ŠTÍTEK: Zlatá stuha

Dobrovolní hasiči. Ilustrační foto
Znojemsko – Ze sto osmašedesáti obyvatel Výrovic je jich bezmála stovka sdružená v nejrůznějších spolcích. To byl také zřejmě jeden z důvodů, proč odborná porota ocenila spolkový život ve vsi. Kromě hasičů působí ve vesnici také myslivci, rybáři a sportovní klub. Trávit volný čas se svými sousedy a zároveň pobavit sebe i druhé je ostatně obvyklé i v ostatních vesnicích regionu.

Vesnice roku: Výrovice dostaly Cenu naděje, polovina obyvatel patří do spolků

Znojemsko
Prvenství Jarošovští v klání o jihočeskou Vesnici roku vybojovali 
v konkurenci dalších 23 obcí v kraji.
Jižní Čechy – Nejlépe se žije 
v Jarošově nad Nežárkou. Obec na Jindřichohradecku včera deset porotců zvolilo 
v rámci tradiční soutěže jihočeskou Vesnicí roku. „Radost je slabé slovo," řekl starosta Jarošova Bohumil Rod bezprostředně poté, co mu jihočeský hejtman Jiří Zimola včera dopoledne informaci o vítězství oznámil telefonicky při tiskové konferenci, která se uskutečnila na krajském úřadě.

Jihočeskou vesnicí roku se stal Jarošov nad Nežárkou

Z okolí
Rudka na Brněnsku se stala Vesnicí roku 2015 Jihomoravského kraje.
Šakvice, Rudka /FOTOGALERIE/ - Rudka na Brněnsku se stala Vesnicí roku 2015 Jihomoravského kraje. Novinářům to ve čtvrtek při slavnostním vyhlašování v Šakvicích na Břeclavsku řekl krajský radní Antonín Tesařík (KDU-ČSL). Rudka získala Zlatou stuhu a postupuje do celostátního kola. Jeho vítěz se stane nositelem Vesnice roku 2015. Loňským vítězem v Jihomoravském kraji byla obec Vrbice na Břeclavsku, o rok dříve to byly Šakvice.
12 fotografií

Vesnicí roku Jihomoravského kraje se stala Rudka na Brněnsku

Brněnsko
Babice. Ilustrační foto.
Region – Babice, obec s necelými 1800 obyvateli, je letošní Vesnicí roku 2015 Zlínského kraje, za což ji tak kromě stejnojmenného označení náleží také Zlatá stuha a finanční odměna ve výši půl milionu korun. Úspěch obcí z hradišťského okresu podtrhly třetí Pitín a čtvrtý Slavkov.

Babice vychytaly mouchy a jsou vesnicí roku

Slovácko
Ilustrační foto
Orlickoústecko – V soutěži o titul Vesnice roku se letos utkají také dvě obce z Orlickoústecka. Příležitost prezentovat svou obec měli v Zářecké Lhotě a Sázavě ve středu, kdy je navštívila hodnoticí komise. Ta rozhodne o jejich úspěchu v krajském kole.

Zářecká Lhota a Sázava usilují o titul Vesnice roku

Orlicko
Ilustrační foto
Praha - Čtyři desítky knih mají nominaci na Zlatou stuhu, cenu pro tvůrce nejlepších knih pro děti a mládež. Výběr dnes pořadatelé oznámili na Novoměstské radnici, kde také začala výstava ilustrací nominovaných tvůrců. Porotci vybírali ze 150 přihlášených knih a konstatovali narůstající množství kvalitní dětské literatury na trhu. Vítězové budou vyhlášeni 26. května.

Nominaci na Zlatou stuhu má na 40 knih, vítěze oznámí za měsíc

Ostatní
Ilustrační foto.
Východní Čechy – Soutěž pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj a je určena pro obce vesnického charakteru a maximálně 7500 obyvateli. Klání vesnic je dvoukolové – vítěz krajského kola postupuje do celostátní soutěže.

Soutěž Vesnice roku vstoupila do 20. ročníku

Z okolí
Ilustrační foto.
Východní Čechy – Soutěž pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj a je určena pro obce vesnického charakteru a maximálně 7500 obyvateli. Klání vesnic je dvoukolové – vítěz krajského kola postupuje do celostátní soutěže.

Soutěž Vesnice roku vstoupila do 20. ročníku

Z okolí
Hranická spisovatelka Jaroslava Černá
Hranice – Knížka pohádkových příběhů pro děti Klárka v zahradě splněných přání přinesla hranické autorce Jaroslavě Černé nominaci na jednu z nejprestižnějších literárních cen Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež. Na tu ji navrhlo nakladatelství Albatros, které pohádkové příběhy vydalo.

Hranickou spisovatelku Jaroslavu Černou nominovali na cenu Magnesia Litera

Ostatní
Slavnostní předání ceny Vesnice roku 2014 se uskutečnilo v pátek 3. října v Kateřinicích.
Kateřinice /FOTOGALERIE/ - Slavnostní předání ceny Vesnice roku 2014 se uskutečnilo v pátek 3. října v Kateřinicích. Mezi hosty byl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, zástupci ministerstva zemědělství, Svazu měst a obcí, Spolku pro obnovu venkova ani členové hodnoticí komise soutěže.
73 fotografií

Kateřinice převzaly Zlatou stuhu. PODÍVEJTE SE

Valašsko
Knihu o Amélii pokřtili Veronika Gajerová, Petra Neomillnerová a Pavel Šporcl.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Amélie a tma je úspěšný horor pro mládež od spisovatelky Petry Neomillnerové. A je okolo něj živo; jako audioknihu ho v září vydal Supraphon, i Veronika Gajerová ji načetla a Pavel Šporcl, houslový virtuóz, ji pokřtil. Příběh přátelství dávno mrtvé dívky s dívkou dnešní bude příští rok i zfilmován

Veronika Gajerová: Má role v Amélii? Mrtvá pěvkyně!

Ostatní
Knihu o Amélii pokřtili Veronika Gajerová, Petra Neomillnerová a Pavel Šporcl.
Severní Čechy - Amélie a tma je úspěšný horor pro mládež od spisovatelky Petry Neomillnerové. A je okolo něj živo; jako audioknihu ho v září vydal Supraphon, i Veronika Gajerová ji načetla a Pavel Šporcl, houslový virtuóz, ji pokřtil. Příběh přátelství dávno mrtvé dívky s dívkou dnešní bude příští rok i zfilmován

Veronika Gajerová: Má role v Amélii? Mrtvá pěvkyně!

Volný čas
STAROSTKA Dolního Žandova Eliška Stránská ukazuje jedno z upravených míst v obci, prostranství nedaleko kostela se zázemím pro děti.
Dolní Žandov – Léta tvrdé práce a dřiny dopomohly k tomu, že obec Dolní Žandov z Chebska získala v soutěži Vesnice roku Karlovarského kraje první místo a vytouženou Zlatou stuhu.

Vesnicí roku se stal Dolní Žandov

Z okolí
Předávání ocenění ze soutěže Vesnice roku v Úsilném.
Úsilné – Pivem tekoucím přímo z kašny vítali ve čtvrtek v Úsilném návštěvníky, kteří sem dorazili na slavnostní předávání ocenění ze soutěže jihočeská Vesnice roku 2014. Zvítězilo právě Úsilné na Českobudějovicku, které tak dostalo Zlatou stuhu. Další barevné stuhy si odnesly například Cehnice ze Strakonicka nebo obec Skalice na Táborsku.
20 fotografií

OBRAZEM: Úsilné převzalo Zlatou stuhu za vítězství v soutěži Vesnice roku

Českobudějovicko
STAROSTA František Trhlík je na práci kterou odvedli obyvatelé a obec patřičně pyšný.
Kostelec – Obec Kostelec získala ocenění a byla titulována na Vesnici roku pro rok 2014 v Plzeňském kraji. Zlatou stuhu a příspěvek od Plzeňského kraje ve výši šedesát tisíc korun předal vítězné obci hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Kostelec je vesnicí roku 2014

Tachovsko
Obec Jeseník nad Odrou ušla kus cesty. Stala se vesnicí roku 2013 a zkrátka nepřišla ani v celoevropské verzi této soutěže. Komise Jeseníku přidělila cenu za ucelené rozvojové projekty.
Jeseník nad Odrou – Evropská cena obnovy venkova za vynikající ucelené rozvojové projekty – tento bonus po úspěchu v soutěži Vesnice roku dostal Jeseník nad Odrou od evropské hodnotící komise.

Zlatá stuha pro Jeseník nad Odrou

Novojičínsko