ŠTÍTEK: Vratislav

Velká cena města Trutnova 2015
Trutnov - Velká cena města Trutnova přivábila do bazénu 297 plavců a k vidění byly vynikající výkony. V sobotu se fanouškům mimo jiné představila i domácí Martina Elhenická, ta ale stejně jako další čeští reprezentanti musela v neděli odletět za soustředěním na Mallorku. Bitvám o medaile a nejcennější pohár patřila i neděle. V soutěži družstev vládla polská Juvenia Wroclaw.
22 fotografií

OBRAZEM: 31. ročník Velké ceny Trutnova v plavání

Ostatní sporty
Peter Szpekowski na tiskové konferenci k nálezu u Walbrzychu.
Varšava - Rozsáhlý podzemní komplex, který vybudovali nacisté a který mohl sloužit jako kryt pro tisíce lidí, prý našel amatérský pátrač u města Walbrzych na jihozápadě Polska. Krzysztof Szpakowski na páteční tiskové konferenci sdělil, že objevil dva železniční tunely, které vedou do tohoto podzemního města.

Amatérský hledač našel v Polsku rozsáhlý nacistický kryt

Svět
Ilustrační foto
Trutnov - Basketbalistky Kary v sobotu duelem s polskou Wroclaví zahájí sérii přípravných utkání na novou sezonu. Hned zítra svěřenkyně trenéra Jozefa Rešetára vyzvou SBŠ Ostrava a na dva přátelské duely naváží mezinárodní turnaje v Jeleniej Góře a Trutnově.

Prvním soupeřem v přípravě tým z polské Wroclawi

Ostatní sporty
Piotr Žuchowski hovoří s novináři.
Varšava - Polský generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski si je na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje. Emoce Poláků v posledních dnech jitří zprávy hledačů pokladů, že pod městem Walbrzych na jihozápadě země našli vlak plný zlata a šperků, který zmizel před 70 lety, když tehdejší město Vratislav dobývala Rudá armáda.

Zlato a šperky? Tajemný vlak v polském podzemí prý na 99 procent existuje

Svět
šachy
Rychnov n. K. - Sto čtyřicet hráčů z pěti států se zúčastnilo 17. ročníku Rychnovského šachového festivalu seniorů. Turnaj organizovaný z pověření Šachového svazu ČR rychnovským Regionem Panda zároveň opět obstál v konkurenci a stal se oficiálním mistrovstvím ČR hráčů nad 50, 60, 70 a 80 let.

Rychnovský šachový festival

Ostatní sporty
šachy
Rychnov n. K. - Sto čtyřicet hráčů z pěti států se zúčastnilo 17. ročníku Rychnovského šachového festivalu seniorů. Turnaj organizovaný z pověření Šachového svazu ČR rychnovským Regionem Panda zároveň opět obstál v konkurenci a stal se oficiálním mistrovstvím ČR hráčů nad 50, 60, 70 a 80 let.

Rychnovský šachový festival též za účasti Jičína

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Vratislav – V Polsku se údajně podařilo vyřešit záhadu vlaku naloženého zlatem, který zmizel na jaře 1945 při dobývání tehdy německé Vratislavi Rudou armádou. Jistý Polák a Němec tvrdí, že vlak našli ve Walbrzychu na jihozápadě země, ležícím nedaleko hranic s Českem.

V Polsku se údajně našel vlak nacistů naložený zlatem

Svět
Ilustrační foto.
Varšava - U města Walbrzych v jihozápadním Polsku nedaleko českých hranic nalezli dva muži údajně legendární ztracený vlak plný zlata a cenností zabavených nacisty během druhé světové války. Informoval o tom dnes místní portál daminfo.pl. Odborníci jsou však k případnému nálezu skeptičtí a zdrženlivé jsou i polské úřady.

V Polsku prý nalezli legendární poklad nacistů; experti pochybují

Svět
Festival Brutal Assault v josefovské pevnosti.
Jaroměř - Od dnešního dne 5. srpna až do neděle budou v ulicích Jaroměře a Josefova sloužit i polští policisté. Přijedou kvůli polským návštěvníkům festivalu Brutal Assault, který začíná právě dnes. Očekává se totiž, že na něj stejně jako v minulých letech zamíří okolo pěti tisíc příznivců tvrdé metalové hudby z Polska. Samotný Brutal Assault pak přiláká do města zřejmě více než dvacet tisíc lidí z celé Evropy.

Metalisty hlídají i polské uniformy

Náchodsko
V Olomouci přibylo dalších dvacet pět Kamenů zmizelých.  Ve Švermově ulici 7 je nově připomínka Otakara Smrčky, statečného náčelníka Sokola popraveného nacisty.
Olomouc – Chodník před domem ve Švermově ulici v Olomouci od úterního odpoledne zdobí malá zlatá destička. Je do ní vyryté jméno Otakara Smrčky, někdejšího obyvatele domu a také starosty Sokola Olomouc, kterého za nacistické okupace zatkli a v roce 1943 popravili v polské Vratislavi. Jeho příběh stejně jako další Kameny zmizelých, má připomínat tragické osudy obětí druhé světové války.
10 fotografií

Olomoucké chodníky ozdobily další Kameny zmizelých

Olomoucko
Kostel Všech svatých stojí na dominantním místě nad obcí Heřmánkovice a je jeden z nejkrásnějších barokních kostelů na Broumovsku.
Broumovsko - Jsou rozesety v krajině Broumovska jako perly. I po desetiletích chátrání a nezájmu čekají na své objevení a na tolik potřebné rekonstrukce, které by je zachovaly pro další generace. Skupina broumovských kostelů patří mezi pozoruhodné venkovské stavby barokní architektury. Díky svému umístění, podobě i provedení staveb. Navrhli je významní architekti své doby Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové.

Broumovské kostely jsou dokořán

Náchodsko
 Ve Varšavě v noci na dnešek přistálo letadlo se zhruba 160 křesťany ze Sýrie.
Varšava - Ve Varšavě v noci na dnešek přistálo letadlo se zhruba 160 křesťany ze Sýrie, informuje polská tisková agentura PAP. Mají platná polská víza a nyní podle cizineckého úřadu záleží na nich, zda v zemi požádají o status uprchlíka.

Do Polska dorazilo na 160 syrských křesťanů

Svět
Kladivářka Anita Wlodarczyková na Zlaté tretře.
Vratislav - Polská kladivářka Anita Wlodarczyková zvítězila na mítinku ve Vratislavi výkonem 79,83 metru, kterým překonala o 25 centimetrů vlastní světový rekord z loňského mítinku v Berlíně. Zda bude její dnešní výkon uznán jako světový rekord, je však nejisté, neboť vrhači při netradiční soutěži házeli přes řeku Odru.

Wlodarczyková překonala světový rekord. Uznán asi nebude. Házela přes řeku

Atletika
Žáci žamberské odborné školy na stáží v Polsku
Žamberk – Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk zahájila partnerskou spolupráci se Střední školou Zespol szkol nr. 2 im. Prof. Tadeusza Kotarbinskiego v polském Dzerzoniówe před více než pěti lety. Od minulého roku běží v rámci této spolupráce projekt EU Erasmus+. Erasmus+ se začal připravovat na přelomu roku 2013/2014 a jeho koordinátorkou je Mgr. Radka Gelová. Letos byla v Polsku na studijní stáži 14členná skupina, příští školní rok pojede 16 studentů.

Žáci žamberské odborné školy absolvovali stáže v Polsku

Orlicko
Na turnaji v Marktredwitzu se utkaly ve vzájemném souboji mladé šermířky Lokomotivy Klaudie Vaisová (vpravo) a Adéla Brandnerová.
Plzeň – Sérii zahraničních turnajů mají za sebou šermíři z oddílu Lokomotivy Plzeň. Účast na těchto mezinárodních kláních měla náležitě prověřit formu západočeských borců před nadcházejícími závěrečnými turnaji mistrovství republiky.

Šermíři sbírali další medaile

Ostatní sporty
Výreček filipínský je velmi vzácným filipínským endemitem, to znamená, že ve volné přírodě nežije nikde jinde na světě.
Praha - Šest výrečků filipínských se v uplynulých týdnech vylíhlo v pražské zoologické zahradě. Mláďata přitom pochází od dvou chovných párů. Zoologické zahradě se tak podařilo výrazně posílit genetickou diverzitu chovu těchto vzácných sov, které jsou k vidění v rámci Evropy pouze v Zoo Praha. Úspěšný odchov šesti výrečků filipínských je dobrou zprávou zejména proto, že počty těchto ohrožených sov v přírodě klesají.

Pražská zoo úspěšně vytváří záložní populaci vzácných výrečků

Praha
 Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jedou společně na SKUTRu už jedenáct let, festival ukáže jejich tvorbu.
Praha /ROZHOVOR/ – Známá režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský tvořící pod názvem SKUTR slaví jedenáct let společné existence. V rámci festivalu 10 + 1 let na SKUTRu, který se uskuteční 17. a 18. dubna v pražských Jatkách78, mohou diváci zhlédnout čtyři jejich autorská představení – Bouře, Malá smrt, Ženy a Muži. „Za jedenáct let naší spolupráce nás asi jako první napadne situace, kdy jsme vytvořili první ryze autorské inscenace Masakra ve Wroclawi a Nickname v pražské Arše a objeli s nimi spoustu festivalů. Ten pocit, že nás chtějí vidět i mimo republiku, že můžeme tvořit v zahraničí, byl krásný," říká Lukáš Trpišovský.

Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský: Čeho si vážíme? Že jsme spolu vydrželi

Divadlo
Wrocławská radnice. Ilustrační foto.
Pokud Krnováci vyjíždí do Polska, většinou si vystačí s nákupy a atrakcemi v blízkém příhraničí. Čím dál od hranic, tím víc je cítit jazyková bariéra. Pomůže to změnit sbližování Krnova s Vratislaví?

Sbližování Krnova s Vratislaví

Bruntálsko
Jerzy Olek u mikrofonu v Domě umění na vernisáži dvojvýstavy Neurčitý prostor.
Opava /ROZHOVOR/ - Umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek uspořádal v opavském Domě umění společně s děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzikem Zdeněk Stuchlíkem výstavu nesoucí název Neurčitý prostor. Ta končí ve středu 25. února 2015.

Jerzy Olek: Abych viděl, musím vědět, znát

Volný čas
Ilustrační foto.
Východní Čechy, Krkonoše - Nejvyšší české hory se staly dějištěm řady leteckých neštěstí, která si vyžádala lidské životy, loni například na svazích u Sněžky zahnul známý parašutista Martin Trdla. Nejtragičtější havárie v dějinách Krkonoš se shodou okolností stala před 70 lety také nedaleko Sněžky.

Místo klidu v zázemí našlo třiadvacet vojáků smrt na Sněžce

Z okolí
Ilustrační foto.
Východní Čechy, Krkonoše - Nejvyšší české hory se staly dějištěm řady leteckých neštěstí, která si vyžádala lidské životy, loni například na svazích u Sněžky zahnul známý parašutista Martin Trdla. Nejtragičtější havárie v dějinách Krkonoš se shodou okolností stala před 70 lety také nedaleko Sněžky.

Místo klidu v zázemí našlo třiadvacet vojáků smrt na Sněžce

Z okolí
Ilustrační foto.
Východní Čechy, Krkonoše - Nejvyšší české hory se staly dějištěm řady leteckých neštěstí, která si vyžádala lidské životy, loni například na svazích u Sněžky zahnul známý parašutista Martin Trdla. Nejtragičtější havárie v dějinách Krkonoš se shodou okolností stala před 70 lety také nedaleko Sněžky.

Místo klidu v zázemí našlo třiadvacet vojáků smrt na Sněžce

Krkonoše
Ježíš Kristus a sex? V nábožensky založeném Polsku je teď největším hitem kniha o sexu, kterou sepsal kněz.
Varšava - Na sedm let poslal dnes soud v jihopolské Vratislavi do vězení katolického kněze, kterého shledal vinným ze zneužívání nezletilých chlapců. Podle polských médií 44letému muži zároveň doživotně zakázal práci s dětmi a nařídil mu psychiatrickou léčbu. Rozsudek ale ještě není pravomocný, je proti němu možné odvolání.

Katolický kněz zneužívající nezletilce dostal v Polsku sedm let

Svět
Univerzita ve Vratislavi na jihozápadě Polska se rozhodla obnovit historickou spravedlnost a alespoň symbolicky vrátit doktoráty, které 262 zdejším absolventům jako nepřátelům režimu Adolfa Hitlera.
Varšava – Univerzita ve Vratislavi na jihozápadě Polska se rozhodla obnovit historickou spravedlnost a alespoň symbolicky vrátit doktoráty, které 262 zdejším absolventům jako nepřátelům režimu Adolfa Hitlera ve 30. letech minulého století odebrali nacisté. Tehdy se Vratislav nazývala Breslau, byla součástí Německa a škola nesla název Slezská univerzita Fridricha Viléma.

Polská univerzita chce napravit starou nacistickou křivdu, navrátí doktoráty

Svět
David Navara
Vratislav - David Navara se stal mistrem Evropy v bleskovém šachu. Na pátečním šampionátu ve Vratislavi získal ve dvaadvaceti kolech 19 bodů a o dva body unikl šestici nejbližších soupeřů. Další medailové pozice za ním obsadili teprve šestnáctiletý Polák Jan-Krzysztof Duda a Španěl Ivan Salgado.

Český úspěch. Navara je mistrem Evropy v bleskovém šachu

Ostatní sporty