ŠTÍTEK: Záhřeb

Výjimečný design, vynikající kuchyni, přátelský servis, profesionální péči o děti a mnoho dalšího slibuje Falkensteiner Premium Camping Zadar.
Kempování patří ke způsobům, jak si užít letní přírodu skutečně naplno. Jednou z nejlepších destinací v Evropě je podle milovníků kempování Chorvatsko. Najdete tam více než pět set lokalit pro kempování od mini kempů až po luxusně vybavené apartmány a karavany. Vybrali jsme pro vás pět tipů na oblíbené kempy v Chorvatsku. Vyberou si aktivní dobrodruzi i lidé, kteří nedají dopustit na luxus a pohodlí.
76 fotografií

Kempy v Chorvatsku: Existuje několik vyvolených, ze kterých jsou lidé nadšení

Do světa
Muzeum chleba a umění v německém městě Ulm je věnováno jedné z nejběžnějších potravin.
Spíš s nudnou zastávkou během školního výletu než se zábavou si mnozí lidé spojují návštěvu muzea. Nenechte se však odradit zážitky z dětství, kdy vás učitelé či rodiče nutili hodiny procházet mezi exponáty, co vás vůbec nezajímaly. Existují totiž výstavy, které jsou všechno možné, jen ne nudné. V nejpodivnějších muzeích světa najdete uřezané údy, opravdu hodně špatné umění i chleba.
28 fotografií

Nejpodivnější muzea světa: Chleba, rozbité vztahy i přehlídka uřezaných údů

Cestujeme
Jaromír a Milada jezdí na stejné místo roky
První víkend na cestě do Chorvatska se nesl v poklidném duchu až na hranice. Kdo se první prázdninový víkend vydal na cestu do oblíbeného letoviska Čechů po dálnicích, neměl si až k chorvatským hranicím i přes četná varování před vysokým provozem na co stěžovat. Na cestu jsme se vydali i my a potkali jsme na ní i manželský pár, Jaromíra a Miladu, kteří jezdí na stejné místo už padesát let, a probrali jsme s nimi jejich i naši cestu.
18 fotografií

Češi opět vzali Chorvatsko útokem. Po dálnici je cesta rychlá, ale prodraží se

Do světa
Eurobankovky - ilustrační foto
Chorvatsko dnes udělalo klíčový krok na cestě k tomu, aby od ledna příštího roku mohlo jako svou měnu začít používat euro. Evropská komise dospěla k závěru, že země plní všechna potřebná kritéria a může se za sedm měsíců stát dvacátým členem eurozóny. Chorvatský parlament již potřebný zákon schválil a definitivní slovo budou mít v červenci členské země, jejichž souhlas by měl být spíše formalitou. Dalších šest zemí včetně Česka podle komise plní jen část nutných podmínek na cestě ke společné měně.

Chorvatsko může od ledna platit Eurem. Česko plní jen část podmínek

Státy EU
Erasmus+ na ZŠ Struhlovsko Hranice.
Na Struhlovsku se mísila čeština s chorvatštinou, španělštinou, portugalštinou i angličtinou. Základní škola a mateřská škola na Struhlovsku totiž hostila druhé společné setkání krátkodobých vzdělávacích aktivit žáků v rámci výměnných pobytů při realizaci projektu spolupráce škol v programu Erasmus+. Za příspěvek děkujeme Radomíru Macháňovi.
4 fotografie

Erasmus+ na ZŠ Struhlovsko Hranice opět žije

Čtenář reportér
Božena Čúča Vaníčková oslavila v Komunitním centru Klementinka 95 let.
/FOTOGALERIE/ Narodila se v Záhřebu, ale od svých 20 let žije v Mladé Boleslavi. Vyučovala pohybové aktivity, dodnes válí s pingpongovou pálkou. S manželem nikdy nevstoupili do komunistické strany a snadno zapamatovatelná je i podle oslovení. Nikdo jí totiž neřekne Božena, jak zní její skutečné křestní jméno. Pro ostatní je celý život prostě Čúča. Čúča Vaníčková.
9 fotografií

V kočárku mě vozil jugoslávský král, vzpomíná Boleslavačka. Oslavila 95 let

Boleslavsko
Mistr Chorvatska Lukáš Grochál na stupních vítězů.
V okamžiku, kdy byla oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín doručena pozvánka s nominací Filipa Bartošíka a Lukáše Grochála do reprezentačního družstva v kategorii U17 (kadeti) v rámci Mezinárodního mistrovství Chorvatska v zápase řecko-římském, nikdo z hodonínských funkcionářů si nedovedl představit, jak důležitou roli hodonínští sokoli sehrají v prestižní soutěži státních reprezentací, ve které Česko vybojovalo bronzový pohár.

Hodonínský zápasník Grochál je novým mistrem Chorvatska, Bartošík byl druhý

Ostatní sporty
Městská hudba Františka Kmocha Kolín. Archivní foto.
Přesně 150 let uplyne 15. května ode dne, kdy poprvé vystoupil sokolský orchestr vedený učitelem Františkem Kmochem. Stalo se tak v Kolíně na Dolejší, dnešním Kmochově ostrově. Ke kulatému výročí nejznámějšího českého dechového orchestru připravil Kolín řadu akcí, hlavním dnem oslav bude právě 15. květen.
10 fotografií

Městská hudba Františka Kmocha slaví 150 let

Volný čas
Cestování vlakem z jihu Moravy do Chorvatska, ilustrační foto.
Až k Jadranu se opět dostanou cestující z jihu Moravy vlakem. Soukromý dopravce RegioJet tento týden už spustil prodej jízdenek. Milovníci dovolené u moře se z Brna nebo Břeclavi dostanou přes chorvatské hlavní město Záhřeb až do Rijeky a Splitu. Návazné autobusy pak napojí celé jadranské pobřeží včetně pravidelného spojení až do Dubrovníku.
6 fotografií

Vlakem z Brna až k Jadranu: dopravce už spustil prodej lístků

Brněnsko
Vesna Vulovičová na archivním snímku
Exploze, letadlo trhající se na kusy, nekončící asi sedmiminutový pád z desetikilometrové výšky. Sedmadvacet obětí tragédie, jedna přeživší dvaadvacetiletá dívka. Neštěstí, které se odehrálo přesně před padesáti lety, je díky ní nazýváno zároveň „zázrakem“ u Srbské Kamenice. U severočeské obce se totiž 26. ledna 1972 srbská letuška Vesna Vulovičová znovu narodila. Tím, že přežila pád bez padáku z dosud největší výšky, se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů.
8 fotografií

Zázrak před 50 lety. Letuška u Srbské Kamenice přežila pád z deseti kilometrů

Nehody
Český krasobruslař Michal Březina během volné jízdy v závodě Grand Prix v Soči.
Brněnský krasobruslař Michal Březina se s evropskými šampionáty rozloučil jednou ze svých nejlepších volných jízd v životě. Provedení všech prvků měl od rozhodčích v kladných hodnotách, všechny trojité skoky zvládl podle plánu. Plánovaně ubral jednu otáčku u čtverného salchowu, místo nějž na úvod zařadil kombinaci trojitého salchowu s trojitým toeloopem.

Spokojený Březina byl rád, že ve volné jízdě ukázal prakticky všechno

Ostatní sporty
Blanka Kučerová.
/ROZHOVOR/ Blanka Kučerová vystudovala kroatistiku na Masarykově univerzitě v Brně a na univerzitě v chorvatském Záhřebu. Přeložila několik divadelních her jihoslovanských autorů. Její překlad komedie Mira Gavrana Vše o mužích uvádělo řadu let pražské Studio DVA. Dvanáct let pracovala na různých pozicích v cestovním ruchu a během mateřské dovolené se rozhodla vydat trochu jiným směrem. Při péči o tři děti založila vydavatelství OBLAK, které se zaměřuje na tvorbu vlastivědných a literárních omalovánek. 
12 fotografií

Jsem ráda, že se děti podle nás učí a cestují, říká vydavatelka omalovánek

Liberecko
Julie Franková
/ROZHOVOR/ Jedním z benjamínků házenkářské reprezentace na probíhajícím mistrovství světa ve Španělsku je i slávistická spojka Julie Franková. Odchovankyně plzeňské házené dostává od trenéra Jana Bašného hodně herního prostoru, především v defenzivní činnosti. V utkání proti Jižní Koreji zaznamenala i svůj premiérový zásah na velké mezinárodní akci. „Jsem z toho nadšená,“ netajila v rozhovoru pro Deník z dějiště šampionátu dvacetiletá házenkářka.
4 fotografie

Účast na mistrovství světa je pro mě úžasný zážitek, netají slávistka Franková

Ostatní sporty
Patrik Šorm při štafetových závodech.
Má za sebou nejúspěšnější sezonu. Duklák Pavel Šorm startoval na olympiádě a minulý měsíc korunoval svůj progres osobním rekordem na 400 metrů. Na mítinku v Záhřebu se svěřenec Dalibora Kupky a tréninkový parťák českého rekordmana Pavla Masláka dostal na metu 45,41, čímž na této distanci posílil pozici druhého nejrychlejšího Čecha historie.
4 fotografie

Čtyřstovkař Šorm relaxoval v lázních: Příští sezonu chci být zase rychlejší

Ostatní sporty
Šípková Růženka v režii Divadla Drak
Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech. První zastávkou bude 22. září The International Puppet Theatre Festival v chorvatském Záhřebu. Ze Záhřebu se vydá Drak do srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. září v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Divadlo Drak zamíří na mezinárodní festivaly

Volný čas
Zemřel volejbalový trenér Jiří Teplý.
Ve středu 1. září 2021 krátce před půlnocí opustil tento svět po dlouhé a těžké nemoci pan Jiří Teplý, nejvýznamnější osobnost olomouckého ženského volejbalu a pětinásobný trenér mistryň České republiky s klubem Univerzity Palackého Olomouc. Odešla tak osobnost, jakých v našem sportu příliš mnoho není, zároveň čestný a upřímný člověk milovaný všemi, kdo si k němu našli cestu…
19 fotografií

Zemřel Jiří Teplý, volejbalový Pan trenér

Ostatní sporty
Úspěšný hodonínský zápasník Filip Bartošík se svým trenérem Lubomírem Jurmanem.
Po téměř patnácti měsících, během kterých byl zápasnický sport tzv. „vypnutý“, přinášíme sportovním přátelům a fanouškům hodonínského zápasu skvělou zprávu. Člen oddílu zápasu T.J. Sokol Hodonín, Filip Bartošík, dokázal v bulharském městě Samokov na Mistrovství Evropy kadetů v zápase řecko-římském (věková kategorie do 17 let) vybojovat ve váze do 51 kg senzační páté místo. 

Tornádo mu sebralo střechu nad hlavou. Zápasník Bartošík byl na ME pátý

Ostatní sporty
Kus domova z Pasova v Kábulu.
V Mazár-e Šarífu, vojenském kempu u Kábulu v severním Afghánistánu, působila od roku 1997 u německé mise duchovní služba, která se starala i o mše v polních podmínkách. Na rozdíl od Kosova nebo Sarajeva neměla zvon, než se o něj postaral velitel Christian Rudolf. Obvolával zvonaře a skončil u Rudolfa Pernera v Pasově.

Od sousedů: Zvony od Pernerů zvonily v Afghánistánu

Z okolí