ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Nicholas Lang (druhý zleva) si zahrál mimo jiné i v Litvě za Kaunas.
Hokej si zahrál v Turecku, Litvě, Austrálii, na Islandu nebo v Bulharsku. Nyní ale brněnský rodák Nicholas Lang zatočil svou pestrou kariéru do hodně kontroverzní uličky. V těchto dnech se totiž účastní akce Hry budoucnosti v ruské Kazani, události, která má za cíl spojovat tradiční sporty s esporty. Háček je v tom, že se koná v Rusku za podpory tamější vlády a prezidenta Vladimira Putina, v souvislosti s akcí se hovoří i o vlivu čínské vlády.

Prachy od krve? Hokejista z Brna to schytává za akci v Rusku, byl i v televizi

Hokej
Náčelník generálního štábu Karel Řehka
Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu úterního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podpora Ukrajiny rozhodně nepřestane, jen před několika dny dodalo Česko zemi napadené Ruskem další materiál z vojenských zásob, dodal. Za svou hlavní prioritu označil bojeschopnost armády. Zdůraznil, že členství v NATO z jednotlivých zemí nesejmulo odpovědnost budovat vlastní silnou armádu.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, řekl Řehka

Česko
Demonstrace k uctění památky Alexeje Navalného v Berlíně
Matku Alexeje Navalného a jeho advokáty v pondělí nepustili do márnice v Salechardu na severu Ruska, kde je patrně tělo tohoto opozičního představitele. Podle serveru Meduza to uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Vyšetřovatelé podle ní matce i právníkům sdělili, že příčina smrti Navalného se dál vyšetřuje a že tělo nevydají, protože s ním v příštích čtrnácti dnech podniknou blíže neupřesněnou chemickou analýzu.
7 fotografií

Matku Navalného a advokáty nepustili do márnice. Spekuluje se o příčině smrti

Svět
Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj
Více než dvanáct tisíc lidí se obrátilo na ruský vyšetřovací výbor s žádostí o okamžité vydání těla zemřelého kritika Kremlu Alexeje Navalného jeho příbuzným. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na projekt OVD-Info, který monitoruje zásahy proti odpůrcům režimu. Navalnyj zemřel v pátek v odlehlém vězeňském táboře za polárním kruhem a okolo jeho úmrtí i toho, kde se jeho tělo nachází, panuje dál řada nejasností. Ruská opozice i mnozí západní představitelé přičítají vinu za úmrtí Navalného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
10 fotografií

Smrt Navalného: Tisíce Rusů žádají úřady, aby vydaly tělo rodině

Svět
Alexej Navalnyj před moskevským soudem.
Světem v pátek otřásla zpráva o náhlém úmrtí lídra ruské opozice Alexeje Navalného. Podle vězeňské služby zemřel poté, co zkolaboval během procházky. Vězněn byl kvůli své politické činnosti. Není prvním kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož život náhle vyhasl. Jiní jsou nuceni žít v zahraničí. Deník přináší přehled osudů některých výrazných oponentů stávajícího šéfa Kremlu.
6 fotografií

Navalnyj byl další. Putinovi kritici umírají už dlouhé roky, násilně i záhadně

Svět
Ukrajinští vojáci u Avdijivky
Ruské ministerstvo obrany dnes večer oznámilo, že jeho síly převzaly úplnou kontrolu nad východoukrajinským městem Avdijivka. Ministr obrany Sergej Šojgu o tom informoval prezidenta Vladimira Putina, napsala agentura TASS. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj již dříve dnes na facebooku uvedl, že se ukrajinská armáda po měsících bojů z Avdijivky stáhla, aby její jednotky nebyly obklíčeny.

Ukrajinské jednotky se stáhly z Avdijivky. Město ovládli Rusové

Státy mimo EU
Lidé vytvořili po smrti Alexeje Navalného pietní místo v ruském Petrohradě.
Policie zadržela desítky lidí, kteří se v ruských městech účastnili akcí na památku opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt v pátek oznámila ruská vězeňská služba. Některé zadržené později policie propustila. Lidé v Rusku přinášejí květiny nejčastěji k památníkům obětí politických represí, někteří vystoupili i na osamocených protestech s transparenty. Informoval o tom server Meduza nebo stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Památku Navalného uctily i dvě stovky lidí v Praze, kteří se sešli před ruským velvyslanectvím.
7 fotografií

Smrt Navalného: Rusové přinášejí květiny k pomníkům, policie zatkla desítky lidí

Svět
Loňské zadržení novináře Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Rusové jej viní ze špionáže
Česká republika se zapojila do mezinárodní operace Dying Ember proti aktivitám ruských tajných služeb. Na sociální síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Šlo o zásah v kyberprostoru, operaci v lednu vedly Spojené státy, sdělilo v tiskové zprávě Vojenské zpravodajství (VZ). Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) vedla operaci FBI.

ČR se zapojila do mezinárodní operace proti aktivitám ruských tajných služeb

Česko
Opoziční předák Alexej Navalnyj.
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře, uvedla v pátek ruská vězeňská služba, podle které je příčina jeho smrti předmětem vyšetřování. Nezávisle na tom, co úmrtí způsobilo, však ruská opozice i představitelé západních zemí ze skonu jednoho z nejvýznačnějších kritiků Kremlu viní ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vládu. Podrobnosti o smrti Navalného se nyní snaží zjistit jeho spolupracovníci a rodina, kteří chtějí v první řadě potvrdit či vyvrátit oficiální informace ruských úřadů.
10 fotografií

Kritik Putina Navalnyj zemřel. Zkolaboval na procházce, uvedla vězeňská služba

Svět
Bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza
Od začátku ruské války na Ukrajině brzy uplynou dva roky. Z jakého důvodu selhal původní plán Vladimira Putina na obsazení Kyjeva do několika dnů? Jak s tím souvisí anexe Krymu a proč se aktuálně mění velitelé ukrajinské armády? O tom a mnohém dalším pro Deník promluvil bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza. Celý rozhovor najdete v pátečním tištěném Deníku.
9 fotografií

Ochrana ruské menšiny je pro Putina záminka k agresi, říká expert Bříza

Česko
Estonská premiérka Kaja Kallasová při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Tallinnu, leden 2024.
Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou a další pobaltské činitele. Podle agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj jsou důvodem zařazení na seznam hledaných osob jejich "nepřátelské kroky vůči historické paměti" i Rusku jako takovému. Portál Nastojaščeje vremja dává věc do souvislosti s odstraňováním sovětských památníků v Pobaltí po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Kallasová uvedla, že se nenechá umlčet a bude dále podporovat Ukrajinu. Česká diplomacie kroky Ruska odsoudila.

Ničí památníky i ruskou historii. Putin vydal zatykač na estonskou premiérku

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Je nemožné, aby Rusko bylo na Ukrajině poraženo, je přesvědčen ruský prezident Vladimir Putin. Za své zájmy podle něj bude země bojovat až do konce. Ve zhruba dvouhodinovém rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem také odmítl, že by Rusko mohlo napadnout i další země východní Evropy, jako jsou Polsko či Lotyšsko. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
74 fotografií

Rusko na Ukrajině nemůže prohrát, řekl Putin v rozhovoru s americkým moderátorem

Svět
Česko-ruský historik a kritik Putinova režimu Alexej Kelin
Narodil se v roce 1942 v Pelhřimově do rodiny ruského lékaře a donského kozáka Nikolaje Kelina a Češky Olgy narozené na Ukrajině. Po srpnu 1968 emigroval s bratrem do západního Německa, ale kvůli rodičům se brzy vrátil. Od té doby žil Alexej Kelin pod dohledem StB. Podílel se na pašování nezávislých tiskovin do Sovětského svazu a sovětských posádek v ČSSR. Po sametové revoluci se angažoval v ruských krajanských spolcích.
3 fotografie

Západ musí Rusku pomoci vybudovat nový systém, říká historik Alexej Kelin

Svět
Izraelští vojáci v palestinské Gaze
Blízký východ byl jen zřídka výbušnějším regionem než dnes a řešení konfliktu v Pásmu Gazy bude velmi obtížné. V eseji publikované v úterý v americkém časopisu Foreign Affairs, který se věnuje mezinárodním vztahům, to napsal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Kromě Blízkého východu se věnoval také válce na Ukrajině a zdůraznil, že zastavení americké pomoci Kyjevu by bylo chybou „historických rozměrů“.
10 fotografií

Šéf CIA: Řešení konfliktu v Gaze bude obtížné. A pomoc Ukrajině musí pokračovat

Svět
Vít Rakušan ve volebním štábu STAN.
Ne sice chyba, ale čin, který by dnes už nezopakoval. To je zpětný pohled, s nímž ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nyní hodnotí své počínání z října roku 2022. Tehdy v rámci spolupráce se spolkem Dekomunizace nechal nechal vyvěsit na budově ministerstva na Letné rozměrnou plachtu s vyobrazením vaku na mrtvá těla. S pootevřeným zipem, aby bylo vidět hlavu prezidenta Ruské federace Vladimira Putina umístěného dovnitř. 
12 fotografií

Putina v podobě mrtvoly by dnes už ministr Rakušan na budovu vnitra nevyvěsil

Praha
Obviněný Rus si vyslechl konečný verdikt.
/VIDEO, FOTO/ Nervy na uzdě neudržel Rus Alexander G. (62 let) žijící desítky let v České republice. Během hádky týkající se války na Ukrajině chtěl nožem bodnout do hrudi dvaatřicetiletého muže z Ostravy. Ten dal naštěstí ruce před sebe a ustoupil o krok. Čepel tak zasáhla „pouze“ jeho levou dlaň. Vzápětí spadl na zem. Cizinec již nepokračoval, otočil se a odešel. Za běžné situace by mu za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozilo od tří do deseti let vězení. Teoreticky mohl vyváznout i s podmínkou. Jenže…
4 fotografie

Kvůli válce na Ukrajině tekla v Ostravě krev. Trest Rusa Alexandra zaskočil

Zločiny a soudy
„Téměř nahou party“ uspořádala televizní moderátorka Anastasija Ivlejeva (na snímku vpravo). Zúčastnil se jí i ruský rapper Vacio (na snímku vlevo), který byl později zatčen a uvězněn na patnáct dní.
Na sklonku roku pobouřila ruskou veřejnost „Téměř nahá párty“, kterou v moskevském klubu Mutabor hostila ruská blogerka a televizní moderátorka Anastasija Ivlejeva. Asi nejvíce jím zavařila rapperovi Nikolaji Vasiljevovi, vystupujícímu pod uměleckým jménem Vacío. Ten přišel na večírek jen s ponožkou na přirození. Kromě toho, že za párty vyfasoval 25 dní ve vězení za údajnou propagaci netradičních sexuálních vztahů, je i v hledáčku ruské vojenské odvodové komise.
6 fotografií

Nahý večírek vychází ruské celebrity draho. Rapperovi hrozí odvod do války

Svět
Údery na Lvov. Ilustrační snímek
Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, označené za největší od začátku války, pokračují. Úřady oznámily další raněné civilisty z města Smila v Čerkaské oblasti, které zřejmě zasáhly střely odpálené z ruských bombardérů. Počet obětí pátečních náletů stoupá také s odkrýváním ruin a vyprošťováním mrtvých těl z trosek po celé zemi. Prezidentská kancelář informovala o 26 obětech a více než 120 raněných. Zprávy z regionů však už mezitím naznačují, že mrtvých je nejméně 31. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko večer potvrdil tři desítky mrtvých.
14 fotografií

Drony i balistické střely. Rusko útočilo po celé Ukrajině, nálet už má 31 obětí

Státy mimo EU