ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.
Mráz a špína v bývalém sovětském gulagu, ponižování ze strany dozorců i lékařů, ale také pocit, že je jen bezmocnou hračkou v globální hře velmocí. Jedna z nejlepších amerických basketbalistek všech dob Brittney Grinerová chystá knihu o svém uvěznění v Rusku, které šokovalo svět. Slavná hráčka otevřeně promluvila o tom, co prožila a jak dokázala v putinovských kriminálech přežít. 
7 fotografií

Chtěla se zabít. Americká hvězda přežila Putinovo vězení, pomohla jí Bible

Ostatní sporty
Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024
Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to v sobotu americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.
12 fotografií

Putin podle amerických zpravodajských služeb nenařídil zabít Navalného, píše WSJ

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Dvě třetiny čtenářů, kteří hlasovali v anketě Deníku.cz, se neobávají toho, že se rusko-ukrajinský konflikt rozšíří na naše území. Až dosud jich hlasovalo přes 7,5 tisíce. Jsou tedy optimističtější než většina evropských lídrů. Britský premiér například v tomto týdnu prohlásil, že Spojené království uvede zbrojní průmysl do válečného stavu.

Čtenáři si myslí, že Putin chce obnovit Sovětský svaz. Útok na Česko odmítají

Černá a bílá
Útok na ruské pozice na frontové linii poblíž ukrajinského Bachmutu
Vladimir Putin do poslední chvíle před útokem na Ukrajinu tvrdil, že ji Rusko nikdy nenapadne. Teď mluví o tom, že napadení členského státu NATO je nesmysl. Čelní evropští politici ale varují, že konflikt s Ruskem hrozí. Při nedávné návštěvě Petra Fialy ve Washingtonu americký prezident Joe Biden řekl, že pokud Rusko nezastavíme na Ukrajině, půjde dál do Evropy. Armády se na tuto možnost připravují.

Může se konflikt Ruska a Ukrajiny rozšířit na naše území? Přinášíme argumenty

Černá a bílá
Válka na Ukrajině: Z mnoha domů zůstaly trosky.
Ukrajině se i díky pomoci Západu, včetně Česka, podařilo zastavit Ruskou agresi. Východní velmoc, která přitom už asi pětinu území svého souseda okupuje, zároveň stále trvá na tom, že se Severoatlantickou aliancí (NATO) konflikt nechce. Tedy s výjimkou výstředního Medvěděva, který neustále šermuje vodíkovými pumami. Naše opozice současně vyčítá vládě, že válkou jen straší. Ruský diktátor Vladimir Putin však až do poslední chvíle tvrdil, že nezaútočí ani na Ukrajinu…

Máme se obávat, že se rusko-ukrajinská válka přenese i na naše území? Hlasujte

Černá a bílá
Volejbalistky ruského týmu Lokomotiv Kaliningrad.
Ruský sport má řadu svérázných specifik. Nechme teď stranou okázalé hurávlastenectví a podporu války na Ukrajině, pomiňme mezinárodní izolaci Putinovy říše právě kvůli krvavé invazi do sousední země, na chvíli nemysleme na doping, z nějž se stal v Rusku bezmála národní zvyk. Ve velké zemi na východě stačí ke skandálu mnohem méně – třeba když se volejbalistky z radosti nad vyhraným bodem obejmou a políbí.

Jste lesby a satanistky. Ruské šampionky neustály prohru, vypukl skandál

Ostatní sporty
Fotbalové soutěže mužů na Písecku mají za sebou další kolo.
Fotbalové soutěže mužů na Písecku pokračovaly dalším kolem. Lídr přeboru z Čížové porazil Putin až po penaltovém rozstřelu, ale nadále má komfortní náskok. Druhé Mirotice a třetí společenství Královy Lhoty a mirovického béčka ztrácejí devět bodů. V okresní soutěži přišlo o první příčku Záhoří, kterému první porážku v sezoně připravil Kostelec. Do čela se tak vyšvihly Borovany, jež potvrdily roli favorita na hřišti kovářovské rezervy. Přinášíme souhrn výsledků.

Čížovský lídr uspěl až na penalty, Záhoří poprvé v sezoně prohrálo

Okresy
Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta
Před dvěma roky vyšel v Deníku můj rozhovor s Jaroslavem Baštou. Někteří redakční kolegové si mysleli, že je to chyba. Bašta seděl ve sněmovně za SPD a jeho názory výrazně vybočovaly z mainstreamového koridoru. Viděla jsem to jinak. Bytostně mě zajímalo, jak se z anarchisty, minulým režimem pronásledovaného člověka, chartisty, ministra v Zemanově vládě a diplomata stane člověk, který souzní s tím, jak vidí současný svět Tomio Okamura a s jeho způsobem oslovování voličů.
14 fotografií

Jaroslav Bašta. Byl disident i Zemanův a Okamurův muž

Česko
Záchranáři v zaplaveném ruském Orsku
V ruské Orenburské oblasti, která se potýká s povodněmi, zůstává k pondělnímu ránu zaplaveno 10168 obytných domů, evakuováno bylo 6127 lidí, včetně 1478 dětí, napsala agentura Interfax s odvoláním na oblastní úřady. Záplavy mají podle předpovědi hydrometeorologického ústavu kulminovat ve středu. Aktuálně je nejhorší situace v Orsku, druhém největším městě oblasti, ale povodeň má silný dopad i na oblastní metropoli Orenburg. V Ťumenské oblasti na západní Sibiři úřady kvůli hrozbě povodní vyhlásily nouzový stav, v sousední Kurganské oblasti se v rozvodněné řece utopil člověk. Všechny tři regiony spadají do Uralského federálního okruhu.
6 fotografií

V ruské oblasti je zaplaveno na deset tisíc domů. Voda má kulminovat ve středu

Svět
Útok na koncertní síň v Krasnogorsku u Moskvy.
V souvislosti s nedávným teroristickým útokem na koncertní halu v Crocus City Hall vychází na světlo další podrobnosti. Američtí představitelé měli podle nových informací dva týdny před krvavým útokem varovat Rusko, že cílem teroristů by mohlo být právě oblíbené kulturní centrum v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin upozornění označil za vydírání.
14 fotografií

USA varovaly Rusko před útokem na koncertní halu. Putin to bral za vydírání

Svět
Bytový komplex Ruský dům ve Schwaigerově ulici v Praze-Bubenči na snímku z 23. dubna 2021.
Ukrajinská tajná služba SBU pomohla české kontrarozvědce odhalit proruskou vlivovou síť v Praze zaměřující se na europoslance. V neděli to napsala ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na své zdroje. Ty agentuře řekly, že česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila před blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu síť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Viktor Medvedčuk.

Proruská vlivná síť v Praze cílila na europoslance. S odhalením pomohlo Česko

Česko a EU
Karel Kryl při svém koncertu v Teplicích
Skutečnost, že si letos jen v krátkém časovém rozmezí připomínáme 30 let od úmrtí Karla Kryla a 80 let od jeho narození, ukázala také to, že ke Krylovu odkazu se dnes hlasitě hlásí i lidé, s nimiž by se za svého života pravděpodobně neshodl. Titíž lidé se dnes rádi hlásí k současným postojům Jaromíra Nohavici – k jehož minulosti se Kryl sám stavěl kriticky.
5 fotografií

Ke Krylovu odkazu se hlásí i dezinformační scéna. S jejími názory by nesouzněl

Česko
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu na zasedání vedení Federální bezpečnostní služby (FSB) v Moskvě, 28. února 2023.
Za „naprostý nesmysl“ označil ruský prezident Vladimir Putin varování, že Rusko by mohlo zaútočit na Polsko, Pobaltí nebo Česko. Při středečním setkání s ruskými vojenskými piloty, o kterém v noci na dnešek informoval Kreml, Putin prohlásil, že NATO se snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině, proti které Rusko už více než dva roky vede válku. Šéf Kremlu zároveň upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí.

Ruský útok na Česko či Polsko? Naprostý nesmysl, tvrdí Putin

Svět
Jiří X. Doležal na snímku Zbyňka Pecáka z roku 2018
Dezinformátor Daniel Sterzik, který před časem proslul zejména vylhanou zprávou o elektrikáři z ČEZ, frustrovaném z odpojování elektroměrů na jižní Moravě (v oblasti, kde ČEZ v tomto směru nepůsobí), si vymyslel další historku. Tentokrát tvrdil, že na něj Jiří X. Doležal, který o něm nedávno kriticky psal, poslal z Reflexu další dva reportéry. Sterzik ale přehlédl, že Doležal odešel z Reflexu už v roce 2019.

Daniel Sterzik se zase netrefil. Přehlédl, že Jiří X. Doležal už není v Reflexu

Česko
V koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy se střílelo, poté začala budova hořet
Ruským hasičům se podařilo uhasit požár v koncertním sále v Krasnogorsku u Moskvy, který se v pátek stal dějištěm teroristického útoku s nejméně 133 oběťmi. Na místě dál pokračuje rozebírání sutin a pátrání po tělech obětí, záchranné práce už skončily. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné události a gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova.
14 fotografií

Útok u Moskvy: Hasiči uhasili požár koncertní síně, záchranné práce skončily

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v sobotním televizním projevu k národu. Putin, který před více než dvěma lety rozpoutal proti Ukrajině válku, podle agentury TASS rovněž tvrdil, že podle předběžných údajů byla na ukrajinské straně pro pachatele útoku chystána možnost přechodu hranic.  
14 fotografií

Putin hrozí odplatou za útok u Moskvy. Z pomoci teroristům obvinil Ukrajinu

Svět
V koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy se střílelo. Po výbuchu budova začala hořet
Počet obětí pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy stoupl na 133, informoval Vyšetřovací výbor, který v Rusku sehrává roli federální kriminální ústředny. Předchozí bilance činila 115 obětí. Ruská tajná služba FSB dopoledne oznámila zadržení celkem 11 osob, včetně čtyř přímých účastníků pátečního útoku. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že podezřelí měli kontakty na ukrajinské straně. Kyjev zapojení do útoku odmítl. 
14 fotografií

Rusové zadrželi podezřelé z útoku u Moskvy. Byli napojeni na Ukrajinu, tvrdí

Svět
Slovenská obec Králiky
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Hodně Slováků fandí Putinovi a Rusku, neuznává covid, Američany má za odporné světovládce, Ukrajince za fašisty, nechce být v NATO ani v Evropské unii. A my Češi jsme pro ně „ti podporovatelé fašistů“. Diskuse s nimi jsou dramatické. I jejich kandidátem na prezidenta je favorit voleb Peter Pellegrini. Vyrazil mezi ně zpravodaj Deníku.
21 fotografií

Vrátila se doba, kdy člověk na Slovensku může dostat pěstí jen za to, že je Čech

Státy EU
Ostřelování Kyjeva, říjen 2022. Ilustrační snímek
Kyjev v noci čelil mohutnému raketovému útoku, kdy na něj ruská armáda podle ukrajinských vzdušných sil vyslala 29 řízených střel a dvě balistické rakety Iskander a Kinžal. Útok podle posledních informací ukrajinských úřadů zranil nejméně 13 lidí, přestože všechny rakety se ukrajinské obraně podařilo podle ukrajinského letectva sestřelit. Trosky ale zasáhly mimo jiné obytný dům či areál školky a působily požáry. Jde o první větší podobný nálet na ukrajinskou metropoli za více než měsíc, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.
10 fotografií

Kyjevem otřásly exploze. Trosky ruských střel zasáhly areál školky, uvedly úřady

Státy mimo EU
Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Úterní debata Deníku s šéfem ANO se věnovala především tématu bezpečnostních hrozeb pro Českou republiku. Andrej Babiš se vyjádřil k válce na Ukrajině, levnému obilí z východu, výrokům kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa, ale také k vlastnímu e-mailu, ve kterém žádal informace o ministru zahraničí Janu Lipavském.
16 fotografií

V Kremlu byli Nečas a Kalousek, já byl v CIA, řekl Andrej Babiš

Česko