ŠTÍTEK: Vladimir Putin

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023.
Zvali na dosud největší sraz, který měl vstoupit do dějin znovuobnovení Československa. Pořádat ho chtěla v prostorách Rodinného vinařství Skoupil ve Velkých Bílovicích kontroverzní iniciativa Deklarace lidu československého. Akce, kterou naplánovali organizátoři na 1. července, se však nakonec ve městě konat nebude. Vinařství ji stoplo.

Stopka pro dezinformátory. Bílovické vinařství zrušilo akci s Janou Peterkovou

Regiony
Vladimir Putin na fotografii z roku 2022
Zástupci afrických zemí v sobotu předložili ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi svůj desetibodový mírový plán, který by měl přispět k ukončení války na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko základní postoje plánu sdílí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nicméně uvedl, že africký mírový plán by bylo složité realizovat. Putin podle něj ale o plán projevil zájem.
11 fotografií

Ohledně Ukrajiny jsem otevřen férové diskuzi, sdělil Putin africkým lídrům

Svět
Alois Hadamczik
Další ostré vyjádření, další vlna (pochopitelné) kritiky. A šéf hokejového svazu Alois Hadamczik je tak po krátkém čase opět v hledáčku široké veřejnosti. Tentokrát se kormidelník tuzemského hokeje „vyznamenal“ svými slovy na adresu českého zástupce v ruské KHL Dmitrije Jaškina, který již druhou sezonu slouží jako nástroj válečné propagandy prezidenta Putina a ve středu navíc promluvil o svých myšlenkách na návrat do kabiny národního týmu.
13 fotografií

Jaškin zpátky v reprezentaci? Nereálné. Hadamczik přesto smutní: Jsme malí páni

Hokej
Olexandr Zinčenko (vlevo) v přátelském zápase mezi Ukrajinou a Českem v Plzni.
Patří k nejznámějším ukrajinským sportovcům. Fotbalista Olexandr Zinčenko je oporou Arsenalu a svůj vliv využívá od začátku ruské invaze k tomu, aby přitáhl pozornost světa k tragickému dění ve své vlasti. Zároveň patří k nejostřejším kritikům setrvávání ruských (a běloruských) sportovců na mezinárodní scéně. Podle něj i oni nesou odpovědnost za zločiny Putinova režimu.

Rusy mají vyloučit odevšad, zuří Zinčenko. Že za válku nemohou? Bojí se a mlčí

Zajímavosti z fotbalu
Ruský prezident Vladimir Putin
Cíle vojenské operace na Ukrajině se mohou přizpůsobovat situaci, ale obecně jsou pro Rusko zásadní a měnit se nebudou, prohlásil prezident Vladimir Putin při setkání s válečnými reportéry a vojenskými blogery, které vysílala televize. „Mění se v souladu s aktuální situací, ale celkově samozřejmě nic měnit nebudeme. Jsou pro nás zásadní,“ řekl Putin, který nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války rozpoutal loni v únoru s odůvodněním, že je nutné sousední zemi „demilitarizovat“ a „denacifikovat“.
11 fotografií

Rusko neustoupí od svých cílů na Ukrajině. Putin: Jsou pro nás zásadní

Svět
Zemřel Silvio Berlusconi
Ve věku 86 let zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, který byl od minulého pátku hospitalizován v milánské nemocnici San Raffaele kvůli zápalu plic a chronické leukémii. Na úmrtí nejdéle sloužícího poválečného italského ministerského předsedy reagovali jeho političtí oponenti, spojenci a světoví lídři, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, i média po celém světě.
9 fotografií

Zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Trpěl vážnou nemocí

Státy EU
Akci na podporu Ukrajiny a proti (pro-)ruskému zlu uspořádala skupina Kaputin u brány velvyslanectví.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Před ruské velvyslanectví v Praze přišly v sobotu dvě skupiny lidí, jedna na podporu Ukrajiny v boji proti ruské invazi, druhá tvrdila, že demonstruje proti rusofobii. Obě skupiny postávaly daleko od sebe. Vypuklo mezi nimi několik slovních potyček, fyzicky se však nenapadly. Na místě bylo množství policistů v uniformách i v civilu. Počet účastníků v obou skupinách byl přibližně stejný, asi čtyři desítky lidí. 
22 fotografií

Před ruskou ambasádou protestovaly skupiny proruských i protiruských aktivistů

Praha
Ruský prezident Vladimir Putin
V éteru ruské Rostovské, Belgorodské a Voroněžské oblasti zazněl falešný projev ruského prezidenta Vladimira Putina vybízející místní obyvatele k evakuaci do hloubi Ruska kvůli „vpádu ukrajinských sil“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle státních agentur vše označil za dílo hackerů, kteří do vysílání pustili falešnou „Putinovu řeč“, než se podařilo situaci ve vysílání opět dostat pod kontrolu. Projev se dál šíří po sociálních sítích.
11 fotografií

Mobilizujeme, vpadli k nám Ukrajinci. Éterem zazněl falešný Putinův projev

Svět
Teplice Open, ilustrační snímek
/ROZHOVOR/ Pavel Kirs, dlouholetý organizátor šachového turnaje Teplice Open, se rozhodl nevzít na letošní podnik, který startuje příští sobotu, ukrajinské muže s brannou povinností. Za své rozhodnutí si vysloužil velkou dávku kritiky nejen od některých šachistů, ale i od široké veřejnosti a médií. Názor změnil, do lázeňského města můžou dorazit i Ukrajinci ve věku 18 - 60 let. 

Nebrat Ukrajince na náš šachový turnaj? Chyba! přiznává organizátor Teplice Open

Ostatní sporty
Teplice Open. Ilustrační snímek
Pavel Kirs, dlouholetý organizátor šachového turnaje Teplice Open, se rozhodl nevzít na letošní podnik, který startuje příští sobotu, ukrajinské muže s brannou povinností. Za své rozhodnutí si vysloužil velkou dávku kritiky nejen od některých šachistů, ale i od široké veřejnosti a médií. Názor změnil, do lázeňského města můžou dorazit i Ukrajinci.
8 fotografií

Nebrat Ukrajince na náš šachový turnaj? Chyba, přiznává organizátor Teplice Open

Ostatní sporty
Šachový turnaj Teplice Open. Ilustrační foto se svolením Šachového klubu Teplice
Na konci příštího týdne se v Teplicích rozehraje 16. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Startovat na něm má až 250 šachistů z 38 zemí, díky čemuž se řadí k nejlepším tuzemským podnikům. Pořadatelský Šachový klub Teplice ale zamítl žádosti ukrajinských šachistů. „Ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, podle kterého muži v branném věku nemohou vycestovat ze země. Souhlasím s ním,“ vysvětlil hlavní organizátor a zakladatel turnaje Pavel Kirs. Ruské sportovce ale na startovní listině najdete.
8 fotografií

Ukrajince nechtějí, Rusové hrát můžou. Teplický šachový turnaj sklízí kritiku

Ostatní sporty
Šachový turnaj Teplice Open. Ilustrační foto se svolením Šachového klubu Teplice
Na konci příštího týdne se v Teplicích rozehraje 16. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Startovat na něm má až 250 šachistů z 38 zemí, díky čemuž se řadí k nejlepším tuzemským podnikům. Pořadatelský Šachový klub Teplice ale zamítl žádosti ukrajinských šachistů. „Ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, podle kterého muži v branném věku nemohou vycestovat ze země. Souhlasím s ním," vysvětlil hlavní organizátor a zakladatel turnaje Pavel Kirs. Ruské sportovce ale na startovní listině najdete.
8 fotografií

Ukrajince nechtějí, Rusové hrát můžou. Teplický šachový turnaj sklízí kritiku

Ostatní sporty
Podle serveru ukrajinské vlády Children of war Rusové od začátku války deportovali 19 501 dětí. O 6 471 z nich nemají žádné další informace. Domů se doposud vrátilo jen necelých 400 z nich. Ilustrační foto.
Patnáctiletý Saša Krajňuk je jedním ze 13 dětí ze speciální školy v ukrajinském Kupjansku, které Rusové unesli do jimi okupovaných oblastí. V nové škole mu řekli, že jeho domov je zničený a nemá se kam vrátit. Když po dlouhých týdnech mluvil se svou matkou, nemohl přes slzy štěstí téměř mluvit. Aby rodiče tyto děti dostali zpátky, museli osobně vyrazit na náročnou cestu plnou vyslýchání a strachu, že je i přes svou snahu nenajdou. Saša je jedním z osmi dětí, které takto dovezli domů. Zbývajících pět stále zůstává v ruském držení.

Děti jim unesli Rusové. Ukrajinky vyráží na cestu strachu, aby je získaly zpět

Státy mimo EU
Miroslav Wlachovský, ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky
Nový slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský patří k polistopadové generaci slovenské diplomacie. Během působení v úřednické vládě Ludovíta Ódora bude řešit velký problém v podobě ruských dezinformací, kterým uvěřila velká část Slováků. Ti se teď staví nepřátelsky ke Spojeným státům i k pomoci Ukrajině. „Většina Slováků, kteří hledali lepší život, vždy putovala směrem na Západ. Nevím téměř o žádných, kteří by hledali lepší život v Rusku,“ říká Wlachovský v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Sousedit s Ruskem by bylo šílené, říká nový šéf slovenské diplomacie Wlachovský

Státy EU
Soud projednával odvolání v případu Lubomíra Volného.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Odvolací senát ve středu 31. května potvrdil exposlanci Lubomíru Volnému dvouletou podmínku za šíření poplašné zprávy o tom, že se kvůli ivermektinu plánují vraždy pacientů. Rozhodnutí, které muži stanovilo zkušební dobu v délce 2,5 roku, je pravomocné. Jednání u pražského městského soudu doprovázela po úterním incidentu v téže budově zvýšená bezpečnostní opatření, justiční stráž ani policisté ale zasahovat nemuseli. K zasedání nedorazil ani Volný, ani žádný jeho podporovatel.
11 fotografií

Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku za šíření poplašné zprávy

Zločiny a soudy
Drony zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě
Kyjev i Moskva čelily útokům bezpilotních letounů. Zatímco ukrajinská metropole se v noci na úterý stala terčem masivního ruského vzdušného útoku už třetí noc v řadě a zemřela něm jedna žena, ruská metropole informovala o dosud největším útoku dronů, při kterém nikdo nezahynul. Média informovala jen o drobném poškození tří obytných domů, podle agentury Reuters však úterní události znamenají, že válka, kterou Rusko před 15 měsíci rozpoutalo vůči Ukrajině, se přenesla do ruské metropole.
144 fotografií

Drony zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, zní z Ruska

Státy mimo EU
Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině - Ilustrační foto
Moskva dnes prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá mimo jiné, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk a vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev podle médií odpověděl svými podmínkami, které zahrnují i vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, vydání válečných zločinců a strůjců války a vyplacení reparací.

Konec války očima Ruska: Moskva oznámila požadavky pro mír s Ukrajinou

Svět
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Rusko už začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska, oznámil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle ruské televizní stanice Pervyj kanal. Stalo se to poté, co ministři obrany Běloruska a Ruska Viktar Chrenin a Sergej Šojgu ve čtvrtek podepsali dokument o rozmístění tohoto typu zbraní v Bělorusku. Spojené státy to, že Rusko smí v Bělorusku rozmístit taktické zbraně, odsoudily.
6 fotografií

Smlouva podepsána. Rusko přesouvá do Běloruska jaderné zbraně, oznámil Lukašenko

Státy mimo EU
Volodymyr Zelenskyj v úterý navštívil vojáky na frontě mezi Vuhledarem a Marjinkou na východě Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý znovu navštívil vojáky na frontě, aby jim poblahopřál ke svátku námořní pěchoty. „Sláva každému a každé, kdo brání Ukrajinu!“ napsal na facebooku, kde také zveřejnil snímky ze setkání s příslušníky a příslušnicemi ukrajinské námořní pěchoty. Šéf státu podle médií navštívil úsek fronty mezi Vuhledarem a Marjinkou na východě Ukrajiny.

Sláva obráncům Ukrajiny. Prezident Zelenskyj opět navštívil vojáky na frontě

Státy mimo EU
Ruští legionáři v řadách ukrajinských sil vstoupili do Belgorodské oblasti, kterou chtějí osvobodit od Putinova režimu. Podle Moskvy Ukrajina oblast ostřeluje drony i dělostřelectvem
Ruská Belgorodské oblast na hranicích s Ukrajinou se stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských sabotážních skupin. Místní správa kromě toho Ukrajinu obvinila z ostřelování jednoho z příhraničních okresů a informovala o osmi zraněných. Ukrajina popřela, že by měla s událostmi v Belgorodské oblasti cokoli společného, a uvedla, že za nimi stojí ruští partyzáni.

Ruští legionáři vstoupili do Belgorodské oblasti. Chtějí ji osvobodit od Putina

Svět
Alexandr Ovečkin sedící na mantinelu.
Už druhým rokem je jejich účast na mezinárodních turnajích veřejným tabu. Hokejovým reprezentacím Ruska a Běloruska to ale zdá se příliš starostí nedělá. Východní velmoc je o své dokonalosti i navzdory rozpoutání krvavých bojů na Ukrajině nadále přesvědčena a natruc zbytku hokejového světa si tak ve své domovině uspořádala vlastní šampionát. Není však divu, že pozvánku na tento podivný turnaj přijali pouze sousedé z Běloruska.

Rusové hrají svůj vlastní šampionát. Dokážeme, že jsme světová jednička, tvrdí

MS v hokeji 2023
Olaf Scholz během projevu v Evropském parlamentu
Ještě před několika lety by německý kancléř Olaf Scholz vážil cestu do Moskvy na ruské oslavy porážky nacismu. Možná by tam před novináři pronesl další pokorné vystoupení o německé vině za druhou světovou válku. Putinova agrese proti Ukrajině změnila mnohé, včetně německého postoje k 9. květnu. Ten je nejen dnem, kdy Rusko oslavuje triumf ve druhé světové válce, ale je také Dnem Evropy.
17 fotografií

Scholz v europarlamentu: Německý kancléř se 9. května postavil proti Putinovi

Státy EU
Jevgenij Prigožin v emotivním videu oznámil, že Wagnerovci opustí linie u Bachmutu kvůli nedostatku munice
Ruská žoldnéřská Wagnerova (v přepisu z ruštiny Vagnerova) skupina k 10. květnu stáhne od východoukrajinského Bachmutu své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany. Podle své tiskové služby to prohlásil šéf uskupení Jevgenij Prigožin, který si už dříve stěžoval na nedostatečné dodávky munice pro své síly. Rusko se snaží město obsadit už řadu měsíců. Podle Kyjeva Rusové stahují k Bachmutu více wagnerovců, aby město dobyli před 9. květnem.
12 fotografií

Wagnerovci se stáhnou z Bachmutu, oznámil Prigožin. Nemají munici

Státy mimo EU
Finští novináři nápaditě pašují zprávy o masakrech a zločinech na Ukrajině k uživatelům v Rusku. Využívají pro to tajnou místnost v počítačové hře. Ilustrační foto
Finští novináři nápaditě skryli svoje zprávy o válce na Ukrajině, aby je dostali k uživatelům v Rusku. U příležitosti čtvrtečního Dne svobody tisku vydali mapu pro velmi oblíbenou online střílečku, v níž umístili skrytou místnost plnou nezávislých informací o masakrech i počtech ruských ztrát. Hru Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) podle odhadů hraje kolem čtyř milionů Rusů.

Finové pašují Rusům fakta o Ukrajině do online hry. Tam je ukrývá tajná místnost

Svět
Soud s obžalovanými z vraždy léčitele.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dvě překvapení přineslo pokračování hlavního líčení v kauze loňské vraždy léčitele z Kutné Hory v bytě v Jurkovičově ulici na pražských Hájích. Obžalobě čelí majitelka tohoto bytu a zubařka z Kutné Hory, která v případu figuruje jako léčitelova partnerka (z pohledu obhajoby však byla spíše zmanipulovanou obětí). Obě souzené ženy trvají na tom, že muži jen pomáhaly při sebevraždě, kterou si sám přál. Vypověděly také, že zubařku trýznil a byla dlouhodobě týraná. Dalším svědkem byl i syn starší obviněné.
7 fotografií

Pokračoval soud se zubařkou souzenou za vraždu. Svědčit přišli i její pacienti

Zločiny a soudy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu v nizozemském Haagu
Ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží být za své zločiny souzen v Haagu a jsem si jistý, že na to dojde, až vyhrajeme, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své návštěvě Nizozemska. Zelenskyj také v projevu v Haagu opět prosazoval zřízení tribunálu, který by Rusko soudil za jeho agresi vůči Ukrajině. Je to podle něj jediná cesta, jak dosáhnout spravedlnosti.
8 fotografií

Zelenskyj v Haagu: Rusko musí soudit tribunál. Putin si zaslouží být potrestán

Státy mimo EU
Ruský prezident Vladimir Putin
Ukrajina se v noci na středu pokusila o dronový útok na kremelskou rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí ruské tiskové agentury. Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci, píše agentura TASS. Podle agentury RIA Novosti Putin v Kremlu v době útoku nebyl a nacházel se ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. Kyjev uvedl, že s incidentem nemá nic společného.
11 fotografií

Ukrajina se pokusila o dronový útok na Putinovu rezidenci v Kremlu, tvrdí Rusko

Svět