ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu na zasedání vedení Federální bezpečnostní služby (FSB) v Moskvě, 28. února 2023
Mír na Ukrajině bude, až Rusko dosáhne svých cílů, prohlásil ve čtvrtek Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci, kterou Kreml letos spojil s prezidentovými odpověďmi na dotazy občanů. Podobná akce se po loňské pauze konala poprvé od invaze na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo loni v únoru. Putin zopakoval, že Moskva chce „denacifikovat a demilitarizovat“ sousední zemi. Na Ukrajině v současné době podle Putina bojuje 617 tisíc ruských vojáků. 
14 fotografií

Mír na Ukrajině bude, až Rusko dosáhne svých cílů, prohlásil Putin

Svět
Simon Römer a Judith Krulišová.
/FOTO, VIDEO/ Na koncertu na podporu Ukrajiny roztančila česká kapela Rajtaraj v sobotu 2. prosince v německém Annabergu stovku lidí. Spolu s drážďanským uskupením Die Ukrainians tak podpořili projekt Judith Krulišové a Němce Simona Römera z Kutné Hory. Společně usilují o shromáždění dostatku prostředků na zakoupení sanitky, kterou chtějí věnovat konkrétním zdravotníkům v Chersonu. Třetinu peněz se jim už podařilo shromáždit.
4 fotografie

Dva přátelé z Kutné Hory vybrali už třetinu peněz na sanitku pro Ukrajinu

Čtenář reportér
Odborník na extremismus Miroslav Mareš.
Vlnu zájmu a emocí vyvolali v posledních dnech výrobci nového ginu Dick-tator, jehož etiketa zpodobňuje nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Lidé nyní diskutují, kam až může dojít satira a zda se náhodou sklenice s vybrazením bývalého německého Führera nemůže pro nekoho stát modlou. Odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně si není jistý, zda se mohou podnikatelé dostat třeba až před soud. „Je to celé sporné. Problém by začal v případě, že by orgány činné v trestním řízení usoudily, že to není jen karikatura,“ říká v rozhovoru pro Deník. 

Expert na extrémismus: Uctívače Hitlera může gin Dick-tator spíše urážet

Ekonomika
Z protestu s názvem Česko proti vládě na Letenské pláni v Praze.
Pražští kriminalisté z odboru extremismu a terorismu se od začátku září zabývají proslovem, který byl na demonstraci mířen proti Vítu Rakušanovi a vládě. Nyní policie oznámila, že je případ vyšetřován jako podezření pro trestný čin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci. Podle dostupných informací se jedná o dezinformátora Jakuba Netíka.
110 fotografií

Policie vyšetřuje proslov dezinformátora Netíka. Je podezřelý z vyhrožování

Praha
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním projevu na virtuálním summitu G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení tragédie, již představuje válka na Ukrajině. Vyjádřil se tak ke konfliktu, který Moskva z jeho rozhodnutí loni sama zahájila nevyprovokovanou invazí do sousední země. Šéf Kremlu rovněž tvrdil, že Rusko nikdy neodmítalo účastnit se mírových rozhovorů s Kyjevem. 
11 fotografií

Válka na Ukrajině je tragédií. Musíme hledat cestu, jak ji zastavit, řekl Putin

Svět
Představení vrtulníku Čestmír na Pražské Letné. V případě, že na něj v rámci kampaně Dárek pro Putina lidé pošlou 105 milionů korun, zamíří na Ukrajinu.
/VIDEO FOTO/ Nákup za sto milionů korun bude v případě, že se vše podaří dotáhnout do konce, předán – a pak se nad vším „zavře voda“. To v pátek 17. listopadu řekl Deníku Martin Ondráček, který organizuje světově unikátní sbírku. Chystá se koupit vojenskou helikoptéru. V rámci kampaně s ironickým označením Dárek pro Putina, jejímž cílem je vybírat peníze na zbraně dodávané na Ukrajinu, se nyní snaží od dárců shromáždit 105 milionů korun.
51 fotografií

Black Hawk Čestmír má odletět na Ukrajinu. Potřebuje na to 105 milionů

Praha
Jedním z laureátů Cen Paměti národa je i ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub.
Jedním z laureátů Cen Paměti národa, předávaných 17. listopadu 2023 v Národním divadle, byl i ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub. Slouží jako kněz v Oděse a také jako dobrovolný vojenský kaplan přímo na bojišti. Koncem února 2022 se přihlásil do týmu, jenž měl vyzvednout těla ukrajinských vojáků na Hadím ostrově, kteří se slavně odmítli vzdát ruské válečné lodi a poslali ji do pr… Rusové ho zajali a sedmdesát dní věznili a mučili. V květnu se díky výměně za ruské zajatce ocitl na svobodě. Deník.cz se s ním setkal v jedné smíchovské restauraci.
9 fotografií

Přežil ruskou mučírnu. Mou zbraní je kříž, říká ukrajinský kaplan. ČR ho ocenila

Česko
V ruských školách používají dezinformace a propagandu. Ilustrační foto
V ruských školách se o Ukrajině učí svérázným způsobem. Na veřejnost uniklo video, kde je vidět, jak ruští učitelé žákům v hodině zpívají píseň o Ukrajině jako o agresorovi, který má být zničen. Zmiňují i satanismus a bratrovraždu. Zatímco stále zuří válka na Ukrajině, nové školní osnovy mají žáky naučit vlastenectví.

Ruská výuka prošla změnami: Ukrajina jako nepřítel, zmiňuje se i satanismus

Svět
Vlajky na budově Jihočeského divadla.
V poslední době si někteří lidé, ale i nejrůznější organizace a instituce, včetně orgánů státní správy s pravidly pro užívání státních symbolů - konkrétně státních vlajek - příliš starostí nedělají. Nebude proto od věci si alespoň hlavní zásady připomenout.

Podivná výzdoba Jihočeského divadla

Čtenář reportér
Ruští vojáci a Ukrajině. Ilustrační snímek
Jednatřicetiletý stavební dělník Vitalij Taktašov si začal psát deník poté, co byl odveden do ruské armády, přestože neměl žádné předchozí vojenské zkušenosti. Dnes je mrtvý a jeho rodina bez otce. Britští novináři zveřejnili z jeho deníku úryvky. Popisuje v nich zoufalou situaci na frontě z pohledu obyčejného vojáka. Je to těžké čtení.

Deník mrtvého ruského vojáka: Na frontu nechtěl. Prožil zoufalství a hrozná muka

Svět
Přehlídka při příležitosti Dne vítězství, 9. 5. 2022 na Rudém náměstí v Moskvě. Ilustrační foto
Od vypuknutí války na Ukrajině opustily svoji zemi statisíce Rusů. Někteří z nich se ale po měsících strávených v zahraničí vrací zpět domů. Jedná se především o mladé a vysoce vzdělané Rusy. Ti si podle britského deníku Financial Times stěžují na zaměstnání. Vydělávají méně peněz, přičemž náklady na živobytí mají vyšší. Naopak v Rusku mohou po silné emigrační vlně získat lepší pracovní pozici s vyšším finančním ohodnocením.

Někteří Rusové se začínají vracet zpět do vlasti. Kvůli lepším výdělkům

Svět
Demonstrace pod heslem „Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“ k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině, 15. října 2023, Praha. Ilustrační snímek
Další díl svého diskusního pořadu Máte slovo, který se aktuálně věnoval útoku na Izrael ze strany palestinské organizace Hamás, odvysílala ve čtvrtek 19. října 2023 Česká televize. V pořadu vystoupila i představitelka Sdružení Přátelé Palestiny, jež v něm zastupovala palestinský pohled na současný spor. V argumentaci se však opírala o velmi sporná tvrzení.
16 fotografií

Jsou Palestinci nejvzdělanější národ? V televizní diskusi zazněla řada nepravd

Svět
Ilustrační snímek
Rusko uspořádalo cvičení jaderných sil, přičemž odpálilo nejméně dvě mezikontinentální balistické rakety, uvedla ruská státní agentura TASS. Cvičení přes videokonferenci přihlížel ruský prezident Vladimir Putin a vyslechl si také hlášení o těchto manévrech od ministra obrany Sergeje Šojgua. Ten uvedl, že „pod Putinovým vedením“ Rusko nacvičilo masivní odvetný úder.
14 fotografií

Rusko nacvičovalo masivní odvetný úder. Odpálilo dvě mezikontinentální rakety

Svět
Junioři Mladých Draků Šumperk v dramatickém utkání přetlačili Havířov po nájezdech.
/FOTOGALERIE/ Vedou východní skupinu ligy juniorů, strach ale soupeřům nahání i z jiného důvodu. Hokejoví junioři Šumperku nejdou daleko pro ránu, už na začátku října to předvedli při hromadné bitce s borci z Techníky Brno. Neuběhly ani dva týdny a tentokrát to schytal Havířov! Opět se do pěstních soubojů pustilo několik hráčů najednou, k vidění byl i boj ve stylu MMA na ledě, do kterého se musel zapojit i rozhodčí.
41 fotografií

VIDEO: Hokejoví junioři Šumperku opět rozdávali pěsti! Zalehával je rozhodčí

Hokej
Aktivisté lepí plakát na podstavec sochy vojáka.
/FOTO, VIDEO/ Velký rozruch byl v pondělí 16. října u sochy vojáka v litoměřických Jiráskových sadech. Dva Litoměřičané z Iniciativy za odstranění sochy sovětského okupanta začali kolem půl druhé na podstavec přilepovat velký plakát. Ten upomínal na 9. výročí atentátu na muniční sklady ve Vrběticích. Na grafice byl kromě názvu obce portrét ruského prezidenta Vladimira Putina s rudým otiskem dlaně na tváři.
28 fotografií

Lepili na sochu vojáka plakát s Putinem v krvi, strhl ho muž se sovětskou čepicí

Litoměřicko
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Ozbrojené křídlo islamistického palestinského hnutí Hamás tvrdí, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy v posledních 24 hodinách zahynulo 13 rukojmích, píše agentura Reuters. Ozbrojenci Hamásu při útoku na jižní Izrael minulou sobotu podle izraelských médií zabili 1300 lidí a zhruba 200 dalších unesli. Izraelská armáda dosud informovala rodiny 120 unesených, uvedl její mluvčí. Tvrzení Hamásu o rukojmích zabitých při náletech odmítl komentovat s tím, že armáda bude podávat pouze „spolehlivé informace“. Na Izrael z Pásma Gazy nadále ozbrojenci odpalují rakety, většinu sestřeluje protivzdušná obrana.
43 fotografií

Při izraelských náletech na Pásmo Gazy zahynulo za den 13 rukojmích, tvrdí Hamás

Svět