ŠTÍTEK: zpravodajský server

Ilustrační foto
Kyjev – Jednotky separatistů zahájily dnes ráno prudký útok na armádní pozice u azovského přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámily to ukrajinské zpravodajské servery a zprávu potvrdilo i velení doněckých vzbouřenců. Do bojů jsou nasazeny tanky a dělostřelectvo. Město Debalceve je vystaveno trvalému ostřelování, hoří a hrozí mu úplné zničení.

Povstalci den před příměřím útočí na Mariupol, Debalceve hoří

Svět
Ilustrační foto
Amsterodam – Téměř celé úterý nebyly v Nizozemsku přístupné vládní weby ani stránky několika předních satirických portálů. Za výpadkem byl kybernetický útok, oznámila dnes nizozemská vláda. Telefony a veškeré komunikační kanály určené pro případ nouze podle ní ale fungovaly.

Hackeři vyřadili v Nizozemsku vládní weby a další servery

Svět
Ilustrační foto
Dillí - Indická policie pátrá po muži, který je podezřelý ze znásilnění japonské studentky v neděli ve státě Rádžasthán na severozápadě země. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle zpravodajského serveru BBC News navíc policisté v severním státě Harijána hledají skupinu pachatelů brutálního hromadného znásilnění a vraždy mentálně postižené nepálské ženy.

Indická policie řeší případy znásilnění dvou cizinek

Svět
Ilustrační foto
Mexiko – Nejméně 12 lidí unesli ozbrojenci v jihomexickém státě Guerrero, kde bylo v loňském roce uneseno 43 studentů, kteří byli později nalezeni mrtví. Jak uvedl zpravodajský server BBC News s odvoláním na úřad státního žalobce, mezi unesenými jsou i zaměstnanci tamního zlatého dolu, který provozuje kanadská společnost Torex Gold Resources.

Ozbrojenci unesli v jihomexickém státě Guerrero 12 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Znojemsko - Tři regionální týdeníky a jeden regionální deník. Taková je aktuální nabídka médií s informacemi ze Znojemska, které mají v současnosti čtenáři v regionu k dispozici. Jak týdeníky, tak i deník mají své weby. Diskusi na nich však dnes umožňuje jen deník. Znojemský deník Rovnost.

Regionální týdeníky na Znojemsku zrušily diskuse na webu

Jihomoravský kraj
Ilustrační foto.
Znojemsko - Tři regionální týdeníky a jeden regionální deník. Taková je aktuální nabídka médií s informacemi ze Znojemska, které mají v současnosti čtenáři v regionu k dispozici. Jak týdeníky, tak i deník mají své weby. Diskusi na nich však dnes umožňuje jen deník. Znojemský deník Rovnost.

Regionální týdeníky zrušily diskuse na webu

Znojemsko
Protestující novináři žádají vládu o uvolnění informací ke zmizení jejich kolegy Moisése Sanchéze Cereza, který v deníku La Unión informoval veřejnost o zkorumpovaných úřednících a násilí v regionu.
Mexiko – Mexického novináře, který byl před třemi týdny unesen ve státě Veracruz na východě země, našli v neděli mrtvého. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Podle státního zástupce byl novinář zabit na pokyn starosty města Medellín de Bravo, ve kterém působil.

Vraždu mexického novináře si údajně objednal starosta města

Svět
V katedrále v britském Yorku byla dnes uvedena do úřadu první biskupka anglikánské církve v Anglii Libby Laneová.
York (Británie) - V katedrále v britském Yorku byla dnes uvedena do úřadu první biskupka anglikánské církve v Anglii Libby Laneová. O historickém kroku, který anglikány značně rozděluje, informoval zpravodajský server BBC News. Osmačtyřicetiletá Laneová se stala novou biskupkou v městě Stockport. Dvouhodinového obřadu se zúčastnilo více než 1000 lidí v čele s arcibiskupem z Yorku Johnem Sentamu.

Konec mužské hegemonie, anglikánská církev má první biskupku,

Svět
Andranik Soghojan, který byl v Česku odsouzen do vězení za objednávku vraždy a nyní je v Arménii ve vazbě, se může 29. ledna ocitnout na svobodě.
Jerevan/Praha – Andranik Soghojan, který byl v Česku odsouzen do vězení za objednávku vraždy a nyní je v Arménii ve vazbě, se může 29. ledna ocitnout na svobodě. Informoval o tom v sobotu arménský zpravodajský server news.am poté, co jerevanský soud zamítl žádost arménského ministerstva spravedlnosti o prodloužení vazby. Ministerstvo má pět dní na odvolání.

Ocitne se Soghojan na svobodě? Jerevanský soud zamítl prodloužení vazby

Svět
Ilustrační foto.
New York - Odpady protékající kanály měst se zdají být nejméně pravděpodobným místem, kde by se dalo narazit na bohatství. Ovšem američtí vědci uvádějí, že právě v kanálech a odpadech v nich narazili na zlato - a spočítali dokonce i jeho hodnotu, napsal zpravodajský server news.com.au.

Američtí vědci: Obsah kanálů představuje zlatý důl

Svět
jbohatší Asiat Li Ka-shing jedná o koupi britského telekomunikačního operátora O2.
Hongkong – Nejbohatší Asiat Li Ka-shing jedná o koupi britského telekomunikačního operátora O2. Za divizi španělské skupiny Telefónica nabízí až 10,25 miliardy liber (378 miliard Kč). Oznámila to dnes podle agentury Reuters Liova společnost Hutchison Whampoa.

Nejbohatší Asiat chce koupit britského operátora O2

Ekonomika
Japonský novinář Kendži Goto a samozvaný vojenský poradce Haruna Jukawa v oranžových kombinézách na videozáznamu klečí před kamerou spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle.
Tokio - Japonsko se snaží veškerými možnými diplomatickými cestami dosáhnout propuštění svých dvou rukojmích, které zadržují extremisté z organizace Islámský stát (IS). Velkým problémem je ale pro Tokio podle agentury AP fakt, že se zeměmi Blízkého východu má jen omezené diplomatické vztahy. Japonská vláda se přitom domnívá, že již v pátek ve 14:50 japonského času (6:50 SEČ) vyprší lhůta, kterou únosci dali k zaplacení výkupného ve výši 200 milionů dolarů. Pokud Islámský stát peníze nedostane, hrozí zabitím rukojmích.

Blíží se další popravy? Do vypršení lhůty na zaplacení výkupného zbývají hodiny

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Máte rádi americký televizní kreslený seriál Simpsonovi? Možná ano, ale určitě ne tolik, jako jeden ruský fanoušek. Ten oblíbený pořad o žluté rodině miluje natolik, že si nedaleko ruského hlavního města Moskvy nechává postavit přesnou repliku kultovního domu Simpsonových, napsal zpravodajský server news.com.au.

Ruský fanoušek si staví skutečnou repliku domu Simpsonových

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Britská centrální banka o hrozící finanční krizi před lety zřejmě netušila. Blížící se nebezpečí si podle všeho neuvědomovala ani měsíc před jejím začátkem. Vyplývá to podle britského zpravodajského serveru BBC ze zápisů z jednání členů jejího řídícího orgánu. Téměř 500 stran dokumentů dnes na nátlak některých britských zákonodárců odtajila sama banka.

Britská centrální banka si neuvědomovala hrozící finanční krizi

Ekonomika
Ilustrační foto
Adelaide – Loňský rok byl pro Austrálii třetí nejteplejší od roku 1910, kdy země začala s pravidelným měřením a zaznamenáváním teplot. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na australský meteorologický úřad. Horké počasí přetrvává i na začátku letoška během stávajícího australského léta.

Austrálie zažila třetí nejteplejší rok v historii měření

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Škodolibější ženy by možná řekly, že podobných důkazů ani není třeba - nicméně se objevila nová studie, podle níž mají muži větší sklony dělat idiotské věci než ženy. Napsal to zpravodajský server news.com.au.

Muži jsou idioti, zjistila nová studie

Svět
Úder tropické bouře Seniang zabil na Filipínách nejméně 59 lidí, několik dalších osob se pohřešuje.
Manila – Úder tropické bouře Seniang zabil na Filipínách nejméně 59 lidí, několik dalších osob se pohřešuje. Informoval o tom dnes filipínský úřad pro řešení následků přírodních katastrof (NDRRMC). Ačkoli bouře byla relativně slabá a rychlost větru dosahovala jen 65 kilometrů v hodině, způsobil živel rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy.

Tropická bouře Seniang zabila na Filipínách 59 lidí

Svět
Hlavní část povstaleckých sil na Donbasu
Kyjev – Hlavní část povstaleckých sil na Donbasu se o víkendu stáhla od linie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Oznámil to dnes v Kyjevě ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk. Z fronty se podle něj stáhli hlavně příslušníci ruské armády a ruští dobrovolníci. Povstalecké oddíly ale v několika sektorech linie příměří zůstávají.

Část povstaleckých vojsk na Donbasu se stáhla od linie příměří

Svět
Zástupce samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin.
Kyjev – Proruští radikálové v Doněcké oblasti budou v rámci výměny zajatců žádat osvobození víc než 800 zadržených či zajatých povstalců. Novinářům v Doněcku to dnes řekl zástupce samozvané Doněcké lidové republiky na jednáních s Kyjevem Denis Pušilin. Seznam podle něj separatisté průběžně dál doplňují.

Radikálové na Donbasu žádají propuštění 800 svých spolubojovníků

Svět
Ilustrační foto.
Dháka - Ropná skvrna, která vznikla na řece Sela v bangladéšské oblasti Sundarbanu po úterní srážce tankeru s dalším plavidlem, ohrožuje přírodní rezervaci obývanou vzácnými delfíny. Bangladéšské námořnictvo vyslalo na místo havárie čtyři lodě. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Ropná skvrna ohrožuje v Bangladéši rezervaci se vzácnými delfíny

Svět
Ilustrační foto
Soul - Dcera šéfa letecké společnosti Korean Air údajně zdržela start letadla kvůli letušce, která jí naservírovala oříšky v sáčku, místo aby jí je přinesla na talířku. Podle zpravodajského serveru BBC News by páteční případ mohl mít dohru u soudu. Proti chování Heather Čoové, která je zároveň viceprezidentkou firmy, se na internetu vzedmula vlna nevole. Mnozí dosavadní zákazníci aerolinií prohlašují, že již služeb společnosti nebudou využívat.

Spor o oříšky zdržel start letadla Korean Air

Ekonomika
Nejméně 21 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal tajfun Hagupit, který o víkendu zasáhl centrální část Filipín.
Manila - Nejméně 21 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal tajfun Hagupit, který o víkendu zasáhl centrální část Filipín. Tajfun srovnal se zemí stovky domovů, díky rozsáhlé evakuaci se ale podařilo snížit počet obětí na minimum. Hagupit tak na souostroví nezpůsobil devastaci takového rozsahu jako loňský tajfun Haiyan.

Tajfun Hagupit si na Filipínách vyžádal 21 obětí, míří na Manilu

Svět
Ilustrační foto.
Paříž – Ve většině měst se myši spokojí se sýrem. To ale neplatí pro pařížské hlodavce, kteří mají mnohem náročnější chutě – jako například myš, kterou vyfotil kolemjdoucí, jak se za výkladní skříní krmí cukrovinkami, jež přijdou na 450 eur (asi 12.400 korun) za krabici.

Myš si pochutnávala na luxusní cukrovinkách za 450 euro

Svět
Afghánská policie si uřízla ostudu, když s velkým povykem oznámila zmaření sebevražedného útoku Talibanu, který měl být proveden novátorskou metodou – s pomocí bomby připevněné na tělo velkého ptáka.
Kábul - Afghánská policie si uřízla ostudu, když s velkým povykem oznámila zmaření sebevražedného útoku Talibanu, který měl být proveden novátorskou metodou – s pomocí bomby připevněné na tělo velkého ptáka. Později se ale ukázalo, že oním ptákem byl kriticky ohrožený drop hřívnatý (Chlamydotis macqueenii), kterého ochránci přírody v sousedním Uzbekistánu vybavili GPS zařízením.

Ostuda afghánské policie: spletla si ptáka se sebevražedným útočníkem

Svět
Ilustrační foto
Ženeva - Jeden italský sběratel umění bude zřejmě dlouho jen velmi nerad vzpomínat na svou nedávnou cestu vlakem z Paříže do Švýcarska. Na sedadle totiž nechal ležet vzácný čínský svitek, jehož hodnota se odhaduje na jeden milion eur (27,6 milionu Kč). Francesco Plateroti sice hned zmobilizoval zaměstnance železnic, dílo ze 13. století se ale už najít nepodařilo.

Italský sběratel zapomněl ve vlaku čínský svitek za milion eur

Svět
Lidé na Filipínách opouštějí své přímořské domovy a urychleně nakupují základní potraviny před očekávaným příchodem mocného tajfunu Hagupit, který by měl k pevnině dorazit v sobotu.
Manila – Lidé na Filipínách opouštějí své přímořské domovy a urychleně nakupují základní potraviny před očekávaným příchodem mocného tajfunu Hagupit, který by měl k pevnině dorazit v sobotu. V některých centrálních částech země byly uzavřeny školy a vládní úřady. Oblast se zatím nevzpamatovala z řádění tajfunu Haiyan, který před více než rokem zpustošil centrum Filipín a vyžádal si zde více než 7000 obětí.

Filipíny zasáhne tajfun Hagupit, lidé opouštějí přímořské domovy

Svět
Severokorejský vůdce Kim Čong Un
Pchjongjang – Teta severokorejského vůdce Kim Čong-una údajně zemřela na infarkt poté, co se svým synovcem před necelým rokem telefonovala a hádala se s ním kvůli popravě svého muže, který u Kim Čong-una upadl v nemilost. S odvoláním na severokorejského přeběhlíka o tom informoval zpravodajský server CNN.

Teta Kim Čong-una zemřela na infarkt po popravě svého muže

Svět
Jens Stoltenberg
Tallinn – Ruská vojenská aktivita v pobaltském regionu nemá žádné opodstatnění a vyvolává rizikové situace. V besedě s estonským premiérem Taavim Roivasem to dnes v Tallinnu prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Právě z těchto důvodů musí podle něj NATO zachovávat bdělost.

Stoltenberg: Vojenská aktivita Ruska nemá opodstatnění a vyvolává napětí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Ve školách v druhém největším iráckém městě Mosulu už děti nesmějí používat barevné pastelky, zrušen byl i tělocvik. Mosul totiž v červnu obsadili bojovníci Islámského státu (IS) a v místních školách zavedli přísná pravidla, která odpovídají jejich radikální interpretaci islámu. Vyplývá to z deníkových záznamů obyvatel Mosulu, které zveřejnil zpravodajský server BBC News.

Islamisté zakázali ve školách v Mosulu pastelky i tělocvik

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara - Muslimové prý objevili Ameriku více než tři století před Kryštofem Kolumbem. V sobotu to podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Poukázal přitom na zápis v Kolumbově deníku, v němž je údajně zmíněna mešita na jednom z kopců na Kubě.

Turecký prezident: Muslimové objevili Ameriku a to před Kolumbem

Svět
Ilustrační foto
Dillí – Farmáři v jihoindickém státě Karnátaka nakoupili plyšové tygry v životní velikosti, aby s jejich pomocí plašili slony, kteří jim drancují úrodu. Plyšoví strašáci se ale zatím příliš neosvědčili – sice se jim daří děsit opice, ale sloni se k nim přibližují beze strachu, napsal zpravodajský server BBC News.

Indičtí farmáři plaší slony plyšovými tygry v životní velikosti

Svět
Kim Čong-un
Pchjongjang – Severokorejský vůdce Kim Čong-un příští týden vyšle do Ruska svého zvláštního vyslance. Podle zpravodajského serveru BBC News to dnes uvedla severokorejská státní média. Účel návštěvy, kterou následně potvrdila ruská strana, Pchjongjang nesdělil. Cesta se ale uskuteční v době, kdy se Severní Korea snaží zabránit tomu, aby Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující systematické porušování lidských práv v KLDR.

Severní Korea vyšle do Ruska blízkého spolupracovníka Kim Čong-una

Svět
Ilustrační foto
Washington - Největší světová internetová sociální síť Facebook oznámila, že její samostatná služba pro zasílání neveřejných zpráv má více než půl miliardy uživatelů na celém světě. Od dubna se tak jejich počet více než zdvojnásobil, podotkl zpravodajský server BBC.

Kritizovaná služba Facebooku má přes půl miliardy uživatelů

Ekonomika
Ilustrační foto
Paříž - Každý rok jsou ohlášeny tisíce případů, kdy lidé údajně viděli UFO. Ale ne mnoho zemí je ochotných vynakládat peníze na prověřování neidentifikovatelných létajících talířů, napsal zpravodajský server BBC News. V Evropě je takový specializovaný, státem řízený tým jen jeden. A nabízí se otázka: Ví snad Francie něco víc než ostatní?

Ví Francie víc než ostatní? Jako jediná v Evropě má tým lovců UFO

Svět