ŠTÍTEK: zpravodajský server

Ilustrační foto
New York - Nejenže jsou hlučné a plné smrkajících a pokašlávajících lidí, otevřené kancelářské prostory mají podle některých vědců nepříznivý vliv i na vzpomínky. Nehledě na to, že se v nich lidé méně soustředí. Proto už některé podniky znovu stavějí mezi zaměstnanci zdi - a dávají do nich dveře, které jdou zavřít.

Otevřené kanceláře poškozují naše vzpomínky

Ekonomika
Ilustrační foto
Manly (Austrálie) - Docela drahý sex si dopřál jeden australský pár, který neodolal vzájemné přitažlivosti a do pohlavního aktu se pustil přímo na náměstí ve městě Manly. Rozvášněná dvojice nevnímala okolní svět, a nevšimla si tedy ani přicházející policejní hlídky. Ta je bez skrupulí vyrušila - a po krátké výměně názorů jim vyměřila pokutu 1000 australských dolarů (téměř 19 tisíc Kč), napsal dnes tamní tisk.

Sex na veřejnosti vyšel pár draho. Zaplatí pokutu v přepočtu 19 tisíc korun

Svět
Ilustrační foto.
Rio de Janeiro - Ozbrojený muž zaútočil v sobotu pozdě večer místního času na silvestrovský večírek své bývalé ženy v jihobrazilském městě Campinas: zastřelil exmanželku, jejich osmiletého syna a nejméně dalších deset lidí. Poté si sám vzal život, informovala agentura AP s odvoláním na místní policii. Muž byl údajně rozzuřený kvůli rozchodu se svou partnerkou.

Střelec v Brazílii zabil nejméně 12 lidí, včetně své bývalé ženy a syna

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Počet obětí holokaustu z řad Židů, kteří žili na území Německé říše, je zhruba o 15.000 vyšší, než se dosud uvádělo. Podle zpravodajského serveru Spiegel Online na to přišli vědci z německého Spolkového archivu na základě podrobného studia osudů jednotlivých Židů žijících v nacistickém Německu.

Obětí holokaustu z Německa bylo víc, než se myslelo, tvrdí vědci

Svět
Ilustrační foto
Tripolis - Těla 11 migrantů, kteří se pokoušeli připlout do Evropy, vyplavilo Středozemní moře na pobřeží nedaleko od libyjského hlavního města Tripolisu. Informoval o tom zpravodajský server News 24 s odvoláním na dnešní prohlášení Červeného půlměsíce.

Moře na libyjské pobřeží vyplavilo těla 11 migrantů

Svět
Beyoncé
Washington - Album Lemonade (limonáda), které letos na jaře vydala americká zpěvačka Beyoncé, hudební kritici označili za nejlepší hudební album roku. Předčilo tak i velmi oblíbenou desku Blackstar, kterou vydal hudebník David Bowie pouhé dva dny před svou smrtí letos v lednu. Napsal o tom dnes zpravodajský server BBC.

Lemonade zpěvačky Beyoncé je podle kritiků nejoblíbenější album

Hudba
Ilustrační foto
Londýn - V souvislosti se skandálem kolem zneužívání dětí v mládežnickém fotbale se britská policie zajímá o 83 podezřelých a 98 sportovních klubů. S odvoláním na policejní velitelství o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Vyšetřování se týká klubů všech úrovní - od amatérů po nejvyšší ligu. Policie po celé zemi navíc stále přijímá nová a nová udání.

V Británii podezřívají 83 lidí kvůli zneužívání dětí ve fotbale

Svět
Ilustrační foto.
Paříž - Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Proti zlodějům v moři budou bojovat elektronické ústřice

Svět
Ilustrační foto
Bangkok - Thajská odbočka britského zpravodajského serveru BBC by v Thajsku mohla být stíhána za údajné hanobení krále. Do rozporu s thajským zákonem se podle tiskové agentury AP dostala profilem nového panovníka Mahá Vatčirálongkóna Bodindradebajavarangkuna, v němž probírá i kontroverzní aspekty jeho osobního života včetně tří manželství, která skončila rozvodem.

BBC se stala terčem kritiky kvůli "hanobení" thajského krále

Svět
Trosky letadla, které se zřítilo ve střední Kolumbii.
Bogotá - Stále více důkazů naznačuje, že za pondělním zřícením letadla ve střední Kolumbii mohl být nedostatek paliva. S odvoláním na vyšetřovatele o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Tuto teorii podpořil i šéf kolumbijského úřadu pro civilní letectví Alfredo Bocanegra Varón, podle kterého na základě předběžného ohledání místa tragédie neměl stroj v době pádu v nádržích žádné palivo. Na palubě bylo 77 lidí, přežilo jich šest. Očekává se, že vyšetřování potrvá několik měsíců.

Důkazy naznačují, že zřícenému letadlu v Kolumbii došlo palivo

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Kolegové, kteří při konzumaci oběda na pracovišti vydávají hlasité zvuky a dělají nepořádek, patří mezi hlavní důvody stížností kancelářských zaměstnanců. Podobně otravní jsou pro ostatní také ti, kteří si ustavičně na něco stěžují. Za největší problém je nicméně v kancelářích považována kolabující technika. Uvedl to zpravodajský server BBC na základě průzkumu mezi 1000 zaměstnanci menších britských firem.

Nejčastější stížnosti kancelářských zaměstnanců? Hluční kolegové a technika

Svět
Koza vyrobená ze dřeva a slámy, která v předvánočním čase zdobí Gävle již od roku 1966, byla letos chráněna mimo jiné ostrahou a bezpečnostními kamerami.
Stockholm - Obrovská slaměná koza, která je tradičně před Vánoci vztyčována ve východošvédském městě Gävle a která je pravidelně terčem žhářů, nepřečkala letos ani 24 hodin. Postavena byla v první den adventu v neděli, krátce nato ale lehla popelem. Nepomohla přitom ani zpřísněná bezpečnostní opatření, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Vánoční kozu ve švédském Gävle žháři zapálili hned první noc

Svět
Ilustrační foto
Paříž - S vlnou protestů se ve Francii setkalo rozhodnutí několika konzervativních starostů odstranit plakáty s homosexuálními páry, nabádající k bezpečnému sexu. Starostové hovoří o amorálnosti plakátů, homofobní motivaci popírají. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Snaha zakázat osvětové plakáty s gayi vyvolala ve Francii protest

Svět
Premiér Bohuslav Sobotka.
Praha - Lidé, kteří věnovali poslední týdny kritice předsedy ČSSD, mají možnost jít s kůží na trh a na předsedu strany kandidovat také. Novinářům to dnes v Praze řekl premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Zpravodajský server Seznam.cz předtím uvedl, že Sobotkova výzva míří konkrétně na poslance Jeronýma Tejce či jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu.

Sobotka vyzval kritiky, ať také kandidují na předsedu ČSSD

Česko
Mostecká nemocnice na pozadí Krušných hor.
Most - V části vodovodního potrubí mostecké nemocnice byla zjištěna bakterie legionella. Podle vedení zdravotnického zařízení se žádný pacient touto nebezpečnou bakterií nenakazil. Nemocnice ale zavedla preventivní opatření a objednala zařízení pro chemické ošetření vody. O případu  informoval zpravodajský server iDNES.cz.

V mostecké nemocnici se objevila zdraví škodlivá bakterie legionella

Mostecko
Ilustrační foto.
Kuala Lumpur - Příbuzní cestujících z malajsijského letadla, které se před více než dvěma lety ztratilo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, se v prosinci vydají na Madagaskar pátrat po troskách stroje. Věří, že by hledání u východoafrických břehů mohlo přispět k objasnění záhadného zmizení boeingu. Informoval o tom zpravodajský server BBC. V letadle bylo 239 lidí a dosud nalezené trosky, o kterých se předpokládá, že patří zmizelému letadlu, byly ve východní Africe.

Příbuzní pasažérů ze zmizelého letu MH370 se vydají na Madagaskar

Svět
Ilustrační foto
Praha - V části vodovodního potrubí mostecké nemocnice byla zjištěna bakterie legionella. Podle vedení zdravotnického zařízení se žádný pacient touto nebezpečnou bakterií nenakazil. Nemocnice ale zavedla preventivní opatření a objednala zařízení pro chemické ošetření vody. O případu dnes informoval zpravodajský server iDNES.cz.

V mostecké nemocnici se objevila legionella

Česko
Ilustrační foto.
Ceny bytů v Ostravě se letos zvedly zhruba o 15 procent. Mohou za to hlavně nízké hypotéky dostupné pro více lidí, shodli se realitní makléři. O byty, a to prakticky všech velikostí a ve všech částech města, je podle nich nyní veliký zájem. Jde přitom o starší byty, novostavby v Ostravě prakticky nejsou.

Levné hypotéky zvedají ceny bytů v Ostravě

Podnikání
Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku.
Mexiko - Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku, která bývá společně s dalšími stavbami někdejšího mayského města Chichén Itzá řazena mezi sedm novodobých divů světa, obsahuje dvě menší pyramidy. Oznámili to mexičtí archeologové, kteří stavbu přirovnali k "matrjošce" - tradiční ruské dřevěné hračce nejčastěji v podobě panenky, která se skládá ze dvou částí a která v sobě ukrývá několik stále menších figurek.

Kukulkánova pyramida v Mexiku skrývá dvě menší pyramidy

Svět
Ilustrační foto
Praha - O třetí největší tuzemskou síť trafik Tabák Valmont má zájem společnost PressMedia slovenského miliardáře Ivana Kmotríka. Jde o sto trafik na ulicích, v supermarketech a obchodních centrech. Transakci již začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kmotrík dosud v Česku působil prostřednictvím 40 prodejen sítě GG Tabák-Tisk. Informuje o tom dnes zpravodajský server e15.cz.

Síť stovky trafik Tabák Valmont chce slovenský miliardář

Ekonomika
Ilustrační foto
Canberra - Nejméně 26 lidí dnes zranil Australan, který se zapálil v bance v Melbourne. Šest osob je v kritickém stavu, další lidé utrpěli popáleniny nebo se nadýchali kouře. Mezi postiženými jsou i děti. Motiv muže není znám. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na australskou policii.

Australan se zapálil v bance v Melbourne, 26 lidí je zraněno

Svět
Ilustrační foto.
New York - Všichni nejspíš znáte typické znaky chůze s chytrým mobilním telefonem v ruce. Buď tak sami chodíte, anebo vás nesmírně otravují ti, kdo bez "chytráčka" v ruce neudělají doslova ani krok, napsal zpravodajský server The Guardian.

Telefonní chůze - další fáze lidské evoluce?

Svět
Ilustrační foto.
New York - Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o zdraví a životním stylu majitele - včetně toho, jakému jídlu dává přednost, či jaké užívá léky. Vyplývá to z výzkumu kalifornských vědců, kteří na 40 mobilních telefonech, jež testovali, objevili stopy všeho od kofeinu a koření, až po tělová mléka či antidepresiva, napsal zpravodajský server BBC News.

Molekuly na mobilech odhalují tajemství vašeho života

Svět
Racek. Ilustrační foto.
New York - Co mořské ptáky láká na konzumaci plastů, které se často najdou v žaludku uhynulých opeřenců? Podle amerických vědců ptáky na odpadcích plovoucích na mořské hladině láká to, že voní jako jejich potrava, napsal zpravodajský server The Guardian.

Mořští ptáci se živí i plasty, voní jim jako jídlo

Svět
Nejdelší žížala nalezená v Británii je dlouhá 40 centimetrů. Ilustrační foto.
Londýn - Nejdelší žížala nalezená v Británii je dlouhá 40 centimetrů. Nezvykle dlouhý exemplář žížaly obecné tento týden změřili vědci v Přírodovědném muzeu v Londýně a pojmenovali ho Dave. Ačkoliv na britském území co se délky týče nemá konkurenci, v celosvětovém srovnání by Dave na předních příčkách neskončil. Některé druhy žížal totiž dorůstají do délky přes dva metry.

Největší žížaly na světě měří více než dva metry

Svět
Ilustrační foto.
Washington - Velké množství uživatelů sociální sítě Facebook bylo v pátek kvůli neobvyklé programové chybě na svých profilech označeno za mrtvé. Stalo se tak i šéfovi Marku Zuckerbergovi. Chyba byla po chvíli opravena a vedení facebooku se za ni omluvilo, napsal zpravodajský server BBC News.

Facebook omylem prohlásil množství uživatelů za mrtvé

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding překonal v pátek svůj dosavadní denní rekord v tržbách. V posledních letech je 11. listopad v Číně dnem nejrušnějších nákupů, protože čínské internetové i kamenné obchody nabízejí zákazníkům slevy u příležitosti takzvaného Dne singles, kdy mohou lidé bez partnerů oslavovat svůj svobodný život. Letošní tržby dosáhly 121 miliard jüanů (442 miliard Kč), což je o 32 procent víc než loni.

Prodejce Alibaba dosáhl denního rekordu v tržbách 442 miliard korun

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Blanensko – Teploty v noci mírně pod nulou a ve čtvrtek dokonce první sníh. Počasí posledních dní nadšeně vítají provozovatelé ski areálů na Blanensku. „Jsme rádi, že zima už přichází, nicméně nechceme nic zakřiknout. Pokud však mrazivé počasí vydrží, vleky spustíme dřív jak loni," řekl správce olešnického skiareálu Jiří Kotlán.

Když bude mrznout, vleky spustí v listopadu. V Olešnici už chtějí zasněžovat

Blanensko
Alibaba
Peking (Čína) - Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding překonal svůj dosavadní denní rekord v tržbách. V posledních letech je 11. listopad v Číně dnem nejrušnějších nákupů, protože čínské internetové i kamenné obchody nabízejí zákazníkům slevy u příležitosti takzvaného Dne singles, kdy mohou lidé bez partnerů oslavovat svůj svobodný život. Loňská výše tržeb 91,2 miliardy jüanů (333,5 miliardy Kč) byla překonána téměř 9 hodin před ukončením dnešního prodeje.

Čínský prodejce Alibaba překonal loňský rekord v denních tržbách

Ekonomika
Donald Trump
Wellington/Ottawa - Novozélandský vládní imigrační server zaznamenal po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách rekordní návštěvnost. Podobně tomu bylo i v Kanadě, kde imigrační server zkolaboval ve chvíli, kdy se odhady na vítěze voleb obrátily ve prospěch Trumpa, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Někteří Američané prý chtějí kvůli Trumpovi emigrovat

Svět
Pentonville v poslední době registruje řadu případů, kdy přes zdi do věznice vhazují kumpáni odsouzencům drogy či zbraně.
Londýn - Dva vězni uprchli z nápravného zařízení Pentonville v Londýně a ve svých postelích zanechali jen krejčovské figuríny. Oznámilo to dnes britské ministerstvo spravedlnosti. Jeden z uprchlíků si odpykával velmi dlouhý trest, uvedl bez bližších podrobností zpravodajský server BBC.

Dva muži uprchli z věznice v Londýně, v posteli nechali figuríny

Svět
Nový byt. Ilustrační foto.
Hongkong - Hongkong je známý svými malými a drahými byty. Jeden vynalézavý podnikatel však přišel s nápadem, jak z bytů připomínajících rakev udělat atraktivní obydlí, které má připomínat ložnici astronautů. S manželkou byty pronajímá. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Hongkongský podnikatel nabízí byty o rozloze dva metry čtvereční

Svět
Ilustrační foto
Bratislava - Slovenský podnikatel syrského původu je podezřelý, že posílal peníze teroristické organizaci Islámský stát (IS). Informoval o tom dnes zpravodajský server Aktuality.sk, podle něhož případ vyšetřuje slovenský Kriminální úřad Finanční správy. IS ovládá rozsáhlá území v Sýrii a v Iráku.

Slovenský podnikatel ze Sýrie prý posílal peníze Islámskému státu

Svět
Ilustrační foto.
Buštěhrad (Kladensko) - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu vyšetřují stavbu vědeckotechnického parku v Buštěhradu na Kladensku. Mají podezření, že stavba byla úmyslně předražena. Škoda je vyčíslena na 215 milionů korun, policisté obvinili dva muže.

Policie vyšetřuje stavbu technického parku v Buštěhradu

Česko
Fotografie Afghánky v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic.
Islámábád - Afghánské uprchlici, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, byla zadržena v Pákistánu a hrozí jí tam vězení. Autor fotografie Steve McCurry je ale ochoten udělat maximum, aby jí pomohl. Napsal to zpravodajský server BBC. Pákistánské úřady Šarbat Gulaovou zatkly, protože podle nich měla falešné doklady. Hrozí jí až 14 let vězení.

Fotograf chce pomoci zelenooké Afghánce, kterou před lety vyfotil

Svět
Ilustrační foto.
Sao Paulo - Brazilští policisté osvobodili muže, kterého zřejmě 20 let věznila jeho vlastní rodina. Dnes šestatřicetiletý muž podle sousedů v šestnácti letech záhadně zmizel. V pokoji, kde ho policisté našli, byla jen postel, špinavá toaleta a také řetězy. Otec muže tvrdí, že syn ještě jako teenager utekl z domova a nedávno se vrátil. Po rodině prý žádal pomoc. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Brazilská rodina asi 20 let věznila syna

Svět
Ilustrační foto
Sydney - Maková semínka či mletá maková náplň, anebo třeba čokoládová vajíčka s překvapením pro děti jsou v našich obchodech běžně k vidění. Existují ale země, kde byste je sháněli marně, a nebylo by také rozumné přibalit si je do zavazadla. Důvody, proč se potraviny dostanou na seznam zapovězených, sahají od obav z jejich nebezpečnosti přes náboženské důvody až k ekologickým či humanitárním aspektům, napsal zpravodajský server news.com.au.

Máková semínka nebo čokoládová vajíčka v některých zemích nekoupíte

Ekonomika