeje, aby kabinet v případě nutnosti ustoupil mezinárodním věřitelům při jednáních o podobě reforem.

Řekové nejsou spokojeni s vládou Tsiprase, ukázal průzkum

Svět
Podpora separatistické Skotské národní strany (SNP) za poslední měsíc ve Skotsku výrazně narostla na úkor opozičních labouristů.
Edinburgh – Podpora separatistické Skotské národní strany (SNP) za poslední měsíc ve Skotsku výrazně narostla na úkor opozičních labouristů. Pro SNP by nyní hlasovalo 52 procent voličů, zatímco Labouristické straně by dalo hlas 24 procent z nich. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění, který vypracovala agentura TNS a ze kterého dnes citoval Reuters.

Průzkum: Podpora separatistů ve Skotsku výrazně narostla

Svět
Andrej Babiš
Praha – Sněmovní volby by nyní podle agentury STEM jednoznačně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,3 procenta hlasů. Druhou ČSSD by volilo 18,7 procenta lidí. Volební model STEM tak nepotvrdil prognózy jiných průzkumů veřejného mínění, podle nichž se pozice dvou nejsilnějších stran v poslední době sbližují. ČSSD podle sociologů STEM doplácí na vlažnější podporu svých voličů.

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, komunisté dohánějí ČSSD

Česko
Ilustrační foto.
Dětský mobilní hospic Ondrášek je jedním z devíti zařízení v republice a jediným na severu Moravy a ve Slezsku, které bude zařazeno do projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Projekt podpoří možnost umírat doma

Ostravsko
Ilustrační foto.
Paříž – Výrobci chytrých příslušenství jakoby Francouzům připomínali, že jsou nenapravitelně roztržití či velcí nepořádníci. Francouzská společnost Wistiki například nabízí malé inteligentní plastové čtverečky, které umožňují lokalizovat prostřednictvím chytrého telefonu ty předměty, na něž byly tyto čtverečky předtím zavěšeny, píše francouzský deník Le Monde.

Le Monde: Kolik času strávíme hledáním založených věcí?

Svět
Ludmila Rakušanová.
Vážení američtí vojáci,nemějte obavy, i tady u nás vás na vaší cestě severovýchodní a střední Evropou, kterou demonstrujete soudržnost Severoatlantické aliance, většina lidí ráda uvidí. Akorát nevím, jestli to bude poznat. Průjezd vašeho konvoje sice vadí jen jednomu z pěti dotázaných a to je ještě otázka, zda z principu nebo ze strachu před Ruskem.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové americkým vojákům

Sobotník Lídy Rakušanové
Mimořádné zasedání zastupitelstva o rekonstrukci ulice T. G. Masaryka.
Ústí nad Orlicí - Až v dohledné době začne rekonstrukce ulice T. G. Masaryka, bude to bez revolučních změn, které už bezmála dva roky v Ústí vířily hladinu veřejného mínění.

TGM: Výhra, nebo krok zpět?

Pardubický kraj
Mimořádné zasedání zastupitelstva o rekonstrukci ulice T. G. Masaryka.
Ústí n. O. – Až v dohledné době začne rekonstrukce ulice T. G. Masaryka, bude to bez revolučních změn, které už bezmála dva roky v Ústí vířily hladinu veřejného mínění.

TGM: Výhra, nebo krok zpět?

Orlicko
Radnice v Lanškrouně. Ilustrační foto.
Lanškroun - Do závěrečného dějství vstoupila kauza výběrového řízení na ředitele Základní školy Dobrovského, která od loňského jara vířila hladinu veřejného mínění. Pavel Dvořáček byl ředitelem školy jen půl roku, současná městská rada ho odvolala.

Kauza končí odvoláním ředitele školy

Pardubický kraj
Radnice v Lanškrouně. Ilustrační foto.
Lanškroun – Do závěrečného dějství vstoupila kauza výběrového řízení na ředitele Základní školy Dobrovského, která od loňského jara vířila hladinu veřejného mínění. Pavel Dvořáček byl ředitelem školy jen půl roku, současná městská rada ho odvolala.

Kauza končí odvoláním ředitele školy

Orlicko
Ilustrační foto
Bratislava - Únorové referendum na Slovensku o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví patrně ztroskotá na nízké účasti. Z průzkumu veřejného mínění agentury Focus pro list Sme vyplývá, že plebiscitu se zřejmě nezúčastní nadpoloviční většina voličů, což je v zemi podmínkou pro platnost lidového hlasování.

Slovenské referendum o rodině asi ztroskotá na nízké účasti

Svět
Podle ústavu pro výzkum veřejného mínění Palmos Analysis vede Koalice radikální levice (SYRIZA) nad Novou Demokracií (ND) premiéra Antonise Samarase o 7,5 procentního bodu.
Atény – Řecká levicová opozice, která kritizuje dosavadní politiku tvrdých úspor, posiluje necelé tři týdny před předčasnými parlamentními volbami svoje pozice. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění nejenže zvyšuje náskok nad druhými vládními konzervativci, ale dokonce už téměř dosahuje na nadpoloviční většinu v parlamentu, což by jí umožnilo sestavit jednobarevnou­ vládu.

Řecká levicová opozice posiluje, možná bude mít většinu

Svět
Ivan Hoffman
Poslední dobou se objevují pochybnosti o sociologických průzkumech. Lze výzkumným agenturám věřit? Měří veřejné mínění, anebo se ho snaží zmanipulovat? Doufejme, že jim lze věřit, alespoň když nejde o politiku, což je případ výzkumu, jak často chodíme do hospody a jak jsme na tom s konzumací piva.
0 fotografií

Budoucnost hospody

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Ústí nad Orlicí /Píšete nám/ – Město Ústí nad Orlicí vyhlásilo místní referendum nad otázkou zákazu heren v našem městě. Tohoto referenda se zúčastnilo 3 934 občanů města. Minimálně tito občané si od vedení našeho města zaslouží jasnou reakci a jasně zaujatý postoj k výsledkům tohoto referenda.

Hazard v Ústí nad Orlicí – co bude dál?

Orlicko