ŠTÍTEK: WhatsApp

Ilustrační repro.
Pasov - „Kvůli pandémii korony vydal český stát přísná pravidla vjezdu a rychlý nákup u sousedů od té doby není možný. Přeshraniční obchod ale kvete dál,“ píše PNP.

Hranice sousedskému kšeftu nebrání

Z okolí
Francouzský fotbalista Příbrami Soufiane Dramé.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Má velkou rodinu. Mimo jiné sedm sourozenců - tři bratry a čtyři sestry. Všichni ovšem žijí ve Francii, zatímco on už kroutí pátý rok na fotbalových trávnících v České republice. Momentálně Soufiane Dramé působí v Příbrami, kde zůstal i po dobu pandemie koronaviru. „Měl jsem víc času se projít po městě a poznat okolí,“ prozradil čtyřiadvacetiletý obránce či záložník středočeského týmu.
5 fotografií

Praha i Příbramsko. Dramého během pandemie okouzlily krásy Česka

FORTUNA:LIGA
Klinická logopedka z Přerova Vilma MIkešová
HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Klinická logopedka z Přerova Vilma Mikešová pomáhá pacientům po cévních mozkových příhodách, ale i po jiném poškození mozku vrátit se zpět do normálního života. Trpělivou a několik měsíců trvající terapií. Ani v dnešní složité době, kdy je hlavním tématem debat nákaza novým typem koronaviru, kontakt s pacienty neztratila. Klinickým logopedům totiž v dnešní době pomáhá on-line terapie.
4 fotografie

Logopedka Vilma Mikešová: Pomáháme lidem po mrtvičce vrátit se zpět do života

Přerovsko
Ilustrační foto.
Nedohráno! S tímto verdiktem se musejí smířit amatérští fotbalisté. Výjimkou nejsou ani hráči krajských soutěží. Ta nejnižší se jmenuje I. B třída. Ve skupině má pardubický okres pětičlenné zastoupení. Deník udělal sondu do všech klubů a čelních představitelů se zeptal, jak se jim žije v koronavirové době.

Koronavirus zabil fotbal. Trávníky zcela osiřely

Okresy
Ilustrační foto
Dospělý fotbal se v Litni nehraje. Tradiční klub se soustředí na výchovu mladých hráčů a hráček, v okresním přeboru mladších žáků hrál tým FC Liteň v A skupině. Do přeboru starších přípravek vstoupila Liteň ve společném družstvu se Všeradicemi, v přeboru mladších přípravek hrála jen se svými hráči. Na dotazy Deníku odpovídal zástupce FC Liteň Miloslav Kliment.

V Litni pracují s mládeží a v budoucnu počítají s obnovou dospělého týmu

Fotbal
Augustín Slaninka v Solnici.
/ROZHOVOR/ Lavice v kostelích osiřely už před několika týdny. Omezení proti šíření koronaviru ze dne na den nabourala staletí zaběhlé tradice a donutila kněží hledat jiné cesty, jak zůstat ve spojení se svými farníky. Ti se přesunuli k monitorům počítačů, kde sledují bohoslužby on-line a rozmlouvají se svými duchovními prostřednictvím moderních technologií.  

Duchovní rozmluva? Přes Skype, Messenger i WhatsApp

Rychnovsko
Učitelé z Dvořákovy vedle dálkové výuky přiložili ruku k dílu i ve školní vinici.
I když školní lavice již měsíc zejí prázdnotou, neznamená to, že se chod školy zcela zastavil. Podobně jako ve všech ostatních školách vyučujeme i my na Střední odborné škole v Dvořákově ulici ve Znojmě na dálku. Pro učitele teoretických předmětů tento způsob vyučování nepředstavuje žádný zásadní problém. Většina se svými žáky komunikuje e-mailem nebo využívají programu Bakalář či Moodle. Někteří komunikují SMS zprávami nebo telefonicky. Vytvořili si i vlastní vyučující skupiny například na WhatsApp nebo na Facebooku. Žákům zadávají úkoly, zasílají studijní materiály či odkazy, vysvětlují látku, odpovídají na dotazy. Vypracované úkoly pak kontrolují a hodnotí. Velikou podporu mají žáci i učitelé v IT specialistovi, který denně řeší desítky žádostí. Poněkud náročnější přípravu z počátku měli učitelé praxe.
3 fotografie

Učitelé z Dvořákovy vyučují na dálku i stříhají révu. Studenti doma píší a pečou

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Učitelé, žáci i rodiče mají za sebou již déle jak měsíc distančí výuky. Nikdo z nich tuto situaci doposud nezažil. Pro někoho je to výzva či šance vyzkoušet si něco nového, pro jiné je to jen těžko překonatelný úkol. 

Základní školy by s návratem žáků nespěchaly

Mělnicko
Učíme (se) na dálku.
/FOTOGALERIE/ Epidemie nás zastihla nepřipravené. Nikdo z nás tuto situaci nezažil. Všichni se nyní musíme učit. A to nejen doslova. Ze dne na den byly dětem i učitelům zavřeny školy a následující den začala dětem distanční, tedy domácí výuka. Učitelé zadali úkoly a rodiče se s dětmi pustili za této složité situace do domácího vzdělávání.
13 fotografií

Učíme (se) na dálku

Čtenář reportér
Výuka na dálku.
V těchto dnech, které jsou těžké pro nás všechny, zůstávají i studenti Masarykovy střední školy v Letovicích doma a  věnují se samostudiu. Režim svého studia si studenti určují v zásadě sami, ale pravidelně komunikují se svými učiteli. Ti jim pomáhají studium organizovat a řídit a studenti s nimi mohou konzultovat případné studijní problémy.
9 fotografií

Výuka na dálku? Štěstí přeje připraveným

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Kromě amatérských soutěží dospělých se úterní rozhodnutí FAČR o předčasném ukončení jarní části sezony a tím i anulování výsledků celé sezony, týká i soutěží mládeže. Sezona tak skončila i pro líheň z Benešova. „Je mi líto, že letošní sezona skončila předčasně, ale vzhledem k dané situaci je to pochopitelné, zdraví je vždy na prvním místě. Musíme věřit, že se brzy vše vrátí do starých kolejí a my se sejdeme ve zdraví zase na hřišti,“ řekl šéftrenér Radek Hruška.

Benešovská mládež jede dál! Hráči se předhánějí, kdo pošle lepší video

Fotbal
Zdeněk Štybar se synkem Lewisem.
/ROZHOVOR/ Tréninkové dávky má téměř stejné, jako když je sezona v plném proudu. Občas se dokonce sveze po boku nizozemského cyklisty Van der Poela. „Bydlí tady kousek ode mě. Když máme podobný plán, vyrazíme spolu,“ hlásil Zdeněk Štybar v telefonickém rozhovoru z Belgie, kde žije s manželkou Ine a synkem Lewisem.
4 fotografie

Štybar si přeje, aby Tour byla. Třeba i bez diváků

Ostatní sporty
Ilustrační snímek. Škola
V polovině března žáci opustili školní lavice a výuka pokračuje doma. Někde využívají moderní technologie, jinde posílají učitelé seznamy úkolů. Současně už přemýšlejí o návratu do školy. V rouškách, s dezinfekcí a dalšími opatřeními.

Učebny na počítači i doma u sporáku

Svitavsko
Opora. Tomáš Živnůstka je oporou zadních řad Kněžic
/ROZHOVOR/ Je oporou zadních řad nováčka krajské I.B třídy z Kněžic. A není to tak dávno, co fotbalista Tomáš Živnůstka oblékal dres poděbradské Bohemie. Po letním postupu domovských Kněžic se vrátil, aby pomohl soutěž udržet. Jenže jeho tým nasbíral na podzim jen osm bodů a je v tabulce skupiny C úplně poslední. A nyní se neví, zda bude sezona vůbec kvůli šířící se nákaze koronaviru pokračovat.

Fotbal Živnůstkovi chybí. Má ale více času na přítelkyni

Fotbal