ŠTÍTEK: Zlatá stuha

Zlaté špendlíky ceny Zlatá stuha.
Praha - Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře v pondělí dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů. Zároveň začala v tamní kavárně tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných výtvarníků, která během roku navštíví další česká města i zahraničí.

Zlatá stuha ocenila přínos dětské literatuře a 12 nejlepších knih

Volný čas
Petra Dvořáková
Praha - Každý má svou lajnu. To je nová kniha Petry Dvořákové a také jedna z novinek Velkého knižního čtvrtka, který dnes startuje v řadě knihkupectví.

Nasávám svět puberťáků

Ostatní
Martin Vopěnka
Praha - Spisovatel Martin Vopěnka se jako autor a nakladatel knihám věnuje od roku 1990, kdy založil nakladatelství Práh. Loni získal Zlatou stuhu, nejprestižnější ocenění knih pro děti a mládež, za svůj dystopický román Nová planeta. Na podzim mu vyšla kniha moderních pohádek O duši a dívce, na jaro chystá sci-fi román Můj bratr mesiáš, který se odehrává také v Holešovicích po roce 2096. Na kterých místech nachází inspiraci a čerpá energii?

Martin Vopěnka: Jaká místa mám v Praze rád

Praha
V úterý 4. října přijel do knihovny mim a komik Václav Upír Krejčí se svým interaktivním divadelním představením „A bude legrace“.
Havlíčkův Brod – Pro jubilejní 20. ročník Týdne knihoven (tuto celostátní akci vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků) si dětské oddělení Krajské knihovny Vysočiny připravilo několik akcí.

Dětské oddělení a Týden knihoven

Havlíčkobrodsko
Aleš Dryml
Pardubice - Předposlední kolo plochodrážní extraligy družstev v Pardubicích bylo dnes závěrečným závodem v kariéře české hvězdy Aleše Drymla. Dlouholetý kapitán staronového mistra Zlaté přilby i české reprezentace absolvoval dvanáct dní před 37. narozeninami poslední čtyři soutěžní jízdy a rozloučil se se solidní bilancí dvou vítězství a dvou druhých míst.

Aleš Dryml se na extralize rozloučil s plochodrážní kariérou

Motorismus
Nicki Pedersen
Praha - Trojnásobný mistr světa Dán Nicki Pedersen, obhájce loňského vítězství Jurica Pavlič z Chorvatska či Rus Emil Sajfutdinov, to jsou zatím největší hvězdy v seznamu účastníků plochodrážní Zlaté přilby, která se pojede 18. září v Pardubicích. Pořadatelé jednají s dalšími jezdci prestižního seriálu Grand Prix. Chybět však nespíš bude nejlepší domácí závodník Václav Milík.

Největší hvězdou Zlaté přilby je zatím Dán Pedersen

Motorismus
Vyhlášení Vesnice roku 2016 JK Cehnice
Cehnice – V soutěži Vesnice roku 2016 se za Jihočeský kraj umístili na prvním místě. Řeč je o Cehnicích, které žijí bohatým kulturním životem. A starostka Helena Sosnová se o obec dobře stará, potvrzujete to ocenění Zlaté stuhy, kterou si v pátek 12. srpna převzala na slavnostním udílení cen, konané právě v Cehnicích.

Myslím, že největším plusem byla bylinková zahrada

Z okolí
Zástupci Kácova převzali modrou stuhu za společenský život v obci v rámci soutěže Vesnice roku Středočeského kraje
Kácov, Úholičky - Krajské kolo 22. ročníku Vesnice roku ve Středočeském kraji bylo slavnostně zakončeno v Úholičkách, slavnostním předáním ocenění zúčastněným obcím. I kutnohorský okres měl svoje želízko v ohni. Městys Kácov se letos opět přihlásil do této soutěže a v konkurenci dalších 13 obcí získal modrou stuhu za společenský život v obci.
34 fotografií

FOTO: Zástupci Kácova převzali modrou stuhu za společenský život v obci

Kutnohorsko
Folkloristé v Hošťálkové. Ilustrační foto.
Hošťálková, Zlínský kraj - Druhé místo v soutěži Vesnice roku si svou prezentací vysloužila valašská vesnice Hošťálková. Porotci jí udělili Modrou stuhu. „Jsme nadšení a také překvapení. V konkurenci, jaká letos byla, jsme to nečekali. Druhé místo ve Zlínském kraji je pro nás obrovská čest," neskrýval radost starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Hošťálková získala Modrou stuhu

Valašsko
Ilustrační foto
Tvarožná Lhota – Zušlechtěním předzahrádek ke krásnější obci. S touto myšlenkou nabízí Tvarožná Lhota až pět set korun na číslo popisné všem, kdo si zakoupí a před dům nasadí květiny či jinou zeleň. „Květinám bych se věnovala tak jako tak, ale těší mne, že nám obec přispěje," řekla Alena Bačíková, která ve Tvarožné Lhotě žije už padesát let. Na své zahrádce pěstuje macešky různých barev a i křoviny.

Radnice odmění obyvatele za nové květiny před domem. Pětistovkou

Hodonínsko