ŠTÍTEK: Yaleova univerzita

Demonstrace na podporu Palestiny na Harvardově univerzitě
Americké univerzity se potýkají se stále častějšími propalestinskými a protiizraelskými demonstracemi studentů, které mají trvat až do konce školního roku. Na několika z nich už musely zasahovat i policisté. Výuka na pár univerzitách se také kvůli protestům přesunula do online prostředí. Při demonstracích se stále častěji objevují antisemitská hesla.

Antisemitská hesla na univerzitách: Demonstrace se v USA vymykají kontrole

Svět
Deprese. Ilustrační foto
Společností v posledních měsících rezonuje téma užívání ketaminu. Tato droga je pro mnohé cesta z depresí a traumat. V malých dávkách ji předepisují i lékaři. Velkou debatu o její bezpečnosti na sociálních sítích vyvolala smrt Matthewa Perryho, který se látkou loni v říjnu předávkoval. V posledních dnech se pozornost obrátila k miliardáři Elonu Muskovi, který ketamin také užívá.

Lék na deprese i nebezpečná droga: K čemu je ketamin a proč se o něm tolik mluví

Věda
Nedávné zprávy o útocích žraloků řadu lidí vyděsily
Část Čechů, kteří v těchto dnech odjíždí na prázdninové dovolené, znervóznila v poslední době řada zpráv o žralocích. Těch v uplynulých týdnech viděli více například v oblastech okolo Španělska. Odborníci na jednu stranu uvádí, že mořský predátor v pobřežní oblasti není nic neobvyklého, na druhou stranu ale stále platí, že nebezpečí útoku je dle statistik přinejmenším v Evropě mizivé.
5 fotografií

Žralok? Nic neobvyklého. Deník přináší přehled míst, kde predátora viděli

Do světa
Vědci přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní. Hlavní roli hrají nos a chlad
Chladné a mrazivé období zimy si většina lidí spojuje s velkým množstvím nachlazení a chřipkami. Viry i bakterie jsou ovšem ve vzduchu celoročně a v zimě se jejich počet nijak nemění. Proč jsou lidé tedy v zimě častěji nemocní než jindy? Odborníci zjistili, že klíč k odhalení této otázky spočívá v mrazivém vzduchu. Podle nové studie studený vzduch ničí imunitní procesy probíhající při dýchání v nose.

Vědci konečně přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní

Věda
Ruská hlídka v Mariupolu 18. května 2022.
Rusko a proruské síly provozují na Ukrajině 21 středisek, která slouží k zadržování, výslechům a třídění válečných zajatců a civilistů. Vyplývá to z nové zprávy vědců z Yaleovy univerzity, kterou podpořilo americké ministerstvo zahraničí v rámci snahy pohnat Moskvu k zodpovědnosti za činy spáchané během půl roku trvající války na Ukrajině. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
5 fotografií

Školy, věznice. Rusové na Ukrajině vyslýchají civilisty na 21 místech, tvrdí USA

Státy mimo EU
Předpokládaná podoba kraba callichimaera perplexa
/VIDEO/ Chiméry, tedy příšery s lví hlavou, kozím tělem a hadím ocasem – to bylo první přirovnání, které paleontologům blesklo hlavou, když v Kolumbii odhalili fosilie dosud zcela neznámého krabího druhu. Maličký krab s obříma, vypoulenýma očima, nohama ve tvaru pádel a krunýřem podobným humru byl totiž svým dnešním potomkům na míle vzdálený.
10 fotografií

Revoluce v evoluci? Vědci objevili fosilie chiméry, nejdivnějšího kraba na světě

Věda a technika
Starbucks, ilustrační foto
Kávový řetězec Starbucks uzavřel v úterý ve Spojených státech víc než osm tisíc svých provozoven, aby v nich provedl zaměstnanecké školení o rasové předpojatosti. Školení se týká celkem 175 tisíc zaměstnanců. Vedlo k němu to, že dne 12. dubna byli v jedné provozovně Starbucks ve Philadelphii zatčeni dva černoši. Případ okamžitě vyvolal černošské demonstrace po celých USA.

Starbucks zavřel ve Státech na čtyři hodiny pobočky kvůli školení proti rasismu

Ekonomika
Ekonom Tomáš Sedláček.
Praha - Ekonom Tomáš Sedláček a jeho hosté si v knize s názvem 2036 kladou otázku, jak bude vypadat svět za 20 let. O tématu píší vedle Sedláčka například fotbalista Petr Čech, psycholog Cyril Höschl, herec Vojtěch Kotek či novinář Jindřich Šídlo. Autoři se zamýšlejí nad tím, jak se v následujících dekádách změní jejich obor i společnost.

Ekonom Sedláček s kolegy odhadují, jaký bude svět za 20 let

Česko
Fanoušci.
Londýn – Více než 100 renomovaných vědců vyzvalo v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové olympiády v Riu de Janeiro. Pořádání her je podle nich neetické vzhledem k novým zjištěním o viru, píše BBC. Mezinárodní olympijský výbor už dříve uvedl, že pro přesunutí her jinam nebo na jiný termín nevidí důvod.

Vědci vyzvali: Přesuňte nebo odložte kvůli viru olympiádu v Riu

Svět
Ilustrační foto
Praha - Vymírání rostlin a živočichů není zdaleka tak rozsáhlé, jak se původně předpokládalo. Rychlost ubývání druhů je však velká, a kdyby stejným tempem pokračovalo, může se podle vědců za několik set let ztratit tolik druhů jako při masovém vymírání v geologické minulosti - před 65 miliony lety, kdy zmizeli dinosauři. Čeští a američtí vědci nově zjistili, že záleží na tom, kde přesně čili v jaké lokalitě druhů ubývá, řekl dnes ekolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vymírání rostlin a živočichů není zdaleka tak rozsáhlé, zjistili vědci

Česko
Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní.
Quito – Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní. Podle agentury AP objev potvrdili pomocí genetických testů.

Na Galapágách objevili vědci nový druh obří želvy

Svět
Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos americký profesor historie a stálý člen ústavu humanitních věd na Yaleově univerzitě Timothy Snyder.
Praha – Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos americký profesor historie a stálý člen ústavu humanitních věd na Yaleově univerzitě Timothy Snyder. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se při tom na problematiku holokaustu. Cenu převezme tradičně v den Havlových narozenin, tedy 5. října, sdělil mluvčí nadace Michal Peterka.

Cenu Havlovy nadace letos získá profesor historie Tymothy Snyder

Česko
Ilustrační foto.
New Haven (USA) - Na světě rostou asi tři biliony stromů. Vyplývá to z výpočtů, které provedli vědci z americké Yaleovy univerzity. Stromů je tak zhruba osmkrát více, než se dosud odhadovalo. Od počátku lidské civilizace se prý ale počet stromů na planetě snížil až o polovinu.

Na světě jsou prý zhruba tři biliony stromů

Svět
 Prestižní Harvardova univerzita zakázala veškeré intimní vztahy mezi učiteli a studenty. Ilustrační foto.
Cambridge - Prestižní Harvardova univerzita zakázala veškeré intimní vztahy mezi učiteli a studenty. Podle agentury Bloomberg ústav zákaz odůvodnil tím, že přílišné sbližování mezi vysokoškoláky a pedagogy může vést k případům sexuálního obtěžování. Harvard se tak zařadil mezi několik amerických univerzit, které zavedly podobný zákaz v minulých letech.

Na Harvardu zakázali veškeré intimní vztahy mezi pedagogy a studenty

Svět
Po 72 letech společného života se v americkém státě Iowa vzaly dvě ženy.
USA – Po 72 letech společného života se v americkém státě Iowa vzaly dvě ženy. Tento americký stát povolil sňatky homosexuálů před pěti lety, obě lesby toho nyní využily, aby stvrdily svůj celoživotní vztah.

V Americe se vzaly dvě devadesátileté lesby

Svět
Herečka Meryl Streepová.
Summit/Praha - Meryl Streepová patří k nejúspěšnějším a nejoceňovanějším amerických herečkám. Od mnohých filmových hvězd se ale dost liší. Nikdy nebyla klasickým sexsymbolem, popularitu si nezvyšovala skandály a bouřlivým životem. Její herectví oceňují takřka všichni, říká se o ní, že není role, kterou by nezahrála. Trojnásobná držitelka Oscara oslaví 22. června pětašedesátiny.

Herečka Meryl Streepová oslaví pětašedesátiny

Film a televize
Sherwin Nuland
Washington – Americký lékař a autor oceňované knihy o umírání, která vyšla i v Česku pod názvem Jak lidé umírají, zemřel. Sherwin Nuland ve věku 83 let ve svém domově v Hamdenu ve státu Connecticut podlehl rakovině prostaty, oznámila dnes agentura AP s odvoláním na Nulandovu dceru.

Zemřel lékař Sherwin Nuland, autor oceňované knihy o umírání

Svět
Ilustrační foto
USA – To, že hysterii nejlépe řeší sexuální uspokojení, se traduje dávno. Americká lékařka Mary Jane Minkin, která působí jako vedoucí na gynekologicko-porodnickém oddělení lékařské fakulty Yaleovy univerzity, však nyní doporučuje vibrátor pravidelně používat i na léčbu pacientek s rakovinou.

Lékařka ordinuje svým pacientkám místo chemoterapie vibrátor

Svět
Harvardská univerzita raději po hrozbě nechala evakuovat všechny čtyři budovy.
Boston - Hrozbu bombovým útokem, která v pondělí vedla k evakuaci čtyř budov Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts, má na svědomí student snažící se oddálit svou závěrečnou zkoušku. Podle agentury AP to v úterý uvedla americká prokuratura.

Na Harvardu prý hrozil bombami student, který se bál zkoušky

Svět
Muzeum v Žamberku.
V žamberském městském muzeu mohou návštěvníci obdivovat unikátní paraván, který počátkem 20. století poskytoval místním dámám soukromí při převlékání. Zdobí ho křehké dívky z plakátů v dekorativním stylu „art nou
veau" namalované Alfonsem Muchou (1860 – 1939).

Střípky ze sbírek muzeí: Bezejmenné krásky z paravánu

Z okolí
Devadesátiletý Čechoameričan George Horner vystoupil na svém prvním klavírním galakoncertu v Bostonu. Doprovázel jej americký violoncellista Yo-Yo Ma.
Boston - Na svém prvním klavírním galakoncertu vystoupil v úterý v Bostonu devadesátiletý Čechoameričan George Horner, který přežil ghetto v Terezíně i koncentrační tábor v Osvětimi. Hornera ve skladbách složených před 70 lety v Terezíně doprovázel americký violoncellista Yo-Yo Ma. Výtěžek z akce půjde na konto Terezínské hudební nadace (Terezin Music Foundation), která pečuje o zachování a prezentaci hudby vzniklé za druhé světové války v terezínském ghettu.

Čechoameričan přeživší Terezín vystoupil na svém prvním koncertu

Hudba
Nobelova cena. Ilustrační foto
Stockholm – Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller, a to za empirickou analýzu cen aktiv. Oznámila to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Laureáti vyvinuli nové metody pro analýzu trendů na trzích s akciemi, dluhopisy a dalšími aktivy. Jejich výzkum tak přispěl ke zlepšení předpovědi cen aktiv v dlouhodobém výhledu.

Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané

Ekonomika
Ilustrační foto
Čeští vědci objevili další gen, který způsobuje metastázování nádorů. Doposud byly v souvislosti se vznikem metastáz popsány ty geny, které ovlivňují pohyblivost buněk, jejich schopnost prorůstat zdravými tkáněmi a přežívat v krevním oběhu. Badatelé pod vedením genetika Jiřího Hejnara z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR rozšířili krátký seznam takových genů o takzvaný gen HOPX, informoval genetik Hejnar.

Čeští vědci objevili další gen, který způsobuje metastáze u nádorů

Zdraví
Ilustrační foto
Praha - Čeští vědci objevili další gen, který způsobuje metastázování nádorů. Doposud byly v souvislosti se vznikem metastáz popsány ty geny, které ovlivňují pohyblivost buněk, jejich schopnost prorůstat zdravými tkáněmi a přežívat v krevním oběhu. Badatelé pod vedením genetika Jiřího Hejnara z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR rozšířili krátký seznam takových genů o takzvaný gen HOPX, informoval genetik Hejnar.

Čeští vědci objevili další gen, který způsobuje metastáze u nádorů

Česko
Ilustrační foto
Problémy s malým sebevědomím trpí i ti, které okolí vnímá skoro jako dokonalé. Možná si potíže přenesli z dětství nebo dospívání…

Já na to opravdu nemám!

Zdraví