ŠTÍTEK: zemědělství

Vivien Babišová vystoupila na soutěži Mladý zemědělec 2024 jakožto zástupkyně Agrofertu.
/ROZHOVOR/ V prostorách Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity se ve středu uskutečnilo slavnostní vyhlášení a zároveň ukončení letošního ročníku soutěže Mladý zemědělec. Tu pořádá Deník.cz a vydavatelství Vltava Labe Media. Generálním partnerem soutěže je firma Agrofert, kterou v Brně zastupovala Vivien Babišová. V této roli také přednesla svůj první veřejný projev.
3 fotografie

Vivien Babišová v Brně. Připravuji se v Agrofertu na budoucnost, říká

Brněnsko
Protesty zemědělců v únoru letošního roku.
Vstup České republiky do Evropské unie před dvaceti lety se silně dotkl i agrárnictví. Zemědělci se museli vypořádat s řadou výzev. V mnohých zůstala pachuť a názor, že EU české zemědělství likviduje. Dotace jen pro pro někoho, nekončící byrokracie, omezování výroby, potravinová nesoběstačnost a takový tlak na nereálné cíle Green Dealu, že český zemědělec skončí a nahradí ho levnější produkce z Latinské Ameriky nebo Asie – to jen část argumentů, kterou kromě nespokojených zemědělců využívají pro zisk jejich sympatií i politici. Jak je to doopravdy? Na to přináší odpovědi přehled Deníku.
167 fotografií

Mýty a fakta o Evropské unii: Drtí EU české zemědělce více než jiné?

Evropa pro Čechy
Zdeněk Kubiska: Partnerem dobrých hospodářů jsme už 24 let, a to všech bez rozdílu a velikosti.
ZZN Pelhřimov, a. s., patří mezi nejvýznamnější obchodní společnosti působící v regionu Vysočiny a jižních Čech. Zabývá se výrobou a prodejem krmných směsí, nákupem a prodejem rostlinných produktů, výrobou a prodejem minerálních hnojiv, prodejem agrochemických přípravků, výrobou a prodejem osiv i poskytováním aplikačních a sklizňových služeb v oblasti zemědělské prvovýroby.
2 fotografie

Potřebujeme ukázat mladým zemědělství jako obor s perspektivou a budoucností

Podnikání
Personální ředitelka PENAM, a. s., Ivana Middleton
PENAM, a. s., je potravinářská firma, součást koncernu AGROFERT, který je hlavním partnerem letošního ročníku soutěže Mladý zemědělec. S Ivanou Middleton, personální ředitelkou PENAM, a. s., jsme hovořili o soutěži, kterou pekárny podpořily nejen sladkým zákuskem pro soutěžící. Zabrousili jsme i k personální problematice a budoucnosti pekárenství a jeho provázanosti se zemědělstvím.

Soutěž Mladý zemědělec potvrzuje, že dnešní mládež si dokáže najít svoji cestu

Podnikání
Personální ředitel AGROFERTU, a. s., Daniel Rubeš vidí zemědělství jako perspektivní obor pro mladé.
Nejvýznamnější koncern českého a slovenského zemědělství a potravinářství, který byl založen v roce 1993. Zároveň je předním evropským výrobcem hnojiv a obchodníkem se zemědělskými komoditami, prostředky na ochranu rostlin, zemědělskými stroji a technologiemi a poskytovatelem řady dalších služeb pro zemědělce. Koncern AGROFERT, a. s. se zaměřuje na celý řetězec od výroby přes zpracování až po distribuci zemědělských a potravinářských produktů.

Cílem soutěže Mladý zemědělec je zvýšit povědomí mladých lidí o zemědělství

Podnikání
Pavel Baxa je už čtvrtým rokem v čele zemědělské společnosti Příkosická zemědělská,  a. s.
„Nechte nás vyrábět kvalitní potraviny nejen pro Evropu, ale pro celý svět! Pojďme pro naši produkci najít nová odbytiště. Čeští zemědělci jsou velmi schopní, dokázali za posledních dvacet let udělat neuvěřitelný skok ve výnosech, v přírůstcích a celkové výrobě masa i mléka, a také v jejich kvalitě. Jenom naše zemědělská akciová společnost s devadesáti zaměstnanci je schopná mlékem, masem a obilím uživit sto tisíc lidí.“ To jsou slova Ing. Pavla Baxy, který už čtvrtým rokem stojí v čele zemědělské společnosti Příkosická zemědělská, a. s. Tento muž má nejen vzdělání v oboru, ale také léta praxe a na zkušené byl dvakrát i ve Spojených státech.

Měl jsem to štěstí, že zaměstnání je mi koníčkem, říká Pavel Baxa

Podnikání
Zdeněk Horák. S respektem ke skutečným hodnotám země a krajiny se zemědělci neobejdou.
Zemědělská společnost ZEMOS, a.s. z Velkých Němčic na Břeclavsku vedená Zdeňkem Horákem hospodaří na ploše téměř pěti tisíc hektarů zemědělské půdy. V rostlinné výrobě pěstuje řepku ozimou, pšenici ozimou, jarní ječmen, slunečnici, kukuřici a krmné plodiny. V živočišné výrobě společnost chová 1160 kusů dojných krav a 1250 kusů mladého skotu. Od září 2015 provozuje bioplynovou stanici.

Musíme usilovat o zvyšování společenské prestiže zemědělství jako živitele lidí

Příběhy a rozhovory
Mladý zemědělec - semifinále Hořice
Závěrečné semifinálové klání soutěže žáků sedmých a osmých ročníků základních škol Mladý zemědělec se v Hořicích v Podkrkonoší neslo ve znamení přesunů, protože úvodní teoretická část, následná praktická i vyhlášení se konaly na místech od sebe dost vzdálených. To ale vůbec neubralo na příjemném dni, který prožilo 33 soutěžících z jedenácti základních škol v regionu.
87 fotografií

Mladý zemědělec: posledními finalisty jsou Miroslav Tolar a Diana Fejfarová

Podnikání
Výstava v Muzeu papírových modelů představuje zemědělství v trochu širším pohledu.
/FOTO, VIDEO/ Snad každý, kdo alespoň jednou viděl komedii Vesničko má středisková, si vybaví bránu zemědělského areálu s nápisem „JZD Mír Neveklov, středisko Křečovice", kterou sladěným krokem procházeli řidič pan Pávek a jeho ne zrovna bystrý závozník Otík Rákosník. A právě tato brána s papírovými postavičkami obou hlavních protagonistů doplněná o alegorickou „vejtřasku" ukazuje jednu z tváří nejen tuzemského zemědělství, které připomíná několik desítek exponátů vystavených v polickém Muzeu papírových modelů.
19 fotografií

Po žních k Turkoj: Otík nechybí mezi zemědělskými modely traktorů a kombajnů

Náchodsko
Soutěž Mladý zemědělec v Lanškrouně.
Při dopoledním startu dalšího semifinálového kola Mladý zemědělec to v Lanškrouně v Pardubickém kraji vypadalo na celodenní déšť a zamračený den. Nakonec ale bylo vše jinak. Jakmile skončily písemné testy v učebně a žáci se vydali ven absolvovat praktickou část soutěže, nebe se vyjasnilo a záhy začalo svítit sluníčko. Na tvářích všech sedmáků a osmáků tak byla vidět spokojenost a pohoda. I když soutěžní nervozita byla znát.
64 fotografií

Mladý zemědělec: do finále z Lanškrouna míří František Cabalka a Tomáš Skalický

Podnikání
Soutěž Mladý zemědělec v Chrudimi.
Až v šestém semifinále soutěže Mladý zemědělec se našel školák, který správně zodpověděl všechny otázky v písemném testu – Tobiáš Nečas z Radiměře na Svitavsku. Získal tak plný počet bodů v teorii, a protože v praktické části ztratil pouhé čtyři body, zaslouženě vyhrál. Společně s druhým v pořadí Ondřejem Štantejským postoupili do celostátního finále, které proběhne 12. června v Brně.
38 fotografií

Tobiáš Nečas vyhrál semifinále v Chrudimi, test zvládl na plný počet bodů

Podnikání
Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice
/ROZHOVOR/ Do soutěže Mladý zemědělec se zapojila i největší zemědělská střední škola na Jičínsku. Podle ředitele Zemědělské akademie a Gymnázia v Hořicích Stanislava Neumana nabízí nejen studium zemědělských oborů, ale také velké uplatnění na trhu práce, praktické dovednosti a vyžití a obecně podporuje souznění s přírodou i moderními technologiemi.

Dávno to není o holínkách a vidlích, říká ředitel zemědělské akademie v Hořicích

Jičínsko
Vagony použité při březnových deportacích lidí z Estonska, Lotyšska a Litvy na Sibiř v roce 1949
Krycí název Priboj dostal plán, který před tři čtvrtě stoletím spustil Sovětský svaz. Nechal deportovat přibližně sto tisíc lidí z pobaltských zemí na Sibiř, aby donutil ostatní obyvatele Estonska, Lotyšska a Litvy ke kolektivizaci zemědělství. Akce známá i jako březnové deportace byla brutální. Týkala se především žen a dětí. Všechny oběti cestu na Sibiř absolvovaly v nelidských podmínkách, v dobytčácích mnoho z nich zemřelo. 

Operace Priboj: Sověti naložili tisíce lidí do dobytčáků a převezli na Sibiř

Historie
Jaroslav Mikoláš, jednatel chrášťanské firmy Lupofyt.
/ROZHOVOR/ V Rakovníku opět po měsíci protestovali zemědělci, kteří se připojili k celonárodním protestům. Ve středu se zúčastnil i předseda krajské agrární komory Jaroslav Mikoláš, který je také jednatelem chrášťanské firmy Lupofyt. Ten Rakovnickému deníku poskytl rozhovor v němž vysvětlil, proč zemědělci protestují a jaké vládní kroky jim vadí.
47 fotografií

Jaroslav Mikoláš: Situace v agrárním oboru je kritická. Vládě už nevěříme

Podnikání
Protestní kolony zemědělců mířily k hraničnímu přechodu do Starého Hrozenkova; středa 20. března 2024
Více než stovka traktorů křižovala po silnicích v regionu, polovina z nich dorazila až na hraniční přechody se Slovenskem - Bumbálku a Starý Hrozenkov. K protestům polských zemědělců se ve středu rozhodli připojit také farmáři ve Zlínském kraji. Dali o sobě vědět vzhledem k tomu, že 21. března se odehraje v Evropské radě jednání o otázkách dovozu komodit ze třetích zemí a také o spuštění krizového balíčku.
2 fotografie

Protestní kolony zemědělců mířily k hranicím. Na Bumbálku a Starý Hrozenkov

Slovácko
Ředitelka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové Hana Rubáčková.
/ROZHOVOR/ „Chceme ukázat, že veterina nejsou jen holínky, hnůj a těžká práce, ale že zemědělství je dnes často i o digitalizaci a automatizaci,“ říká zapáleně ředitelka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové Hana Rubáčková. I proto se škola, která loni oslavila 100 let od založení, zapojila do soutěže Mladý zemědělec. Na maturitním oboru veterinářství se tady vzdělávají čtyři stovky dětí. 

Veterina nejsou jen holínky, hnůj a těžká práce, říká ředitelka hradecké školy

Hradecko
Předseda představenstva holdingu Josef Chuchlík.
Josef Chuchlík je předsedou představenstva holdingu DS Chuchlík. I když podstatnou část jeho podnikání tvoří autodoprava, holding spravuje i dvě zemědělské farmy. Agro Libštát a Agro Košťálov. Říká, že české zemědělství je na rozcestí a zachránit ho může jen vstřícnost Evropské unie a České republiky. Proto schvaluje a podporuje protesty zemědělců. Ostatně, stroje z obou farem i dopravní sekce holdingu se zúčastnily protestní akce zemědělců na hraničím přechodu v Hrádku nad Nisou.
11 fotografií

Zemědělci nechtějí žádná privilegia, říká šéf holdingu ze Semilska

Jablonecko
Protesty zemědělců proti politice EU ve čtvrtek 22. února 2024
Vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství. Po jednání se zástupci zemědělských organizací, které hrozí protesty, to dnes novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu a Agrární komory pro to, aby nepřikročily k protestu zemědělců 7. března v Praze. Rozhodnutí, zda budou protestovat, je na zemědělcích, dodal Výborný.
167 fotografií

Méně byrokracie i peníze na chov zvířat. Vláda vyhoví části požadavků zemědělců

Česko
Ve čtvrtek 22. února protestovaly proti politice EU stovky zemědělců
Vedení Agrární komory ČR (AK ČR) označilo čtvrteční jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) o podpoře zemědělství za zklamání. Od šéfa resortu čekali konkrétní návrhy, které ale nepřinesl. Komora proto vyzvala zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze. Pokud ministr předloží konkrétní návrhy, protest se konat nemusí, uvedli představitelé AK ČR po jednání. Novinářům představili pět požadavků, která vůči Výbornému a vládě mají.
167 fotografií

Zemědělce jednání s ministrem Výborným zklamalo. Připravují další protesty

Ekonomika
Zemědělci z Trutnovska dojeli při společné protestní jízdě z Trutnova na hraniční přechod Královec/Lubawka.
„Zemědělství dělám už 40 let a takovou krizi jako je teď, nepamatuji. Jako Češi si příliš nestojíme za svými českými výrobky, ale kupujeme to, co je nejlevnější,“ řekl Libor Sedláček, ředitel společnosti Karsit Agro z Dubence, během čtvrtečního protestu zemědělců. „Na Trutnovsku nepamatuji takový protest,“ přitakal další zkušený farmář Jiří Diviš z Radvanic. „Myslím, že okres Trutnov je zářící výjimka, kdy malí i velcí zemědělci jsou pospolu. Držíme pohromadě,“ doplnil Diviš.
37 fotografií

Kupujte české výrobky a buďte patrioti, vyzývá farmář z Trutnovska

Krkonoše
Příjezd protestní jízdy zemědělců po E55 do Dolního Dvořiště.
/FOTO, VIDEO/ Ve čtvrtek 22. února projela po mezinárodní silnici E55 mezi Kaplicí-nádražím a Dolním Dvořištěm spanilá jízda protestujících zemědělců. V koloně jelo téměř padesát traktorů a dalších zemědělských strojů. V 9.38 vyjela ze Zubčic na Kaplici-nádraží, kde se seřadila s kolegy, kteří přijeli od Velešína. Do Dolního Dvořiště dojela před 11. hodinou, odtud vyrazila zpět na Kaplici. 
80 fotografií

Traktory vyjely na protest k Dolnímu Dvořišti. Kolona měla stovky metrů

Českokrumlovsko
Zemědělci z Trutnovska se 22. února potkají na hranici v Lubawce s kolegy z Polska, kteří vyjeli s traktory na silnice v minulých dnech.
/FOTO/ Ve čtvrtek 22. února v 10 hodin vyrazí na protestní jízdu zemědělci z Trutnovska. Desítky traktorů pojedou z Trutnova přes Zlatou Olešnici do Královce na hranici s Polskem, kde se potkají s polskými kolegy. Protest organizuje Okresní agrární komora Trutnov. Podle jejího předsedy Petra Martince je zatím přihlášeno přes třicet lidí, další se postupně hlásí.
38 fotografií

Zemědělci vyrazí ve čtvrtek na protestní jízdu v Trutnově. Víme, kudy pojedou

Krkonoše
Demonstrace zemědělců v Praze
V pondělí ráno vyrazily do Prahy stovky traktorů na ohlášenou demonstraci nespokojených zemědělců. Už v minulých dnech, v přípravné fázi, se akce potýkala s řadou kontroverzí a kritiky. A to nejen ze strany vládních činitelů, kdy premiér Petr Fiala označil protest za akci proruských sil, ale také od samotných zemědělců. Kritika se na protestující snášela i během pondělí. Část protestujících se cítí být zneužitá, ozvali se také odběratelé a prodejci výrobků.
119 fotografií

Fiasko protestu v Praze? Kritizují ho samotní zemědělci, obchod končí spolupráci

Ekonomika
Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl ČTK k pondělní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. Před budovou ministerstva zemědělství v pondělí demonstruje několik set farmářů, s nimiž Výborný dopoledne krátce diskutoval. Někteří skandovali „Demisi!“ či protivládní hesla. Také dávali Výbornému za vinu špatný stav českého zemědělství. Při odchodu do budovy se na ministra snesl pískot přítomných.
126 fotografií

Mám radši jednání než protesty, řekl Výborný. Zemědělci ho v Praze vypískali

Česko
Zemědělci ze Slánska, Lounska i Karlových Varů vyjeli do Prahy ve dvě hodiny ráno ze shromaždiště ve Vítově.
/FOTO, VIDEO/ Už před druhou hodinou ranní měli zemědělci v traktorech a dalších strojích sraz ve Vítově. Sto padesát vozidel nejen z Kladenska vyráželo na pražský protest v noci od farmy Karla Dryáka. Zemědělci chtějí dát hlasitě najevo nesouhlas s tím, jakým směrem se ubírá české zemědělství. Cílem protestního shromáždění je prostranství před budovou ministerstva zemědělství.
14 fotografií

Zemědělci, kteří vyrazili z Vítova ku Praze: Už jsme u zdi, hrajeme vabank

Kladensko