ŠTÍTEK: Zlatá stuha

Ilustrační foto.
Začal boj o letošní titul Vesnice roku. V Královéhradeckém kraji se o něj uchází 12 obcí. Hodnotící komise je navštíví během posledního květnového týdne. Slavnostní předání ocenění se uskuteční ve vítězné obci 10. srpna.

Na titul Vesnice roku aspiruje v kraji dvanáct obcí

Hradecko
Ilustrační foto.
Suchdol - O titul Vesnice roku 2019 bojuje také obec Suchdol na Kutnohorsku jako jedna ze sedmnácti středočeských obcí. Obec s jedenáctisty obyvateli má své želízko v ohni vůbec poprvé. V současné době soutěží jednotlivé obce v rámci krajských kol, z nichž vítězové postoupí do celostátního klání. Do něj postupuje za každý kraj vždy maximálně jedna obec, tedy ta, která v krajském kole získá Zlatou stuhu.

O titul Vesnice roku zabojuje také Suchdol

Kutnohorsko
Přihlaste vaši obec do soutěže Vesnice roku 2019.
Liberecký kraj – Odstartoval další ročník celorepublikové soutěže Vesnice roku, do které se obce mohou přihlásit do konce dubna. „Soutěž má dvě kola krajské a celostátní. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole,“ sdělila Andrea Fulková z tiskového oddělení Libereckého kraje.

Obce budou letos opět usilovat o ocenění Zlatá stuha

Liberecko
Soutěž Vesnice roku. Ilustrační foto.
Kutnohorsko - V rámci 51. celostátní konference Den malých obcí byl zahájen další ročník soutěže Vesnice roku. Již po pětadvacáté tak budou obce napříč Českou republikou poměřovat své „síly“. Přihlášky lze podávat do úterý 30. dubna. Jestli se ale do soutěže, která je otevřena i městysům a městům vesnického charakteru, pokud nemají více než 7500 obyvatel, přihlásí i některý kandidát z Kutnohorska, není v tuto chvíli jasné.

Soutěž Vesnice roku 2019 je zahájena

Kutnohorsko
Vítězem Mistrovství světa jezdců do 21 let se na pardubickém plochodrážním stadionu stal polský jezdec Bartosz Smektala.
Pardubice – Sobota patří v rámci pardubického plochodrážního víkendu juniorskému závodu o Zlatou stuhu. Čtyřiačtyřicátý ročník vyhrál Dán Patrik Hansen, jenž ovládl finálovou jízdu. V té se představil i Jan Kvěch, nejlepší z českých závodníků.

Zlatou stuhu juniorů vyhrál Patrik Hansen z Dánska

Ostatní sporty
Motoristická Zlatá přilba v Pardubicích.
Pardubice - Plochodrážní příznivci již odpočítávají poslední dny do začátku jubilejní Zlaté přilby. Na stadionu ve Svítkově se v neděli uskuteční 70. ročník tradičního mezinárodního závodu, který bude mít již od pátku kvalitní předkrm.

Plochodrážní víkend je tady! Začne v pátek

Pardubicko
Kronikářka Dolního Němčí Jana Nováková (vlevo) a předsedkyně kulturní komise obce Františka Tinková.
Jana Nováková z Dolního Němčí zapisuje významné události a poznatky již desátým rokem. V kronice obce tak nechybí ani nová zpráva, jak Dolní Němčí vyhrálo 15. září 2018 titul Vesnice roku.

Posledním zápisem je nyní vítězství

Slovácko
Slavnostní vyhlášení Vesnice roku.
Nový Kostel - Letošní Vesnicí roku v Karlovarském kraji je Nový Kostel. Ten uspěl v konkurenci šestnácti přihlášených obcí a starosta Nového Kostela Oto Teuber si z rukou hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové převzal Zlatou stuhu.
5 fotografií

Vesnicí roku je Nový Kostel

Chebsko
V Cítově se hrálo Naostro.
Cítov /FOTOGALERIE/ - Krajské kolo 24. ročníku soutěže Vesnice roku 2018 proběhlo v červnu a ve čtvrtek 14. června byly vyhlášeny výsledky. Zlatou stuhu získala obec Cítov. Stala se v letošním roce Vesnicí roku a postupuje do celostátního kola, které se uskuteční v září. 
20 fotografií

VIDEO: V Cítově se hrálo Naostro

Mělnicko
Před místní základní školou se v pátek odpoledne 8. června sešly desítky dětí a dospělých z celého Cítova.
Cítov - Cítov se stal Vesnicí roku 2018 za Středočeský kraj a postoupil tak do celostátního kola. Přidal ke své sbírce stuh zatím nejvyšší ocenění - Zlatou stuhu, kterou získal ve 24. ročníku soutěže. Vesnice se do soutěže poprvé přihlásila před pěti lety a v každém roce si odnesla ocenění, diplom, v roce 2016 získala Bílou stuhu za činnost mládeže a v loňském roce Modrou stuhu za společenský život.
24 fotografií

Cítov je první v kraji! Výhra patří občanům, říká starostka

Mělnicko
Vesnicí roku Středočeského kraje 2018 je obec Cítov
Střední Čechy – V celostátním kole soutěže Vesnice roku bude střední Čechy zastupovat obec Cítov z Mělnicka. Ukázalo se to ve čtvrtek v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, kde byly za účasti radního pro regionální rozvoj a sport Martina Draxlera (ANO) vyhlášeny výsledky krajského kola.
24 fotografií

Středočeskou Vesnicí roku je letos Cítov na Mělnicku

Z okolí
Kaple v Hruškách. Ilustrační foto.
Jižní Morava – Společenský život v obci nebo třeba péči o krajinu hodnotila komise napříč pětadvaceti obcemi v kraji. Ocenění Zlaté stuhy a titul Vesnice roku za jižní Moravu si v pátek převzal starosta z Hrušek na Vyškovsku. „Letos byla obrovská konkurence, takže jsme to vážně nečekali. Byla to společná práce. Jsem z toho v euforii,“ popsal dojmy Jan Kauf.

Zlatou stuhu získaly Hrušky. Staly se tak jihomoravskou Vesnicí roku

Z okolí
Ilustrační foto
Benešovsko - Kamberk, Louňovice pod Blaníkem a Pravonín. Tři obce z Benešovska se letos přihlásily do soutěže Vesnice roku. A nyní se proto zdejší starostky spolu se zastupiteli a občany připravují na návštěvu hodnotící komise. Porota bude do obcí v krajích vyjíždět od května do června.

Tři obce z Benešovska soutěží o titul Vesnice roku

Benešovsko
Ilustrační foto.
Bolatice, Holasovice, Melč, Šilheřovice a Štítina. To je pětice obcí z opavského okresu, která se přihlásila do soutěže Vesnice roku 2018. Zda uspějí ve velké konkurenci, zůstává zatím ve hvězdách. Do soutěže o titul se přihlásilo celkem 228 obcí z celé republiky.  

Obce na Opavsku a Bruntálsku bojují o titul Vesnice roku

Opavsko
Nejkrásnější české knihy 2017.
Katalog o výstavě Magdaleny Jetelové, výjimečně graficky zpracovaný průvodce světem cirkusu Cirkus pictus nebo kniha o výtvarníku Svatopluku Klimešovi zvítězily v 53. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy. Ceny byly dnes předány v letohrádku Hvězda v Praze. Z 255 knih přihlášených do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2017 nominovala porota na vítěze 55 titulů. U přihlášených publikací hodnotila grafické a polygrafické zpracování knih. Oceněné publikace budou dále prezentovány na tuzemských a zahraničních výstavách.

Soutěž o nejkrásnější české knihy ocenila více než 20 publikací

Volný čas
Dagmar Lhotová, Z. K. Slabý v rokycanské knihovně.
Autorka příběhů kocoura Vavřince a jeho přátel Dagmar Lhotová dnes získala Zlatou stuhu 2018 za celoživotní přínos dětské literatuře. Vedle autorky knih a obrázkových seriálů si dnes cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury z pražského centra DOX odnesli další literáti. Cenu za nakladatelský počin získala kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby z vydavatelství Práh od Radka Malého, kterou ilustrovala Renáta Fučíková.

Za celoživotní přínos dětské literatuře dnes ocenili Lhotovou

Volný čas
Spisovatel Pavel Brycz.
„Ženská, kvůli které jsem musel vypít obrovského turka, aby mi věštila z lógru, řekla, že mi štěstí přinese spojení s koňmi,“ vyprávěl spisovatel Pavel Brycz na křtu své knihy. „Naštěstí jsem si na to vzpomněl jako na metaforu, když jsem zjistil, že můj kamarád a vydavatel Tonda Kočí dělá v Euromedii…“ A tak „legionářské romaneto“ s názvem Největší muž na světě vyšlo v Knižním klubu.

Ukradené a splacené hrdinství v romanetu Pavla Brycze

Ostatní
Zlatá přilba 2017
Východní Čechy, Pardubice - Plochodrážní příznivci se mohou i v příštím roce těšit na tradiční třídenní program, jehož vrcholem bude závod o Zlatou přilbu města Pardubic. Jubilejní 70. ročník slavného závodu se pojede v neděli 30. září 2018.

Potvrzeno! O Zlatou přilbu se pojede na konci září

Ostatní sporty