ŠTÍTEK: WhatsApp

Prostory nové školy v Bartošovicích v Orlických horách nyní osiřely.
Vozíčkář Vláďa se letos na první školní den moc těšil, začal ve zbrusu nové budově Základní speciální školy Neratov v Bartošovicích v Orlických horách. Jenže on a jeho spolužáci si ji mohli užívat jen dva měsíce. Dětem se specifickými poruchami učení, s autismem či jiným mentálním a kombinovaným postižením se dveře jejich speciálních škol v pondělí uzavřely. Zvládnout učení už tak pro ně není jednoduché. Jak to dokážou na dálku?  

Úkoly i na klice. Speciální školy přešly na distanční výuku

Rychnovsko
Luisa Počtová pracuje na horské veterinární klinice.
/FOTO/ Luisa Počtová v roce 2017 úspěšně zakončila studium biologie, oboru parazitologie, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během magisterského studia se zaměřovala zejména na imunologii parazitárních nákaz a lékařskou entomologii. Na Horské veterinární klinice v Trutnově od roku 2015 pečuje o webové a facebookové stránky. Kromě PR a managementu se zabývá také parazitózami zvířecích pacientů a laboratorní diagnostikou.
6 fotografií

Luisa Počtová se skrze zvířata seznámila se svým partnerem

Zprávy z Česka
Ilustrační foto
Uzavření škol ze dne na den přerušilo výuku. Školy neváhaly a plynule přešly na distanční formu výuky. Například na Střední průmyslové škole v Třebíči už v přípravném týdnu o prázdninách pracovali na všem potřebném pro případ, že by k uzavření škol došlo. Podobně tomu je i na gymnáziu v Havlíčkově Brodě, kde díky důsledné přípravě zatím online výuka běží tak má.

Studenti z Vysočiny distanční výuku zvládají, chybí jim ale kontakt se spolužáky

Třebíčsko
Ilustrační foto.
Havířovští kriminalisté prověřují několik případů vylákání nemalých finančních prostředků. Neznámý pachatel na inzertních serverech (bazos.cz, hyperinzerce.cz, sauto.cz, sbazar.cz a jiné) nabízí k prodeji vozidla, které jsou za výhodnou cenu. Používá legendu, že vozidlo je v zahraničí. Dalším „důvodem“ a objasněním nízké ceny nabízeného vozidla má být využití dotace na elektroauto.

Pozor! Havířovská policie řeší další podvody při koupi "výhodných" ojetin

Zločiny a soudy
Počítačová výuka - Ilustrační foto
Nejistá školní sezona začíná už za pár dní. Zatím platí, že se otevřou všechny školy, ale nikdo neví, kolik žáků či tříd půjde kvůli covid-19 během podzimu do karantény. Proto distanční vzdělávání narychlo získalo legislativní oporu ve školním zákoně a všichni si nyní lámou hlavu, v jaké nejpřitažlivější podobě ho použít v okamžiku, kdy se žáci nebudou moci výuky účastnit osobně. 
15 fotografií

Výuka na dálku: Nejvíc byli spokojeni Australané, Američané, Slováci a Češi

Česko
 I přes uzavření domovů pro seniory návštěvám z důvodu přetrvávajícího rizika nákazy koronavirem v Moravskoslezském kraji, dělají v SeneCura SeniorCentru Havířov maximum pro to, aby se jejich klienti cítili v psychické a fyzické pohodě.
I přes uzavření domovů pro seniory návštěvám z důvodu přetrvávajícího rizika nákazy koronavirem v Moravskoslezském kraji, dělají v SeneCura SeniorCentru Havířov maximum pro to, aby se jejich klienti cítili v psychické a fyzické pohodě. Komunikace s rodinami a blízkými probíhá prostřednictvím moderních technologií a volný čas vyplňují pestrými činnostmi.  
4 fotografie

OBRAZEM: Obyvatelé v uzavřeném SeniorCentru Havířov čelí krizi spolu a aktivně

Karvinsko
Ilustrační foto
Až poslední červnový den po osmé hodině převezmou vysvědčení školáci hrádecké devítiletky. Přijít mohou i ti, kteří po skončení nouzového stavu pokračovali v domácí výuce. Musí ale donést prohlášení, že nepociťují příznaky virového onemocnění.

Hrádečtí učitelé si osahali techniku

Rokycansko
Lucie Vetorová.
/ROZHOVOR/ Hrávala aktivně basketbal, když ukončila kariéru, začala s trénováním. V klubu BC Kolín působí i jako funkcionářka. Dá se říct, že je to žena mnoha funkcí. Lucie Vetorová se ale v klubu stará především o vývoj mladých sportovců. „Je to práce, která mě baví a naplňuje,“ hlásí sympatická trenérka.

Lucie Vetorová: Trénování je práce, která mě baví a naplňuje

Ostatní sporty
Generálním manažerem basketbalistů mmcité1 je od března Michal Jimramovský.
Vzrušující časy zažívají basketbalisté mmcité1 Brno. V nejisté době koronavirové pandemie získali nového spolumajitele v podobě izraelské agentury True Player Group, kterou spoluvlastní slovutný americko-izraelský trenér David Blatt. Díky vstupu nového společníka se Brňané hodlají odpoutat ze spodku české nejvyšší soutěže a postupně proniknout do vyšších pater tabulky. Generální manažer klubu Michal Jimramovský, jenž se ujal funkce na začátku března, prožívá perné týdny. „Je to velký krok a příležitost pro brněnský basketbal,“ říká dvaatřicetiletý manažer.
5 fotografií

Návrat basketbalového Brna zpět mezi elitu? Podíl v klubu koupila Blattova firma

Ostatní sporty
Návštěvám se otevřelo také Centrum seniorů Mělník.
Život v domovech pro seniory se začíná vracet do normálu. Po téměř čtvrt roce se od začátku tohoto týdne mohou jejich klienti konečně opět setkat se svými příbuznými. I když bezpečnostní opatření polevují, ředitelé domovů jsou opatrní a dále počítají s omezeným režimem.

Do domovů seniorů zavítaly první návštěvy

Mělnicko
Klienti Domova seniorů POHODA ve Chválkovicích
Aby vláda ochránila nejstarší generaci před novým typem koronaviru, zakázala návštěvy v domovech pro seniory. Většina klientů se tak neviděla s rodinou bezmála čtvrt roku. V kontaktu mohli být jen na dálku, což fyzický kontakt nenahradí. Od pondělka se to změní. V rámci rozvolňování mimořádných opatření mohou tato zařízení návštěvy obnovit. Budou omezeny časově i počtem osob, a neobejdou se bez roušek a dezinfekce rukou.
3 fotografie

Čtvrt roku izolace seniorů končí. "Nesli to statečně", zní z Chválkovic

Olomoucko
Stolní tenisté TJ Krupka
/ROZHOVOR/ Ročník 2019/2020 se výsledkově třem družstvům oddílu stolního tenisu TJ Krupka, která startovala v krajských soutěžích, vůbec nepovedl. Ve svých soutěžích skončila na posledních místech. Co se individuálních úspěchů týče, může být trenér Miroslav Brožek spokojený, vždyť v oddílu má velmi talentovanou Terezu Ajdini, která nakoukla i do reprezentace. "Do budoucna chceme vrátit úroveň stolního tenisu v Krupce tam, kde dříve byla," říká Brožek. 
11 fotografií

Plány krupských stolních tenistů? Vrátit úroveň klubu tam, kde dříve byla

Ostatní sporty