ŠTÍTEK: vládní úřad

Do sociálního začleňování v Česku by v příštích letech mohlo plynout kolem deseti miliard korun z EU. Mohlo by si je rozdělit sedm desítek měst a obcí. Novinářům to dnes řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Praha – Do sociálního začleňování v Česku by v příštích letech mohlo plynout kolem deseti miliard korun z EU. Mohlo by si je rozdělit sedm desítek měst a obcí. Projekty má koordinovat vládní agentura pro sociální začleňování. Novinářům to dnes řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj se situace v agentuře po jarních protestech a odchodu dvou pětin pracovníků stabilizuje.

Dienstbier: Do začleňování by mohlo plynout kolem deset miliard korun z EU

Česko
Ilustrační foto
Praha - Česko nyní zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů. Dosud byl podíl přímých čínských investic zprostředkovaných vládní agenturou CzechInvest oproti jiným zemím, jako je například Německo, Japonsko či USA, nevýrazný. Za posledních pět let pomohl CzechInvest zprostředkovat jen šest čínských investic do ČR v hodnotě 1,26 miliardy korun. Vytvoří přes 400 pracovních míst. Na dotaz ČTK to uvedl CzechInvest.

CzechInvest: Česko nyní zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Brno – Přes tisíc nových pracovních míst v zázemí světové firmy. Už patnáctého června zahájila tchajwanská firma HTC provoz servisního centra v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa. První zaměstnance nabrala, podle informací zdroje Deníku Rovnost však lidé už několik týdnů zůstávají doma. Jak bude projekt pokračovat, není jasné. Podle informací zdroje HTC halu opouští a hledá nový prostor. Tuto informaci ale nikdo potvrdit nechce.

Zpoždění provozu? Nové servisní středisko HTC zatím nefunguje, lidé jsou doma

Brněnsko
Ilustrační foto.
Praha – Neúspěšný uchazeč o koupi paláce Savarin v centru Prahy chce vyzvat irskou vládu, aby prodej objektu prošetřila. Firma Flow East, která podle svých slov nabídla nejvyšší cenu, tvrdí, že prodej Savarinu by mohl představovat protiprávní státní podporu společnosti Crestyl, která palác získala. Za zadluženou společnost Ballymore technicky prodej uskutečňovala irská vládní agentura NAMA, která má získávat zpět peníze po kolapsu irských bank. Přesto nevybrala uchazeče s nejvyšší nabídkou, uvedl Flow East.

Firma se kvůli prodeji domu v Praze obrací na irskou vládu

Podnikání
Ilustrační foto
Plzeň – Hodnota investic, které v Plzeňském kraji za letošní první pololetí zprostředkovala vládní agentura CzechInwest, činí 2,47 miliardy Kč. Oproti loňsku je to o 8% méně.

CzechInwest v kraji investuje miliardy

Podnikání
Peníze - ilustrační foto.
Liberec - Liberecký kraj získal v první polovině letošního roku prostřednictvím vládní agentury CzechInvest investice za 120 milionů korun, v kraji díky tomu vznikne 16 nových pracovních míst. Vyplývá to z informací, které dnes agentura zveřejnila. Ve srovnání s investicemi v prvním pololetí loňského roku jsou letošní na úrovni sotva pěti procent. Loni zprostředkoval CzechInvest v kraji do konce června investice za bezmála 2,56 miliardy korun. Vzniklo díky tomu až 370 nových míst.

Liberecký kraj získal letos za půl roku investice za 120 milionu korun

Liberecko
Ministr Jiří Dienstbier.
Praha – Až 17.000 lidí v tísni, kteří žijí na ubytovnách, by kvůli nesouhlasu obcí s vyplacením doplatku na bydlení mohla hrozit ztráta střechy nad hlavou. Ukázala to zjištění vládní agentury pro sociální začleňování. O doplatku jednala dnes legislativní rada vlády. Pochybuje o ústavnosti nynějších pravidel udělování této dávky. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva a šéf rady Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle odhadů na ubytovnách nyní bydlí asi 100.000 osob.

Dienstbier: Tisícům lidí z ubytoven hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou

Česko
Radek Jiránek.
Praha - Do čela vládní agentury pro sociální začleňování, kterou v posledních týdnech zmítaly spory, nastoupí v pátek nový ředitel Radek Jiránek (41). Dosud vedl odbor prevence kriminality na ministerstvu vnitra. Nahradí Martina Šimáčka, kterého k nevůli řady zaměstnanců agentury v dubnu odvolal ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), pod něhož úřad spadá.

Agenturu pro sociální začleňování povede od pátku Radek Jiránek

Česko
Viceprezident tchajwanské společnosti HTC Bruce Lee a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vpravo) vystoupili 1. června na tiskové konferenci v Brně. Firma zde otevře servisní středisko mobilních telefonů pro Evropu.
Brno – Tchajwanská společnost HTC otevře v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum mobilů pro Evropu 15. června. Nabrala už prvních 200 zaměstnanců. Novinářům to dnes v Brně řekl viceprezident společnost Bruce Lee. V České republice chce společnost investovat stovky milionů dolarů.

Tchajwanská HTC otevře opravárenské centrum v Brně 15. června

Ekonomika
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Praha - Vládní agenturu pro sociální začleňování se chystají opustit další pracovníci. Ve "druhé vlně" podává výpověď deset lidí. Někteří to udělali dnes, další v příštích týdnech, sdělila Alena Zieglerová, která byla pověřena řízením agentury po dubnovém odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. V "první vlně" se rozhodlo odejít 14 lidí.

Z vládní agentury pro začleňování odchází dalších 10 pracovníků

Česko
Jiří Dienstbier
Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) požádá sněmovní rozpočtový výbor o další peníze na provoz vládní agentury pro sociální začleňování, a to na poslední čtyři měsíce letošního roku. Instituce má totiž finance jen do konce srpna. Z rezerv úřadu vlády by se mělo využít 815.000 korun. S žádostí o peníze souhlasila vláda. Novinářům to řekl Dienstbier.

Dienstbier žádá o navýšení rozpočtu pro agenturu, vláda souhlasí

Česko
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).
Praha - Vládní agentura pro sociální začleňování by měla dál zůstat součástí "úřadu" ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Na více částí by se ale nejspíš rozdělit neměla. S takovým příslibem odcházeli dnes z jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) zástupci protestujících pracovníků agentury. Novinářům to řekl jeden z nich Petr Čáp. Do konce května by se mělo konat další jednání s předsedou vlády. Ten věří, že dnešní setkání pomůže k uklidnění situace.

Vládní agentura pro začleňování zůstane v Dienstbierově "úřadu"

Česko
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Praha - O místo ředitele vládní agentury pro sociální začleňování se uchází sedm lidí. Tříčlenná komise z nich vybere nového šéfa do konce příštího týdne. Do funkce, ve které nahradí odvolaného Martina Šimáčka, by měl vítěz nebo vítězka nastoupit v červnu. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) Jarmila Balážová. Většina pracovníků agentury je nyní ve stávkové pohotovosti. Stávku, která začala v pondělí, zatím přerušili.

O místo šéfa vládní agentury se uchází sedm lidí

Česko
Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou přijel v úterý 13. května dopoledne na třídenní návštěvu Olomouckého kraj. Před sídlem krajského úřadu v Olomouci jej přivítal hejtman Jiří Rozbořil.
Olomouc/Praha – Prezident Miloš Zeman podpořil dnes protestující pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování. Podle něj k rozdělení této instituce není žádný důvod. Je prý jen „úhybným manévrem" pro odvolání schopného ředitele. Prezident to dnes řekl při své návštěvě Olomouckého kraje. Kritizoval ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Podle Dienstbiera Zeman nevynechá jedinou příležitost k jeho kritice, o téma začleňování ale hlubší zájem nemá.

Zeman podpořil stávkující úředníky proti Dienstbierovi

Česko
Místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp.
Praha – Pracovníci vládní agentury pro sociální začleňování dnes přerušili stávku, kterou zahájili v pondělí. Vyčkají na výsledky jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), které se má konat 19. května. O den později rozhodnou o dalším postupu, dělil místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp. Do stávky v pondělí vstoupila většina pracovníků agentury. Žádají nezávislost a osamostatnění své instituce.

Pracovníci vládní agentury pro začleňování přerušili stávku

Česko
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Praha – Podle některých členů rady vlády pro romskou menšinu jsou požadavky stávkujících pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování nepřijatelné. Řešení situace vidí v odchodu nespokojených zaměstnanců. Devět zástupců Romů v radě to uvedlo v prohlášení, které zaslali redakci. Podle vládního webu má rada téměř tři desítky členů, polovinu z nich tvoří Romové.

Část Romů z rady vidí řešení situace v odchodu nespokojenců z agentury

Česko
Bohuslav Sobotka v roce 2015
Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven se setkat s pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování, jejichž většina vstoupila do stávky. Předseda vlády to dnes řekl novinářům. Termín schůzky se podle něj hledá. Důvodu protestu zaměstnanců agentury ale prý nerozumí.

Sobotka: Jsem připraven se sejít s pracovníky vládní agentury

Česko
Jiří Dienstbier
Praha – Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstoupila dnes do stávky. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků, tedy 88 procent. Usilují o samostatnost své instituce a nezávislost na ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Novinářům to řekli stávkující pracovníci. Předseda vlády řekl, že je připraven se s protestujícími sejít a termín se hledá. Důvodům stávky prý ale Sobotka nerozumí.

Pracovníci agentury pro začleňování vstoupili do stávky, usilují o samostatnost

Česko
Jiří Dienstbier
Praha - Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstoupí v pondělí do stávky. Stávkovat začne 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Pro svou instituci, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádají nezávislost a samostatnost. Chtějí jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). ČTK to řekl místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp.

Většina vládní agentury pro začleňování začne v pondělí stávkovat

Česko
Jiří Dienstbier
Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) označil požadavky pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování na jejich autonomii za absurdní. Zaměření agentury měnit nehodlá. Podle něj by se měli pracovníci „nejlépe hned" rozhodnout, zda chtějí v nynější práci pokračovat, či zda podají výpověď. Zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti. Vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se zasadil o nezávislost agentury na Dienstbierovi, jinak jsou připraveni jít do stávky.

Stávka? Dienstbier neustoupí: Úředníci se musí rozhodnout zda zůstanou

Česko
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) odvolal ve čtvrtek ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka (37), řekla to ministrova mluvčí Jarmila Balážová. Potvrdila tak informaci serveru Romea.cz. Šimáček řekl, že zatím do konce června zůstává zaměstnancem úřadu. Agenturu vedl od února 2009. Řízením Dienstbier pověřil vedoucí jednoho z odborů agentury Alenu Zieglerovou. Ona i ostatní pracovníci agentury se za svého odvolaného šéfa postavili. Ministra otevřeným dopisem vyzvali, aby své rozhodnutí ještě zvážil.

Dienstbier odvolal ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování Šimáčka

Česko
Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Nová továrna na pneumatiky za 22 miliard korun, výrobní závod na světlomety za 2,6 miliardy korun, nový podnik na autodíly za 1,7 miliardy korun. To je jen zlomek z loňské statistiky investic do automobilového průmyslu, kterou včera zveřejnila vládní agentura CzechInvest s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Nové fabriky? Česko jich láká nejvíce

Ekonomika
Bývalý Důl Barbora v Karviné.
Karviná - Pochybnosti jsou vyvráceny a vybudování nové průmyslové zóny Nad Barborou na okraji Karviné už zřejmě nestojí nic v cestě. Snad jen s výjimkou peněz.

Zóna Barbora dostala zelenou

Karvinsko
Kadaňská pobočka Kyocery se zaměřuje na výrobu solárních panelů.
Kadaň – Společnost Kyocera Solar Europe výrazně utlumí výrobu solárních panelů v kadaňské průmyslové zóně Královský vrch. O práci tak přijde valná většina z 275 zaměstnanců. Důvodem zásadního omezení výrobního programu je podle vedoucí oddělení komunikace vládní agentury CzechInvest Petry Menclové několikaletý útlum evropské produkce solárních panelů.

Výrobce solárních panelů Kyocera má problémy. Bude propouštět

Z okolí
Ilustrační foto
Frýdek-Místek - Nemají práci, žijí ve vyloučené lokalitě a potýkají se s dluhy. Jak z bludného kruhu ven? Tuzemským městům pomáhá specializovaná vládní agentura, která chce také bránit růstu napětí mezi minoritou a většinovou společností. Ve Frýdku-Místku působí Agentura pro sociální začleňování už skoro rok.

Ve Frýdku-Místku řeší sociální začleňování

Frýdecko-Místecko
Ilustrační foto
Praha – Je to nenápadná změna, která však může ovlivnit celou ekonomiku.V Česku od včerejška platí nová regule Evropské komise (EK), která našemu státu, respektive vládní agentuře CzechInvest omezuje možnosti, jak lákat do ČR zahraniční investory.

Česko bohatne. Nesmí se "podbízet" firmám

Ekonomika
Ilustrační foto.
Soul – Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics se omluvil dělníkům, kteří tvrdili, že v důsledku své práce ve firemních továrnách na výrobu počítačových čipů onemocněli rakovinou a jinými chorobami. Společnost se dosud omluvit odmítala. Vedení firmy nyní slibuje odškodnění, informoval dnes zpravodajský server BBC.

Samsung se omluvil dělníkům, kteří prý ve výrobě dostali rakovinu

Ekonomika
Ilustrační foto: Seizmograf.
Managua - Vláda v Nikaragui vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti po zemětřeseních, která zemi postihly v minulých dnech. Úřady se domnívají, že tyto otřesy aktivovaly v zemské kůře procesy podobné těm, jež vedly k devastujícímu zemětřesení v roce 1972. O život tehdy přišlo podle odhadů 5000 až 10.000 lidí.

Nikaragua vyhlásila nejvyšší pohotovost před zemětřesením

Svět
Ilustrační foto
Praha - Vládní agentura pro sociální začleňování chystá kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti. Odstartovat ji chce na podzim. Zaměřit se v ní chce hlavně na mladé od 15 do 25 let. Dnes to řekl koordinátor kampaně Jaroslav Valůch. Kampaň je součástí dvouletého projektu, který financují tzv. norské fondy a stát.

Vládní agentura chystá kampaň proti rasismu, spustí ji na podzim

Česko
Ilustrační foto
Praha - Do opatření na boj s chudobou, na sociální začleňování a řešení problémů ghett by v příštích letech mělo putovat z EU mnohem víc peněz než dosud. Jednotlivé programy, které budou řídit ministerstva práce, školství a pro místní rozvoj, by se navíc mohly kvůli lepšímu účinku propojit. Jednal o tom dnes v Praze ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéf vládní agentury pro začleňování Martim Šimáček s eurokomisařem Lászlem Andorem.

Do boje s chudobou a na začleňování by mohlo jít víc peněz z EU

Česko
Ilustrační foto
Praha – Suchá čísla na papíře vypadají velmi dobře, důležitější je, aby se projevila v reálu. Česko už zase ve velkém láká investory, meziročně je objem peněz dvakrát větší. Podle aktuálních údajů vládní agentury CzechInvest loni do ekonomiky reálně přiteklo 48 miliard korun domácích a zahraničních investic, které mají vytvořit skoro 11 tisíc nových pracovních míst.

Naděje pro lidi bez práce. Firmy už zase utrácí

Ekonomika
Stanislav Křeček
Praha – Ubytovny, v nichž končívají lidé v tísni, by měl podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka provozovat stát. Zařízení by měl převzít od soukromníků, měla by fungovat neziskově a nabízet přijatelné bydlení. Křeček to dnes řekl novinářům po jednání s vedením Sdružení nájemníků ČR. Shodli se na nutnosti přijetí zákona o sociálním bydlení. Také za to by měl být podle nich odpovědný stát, ne obce.

Stanislav Křeček: Ubytovny pro lidi v tísni by měl provozovat stát

Česko