ŠTÍTEK: Washingtonská univerzita

Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy
Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy. Těm starším může menší množství alkoholu prospět, uvádí nová vědecká studie, dosud největší svého druhu. Práce zveřejněná v odborném časopise Lancet také jako první vyhodnocovala rizika spojená s alkoholem podle geografického regionu, věku a pohlaví. O studii týmu badatelů okolo Washingtonské univerzity v Seattlu informoval server The Guardian.
5 fotografií

Alkohol je pro lidi pod 40 výrazně škodlivější než pro starší, zjistila studie

Zdraví
Planetka 951 Gaspra, patřící mezi planetesimály, na fotografii sondy Galileo
V roce 2011 byl v zemské kůře objeven kus černého skla o velikosti pěsti, který po prozkoumání vyvolal senzaci. Vědci totiž zjistili, že se utvářel při teplotách dosahujících 2370 stupňů Celsia, což je výrazně víc, než činí teplota velké části zemského pláště. Tento závěr byl poprvé zveřejněn v roce 2017. Nyní nová analýza minerálů z téhož místa potvrdila, že nešlo o omyl. Rekordně spalující žár byl skutečný.
4 fotografie

Jako z pekla. V zemské kůře vědci našli nejžhavější horninu, jakou lidstvo zná

Objevy
Jedna z mohyl v Poverty Point
Pozoruhodné hliněné mohyly, dochované v Poverty Point v severní Louisianě, nejenže dokazují až inženýrskou vyspělost jedné z prvních zaznamenaných civilizací obývajících severoamerický kontinent, ale naznačují, že prehistoričtí domorodci ovládali mísení různých druhů hlíny na úrovni, jaké nedosahují ani dnešní technologie. Jejich stavby tak přežily tisíce let. Upozorňuje na to nový vědecký výzkum.
7 fotografií

Prvotní Američané byli zdatní inženýři. Jejich mohyly ukrývaly překvapení

Věda a technika
Samec kolibříka bělokrkého. Samice mívají tlumeněji zbarvené peří, než samci. Vědci ale nyní zjistili, že se to týká jen 80 procent samic, zbylé vypadají na první pohled jako samci.
Na první pohled vypadají jako samci, ve skutečnosti jsou to ale důmyslně maskované samice. I tak by se zjednodušeně dala popsat anomálie, kterou nedávno vědci objevili u některých druhů kolibříků. Přišli na to, že část samic má peří zbarveno stejně pestře jako samci. Díky tomu mají lepší přístup k jídlu a mužské protějšky je méně obtěžují.
7 fotografií

Skvělý fígl. Část samic kolibříků vypadá jako samci, kvůli sexuálnímu obtěžování

Věda a technika
Lidé ve městě Olympia se ochlazují ve fontáně v parku během horkého dne
Kanada zaznamenala v pondělí nový teplotní rekord, když v obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AFP. Rekordní teploty naměřili také ve městech Portland a Seattle na americkém severozápadě.

Kanada se i nadále potýká s vlnou veder. Země zaznamenala nový teplotní rekord

Svět
Na covid zemřelo v Indii již přes 300 tisíc lidí. Nyní ale lékaři musí řešit další problém…
Na covid zemřelo v Indii již přes 300 tisíc lidí, jedná se o třetí nevyšší počet úmrtí na tuto nákazu na celém světě. Vedou USA, následované Brazílií. Nyní místní lékaři ale musejí řešit další problém. Až příliš často covidové pacienty, nebo čerstvé pocovidové rekonvalescenty, postihuje smrtelně nebezpečná plíseň. Experti se obávají, že by náhlý vzestup této nemoci mohl ještě více zkomplikovat boj s pandemií v zemi.
5 fotografií

Covid není pro Indii dost. Země nově bojuje i se smrtelnou plísní

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Stres může mít své kladné stránky. Je to útěcha pro ty, kdo mají příliš mnoho povinností a málo volného času. Podle studie Texaské univerzity, která zahrnovala přes 300 účastníků, mají ti, kdo jsou zatíženi příliš mnoha úkoly, větší pravděpodobnost, že se jejich mozek udrží ve zdravém stavu. Mají jasnější mysl, lépe si vybavují vzpomínky a s postupujícím věkem tyto schopnosti přetrvávají, napsal italský deník La Repubblica.

Stres pomáhá mozku zůstat ve formě

Svět
Cookovy ostrovy.
Řím - Na Cookových ostrovech přesahuje podíl obézních osob 50 procent. A v celém jižním Tichém oceánu má devět z deseti lidí nadváhu či obezitu. Proč se tento pozemský ráj stal místem, kde žije nejvíce obézních na světě? Mezi příčinami jsou především příliš kalorická strava a sedavý způsob života, píše italský deník Corriere della Sera.

Nejtlustší národ na světě? Nejvíc tlouštíků žije na Cookových ostrovech

Svět
Ilustrační foto.
Washington - Posílat astronauty na Mars superrychlou kosmickou lodí, kterou pohání jaderná fúze, se může zdát vědeckofantastickým snem, podle odborníků je to však zcela reálné. Vědci, kteří tuto technologii vyvíjejí, totiž tvrdí, že fyzika spojená s raketami vybavenými fúzními motory již byla laboratorně demonstrována, takže takové zařízení může během několika desetiletí dopravovat lidi k rudé planetě za 90 dní.

Rychlé cesty na Mars s fúzním pohonem nejsou podle vědců sci-fi

Svět
Ilustrační foto
Mys Canaveral (USA) – Američtí vědci ve vzdálenosti 22 světelných let od Země objevili systém o nejméně šesti planetách, z nichž tři jsou v takzvané obyvatelné zóně. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Obyvatelná zóna je oblast kolem hvězdy, ve které jsou podmínky vhodné pro výskyt života.

Vědci objevili systém se třemi planetami vhodnými pro život

Svět
Ilustrační foto
New York - Dalším velkým skokem pro lidstvo na poli vesmírného výzkumu se mohou stát rakety poháněné energií z jaderné fúze. Podle portálu Space.com to prohlásil vědecký šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) John Grunsfeld. Pohon na jadernou fúzi, tedy slučování atomových jader, by mohl radikálně zkrátit cestovní dobu do hlubokého vesmíru a otevřít sluneční soustavu misím s lidskou posádkou.

Na Mars za 30 dní? NASA chce pro kosmické lety používat fúzní pohon

Svět
Ilustrační foto.
Washington - Vědci prý přišli na způsob, jak rozeznat lidské pohyby na základě toho, jak člověk ovlivňuje signály bezdrátové komunikace wi-fi. Lidem by to mohlo umožnit ovládat gesty domácí spotřebiče, které se nacházejí třeba v jiné místnosti, napsal zpravodajský server BBC. Někteří odborníci ale pochybují, zda nová technologie dokáže fungovat dostatečně přesně.

Vědci prý přišli na to, jak signály wi-fi "číst" lidské pohyby

Ekonomika
Američanka Amanda Knoxová ubodala se svým přítelem 1. listopadu 2007 v Perugii tehdy 21letou Britku.
Řím - Italský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt odvolacího soudu v případu více než pět let staré vraždy britské studentky Meredith Kercherové. Zároveň nařídil nový proces s původně obžalovanými, tedy Američankou Amandou Knoxovou a jejím někdejším italským přítelem Raffaelem Sollecitem. Informovaly o tom tiskové agentury.

Vražda britské studentky: Italský nejvyšší soud nařídil nový proces

Svět
Ilustrační foto.
New York – Lidé jezdící na kole znečišťují životní prostředí, protože zvýšená fyzická zátěž vyvolává intenzivnější dýchání a tím i zamoření vzduchu oxidem uhličitým. K takovému závěru došel podle agentury AP Ed Orcutt, poslanec Sněmovny reprezentantů v americkém státě Washington. Jak řidiči automobilů, tak i cyklisté podle něj zatěžují životní prostředí, a proto by se měli rovnocennou měrou podílet na úhradě investic do infrastruktury.

Cyklisté zamořují životní prostředí, prohlásil americký poslanec

Svět
Ilustrační foto
Washington - Před letošními Vánocemi byste měli věnovat větší pozornost tomu, jak voní obchod, do nějž jdete nakupovat. Protože právě vůně, jež se v něm vznáší, vás může přimět, abyste víc nakupovali - a utráceli, zjistila studie amerických vědců, kterou citoval The Huffington Post.

Jednoduché vůně ponoukají k většímu nakupování, tvrdí studie

Svět
Ilustrační foto.
Nymburk – Vedení basketbalového klubu Nymburk se definitivně dohodlo na jednoleté smlouvě s Chesterem „Tre“ Simmonsem. Osmadvacetiletý americký střílející rozehrávač přichází do Nymburka po několika letech strávených na izraelských palubovkách, kde hrával i ve slavném Maccabi Tel Aviv. Mimo to si Simmons ve své kariéře, po absolvování University of Washington, zahrál též v nejvyšší řecké a španělské lize.

Nymburk podepsal Simmonse

Basketbal
USA - Dětská úmrtnost ve světě zřejmě klesá rychleji, než se dosud předpokládalo. Úmrtnost dětí do pěti let se snížila téměř v každé zemi, uvádějí američtí vědci v nové studii. K novým číslům se dopracovali novou metodou, jež je podle nich dokonalejší a přesnější než dosavadní způsoby.

Úmrtnost malých dětí klesá téměř v každé zemi

Svět
Ilustrační foto.
Buenos Aires – Ve čtvrtém patře největší psychiatrické nemocnice v Buenos Aires tančí pacienti s lékaři a se sestřičkami tango. Před několika měsíci se někteří báli mluvit a jiní sotva udrželi při chůzi rovnováhu. Dnes líčko na líčko se svými partnery plují po parketu za tklivých melodií tradiční harmoniky, napsala agentura Reuters.

V Buenos Aires léčí Alzheimera tangem

Svět
Ilustrační foto.
Washington – Devastující duševní choroba schizofrenie může být způsobena řadou mutací mnoha různých genů, které narušují biologické pochody nezbytné pro normální rozvoj mozku.

Je schizofrenie je geneticky podmíněná?

Svět
Ilustrační foto
Chicago – Studie amerických vědců objasnila mechanismus, který v lidském těle snižuje tvorbu ghrelinu, hormonu hladu, a navozuje pocit sytosti. Nejlepším způsobem, jak udržet hlad v šachu, je konzumace potravin bohatých na bílkoviny.

Jak udržet hlad v šachu? Bílkovinami!

Svět