ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Místo nehody letadla s Jevgenijem Prigožinem
V tělech obětí pádu letadla, ve kterém přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Kremlu zahynul vůdce ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin a jeho nejbližší spolupracovníci, se našly střepiny ručních granátů, prohlásil podle agentur ruský prezident Vladimir Putin. Současně dodal, že testy na alkohol a drogy v krvi obětí letecké katastrofy se nedělaly.
11 fotografií

Prigožinovo úmrtí? V letadle s šéfem wagnerovců vybuchl granát, naznačil Putin

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská vojska loni 24. února vpadla na Ukrajinu, ve čtvrtek tvrdil, že Rusko válku nerozpoutalo, ale naopak se ji snaží ukončit. Na konferenci diskusního klubu Valdaj v černomořském letovisku Soči také ujišťoval, že Rusko je tak veliká země, že nepotřebuje cizí území. Putin ve svém projevu tvrdil, že vše zavinil Západ a že Rusko jen odpovídá na západní tlak.
11 fotografií

Snažíme se ukončit válku. Cizí území nepotřebujeme, prohlásil Putin v Soči

Svět
Český prezident Petr Pavel na setkání s českými europoslanci, 4. října 2023, Štrasburk, Francie.
Evropské volby, které se uskuteční příští rok, budou příležitostí i výzvou pro demokracie. V projevu v Evropském parlamentu to ve středu prohlásil český prezident Petr Pavel. Zdůraznil, že klíčem k míru a prosperitě v Evropě jsou její jednota a rozmanitost. Prezident zároveň ostře odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, vyzdvihl evropskou pomoc Kyjevu a apeloval na politiky, aby komunikovali s občany a nedávali prostor dezinformacím. V projevu opakovaně odkázal na svého předchůdce Václava Havla, který by 5. října oslavil své narozeniny. Projev Pavel přednesl v angličtině, v úvodu ale promluvil česky i francouzsky.
44 fotografií

Evropa neodhalila zlo včas. Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel v europarlamentu

Česko a EU
Český prezident Petr Pavel
Petr Pavel byl zvolen před osmi měsíci, ačkoli jemu to připadá, že to bylo teprve před pár dny, jak uvedl v nejnovějším díle pravidelných debat Deníku. Co zatím považuje za nejdůležitější úspěch? „Na jedné straně je to naplnění snahy o otevření úřadu a Pražského hradu jak fyzicky, tak informačně, dále navázání vnitropolitického dialogu s ústavními činiteli a opozicí. V neposlední řadě bych zmínil aktivní zahraniční politiku nejenom ve vztahu k našim sousedů, organizacím, jejichž jsme členy, ale i dalším zemím, se kterými chceme rozvíjet dobré vztahy,“ řekl prezident.

Pavel nového velvyslance v Moskvě nechce. Vydali bychom se Rusku na milost, řekl

Česko
Vojenský výcvik na krymské střední škole
Z vojenských cvičišť se v Rusku stávají dětská hřiště a naopak. Ve školkách od Pacifiku až po Černé moře si děti oblékají uniformy a účastní se nácviku pochodů. Starší děti se v hodinách první pomoci učí kopat zákopy, házet granáty a střílet ostrými kulkami, zatímco v pracovních činnostech šijí vojenské uniformy. Ruské děti jsou zkrátka připravovány na válku.
4 fotografie

Rusko z dětí vychovává vojáky. Soutěží v hodu granátem a sestavují Kalašnikov

Svět
Výbuch v Otinovsi v Olomouckém kraji - den druhý 22. 9. 2023. Na místě stále zasahují pyrotechnici, policisté i hasiči.
Poničená okna, rozbité tašky na střechách a trosky v okolí rodinných domů. Takový je pohled na část obce Otinoves na Prostějovsku, kde ve čtvrtek po poledni došlo k rozsáhlé explozi zábavní pyrotechniky. Následky a okolnosti tragédie, při které jeden člověk zemřel, teď mapují nejen policisté, ale i místní občané a vedení obce. Místo, kde k ničivému výbuchu došlo, je kvůli policejnímu vyšetřování stále uzavřeno.
21 fotografií

VIDEO: Otinoves po tragédii: lidé mysleli, že padají bomby. Deset domů poničeno

Prostějovsko
Hokejistu Alexandra Ovečkina pojí s ruským vůdcem Putinem velice blízký přátelský vztah
Alexandr Ovečkin už dlouhé roky platí za jednu z největších postav slovutné NHL. Ruský hokejista se ale „proslavil“ také jako oddaný spojenec prezidenta Vladimira Putina, který rozpoutal válku na Ukrajině. A právě kvůli tomu je ruský bohatýr terčem nenávisti západních kritiků. K těm nejostřejším z nich patří Dominik Hašek. Ovečkin ale tvrdé výpady české legendy příliš neřeší.
7 fotografií

Spojenec Putina reaguje na výpady české legendy. Hašek mě nezajímá, říká Ovečkin

Hokej
Schůzka vůdců. Kim Čong-un dorazil na kosmodrom Vostočnyj, Putin ho přivítal
Severní Korea podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina ve všech jeho rozhodnutích, řekl ve středu podle agentury Reuters severokorejský vůdce Kim Čong-un. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě, kde Putin uvedl, že Rusko pomůže KLDR v oblasti vesmírných družic. Předmětem rozhovorů byla podle agentury RIA Novosti také možnost vyslání severokorejského kosmonauta do vesmíru. Podle Kima, pro kterého byla návštěva první zahraniční cestou od pandemie covidu-19, Moskva i Pchjongjang vedou svatou válku proti Západu.
4 fotografie

Schůzka vůdců. KLDR stojí za Putinem a všemi jeho rozhodnutími, řekl v Rusku Kim

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu na zasedání vedení Federální bezpečnostní služby (FSB) v Moskvě, 28. února 2023
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý na ekonomickém fóru ve Vladivostoku označil intervenci sovětských vojsk v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v srpnu 1968 za chyby sovětské politiky, uvedla ruská média. Politiku zjevně namířenou proti zájmům jiných zemí označil za nepřípustnou, ale Západ podle něj dělá ve své zahraniční politice stejnou chybu jako Sovětský svaz.
11 fotografií

Poslat sovětské tanky do Prahy a Budapešti byla chyba, prohlásil Putin

Svět
Fanoušci Sparty na pražské Letné
Tato (krátká) diskuse byla opravdu nečekaná. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se na závěr setkání s ruským vládcem Vladimirem Putinem zničehonic zmínil o fotbalové Spartě Praha. Internet se od té doby plní dohady, co tím myslel. Pravdou však je, že turecký vůdce v rámci své politiky často využívá právě kopanou. Sám ostatně fotbal hrával a má pro něj vášeň.

Putin a Erdogan mluvili o Spartě. Chyba, či tajný kód? Fanoušci se baví dohady

Zajímavosti z fotbalu
Život v ulicích kubánské metropole Havany - Ilustrační foto
Kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině. Kubánské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, že by se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině. Moskva, která je dlouhodobým spojencem Havany, zatím obvinění nijak nekomentovala.

Havana odhalila síť obchodníků s lidmi. Chtěli zlákat Kubánce do ruské armády

Svět
Ukrajinským vojákům se podařilo prolomit první ruskou obrannou linii. Odborníci mezitím diskutují, jakým směrem se bude válka dál ubírat
Ukrajina má čas do listopadu. Pokud do té doby nezajistí průlom na své jižní frontě a nepřekoná tři obranné ruské linie, bude to podle odborníků znamenat nutnost vyjednávání. To ale zatím ještě ani jednou nepřineslo výsledky. Tempo ukrajinské ofenzivy mezitím pořád roste, nejtěžší první linii z celkových tří, takzvanou Surovikinovu, se vojákům už prolomit podařilo.

Válku na Ukrajině podle expertů asi čeká patová situace. Rozhodující fáze je tu

Státy mimo EU
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v černomořském letovisku Soči jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních bodů jejich schůzky bylo obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo situace na Ukrajině, kterou Rusko před rokem a půl napadlo. Jednání obou prezidentů skončilo po třech hodinách, z čehož polovina připadla na jednání za přítomnosti delegací, uvedla agentura TASS.
11 fotografií

Putin se v Soči sešel s Erdoganem. Jednání o obilné dohodě posun nepřinesla

Svět
Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Doněcké oblasti
Ukrajinské síly po týdnech usilovného odminovávání rozhodujícím způsobem prolomily první ruskou obrannou linii u Záporoží, řekl britskému nedělníku The Observer jeden z nejvýše postavených ukrajinských generálů Oleksandr Tarnavskyj, který má na starosti protiofenzívu na jihu země. Armáda podle něj nyní očekává rychlejší územní zisky při postupu na slabší druhou linii, kterou na jihu Ukrajiny ruští okupanti vybudovali.
14 fotografií

Důležitý okamžik. Prolomili jsme první obranou linii Rusů, tvrdí Kyjev

Státy mimo EU
Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Útok 25 dronů z Ruska poškodil v neděli časně ráno přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti. Dva civilisté utrpěli zranění. Ukrajinská protivzdušná obrana 22 dronů sestřelila, informovala agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské vojenské letectvo. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko zasáhlo sklady paliva v přístavu Reni využívané ukrajinskou armádou.
14 fotografií

Na Oděskou oblast zaútočily drony. Zranění utrpěli dva lidé, ohlásila Ukrajina

Státy mimo EU
Šéf wagnerovců Prigožin v prostorách budovy velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu na Donu
Vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl pohřben na předměstí Petrohradu, poslední rozloučení bylo soukromé. Na telegramu to oznámila tisková služba zesnulého oligarchy. Další informace neposkytla, nicméně z jejího prohlášení vyplývá, že hrob se nachází na Porochovském hřbitově. Pohřeb postrádal vojenské pocty, všimla si některá média. Prigožin, jenž se v Petrohradu narodil, podle ruských úřadů zemřel minulý týden při pádu soukromého letadla v Tverské oblasti.
11 fotografií

Prigožina pochovali v Petrohradě. Putin se pohřbu šéfa wagnerovců nezúčastnil

Svět
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník Generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022.
Smrt lídra Wagnerovy skupiny mohla být spíše v zájmu ministerstva obrany než ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle blogerů a analytiků chce ministr Sergej Šojgu rozpustit žoldnéřskou skupinu, aby získal úplnou kontrolu nad všemi vojenskými sbory a posílil svůj vliv v Africe či na Blízkém východě. I hlava státu si však může po úmrtí svého „šéfkuchaře“ upevnit moc.
11 fotografií

Na Prigožinově smrti mohl mít větší zájem Šojgu než Putin, míní analytici

Svět
Jevgenij Prigožin
Ruští vyšetřovatelé oficiálně potvrdili, že při středečním pádu letadla zemřel vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Na základě genetické analýzy uvedli, že identita zemřelých souhlasí se jmény uvedenými na seznamu pasažérů, v němž figurovalo i Prigožinovo jméno. Informují o tom tiskové agentury. Na palubě bylo s Prigožinem dalších devět lidí včetně dalších představitelů Wagnerovy skupiny.
7 fotografií

Prigožin zemřel při pádu letadla, potvrdili vyšetřovatelé. Provedli test DNA

Svět