ŠTÍTEK: veřejné mínění

Marine Le Penová
Paříž – Francouzští nacionalisté mají nakročeno k vítězství v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Podle posledních průzkumů veřejného mínění zveřejněných dnes serverem deníku Le Monde by měla populistická a euroskeptická strana Národní fronta získat 24 procent hlasů.

Francouzští nacionalisté mají nakročeno k vítězství v eurovolbách

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Jehla v kupce sena nemůže být ztracená víc než 21 českých poslanců v Evropském parlamentu (EP), říká si zřejmě většina lidí v Česku. Průzkumy veřejného mínění potvrzují dlouhodobý nezájem lidí o evropské volby. Agentura SANEP přinesla data, která prokazují jejich neznalost unijních reálií.

Hledá se eurokomisař. Obor nerozhoduje

Česko
 Švýcarský ministr obrany Ueli Maurer
Bern Švýcarsk- ý ministr obrany Ueli Maurer vyvolal v zemi velké pobouření, když přirovnal ženy k zastarávajícím vojenským stíhačkám. Zmíněný komentář, který zamýšlel jako vtip, učinil na shromáždění v rámci kampaně pro podporu nákupu nových armádních nadzvukových letounů.

Švýcarský ministr přirovnal ženy ke stíhačkám

Svět
Julija Tymošenková
Kyjev – Ukrajina se musí stát členem Severoatlantické aliance, aby si zajistila ochranu před ruskou agresí. Uvedla to podle agentury AP ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková, která dříve vstup do NATO veřejně nepodporovala. Podle Tymošenkové v minulosti sice členství v alianci schvalovala jen menšina Ukrajinců, agresivní kroky Ruska na východě Ukrajiny však způsobily zásadní změnu ve veřejném mínění.

Tymošenková vyzvala ke vstupu Ukrajiny do NATO

Svět
Město Doněck
Kyjev - Většina obyvatel Doněcké oblasti na východě Ukrajiny nesouhlasí s připojením regionu k Rusku. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který byl dnes zveřejněn. Velká většina respondentů nicméně zároveň považuje nynější prozápadní vládu v Kyjevě za nelegitimní, uvedla agentura AFP.

Většina lidí z Doněcké oblasti nesouhlasí s připojením k Rusku

Svět
Ivan Hoffman
Chceme-li slyšet o uplynulém čtvrtstoletí v české ekonomice něco pozitivního, stačí dát slovo lidem, kteří byli u moci a za to, co se stalo, nesli odpovědnost. Pochopitelně se s gustem pochválí a vzájemně shodnou, že u nás nikdy nebylo lépe. Takový je alespoň dojem z výroků bývalých politických a ekonomických prominentů na konferenci v České národní bance.
0 fotografií

Skvělé čtvrtstoletí

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Praha - Důvěra Čechů v Evropskou se od svého vrcholu na konci 90. let propadla v průzkumech veřejného mínění téměř o polovinu. Spokojenost lidí s členstvím České republiky v unii klesla o třetinu. Vyplývá to z průzkumů agentury STEM, Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) či Eurobarometru.

Důvěra Čechů v EU se od 90. let propadla téměř o polovinu

Česko
McDonald's - ilustrační foto
Jak vidí Evropskou unii jinde? Vhodný partner pro spolupráci, nebo naivní soused? A jak se na ni dívají naši spoluobčané? Cílem této práce je prozkoumat veřejné mínění různých obyvatelů našeho státu. Respondentem byl třeba Ukrajinec dlouhodobě žijící v České republice, nebo extremisticky založená skupina studentů.

Lidé si stěžují na globalizaci a přejímání "americké" kultury

Soutěže
Vlastimil Vozka
Most - Kauza MBA se nečekaně komplikuje a nabývá obludných rozměrů. Existuje podezření, že kdosi manipuluje s veřejným míněním. Existují dvě rozdílná tisková prohlášení, která vysvětlují studium za peníze města. Pod každým je uveden Vlastimil Vozka. A obě působí věrohodně.

Obrat v kauze MBA. Vozka peníze nevrátil. Byl to někdo jiný

Mostecko
Prezidentský kandidát Andrej Kiska.
Bratislava - Na Slovensku vrcholí kampaň před sobotním rozhodujícím kolem přímé volby nového prezidenta, kterou v uplynulých dnech poznamenaly zejména osobní výpady premiéra Roberta Fica vůči jeho soupeři o prezidentský úřad, podnikateli Andreji Kiskovi. Ve čtvrtek ráno, tedy 48 hodin před otevřením volebních místností, začíná platit předvolební moratorium na kampaň.

Na Slovensku vrcholí kampaň před volbou prezidenta

Svět
Vladimir Putin
Moskva – Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina vzrostla o devět procent z 67 na téměř 76 procent, čímž dosáhla nejvyšší úrovně za posledních pět let. Vyplývá to z průzkumu ruské státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM, který se uskutečnil během referenda o připojení Krymu k Rusku.

Putinova obliba láme v Rusku rekordy

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Cestu ukrajinského poloostrova Krym do náruče Ruské federace podporuje více než 90 procent Rusů. Zhruba 83 procent respondentů pak schvaluje rozhodnutí Moskvy bránit zájmy tamních Rusů a ostatních obyvatel, i kdyby to mělo znamenat zhoršení vztahů s jinými zeměmi.

Přes 90 procent Rusů prý podporuje připojení Krymu k Rusku

Svět
V sobotu odvolil i dosluhující prezident Gašparovič s manželkou.
Bratislava - Slováci dnes volí nového prezidenta, o hlasy více než čtyř milionů oprávněných voličů se uchází rekordní počet 14 kandidátů. Nástupce dosluhující hlavy státu Ivana Gašparoviče vzejde patrně až z druhého kola hlasování, které se uskuteční za dva týdny. Podle průzkumů veřejného mínění totiž žádný z kandidátů v dnešní volbě asi nezíská potřebnou většinu hlasů ke zvolení hlavou státu. Volební účast je údajně vysoká.

Slováci vybírají nového prezidenta, volební účast je prý vysoká

Svět
Ilustrační foto
Bratislava – Na Slovensku v sedm hodin ráno začaly prezidentské volby. O hlasy více než čtyř milionů oprávněných voličů se uchází rekordní počet 14 kandidátů. Zvolení nové hlavy státu už v dnešním prvním kole se neočekává, žádný z kandidátů podle průzkumů veřejného mínění totiž nezíská potřebnou nadpoloviční většinu hlasů všech voličů.

Slováci dnes volí nového prezidenta

Svět
Slovenský prezident Ivan Gašparovič
Bratislava - Slováci budou v sobotu vybírat nového prezidenta. V pořadí čtvrté přímé volby hlavy státu od jejího zavedení v roce 1999 se o prezidentský úřad uchází rekordní počet 14 kandidátů. Největší šanci mají podle průzkumů veřejného mínění úřadující premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico a bezpartijní podnikatel Andrej Kiska.

Slováci budou v sobotu vybírat nového prezidenta

Svět
Ivan Hoffman
Octne-li se veřejně známá osoba na seznamu osob vyšetřovaných a podezřelých, býváme pravidelně svědky mediálního zájmu o její materiální poměry. Šperky paní Nagyové - Nečasové se neposuzují jako milá pozornost štědrého dárce, nýbrž jako policií zajištěný důkaz klientelismu, provozovaného v kanceláři samotného premiéra.
0 fotografií

Přitěžující šperky

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Motoristé se mohou radovat, v únoru poklesla cena pohonných hmot. Tolik hlášky v médiích. Každý motorista ale ví, že pohyb cen je mnohdy v desetinách haléře, když je opravdu znatelný pokles, stejně nedosáhne ani jedné koruny.

NÁZOR: Cena benzinu má někdy cenu nervů

Názory z regionu
Ilustrační foto.
Praha - Jaké je v současné době postavení Indiánů, jejich vliv na veřejné dění a jejich vyhlídky do budoucnosti? O tom všem bude vyprávět Markéta Křížová na přednášce Indiáni v USA: Dobývání divokého Západu, dobový konstrukt „lidských práv", rezervace a boj za výsadní práva.

Kultura a práva Indiánů v galerii Montmartre

Volný čas
Policie kontroluje zabezpečení rekreačních objektů.
Příbramsko – V období od 13. ledna do 9. února nahlásili lidé policii 13 vykradených rekreačních objektů, z toho sedm bylo na Dobříšsku. Zloději způsobili škodu přesahující 180 tisíc korun. Odnesli si většinou nářadí, elektroniku, z jedné chalupy dokonce sebrali i sedm obrazů. Podle loňského výzkumu veřejného mínění se ukázalo, že se lidé na Příbramsku nejvíce obávají právě vloupání do svých objektů, především do domů a bytů.
4 fotografie

Policisté kontrolovali, jak si majitelé zabezpečují chaty

Zločiny a soudy
Policistka Monika Schindlová se ptá zákazníka hypermarketu na jeho   názory a zkušenosti ohledně práce policistů.
Příbramsko – V loňském roce se na území Středočeského kraje uskutečnil výzkum veřejného mínění. Při něm se policie vyptávala kolem dvou tisíc respondentů různého věku, pohlaví a sociálních skupin. „Na Příbramsku jsme oslovili 180 občanů. Cílem výzkumu bylo zmapovat spokojenost obyvatel. Jednotlivé otázky směřovaly do oblasti bezpečnosti v místě bydliště a hodnocení práce policie," informovala policejní mluvčí Monika Schindlová.

S policií je v okrese spokojeno devadesát procent dotázaných

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Bratislava - Z březnových prezidentských voleb na Slovensku odstoupil první kandidát. Opoziční poslanec Peter Osuský dnes před novináři prohlásil, že se kandidatury vzdává. Učinil tak jako první z celkového počtu 15 kandidátů. K favoritům voleb Osuský nepatřil.

Z prezidentských voleb na Slovensku odstoupil první kandidát

Svět
Marián Kotleba
Bratislava – Popularita krajně pravicové slovenské Lidové strany – Naše Slovensko (LS-NS) v posledních měsících roste a strana vůdce extremistů Mariana Kotleby by se nyní dostala i do parlamentu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury MVK. Loni na podzim byl Kotleba v přímé volbě překvapivě zvolen předsedou Banskobystric­kého kraje.

Podpora slovenských extremistů roste, dostali by se do parlamentu

Svět
Ilustrační foto.
Brno – Referendum o poloze brněnského nádraží u zastupitelů narazilo. Nepodpořili na své úterní schůzi jeho vypsání. Občanská aliance referendum 2014 proto musí nasbírat devatenáct tisíc podpisů. Referendum chtějí jeho zastánci uspořádat spolu s podzimními komunálními volbami.

Zastupitelé referendum odmítli, zastánci musí sehnat podpisy

Brněnsko
Václav Bělohradský
Praha – Setkání s profesorem Václavem Bělohradským je inspirativní záležitostí. Také ale bolí, protože při rozhovoru
s ním musíte být ve střehu 
a přemýšlet nad každým vyřčeným slovem, což vyvolává gejzíry tichých dotazů, které byste ještě rádi položili. Václav Bělohradský, který se narodil právě před 70 lety v Praze, je filosof, který miluje moudrost, ale zároveň se neštítí živých lidí, ba ani politiků. Pokud se 
s ním nemáte šanci setkat osobně, přesvědčit se o tom můžete v jeho poslední knize rozhovorů Mezi světy & mezisvěty – reloaded 2013 vydané nakladatelstvím Novela bohemica.

Filozof Václav Bělohradský: Smiřme se s tím, že Češi pořád temně mručí

Česko
Ilustrační foto
Londýn – Více než tři čtvrtiny Britů si přejí omezení imigrace. Odhalil to podle agentury Reuters průzkum veřejného mínění v době, kdy se přistěhovalectví stalo jedním z hlavních témat britské politiky. Britský premiér David Cameron se totiž koncem loňského roku vyslovil pro omezení práv přistěhovalců. V neděli pak vyhlásil, že cizinci pracující v Británii nebudou dostávat dávky na děti, které žijí v zemi jejich původu.

Více než tři čtvrtiny Britů si přejí omezení imigrace

Svět
Vladimir Putin
Moskva - Rusové schvalují nedávnou prezidentskou amnestii pro bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Potvrdil to průzkum veřejného mínění společnosti Levada, o němž dnes informuje ruský tisk. Velké části dotázaných je nicméně osud oligarchy, který byl před odsouzením politickým soupeřem prezidenta Vladimira Putina, zcela lhostejný.

Rusové schvalují Putinovu amnestii pro Chodorkovského

Svět
Barack Obama
Washington – Popularita prezidenta Baracka Obamy mezi Američany klesá nejen kvůli problémům s ekonomikou a zdravotnictvím, ale i v důsledku negativního vnímání jeho osobních vlastností. Potvrdil to průzkum veřejného mínění, který ve středu zveřejnila agentura AP a společnost GfK. Podle 56 procent dotázaných se slovo „čestný" k popisu Obamových vlastností nehodí.

Obamova popularita klesá, podle Američanů není čestný

Svět
Ombudsman Pavel Varvařovský.
Praha /ANALÝZA, ROZHOVOR/– V Česku nenajdete mnoho institucí, které jsou 
v průzkumech veřejného mínění respektovanější než Ústavní soud, úřad prezidenta či samosprávy.Nejlepší známkování od lidí už dlouhou dobu dostává úřad veřejného ochránce práv neboli ombudsman. Ten stávající – právník Pavel Varvařovský – končí. Včera to nečekaně oznámil jeho sekretariát.

Kdo nahradí ombudsmana? Výběr bude těžký

Česko
Lyžaři. Ilustrační foto.
Frymburk – Sjezdovky ano či ne? A pokud ano, pak v jakém rozsahu a kde? Debata frymburských občanů nad tímto tématem pokračuje. Nový návrh územního plánu některé občany Frymburka nepřesvědčil, spíše naopak.

Sjezdovky na Kališti jsou problém

Českokrumlovsko