ŠTÍTEK: Vltava

Zástupce MS kraje na Olympiádě dětí a mládeže - Matěj Kotěšovský.
Jednou z nadějí výpravy Moravskoslezského kraje na XI. ročníku letní Olympiády dětí a mládeže je i „obojživelník“ Matěj Kotěšovský. Na svých druhých hrách se pokusí navázat na zlaté úspěchy z běžeckého lyžování zrakově postižených z poslední zimní ODM, tentokrát v para plavání. O medaile zabojují i další mladí sportovci, které kraj do Českých Budějovic vypravil. O akci nám napsala čtenářka Eliška Halamíčková. Děkujeme.

Moravskoslezský kraj má silné zastoupení na Olympiádě dětí a mládeže

Čtenář reportér
Ze spanilé jízdy majitelů ikonických italských skútrů Vespa.
/VIDEO, FOTO/ Prahou v sobotu dopoledne projelo 419 převážně italských značek Vespa a Piaggio. Spanilá jízda je součástí 12. setkání majitelů a příznivců skútrů pod názvem PragoVespa. Třídenní sraz pořádá Vespa Club Praha ve spolupráci se zastoupením Vespy v ČR. ČTK to řekla mluvčí akce Andrea Kloučková. Letos je účast mírně nižší, loni Prahou projelo o desítku strojů více.
26 fotografií

Prahou projela spanilá jízda 419 italských skútrů Vespa a Piaggio

Regiony
Ze spanilé jízdy majitelů ikonických italských skútrů Vespa.
/VIDEO, FOTO/ Prahou v sobotu dopoledne projelo 419 převážně italských značek Vespa a Piaggio. Spanilá jízda je součástí 12. setkání majitelů a příznivců skútrů pod názvem PragoVespa. Třídenní sraz pořádá Vespa Club Praha ve spolupráci se zastoupením Vespy v ČR. ČTK to řekla mluvčí akce Andrea Kloučková. Letos je účast mírně nižší, loni Prahou projelo o desítku strojů více.
26 fotografií

Prahou projela spanilá jízda 419 italských skútrů Vespa a Piaggio

Volný čas
Poslední etapa projektu Vltava Swim 2024 vedla z Prahy do Mělníka. Ve středu 19. června odpoledne sedmnáctičlenná ženská štafeta doplavala do cíle. Za sebou má 350 kilometrů Vltavou z Nové Pece až k soutoku s Labem.
Jsou teprve druhé v historii, komu se to podařilo. CZECH LADIES Team, jak si říká skupina sedmnácti dálkových a zimních plavkyň, v uplynulých šesti dnech a nocích urazila 350 kilometrů korytem Vltavy z Nové Pece na začátku lipenské přehrady až k soutoku s Labem v Mělníce. Před nimi to dokázal v roce 2005 jen slovinský plavecký ultramaratonec Martin Strel. A ve středu 19. června 2024 krátce po 15. hodině mohla slavit i česká ženská štafeta.
45 fotografií

Dokázaly to! Ženská štafeta doplavala Vltavou z Nové Pece do Mělníka

Českobudějovicko
Start pod Slapy, cíl v Praze, vůbec nejchladnější voda, taková byla ve zkratce pátá etapa projektu Vltava Swim 2024. K členkám týmu se přidává i čím dál víc plavců, kteří je doprovázejí.
S několikahodinovým náskokem doplavala v úterý 18. června 2024 odpoledne dámská plavecká štafeta do cíle páté etapy projektu Vltava Swim v pražské Troji. Voda mezi hrází slapské přehrady a Loděnicí Troja byla podobně jako v předešlých dnech velmi rychlá, ale tentokrát také mimořádně studená. Na přeplavbě Vltavy z Nové Pece na Prachaticku do Mělníka plavkyním CZECH LADIES Teamu zbývá zvládnout poslední úsek.
48 fotografií

Praha je za námi, hlásí plavkyně. O půlnoci startují poslední etapu do Mělníka

Českobudějovicko
Plavecká parta sedmnácti žen postupuje Vltavskou kaskádou k Praze  Ve čtvrté etapě přeplavaly Kamýk a Slapy.
Příjemně teplá voda, ale miliony rybářů, prutů a vlasců, to jsou nejsilnější zážitky ze čtvrté etapy projektu Vltava Swim 2024. Celkem 17 plavkyň si vytklo cíl štafetově přeplavat Vltavu z Nové Pece na začátku lipenské přehrady až k soutoku nejdelší české řeky s Labem v Mělníce. Čtvrtá skupinka, ve které se střídaly Pavlína Procházková, Kristýna Dyková, Lucie Gallistl Pilnáčková, zdolala mezi nedělním a pondělním odpolednem přehrady Kamýk a Slapy.
34 fotografií

Dámská plavecká štafeta zdolala na cestě Vltavou Kamýk a Slapy. Další cíl Praha

Zprávy
Plavkyně zdolaly ve dvou etapách od pátečního do nedělního odpoledne Vltavu od Českých Budějovic až po hráz orlické nádrže.
Mnohahodinový náskok oproti plánu nabíraly po oba víkendové dny štafety plavkyň, které se od čtvrtka 13. června 2024 snaží přeplavat Vltavu z Nové Pece do Mělníka. Od druhé etapy, která startovala v pátek odpoledne v Českých Budějovicích, jim výrazně pomáhá proud. Vynachválit si nemohou ani podporu doprovodných týmů a lidí, které na cestě potkávají. Do plavecké dráhy se jim ale připletly i nečekané trable, které si vynutily cestu na pohotovost.
49 fotografií

CZECH LADIES Team se rozloučil s jihočeským úsekem Vltavy, čeká ho Kamýk a Slapy

Českobudějovicko
Dámská plavecká štafeta pokročila na své cestě Vltavou z Nové Pece do Mělníka do druhé etapy.
Předávkou na Budějovické náplavce odstartovala v pátek odpoledne druhá etapa ojedinělého počinu Vltava Swim 2024. Na dalších 50 kilometrů nejdelší českou řekou se vydala nová čtyřčlenná skupinka plavkyň. Podpořit je jak na suchu tak ve vodě přišli zástupci budějovického otužileckého spolku Promrzlé pyjavice. Štafetu doprovodili do Českého Vrbného.
11 fotografií

Plavkyně mají za sebou první den ve Vltavě, pokračují z Budějovic k Orlíku

Českobudějovicko
Nový mluvčí Rytířů Kladno Tomáš Kobera.
Další posilou Rytířů Kladno je nový tiskový mluvčí Tomáš Kobera. Na rozdíl od svých čtyř předchůdců není Kladeňákem, ale pochází z Týna nad Vltavou. Do Kladna to ale nevzal přes Vltavu a Berounku, ale oklikou přes malebnou Telč. „Kladno je klub s obrovskou historií a moc mě těší, že budu součástí takové organizace,“ těší se dvaadvacetiletý mladík na novou práci.

Nová krev z jihu, Rytíři představili nového mluvčího, Tomáše Koberu

Hokej
CZECH LADIES Team se už za pár dní pokusí přeplavat Vltavu. Členky štafety mají za sebou mnohaměsíční trénink.
Uplavat tři sta padesát kilometrů nejdelší českou řekou, šest dní a šest nocí ve Vltavě, ve vodě o teplotě mezi 12 a 16 °C, možná i méně. To čeká sedmnáct žen, které se pokusí o historicky první přeplavbu Vltavy. První členka štafety do ní skočí 13. června na Lipně v Nové Peci, ta poslední, jak celý tým dálkových plavkyň pevně věří, dokrauluje do cíle na soutoku s Labem v Mělníce o necelý týden později. Ještě nikdo to dosud nedokázal.
7 fotografií

Historická přeplavba Vltavy. Sedmnáct žen poplave z Nové Pece do Mělníka

Zprávy
Rekonstrukce Vrbenské ulice v Českých Budějovicích v květnu 2024.
Velké letní střídání uzavírek se chystá v příštích měsících na Českobudějovicku. Začaly už práce ve Vrbenské ulici v jihočeské metropoli, které mají trvat do závěru srpna za úplné uzavírky. Dopravu v různé míře omezuje i stavba první etapy obchvatu Srubce. Naopak, zhruba v polovině července už by mohli mít řidiči k dispozici rekonstruovaný most přes Vltavu v Týně nad Vltavou. O prázdninách začne rekonstrukce Rudolfovské třídy.
18 fotografií

Uzavírková rošáda. Na Budějovicku zavřeli Vrbenskou, ale otevřou most v Týně

Českobudějovicko
Pivobraní.
Pivobraní v Novém Jičíně již podesáté! Akce letos poprvé potrvá dva dny. V pátek 21. a v sobotu 22. června se na Masarykově náměstí představí více než 30 minipivovarů z domácího regionu i ze zahraničí. Na pódiu se vystřídají skupiny Vltava, Čechomor a Mydy, imitátor Petr Jablonský nebo komici stand-up show Na stojáka. Hlavní hvězdou festivalu bude skotská kapela Nazareth.

Pivobraní v Novém Jičíně. Zahraje Nazareth, Čechomor i Vltava

Novojičínsko
Rozvodněný Losinský potok v uplynulých dnech zpustošil část Štěnovic. Velká voda brala všechno, co jí stálo v cestě
Na sedmi místech v Česku byly před 09:00 vodní toky stále na povodňových stupních, hladiny ale podle meteorologů klesají. Na všech místech ráno platil pouze nejnižší, první stupeň povodňové aktivity ze tří. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Silné deště a vzedmuté toky v uplynulých dnech způsobily na řadě míst země problémy. Voda místy zaplavila domy i podemlela silnice a železnice.
48 fotografií

Hladiny řek v Česku klesají. Povodňový stupeň platil ráno na sedmi místech

Česko
Vít Přindiš
Světový pohár ve vodního slalomu v Praze je dveřmi. O víkendu se na slalomové trati v Troji představí největší hvězdy. Závod, který se na Vltavě koná už podvacáté, se však potýká s vysokým stavem vody. Kvůli zvýšenému průtoku bude program o den kratší. Začne se až v pátek a skončí v neděli. „Na trati se dá trénovat jen omezeně. Spodní část je zatopená,“ prozradil ředitel organizačního výboru Jiří Rohan.
13 fotografií

Sto tisíc jako odměna za olympijské místo. Motivace zajet špičkově, říká Ježek

Ostatní sporty
Plavidla ve Vyšším Brodě na archivním snímku z 7. července 1989.
Ve Vyšším Brodě se chystá velká sláva, budou tam pořádat jubilejní 50. ročník Plavby kuriózních plavidel. Výběr z historických snímků najdete ve fotogalerii. Na vrcholu slávy na Vltavu vyjelo na pětasedmdesát plavidel a přes 300 účastníků, ze břehu je sledovalo deset tisíc diváků. Na konci června bude v Kempu pod hrází u této příležitosti oslava s koncerty.
16 fotografií

Nápad přišel pěkně po česku, v hospodě u piva. Plavidla slaví půl století

Českokrumlovsko
Během několika minut rozvodněná řeka Úhlava v obci Štěnovice na jižním Plzeňsku brala vše, co jí stálo v cestě.
Na severovýchodě Česka bude v pondělí večer a v úterý silně pršet. V části Zlínského a Moravskoslezského kraje spadne až 70 milimetrů srážek, tedy 70 litrů na metr čtvereční. Zároveň v části středních a západních Čech budou dále stoupat hladiny řek. V části Plzeňského kraje mohu dosáhnout i nejvyššího povodňového stupně. Vyplývá to z výstrahy, kterou večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
167 fotografií

Meteorologové varují před silnými dešti. V části Čech budou stoupat hladiny řek

Česko
Protipovodňová vrata Čertovky.
Kvůli nevyzpytatelnému počasí a zvýšenému přítoku vody do Vltavské kaskády se v Praze očekává překročení prvního povodňového stupně. Povodňový orgán hlavního města proto přijal preventivní opatření, včetně uzavření protipovodňových vrat na Čertovce a části náplavek. Obyvatelé a návštěvníci Prahy by měli sledovat aktuální situaci a dodržovat pokyny kompetentních orgánů.
22 fotografií

Praha zavírá náplavky i vrata Čertovky. Hladina Vltavy překročí povodňový stupeň

Praha