ŠTÍTEK: WhatsApp

Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.
I když měla mladá žena z Mělnicka na účtu třicet tisíc korun, přišla částku skoro dvojnásobnou. Původně přitom bylo jejím úmyslem tisícovku utržit – stala se však obětí podvodu. Základní poučení? Obezřetnost je na místě – a pokud má někdo platit vám, není důvod sdělovat mu údaje o vaší bankovní kartě ani přístupové údaje k bankovnímu účtu.

Žena z Mělnicka skočila na internetový podvod. Přišla o bezmála 60 tisíc korun

Zločiny a soudy
Aplikace Threema patří mezi nejbezpečnější
Komunikační aplikace využíváme téměř všichni dnes a denně, málo kdy si ale uvědomuje bezpečnostní rizika, které jsou s jejich užíváním neoddělitelně spojená. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost proto podrobil analýze ty nejpoužívanější a nejlépe se osvědčili méně známé aplikace Threema a Signal. Naopak populární Messenger a iMessages vykazují minimum bezpečnostních prvků, přestože jsou uživatelsky více přijatelné. Pojďme si je proto jednotlivě popsat včetně jejich bezpečnostních výhod a rizik.
2 fotografie

Jaké komunikační aplikace využívat? NÚKIB nejvíce doporučuje Threema a Signal

Počítače a mobily
Tereza se živí prostitucí. "Klientům neříkám, že jsem se narodila jako muž."
Již od svých patnácti se dnes jednačtyřicetiletá Terka protlouká ulicemi. Její máma se živila prostitucí. „Vyrůstala jsem v prostředí prostitutek a dealerů drog. Vychodila jsem základku, chtěla jsem být aranžérkou, ale z učňáku mě brzy vyhodili,“ řekla Deníku. Narodila se v mužském těle, ale už od třinácti se upravuje jako žena. Dnes by na ní málokdo poznal, že to vůbec kdy bylo jinak.

Od patnácti živoří na ulici. Klienti neví, že jsem byla muž, říká prostitutka

Česko
Otravné SMS "Vítejte v Česku" dobře znají majitelé mobilních telefonů v pohraničí, kde skomírá signál operátorů.
Býkov–Láryšov leží jen pár kilometrů od Krnova, ale mobilní telefony zde fungují úplně jinak. Starostka Marcela Nytrová důležité hovory vyřizuje z pevné linky. Když jí zazvoní mobil, chvilku s ním krouží po kanceláři a hledá místo s nejlepším signálem. Místní už dávno přišli na to, že služby mobilních operátorů lze nahradit pevnou linkou, wifi a aplikací WhatsApp. Ta umí propojit majitele smartphonů po internetu. Není divu, že WhatsApp v Býkově – Láryšově bez signálu má tolik věrných uživatelů.
3 fotografie

Hrůzy s mobilem u polských hranic, V Býkově-Láryšově musí používat pevnou linku

Bruntálsko
Horolezecký oddíl Trip Team funguje v Novém Městě už řadu let. Nyní se pustil do otužování.
/FOTO/ Teplotu vody vůbec nehlídáme, stačí nám, že je studená, říká Jaromír Čejka z novoměstského horolezeckého oddílu Trip Team. Společně s dalšími členy se pustil do otužování. Každé úterý se tak scházejí u Černého rybníka, kde si v plavkách společně užívají vodu, led, sníh a vítr. Otužování jim přináší intenzivní zážitky a prospívá nejen tělu, ale také dobré náladě.
4 fotografie

Horolezecký tým z Nového Města se dal na otužování. Pořádá zmrzlé úterky

Žďársko
Ilustrační foto
Mostečan nabízel přes internet lyžařské boty. Neznámý zájemce mu poslal přes aplikaci Whatsapp odkaz pro odkliknutí a prodejce v otevřeném internetovém okně vyplnil své údaje o platební kartě, bankovním účtu a přihlašovacích heslech. Když se za několik hodin podíval do svého e-bankovnictví, zjistil, že mu z účtu odešlo neznámo kam přes 300 tisíc korun ve více platbách. 

Mostečanovi zmizelo z konta přes 300 tisíc, policie varuje před podvodníky

Zločiny a soudy
Útok na univerzitě v německém Heidelbergu
Střelec na univerzitě v Heidelbergu na jihozápadě Německa v pondělí zranil čtyři lidi, jedna dívka následně těžkým zraněným podlehla. Útočník spáchal sebevraždu. Policie s prokuraturou na večerní tiskové konferenci oznámily, že střelci bylo 18 let, neměl policejní záznam, krátce před činem o svém plánu psal přes komunikační aplikaci Whatsapp a jeho motiv zatím není jasný.

Teď zaplatí, napsal útočník před tragickou střelbou v Heidelbergu. Pak se zabil

Státy EU