ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin před jednáním v Pekingu, 4. února 2022
Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.
6 fotografií

Si Ťin-pching míří za Putinem. Nastíní mu, jak obcházet sankce, míní experti

Svět
Kácení v Rábíně.
To, co v současné době prožívají čeští ovocnáři, lze bez uzardění nazvat zlým snem a černou noční můrou. Musejí likvidovat své ovocné stromy, především jabloně. Důvod je prostý. Nemají šanci konkurovat levnému polskému dovozu, který se po ztrátě trhu v Rusku obrátil do Česka. Loni v Česku vysázeli nejméně sadů v novodobé historii, pouhých 170 hektarů. Na hlavním artiklu – jablkách – tratí asi čtyři až pět korun za kilogram.
4 fotografie

Ovocnáři nad propastí. Drtí je polský dovoz jablek, desetina stromů půjde k zemi

Ekonomika
Petr Leber.
To, co v současné době prožívají čeští ovocnáři, lze bez uzardění nazvat zlým snem a černou noční můrou. Musejí likvidovat své ovocné stromy, především jabloně. Důvod je prostý. Nemají šanci konkurovat levnému polskému dovozu, který se po ztrátě trhu v Rusku obrátil do Česka. Loni v Česku vysázeli nejméně sadů v novodobé historii, pouhých 170 hektarů. Na hlavním artiklu – jablkách – tratí asi čtyři až pět korun za kilogram.
4 fotografie

Ovocnáři na pokraji zkázy. Drtí je polský dovoz jablek a komplikované dotace

Zprávy
Ruský prezident Vladimir Putin.
V době, kdy boje na Ukrajině v zimě zpomalují, vynikají tři věci. První je nejzřejmější: menší, vysoce motivovaná země, vybavená moderními zbraněmi a zpravodajskými informacemi, pomalu, ale neúprosně poráží to, co bývalo označováno za druhou nejsilnější armádu světa. V denodenním shonu už si málo uvědomujeme, jak ohromující skutečnost to je. Pojďme si to připomenout.

Pohledem Jiřího Vojáčka: Putin žije Waterloo osamoceného muže

Svět
Takto se musí děti se skrývat ve sklepích během války na Ukrajině. Ilustrační snímek
Týden po začátku války na Ukrajině se rodina 15leté Ariny Jacejukové rozhodla opustit svůj domov nedaleko Kyjeva. Vydali se autem v naději, že najdou bezpečnější místo pro život. Po necelých deseti kilometrech jim ovšem cestu zkřížili ruští vojáci. Na auto začali střílet, načež ze zadních sedadel zpoza mrtvých rodičů vytáhli Arinu s její mladší sestrou Valerií. Při střelbě Arinu postřelili. Vystrašenou teenagerku naložili do auta a vyrazili do neznáma. Devítiletou Valerii mezitím posadili do jiného vozu a odvezli do nedaleké vesnice, kde ji lidé později našli u silnice.

Jak na Ukrajině mizí děti: Kde je Arina? Dívce zabili rodiče, ji unesli do Ruska

Svět
Dva ruští vojáci hlídkují v administrativní oblasti Chersonvodokanal v Chersonu za ruské okupace, květen 2022.
Až sedm let za mřížemi hrozí ruskému básníkovi Arťomovi Kamardinovi, kterého ve čtvrtek vyšetřovatelé obvinili z podněcování nenávisti proti sociální skupině účastníků bojových operací na východě Ukrajiny a také z vyzývání k činnosti zaměřené proti bezpečnosti státu. Oznámil to advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov.

Ruský básník psal verše proti válce. Hrozí mu sedm let vězení

Svět
Kateřina Nash na mistrovství světa cyklokrosařů. Ilustrační snímek
Česká cyklistka Kateřina Nash měla na sklonku své dlouhé a úspěšné sportovní kariéry pozitivní dopingový nález. U vyhlášené bojovnice proti zakázaným podpůrným prostředkům šlo o šok a teoreticky jí hrozil několikaletý zákaz startu, jenže všechno bylo jinak. Americká antidopingová agentura (USADA) uznala, že Nash v tom byla zcela nevinně. Ve sportovně izolovaném (a dopingem prolezlém) Rusku to ovšem vyvolalo poprask a posměch.
6 fotografií

Pozitivní test kvůli psovi? Češka Nash je nevinná, Rusové ale mluví o frašce

Ostatní sporty
Tankování nafty. Ilustrační snímek
Řidiči v Česku budou moci využívat naftu z USA. V minulých dnech poprvé dorazila do Česka. První vlaky s naftou vyrobenou v americké Louisianě byly stočeny ve skladech státního distributora paliv Čepro. Řidiči ji do svých aut začnou tankovat v horizontu tří až šesti týdnů. ČTK o tom informovalo Čepro. Největší část paliv podnik nyní dováží z Německa, Rakouska a Polska.
10 fotografií

Do Česka poprvé dorazila nafta z USA. Natankovat ji půjde do šesti týdnů

Ekonomika
Miloš Zeman při svých návštěvách Vysočiny
Deník se v anketě obrátil na čtenáře a zeptal se jich, čím je odcházející prezident potěšil a čím zklamal. Příspěvků, které hodnotí Miloše Zemana negativně, přišlo mnohem víc než těch kladných. Pokud tedy ve výsledném přehledu převažují negativa, není to redakční výběr, ale skutečný stav čtenářských názorů. Odpovídá to i lednovému průzkumu veřejného mínění, v němž lidé ohodnotili Zemanovo prezidentování čtyřkou, což není moc pěkná známka.
13 fotografií

NÁZORY čtenářů: Miloš Zeman končí. Jako prezident Česka víc zklamal, než potěšil

Česko
Ze studentského představení World of Fake v podání divadelního spolku Šprajc ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Hned dvě představení nazvaná World of Fake sehrálo ve čtvrtek 2. března ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně divadlo říkající si spolek Šprajc. Na to první, začínající již od půl deváté dopolední, zcela zaplnili studenti středních škol a žáci druhého stupně základních škol stovky připravených židlí, na druhé od čtvrt na jedenáct bylo diváků podstatně méně.
58 fotografií

Spolek Šprajc ve fiktivním světě předestřel mladým divákům boj s dezinformacemi

Volný čas
Bývalá olympijská vítězka v moderní gymnastice Alina Kabajevová v roli poslankyně.
Lidé ji znají jako legendární ruskou gymnastku nebo tajnou přítelkyni Vladimira Putina. Bývalá sportovkyně a politička se naposledy na veřejnosti ukázala na začátku února při projevu, ve kterém přirovnala média k válečným zbraním. Putinova údajná milenka Alina Kabajevová podle zjištění investigativního webu The Projekt pod jmény rodiny a známých prakticky vlastní 20 nemovitostí a bydlí v domě vedle prezidenta.
9 fotografií

Kdo je Alina Kabajevová: Putinova milenka, k jejíž vile vede soukromá železnice

Svět
Alina Kabajevová na archivním snímku z 13. ledna 2012
Vedle rezidence ruského prezidenta Vladimira Putina ve Valdaji v Novgorodské oblasti vznikl dům bývalé gymnastky Aliny Kabajevové, kterou média označují za jeho přítelkyni a matku tří jeho dětí. Do Valdaje za Putinem jezdí bývalá sportovkyně pravděpodobně po speciální železniční trati. Napsal o tom ruský investigativní web Projekt. Kabajevová podle webu fakticky vlastní dvacítku bytů a domů.
4 fotografie

Alina Kabajevová: Putinova přítelkyně vlastní asi 20 nemovitostí, tvrdí novináři

Svět
Protitanková střela Javelin
Když ruský prezident Vladimir Putin vyslal armádu do sousední země, nečekal, že se jeho původně třídenní speciální vojenská operace změní v déle než rok trvající konflikt. Podle odborníků může za neúspěch Kremlu řada faktorů. Patří mezi ně například větší morálka ukrajinských vojáků a využívání lepší taktiky, ale hlavně dodávky západní výzbroje. Právě ta se významně podílela na obraně Ukrajiny a pomohla při následném osvobozování okupovaného území.
5 fotografií

Jsou ničivé a Ukrajina díky nim nepadla. Vývoj války ovlivnily i superzbraně

Věda a technika
Lidé v Brně si v pátek připomněli tragické výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu.
Pietní akcí na Dominikánském náměstí v Brně si v pátek večer lidé připomněli rok od začátku ruské invaze na Ukrajině. Přišlo jich několik stovek. „Chtěli bychom tuto příležitost využít k tomu, abychom se mohli společně sejít a sdílet naše pocity a myšlenky v tento těžký den, který pro nás, Ukrajince, vyvolává vzpomínky, slzy a nejistotu," sdělila za organizátory Mariia Korotkova.
12 fotografií

VIDEO: Rok od začátku války na Ukrajině. Brno si připomnělo výročí, podívejte se

Brněnsko
Francouzský politolog a historik Jacques Rupnik.
Jak znalec evropského politického dění i jeho zákulisí Jacques Rupnik vnímá stav světa rok po začátku ruské agrese na Ukrajině? I na to se v obsáhlém rozhovoru zeptal Deník. „Nikdo v Evropě se nemůže smířit s myšlenkou, že by Rusko na Ukrajině zvítězilo. Ale nikdo si nepřeje stát se přímým účastníkem této války, neboť by šlo o eskalaci a globální konflikt s jadernou velmocí,“ říká francouzský politolog a historik.
7 fotografií

Petr Pavel může být hlasem střední Evropy, říká politolog Jacques Rupnik

Česko a EU
VIDA centrum ovládnou roboti.
O víkendu na Brněnsku nuda rozhodně nebude. Hrad Veveří nabídne Slavnosti moravského uzeného s dosud nejbohatším programem. I na hradě Špilberk to žije. A to doslova. Akce Špilberk žije! Masopustem nabídne všechny tradice spojené s tímto veselím. Vědecký park VIDA se zase přesune do budoucnosti. Lidé si popovídají s robotem nebo zažijí netradiční recepční.
7 fotografií

Tipy na víkend na Brněnsku: VIDA centrum ovládnou roboti, hrad Veveří zase uzené

Cestujeme