ŠTÍTEK: Vratislav

Brankář Matyáš Vágner je ve Vlašimi jasnou jedničkou
Je členem nastupující generace fotbalistů, kterým budou patřit budoucí roky. Brankář Matyáš Vágner momentálně působí ve Vlašimi. V 18 letech si už ale zachytal Evropskou ligu, když v dresu Slavie nahradil zraněného Ondřeje Koláře v duelu s Glasgow Rangers. Jako malý se díky projektu Player escort podíval i ne Euro, kde ve Wroclawi doprovázel Petra Jiráčka v duelu s Ruskem.
174 fotografií

I se zlomenou rukou se dokázal podívat na Euro. Skvělý zážitek, vzpomíná Vágner

Fotbal
Kvalifikace ME: Česká republika - Polsko 3:1 (2:0).
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Barážový souboj v MLS a porážka 2:5 jeho Charlotte od New York Red Bulls mu na konci října vystavila konec sezony, po téměř třech týdnech a tréninku s prvoligovým Slaskem Wroclaw se však polský útočník Karol Šwiderski cítí dobře. A pro závěrečný duel kvalifikace o mistrovství Evropy mužstvu věří. „Jsem rád, že tady mohu být,“ prohlásil.
100 fotografií

Praha se nesmí opakovat, řekl střelec Poláků. S nerozehraností pomohla Wroclaw

Fotbal
Budovaná dálnice S8 u Vratislavi
Polsko je zase napřed. V říjnu zahájilo výstavbu další dálnice k našim hranicím, od kterých přitom čeští silničáři do našeho vnitrozemí neplánují pokračování. Dálnice S8 povede z Vratislavi do Klodzka, výhledově pak možná bude pokračovat až k Boboszówu na hranicích u Dolní Lipky poblíž Králík. Dá se předpokládat, že spousta kamionů si pak bude zkracovat cestu k dálnici D35 Šumpersko, a to přes kopec po silnici I/11 a dále přes Bušín a Olšany.
17 fotografií

Polsko začalo stavět dálnici k hranicím. Na Šumpersko zamíří ještě víc kamionů

Z okolí
Cena zimní královny přivítá nejlepší dvouleté klisny ročníku.
Vrcholem následujícího víkendu i celé překážkové sezóny je nedělní Velká pardubická, ovšem atraktivní program je v Pardubicích přichystán už na sobotu. Odběhne se totiž pětice jedničkových dostihů, z nichž se tři uskuteční přes lehčí skoky a dva na rovině. Vrcholem je mezi nimi Cena Zimní královny, tedy nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, který pardubické závodiště hostí poprvé.

Cena zimní královny. O premiérové vítězství v Pardubicích usiluje tucet klisen

Ostatní sporty
Trenér chomutovských Levhartic Pavel Staněk.
K závěrečné přípravě vyrazily chomutovské basketbalistky do východních Čech, kde odehrály tři zápasy během tří dnů. Postupně prohrály s polským Gorzówem a zdolali Wroclaw s Hradcem Králové. Období před startem domácí nejvyšší soutěže tak zakončily s bilancí tří vítězství a dvou porážek. Nový šéf střídačky Pavel Staněk se ohlíží za přípravou a vyhlíží nejen Chance ŽBL.

Cíle máme vysoké, ale do sezóny jdeme s pokorou, říká kouč Levhartic Staněk

Basketbal
Pardubičtí basketbalisté vyzvou ve druhém přípravném zápase polskou Wroclaw.
Druhý zápas. Pardubičtí basketbalisté jsou již v přípravě na ostrou část sezony a již dnes od 18. hodin je čeká druhá zkouška. Ta se bude konat na půdě Slasku Wroclav. Pro Beksu to bude pořádná výzva, jelikož vyzve loňský stříbrný tým polské ligy. Svěřenci trenéra Repeši navíc chtějí vyhrát, jelikož v prvním přípravném střetnutí nestačili na Kolín.

Beksa vyzve stříbrný tým polské ligy. Premiéru zažije nový americký rozehrávač

Basketbal
Jakub Solnický v akci.
Osm českých squashistů se představí na mistrovství Evropy, které začne v úterý v polské Wroclawi. Všichni mužští reprezentanti patří mezi nasazené, předvést kvalitní výkony chce Martin Švec, Viktor Byrtus, Daniel Mekbib nebo Jakub Solnický. To jedinou nasazenou českou hráčkou je Tamara Holzbauerová, která však po výhře v prvním kole může nastoupit proti první nasazené Nele Gilis. Dalšími českými squashistkami na turnaji jsou Riana Alexová, Tereza Široká a Michaela Čepová. ME končí v pátek.

Squashité rozehrají evropský šampionát v Polsku. Muži cílí aspoň na čtvrtfinále

Ostatní sporty
Pohled z jedné z rozhleden na Šumpersku, Jesenicku nebo Bruntálsku. Poznáte, o kterou se jedná?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Říká se, že nejhezčí pohled na svět je z ptačí perspektivy. Více než dvě desítky rozhleden a vyhlídek na Šumpersku, Jesenicku a Bruntálsku jsou proto oblíbeným cílem řady turistů. Často mají svou charakteristickou podobu, podle níž je většina návštěvníků bezpečně pozná. Určit rozhlednu podle výhledu, který skýtá, ale dokážou jen opravdoví znalci.
8 fotografií

Město na úpatí a velký rybník. Poznáte podle panoramatu rozhlednu?

Šumpersko
Rovinové dostihy v Pardubicích mají tradici.
Bašta nejen českých překážkových dostihů. Když vyslovíte mezi koňáky slovo Pardubice, každému zaplesá srdce… Stejně tak se totiž rýmuje Velká pardubická a nejtěžší dostih v kontinentální Evropě. Na ní je ale ještě čas. Stejně jako na závěrečnou čtvrtou kvalifikaci. Sobota na závodišti totiž bude patřit rovinovým dostihům. Na programu jich bude šest. Program dotváří dvojice dostihů přes proutěné překážky, z nichž Letní cena města Pardubic je vůbec nejkvalitnějším v této odrůdě v dosavadní sezoně.
18 fotografií

Zapomeňte na pardubickou klasiku. Překážky uvolní dráhu rovinovým dostihům

Ostatní sporty
Díky podpoře z fondů Evropské unie poznávají televizní diváci pomezí České republiky a Polska. Česká televize a polská veřejnoprávní televize TVP společně připravily dvě řady poznávacího seriálu Okno do pohraničí
Každý příhraniční prostor má svá specifika – kulturní, historická i společenská. Stejně tak i ten polsko-český. Dokumentární cyklus Spolu na hranici v rámci projektu Okno do pohraničí divákům ukázal, že se jedná o zajímavé regiony. Prioritou nebyly velké dějiny či závažná témata, ale ukázka obyčejného života, ve kterém je hranice mostem, a nikoliv překážkou. Projekt podpořily dotací fondy Evropské unie.
19 fotografií

Hranice jako most mezi dvěma národy. Okno do pohraničí vzniklo i díky dotaci

Česko a EU
Karlovarská dvojnásobná míle zahájí v lázeňském městě dostihovou sezonu.
/DOSTIHY/ Milovníci dostihů by měli řádně zbystřit. V neděli 18. června bude zahájena 124. dostihová sezona v Karlových Varech, o což se postará 95. Karlovarská dvojnásobná míle. V nedělním odpoledni, se tak po zimní přestávce do areálu Hipodromu Holoubek navrátí dostihové dění. Nabídce sedmi rovinových dostihů na úvod 124. sezóny dominuje jedna z místních specialit, a to 95. ročník Karlovarské dvojnásobné míle.

Karlovarská dvojnásobná míle zahájí v lázeňském městě dostihovou sezonu

Ostatní sporty
Jedno auto za druhým. Tak to vypadá na frekventované silnici I/43 v Moravské Chrastové, Březové nad Svitavou i Rozhraní
Zatímco dálnice D35 v Pardubickém kraji už má jasné termíny dostavby, navazující dálnice D43 na Brno, která byla nedávno překlasifikována na I/73, je zatím stále jen na papíře. Jisté je jen to, že stát při její stavbě využije zbytky tělesa Hitlerovy dálnice, která měla kolem Svitav spojovat polskou Wroclaw, Brno a Vídeň. Neustále se mění i představy, zda bude autostráda čtyř nebo jen tříproudá. A v úseku ze Svitavska na polské hranice možná nebude dokonce žádná. Hrozí tak, že zatímco Poláci na svém území až k hranicím postaví plnohodnotnou dálnici, z Králík do Svitav nebude nová silnice žádná. 
11 fotografií

Kvůli D35 hrozí u Svitav kolaps. Autostráda na Brno je přesto jen na papíře

Regiony
Češi míří za nákupy v Polsku i do obchodního domu Ikea. Ušetří tisíce korun.
/CENOVÉ SROVNÁNÍ ZBOŽÍ/ Komoda o téměř tisíc korun levnější, zrcadlo lacinější o pár stokorun, věšák za polovinu. Sedací souprava vyjde o několik tisícovek méně a na nové kuchyni se dají ušetřit i desetitisíce. Východočeši jezdí do Polska nejen pro jídlo, cigarety, brýle či materiál a vybavení pro dům a zahradu, ale i pro nábytek se švédskou tradicí. V polském obchodním domě IKEA ve Wroclavi na příjezdovce od Klodzka rozhodně ušetříte. A rozhodně ne málo. Navzdory delší cestě než do obchoďáku IKEA v Brně.
62 fotografií

IKEA ve Wroclavi Svitaváky překvapí. Oproti brněnské tady ušetří tisíce korun

Z okolí
Češi míří za nákupy v Polsku i do obchodního domu Ikea. Ušetří tisíce korun.
Komoda o téměř tisíc korun levnější, zrcadlo lacinější o pár stokorun, věšák za polovinu. Sedací souprava vyjde o několik tisícovek méně a na nové kuchyni se dají ušetřit i desetitisíce. Češi jezdí do Polska nejen pro jídlo, cigarety, brýle či materiál a vybavení pro dům a zahradu, ale i pro nábytek se švédskou tradicí. V polském obchodním domě IKEA rozhodně ušetříte. A rozhodně ne málo. 
62 fotografií

Jak ušetřit tisíce za nábytek se švédskou tradicí? IKEA v Polsku vás překvapí

Náchodsko
Český ráj na mezinárodním turistickém veletrhu ve Wroclawi
Sdružení Český ráj se začátkem března prezentovalo na veletrhu v polské Wroclawi, který se uskutečnil ve dnech 3. až 5. března. Stejně jako v loňském roce se region Český ráj představil společně s Krkonošemi na pultu Královéhradeckého kraje, který byl součástí stánku Dolního Slezska.

Český ráj na mezinárodním turistickém veletrhu ve Wroclawi

Jičínsko
Zmizelí aneb Hrůzy války - takový je název výstavy, která začne ve čtvrtek 9. března v 17 hodin v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Expozice mapuje osudy obyvatel obce, kteří byli za druhé světové války popraveni nebo odvlečeni do koncentračních táborů.
Zmizelí aneb Hrůzy války - takový je název výstavy, která začne ve čtvrtek 9. března v 17 hodin v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Expozice mapuje osudy obyvatel obce, kteří byli za druhé světové války popraveni nebo odvlečeni do koncentračních táborů. Na vernisáži kromě české státní hymny zazní také píseň Veselíčko pod horami, kterou si lidé zpívali v lágrech, když vzpomínali na svůj domov.
5 fotografií

Výstava mapuje osudy lidí z Veselíčka, kteří byli odvlečeni do koncentráků

Hranicko
Hradecká rezerva (v bílém) se připravuje na jarní část ČFL.
Fotbalisté Chlumce nad Cidlinou a FC Hradec Králové B sehráli další přátelské zápasy v rámci přípravy na jarní část béčkové skupiny České fotbalové ligy. Mladí Votroci podlehli na malšovické umělce druholigové Chrudimi. Jejich rival ze třetí nejvyšší soutěže sehrál v uplynulém týdnu hned dvě utkání. Nejprve v Nymburku podlehl Zbuzanům (ČFL skupina A) a poté neuspěl v polském městě Strzegom proti rezervě Wroclawi (třetí polská liga).

První prohry v přípravě. Třetiligisté navíc proti kvalitním soupeřům neskórovali

Fortuna ČFL + MSFL
Mažoretková akademie KK DANCE nadchla Šumperk
Desítky mažoretek od předškolního věku až po maminky a babičky předvedly příbuzným, přátelům a dalším své oslnivé umění. Nedávno s ním obsadily všechna první místa na světovém mistrovství ve Wroclawi. Nápadité barevné kostýmy a poutavé choreografie všechny nadchly. Atmosféra byla vynikající, posuďte sami z fotek a videa pocházejících z objektivu Lenky Hoffmannové. Za dokumentaci velmi děkujeme.
44 fotografií

Akademie mažoretek: V barevné show předvedly své umění Šmoulové i jeptišky

Čtenář reportér
Na místě dopadu je na louce "U Myšáků" umístěna pamětní deska s datumem, kdy meteorit dopadl.
Let svítícího objektu zanechávajícího za sebou tmavou kouřovou stopu. V jednu chvíli byla téměř vodorovná, od západu k východu směřující dráha přerušena ohnivým zábleskem, doprovázena dvěma silnými detonacemi. Tak nějak popisovali svědci mimořádný nebeský úkaz, k němuž došlo přesně před 175 lety. Ještě před východem slunce 14. července 1847 ve 3:45 hodin v blízkém okolí Broumova dopadly dva meteority.
10 fotografií

Výročí: Broumovský meteorit považoval cihlář před 175 lety za zlatý dar z nebes

Náchodsko
Kytarový rekord na přerovských hradbách, 1. května 2022
Na šedesát devět hráčů na strunné nástroje se na prvního máje sešlo na parkánu u městských hradeb v Přerově, aby společně pokořili Kytarový rekord. Akce díky slunečnému počasí přilákala téměř čtyři stovky návštěvníků a z pódia zazněly české a zahraniční písničky, které reflektují dnešní dobu - Válka je vůl od kapely Synkopy 61, Řekni, kde ty kytky jsou nebo Soldier Of Fortune od Deep Purple.
50 fotografií

VIDEO: Válka je vůl. Kytarový rekord přilákal na přerovské hradby stovky lidí

Regiony
Kytarový rekord na přerovských hradbách, 1. května 2022
Na šedesát devět hráčů na strunné nástroje se na prvního máje sešlo na parkánu u městských hradeb v Přerově, aby společně pokořili Kytarový rekord. Akce díky slunečnému počasí přilákala téměř čtyři stovky návštěvníků a z pódia zazněly české a zahraniční písničky, které reflektují dnešní dobu - Válka je vůl od kapely Synkopy 61, Řekni, kde ty kytky jsou nebo Soldier Of Fortune od Deep Purple.
50 fotografií

VIDEO: Válka je vůl! Kytarový rekord přilákal na přerovské hradby stovky lidí

Přerovsko
Lakrosová reprezentace vyhrála všech pět kvalifikačních zápasů.
Čeští reprezentanti ve field lakrosu si zahrají v příštím roce na světovém šampionátu v San Diegu. V kvalifikačním turnaji v Polsku vyhráli všechny utkání, postup si zajistili ještě před sobotním zápasem proti Nizozemsku. V něm zvítězili 11:8 a ve skupině skončili suverénně na prvním místě. „Je to skvělý pocit. Přijeli jsme sem s tím, že chceme postoupit a už před posledním zápasem jsme to dokázali,“ prohlásil Tomáš Knotek, který zaznamenal nejvíce gólů z českého týmu.

Neporažení. Čeští lakrosoví reprezentanti postoupili na mistrovství světa

Ostatní sporty
Čeští lakrosoví reprezentanti odcestovali na kvalifikaci o mistrovství světa do Polska.
Čeští lakrosoví reprezentanti odcestovali na kvalifikaci o mistrovství světa. Od pondělí se v Polsku rozehraje turnaj ve field lakrosu o postup na světový šampionát, který se uskuteční v roce 2023 v USA. A Češi si věří na postup. „Je to pro nás obrovská motivace dostat se na MS. Věříme, že se to podaří. Máme jedny z nejtalentovanějších hráčů a naší výhodou paradoxně je fakt, že hrají hodně boxlakros,“ prohlásil Brian Witmer, americký trenér českého týmu. Ve Wroclawi se Češi střetnou s Norskem, Portugalskem, Polskem a Řeckem. Na šampionát postoupí automaticky první dva týmy.

Lakrosovou reprezentaci čeká kvalifikace na MS. Češi sází zejména na útok

Ostatní sporty