ŠTÍTEK: zpravodajský server

Ilustrační foto.
Port-au-Prince - Rozhořčení Haiťané v sobotu vyrabovali nákladní auta s humanitární pomocí pro lidi postižené hurikánem Matthew, který si na ostrově vyžádal na tisíc obětí. Stalo se tak krátce před návštěvou generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna v zemi, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Rozčilený dav na Haiti vyplenil auta s humanitární pomocí OSN

Svět
Ilustrační foto
Černošská lékařka Tamika Crossová se zlobí na letušku aerolinek Delta Air Lines. Tvrdí, že zpochybnila její lékařské vzdělání. Během letu z Detroitu do Houstonu zkolaboval jeden z cestujících a když mu Crossová chtěla pomoci, letuška jí nevěřila, že je lékařka a pacienta následně svěřila do péče bělošského lékaře. Delta slíbila případ vyšetřit a uvedla, že jakoukoli diskriminaci nebude tolerovat, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Černošská lékařka si v USA stěžuje na Deltu kvůli diskriminaci

Zdraví
Ilustrační foto
Stockholm – Švédská policie pátrá po útočníkovi, který v masce klauna ve čtvrtek večer na jihozápadě země nožem lehce zranil mladého muže. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Local. Jde o další z incidentů, při kterých lidé převlečení za klauny v různých zemích straší obyvatele.

Klauni děsí Švédsko! Tentokráte muž v masce zranil mladíka

Svět
Ilustrační foto.
Petrohrad – Nové nařízení petrohradského gubernátora Georgije Poltavčenka „o zajištění potravinové bezpečnosti" zaručuje v případě vypuknutí války každému obyvateli města 300 gramů chleba na den po dobu 20 dnů. „To je méně než standardní balení krájeného chleba," poznamenal zpravodajský server Newsru.com o petrohradské novince. Ve městě na Něvě v současnosti žije 5,2 milionu lidí.

Petrohrad počítá v případě války s 300 gramy chleba na den

Svět
Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.
Tbilisi – Na gruzínské politické scéně kypí vášně před blížícími se parlamentními volbami, které se budou konat 8. října. Úřady nyní předvolávají předáky opozice k výslechům, zda ve spolupráci s bývalým prezidentem Michailem Saakašvilim nepřipravují státní převrat. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC.

V předvečer voleb Gruzie vyšetřuje údajné spiknutí Saakašviliho

Svět
Kim Čong-un
Soul - Jižní Korea má v pohotovosti elitní vojáky připravené zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una, pokud by se země cítila ohrožená severokorejskými jadernými zbraněmi. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN. Skutečnost, že Soul je připraven na podobný scénář, tento týden před jihokorejským parlamentem potvrdil ministr obrany Han Min-ku.

Jižní Korea má plán, jak v případě ohrožení zavraždit Kim Čong-una

Svět
Ilustrační foto.
Moskva – Tři dny a tři noci přežil tříletý chlapec sám v odlehlé oblasti v sibiřské tajze, přestože ve chvíli, kdy se ztratil, měl na sobě jen lehké oblečení a k jídlu pouze čokoládovou tyčinku. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Tříletý chlapec přežil sám 72 hodin v lese na Sibiři

Svět
Ilustrační foto.
Paříž - Francie se stává první zemí na světě, která se rozhodla zakázat jednorázové plastové kelímky a talíře. Podle nového francouzského zákona bude muset být do ledna 2020 všechno jednorázové nádobí vyrobené z 50 procent z biologicky rozložitelných materiálů, které jsou kompostovatelné v domácnosti. A do ledna 2025 má tento podíl stoupnout na 60 procent, napsal zpravodajský server CNN.

Francie je první zemí, která omezuje plastové kelímky a talíře

Svět
Britská premiérka Theresa Mayová.
New York - Britská premiérka Theresa Mayová odmítla pohrůžku svého slovenského kolegy Roberta Fica, že by země visegrádské čtyřky mohly vetovat dohodu o brexitu. Podle něho by tak učinily v případě omezení práv občanů těchto zemí na pobyt a práci v Británii. Mayová k tomu poznamenala, že nakonec bude v zájmu Slovenska, aby ji Fico podepsal, napsal zpravodajský server Politico.

Mayová odmítla Ficovu hrozbu veta ohledně dohody o brexitu

Svět
Zřícenina hradu v Boskovicích.
Boskovice – „Dovoluji si vás informovat o ukončení provozu hradu Boskovice ke dni osmnáctého září. A to z důvodu výpovědi z nájmu. Protože veřejnost nebyla ze strany majitelů informována, oznamuji tuto skutečnost jménem správy hradu. Děkuji vám za jednatřicet let vaší přízně." Tato zpráva se objevila na webových stránkách jedné z nejkrásnějších památek na Moravě.

Byl to jen planý poplach. Hrad v Boskovicích majitel nezavře

Blanensko
Požár z velké části zničil známý barokní kostel v peruánském městě Cuzco.
Lima - Požár z velké části zničil známý barokní kostel v peruánském městě Cuzco. Budova stojí, popelem ale lehl pozlacený oltář i zhruba dvě desítky cenných obrazů, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Požár zničil interiér známého kostela v Peru

Svět
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer.
Vídeň - Rakouský politik Alexander Van der Bellen se stal prezidentem - alespoň pro školáky pátých tříd, kteří si letos koupili učebnici na předmět "politické vzdělávání a právo". Informoval o tom zpravodajský server Nachrichten.at. Ve skutečnosti si ale rakouští páťáci stejně jako všichni ostatní obyvatelé alpské republiky budou muset na jméno nového prezidenta počkat až do konce roku, kdy se bude druhé kolo prezidentských voleb opakovat. Původní výsledky totiž zrušil ústavní soud.

Rakouská učebnice už označila Van der Bellena za prezidenta

Svět
Ilustrační foto
New York - Američtí vojáci jsou silnější než kdysi - a to doslova, napsal zpravodajský server The Times. Podle Pentagonu nyní trpí obezitou téměř osm procent amerických vojáků, což je podstatný nárůst v porovnání s 1,8 procenta obézních mužů ve zbrani z roku 2001.

Americká armáda prohrává boj s obezitou

Svět
Ilustrační foto
Tchaj-pej - Více než půl milionu domácností se dnes na Tchaj-wanu ocitlo bez dodávek elektřiny v důsledku tajfunu Meranti, který ostrov zasáhl. Pět lidí utrpělo zranění a 1500 obyvatel jižní části ostrova bylo preventivně evakuováno. V oblasti byly zavřené školy i úřady a většina domácích letů byla zrušena. Bouře postupuje směrem k Číně, kde je očekávána ve čtvrtek.

Na Tchaj-wanu je kvůli tajfunu bez proudu více než půl milionu domácností

Svět
Ilustrační foto.
Canberra - Pět nových kusů trosek, které by mohly pocházet z více než dva roky pohřešovaného malajsijského letadla, bylo nalezeno na africkém ostrově Madagaskar. Dva z těchto fragmentů vypadají ohořelé, informoval dnes zpravodajský server BBC News. U afrického pobřeží se již dříve našly trosky, které odborníci potvrdili jako pozůstatky letadla společnosti Malaysia Airlines, které v březnu 2014 zmizelo cestou z malajsijské metropole Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Žádné kusy letadla, které by nesly stopy požáru, ale zatím objeveny nebyly.

Na Madagaskaru se našly ohořelé trosky, možná z letu MH370

Svět
Ilustrační foto.
Sydney – Pro ty, kdo nejsou příliš velkými fanoušky pavouků, zveřejnili odborníci statistiky, z kterých naskakuje husí kůže. Australský pavouk maloočko není člověku nijak nebezpečný, ovšem představa, že by se jim tento osminohý členovec procházel po těle – a obličeji – vyvolá mrazení v zádech i u tolerantnějších jedinců. Právě na tuto představu by si ale lidé měli zvykat, napsal zpravodajský server news.com.au.

Je třeba se bát, že ve spánku sníme pavouka?

Svět
Kim Čong Un s vedením severokorejské armády
Londýn/Pchjongjang – Severokorejský jaderný program zůstává zdrojem hlubokého znepokojení pro mezinárodní společenství. Navzdory mnoha snahám zastavit severokorejské jaderné snahy Pchjongjang tvrdí, že už provedl pět jaderných testů, z nichž ten pátý byl údajně zatím nejsilnější.

Jak pokročilý je severokorejský jaderný program?

Svět
Ilustrační foto
Kansas City (USA) - Pokud má muž doma hádavou ženu, může mu připadat výlet do lázní - anebo třeba více času stráveného s kamarády v hospodě - jako vítaný a dostatečný únik. Sedmdesátiletý Američan Lawrence Ripple ovšem zašel ještě o krok dál - a rozhodl se odpočinout si od manželky za mřížemi věznice, napsal zpravodajský server The Times.

Americký důchodce vyloupil banku, aby unikl životu s manželkou

Svět
Sekretář Thomas Perlmann.
Stockholm – Shromáždění, které uděluje Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, vyzvalo dnes k rezignaci dva své členy kvůli aféře kolem italského transplantačního chirurga. Ten čelí obvinění z falšování lékařských záznamů a neúmyslného zabití dvou svých pacientů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Institucí udělující Nobelovy ceny za lékařství otřásá skandál

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Pokud vám někdo řekne, že mu cesta do práce trvala hodinu, jak zareagujete? Budete mu závidět, jak krátkou má cestu do práce, přikývnete ve vzájemném porozumění, anebo vytřeštíte oči hrůzou při představě tak dlouhého promarněného času? Většina dojíždějících v Anglii a Walesu by nejspíš chápavě kývla, protože obyvatelé těchto dvou zemí patří k těm, kteří celosvětově musí dojíždět do práce nejdelší dobu, napsal zpravodajský server CNN.

Delší dojíždění může uškodit vašemu zdraví a přidat na váze

Svět
Radovan Krejčíř.
Johannesburg - Čech Radovan Krejčíř byl opět poslán do přísně střežené věznice v jihoafrickém Kokstadu. Už si ale našel nového právníka, s jehož pomocí se pokouší dostat do mírnější káznice v Johannesburgu nebo zpět do věznice Zonderwater u Pretorie, kde byl doposud. Informoval o tom dnes jihoafrický zpravodajský server IOL.

Krejčíř je znovu v nejstřeženější jihoafrické věznici

Svět
Ilustrační foto.
Dillí - Monzunové povodně na indické řece Ganga letos už zlomily předchozí rekordy. Hladina vody podle indických úřadů dosáhla bezprecedentní výše na čtyřech místech v severní Indii, uvedl zpravodajský server BBC. Záplavy si letos v Indii vyžádaly už nejméně 150 obětí, tisíce lidí kvůli nim musely opustit své domovy.

Monzunové povodně na řece Ganga letos zlomily předchozí rekordy

Svět
Ilustrační foto.
Damašek - Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) zveřejnili videozáznam, na kterém je pět chlapců, jak zabíjejí vězně v Sýrii. Mezi chlapci je podle zpravodajského serveru BBC i jeden, který pochází z Británie. Hochům je nejspíš mezi deseti a třinácti lety a jeden z nich, pojmenovaný abú Abdalláh Britání, je běloch. Jeho totožnost ale nebylo možné nezávisle ověřit.

Islamisté zveřejnili video, na kterém chlapci zabíjejí vězně

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Úřad britské komisařky pro informace Elizabeth Denhamové prošetřuje rozhodnutí provozovatele aplikace WhatsApp předávat mateřské společnosti Facebook více údajů o uživatelích, včetně jejich telefonních čísel. Informuje o tom dnes zpravodajský server BBC. WhatsApp umožňuje bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony.

Britský úřad prošetřuje sdílení údajů o uživatelích WhatsApp

Ekonomika
Ilustrační foto.
Sydney - Zákaz nošení burkin v některých francouzských letoviscích zvýšil prodej těchto plavek, které zahalují celé tělo. Tvrdí to alespoň tvůrkyně tohoto plážového oblečení pro muslimské ženy, Australanka libanonského původu Aheda Zanettiová. Bohatý alžírský podnikatel zase slíbil zaplatit pokutu za jakoukoli muslimku ve Francii, která bude za nošení tohoto oblečení potrestána, píše zpravodajský server CNN.

Zákaz burkin ve francouzských letoviscích prý zvedl jejich prodej

Svět
Za hlasitého nářku dnes pohřbili příbuzní některé oběti sobotního útoku na svatbu v jižním Turecku, který si vyžádal 51 mrtvých a podle různých zdrojů až stovku zraněných.
Gaziantep – Za hlasitého nářku dnes pohřbili příbuzní některé oběti sobotního útoku na svatbu v jižním Turecku, který si vyžádal 51 mrtvých a podle různých zdrojů až stovku zraněných. Podle muslimských zvyků se ukládá tělo v rakvi do země hned následující den po smrti.

Turečtí Kurdové pohřbili oběti sobotního sebevražedného útoku

Svět
Ilustrační foto
Londýn – Více než tunu kokainu v pouliční hodnotě 80 milionů liber (asi 2,5 miliardy korun) našli policisté na rybářské lodi plující pod britskou vlajkou u anglického pobřeží. Jedná se o jeden z nevětších drogových úlovků v Británii, informoval zpravodajský server BBC News.

Na lodi u anglického pobřeží se našla víc než tuna kokainu

Svět
Ilustrační foto.
Dháka – Hádka kvůli zápletce oblíbeného indického seriálu přerostla tento týden v bangladéšské vesnici v hromadnou rvačku, do které se zapojily stovky lidí. Zasahovat nakonec musela policie slzným plynem a gumovými projektily a v nemocnici skončilo 15 těžce zraněných osob, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

V Bangladéši se popraly stovky lidí kvůli seriálu, 15 zraněných

Svět
Trať u Hostivař. Ilustrační foto.
Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nečekaně zrušila miliardovou zakázku na modernizaci tratě mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří. Do písemného rozhodnutí SŽDC napsala, že nemohla dostatečně posoudit kvalifikační předpoklady všech firem, které o zakázku stály a přihlásily se do soutěže. Informaci zpravodajských serverů potvrdil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Správa vypíše v nejbližších měsících novou soutěž, oprava začne na jaře 2017.

SŽDC zrušila zakázku na opravu tratě do Hostivaře, vypíše novou

Podnikání
Ilustrační foto.
Damašek - Více než 17.000 lidí zemřelo od vypuknutí války v Sýrii před více než pěti lety ve věznicích syrského režimu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje na příklad bití, polévání vroucí vodou nebo znásilňování. Mezinárodní společenství by prý mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá, napsal zpravodajský server BBC.

Bití i znásilňování. V syrských věznicích zemřelo přes 17 tisíc lidí

Svět
Cisco
San José (USA) - Americká technologická společnost Cisco Systems hodlá propustit až 14 000 zaměstnanců, což odpovídá téměř 20 % její celkové pracovní síly. Informoval o tom zpravodajský server CRN. Cisco plány na snižování počtu zaměstnanců představí v příštích týdnech.

Cisco prý hodlá propustit až 14 000 zaměstnanců

Ekonomika
Kim Čong Un
Londýn - Jeden diplomat ze severokorejského velvyslanectví v Londýně zběhl do jiné země. S odvoláním na jihokorejské zdroje o tom informoval zpravodajský server BBC. Diplomat opustil velvyslanectví v západním Londýně začátkem tohoto měsíce a odjel do "třetí země", kde zahájil azylové řízení. Třetí zemí se v tomto kontextu myslí jiná než Severní či Jižní Korea.

Diplomat KLDR z ambasády v Londýně zběhl do jiné země

Svět
Ilustrační foto
New York - Když Jennifer a Aaron Wilsonovi zjistili, že nemohou počít dítě, věděli přesně, co chtějí udělat. Tento pár ze Severní Karolíny mohl vyzkoušet umělé oplodnění, při němž jsou dozrálá vajíčka laboratorně oplodněna spermiemi. Anebo mohli zkusit adoptovat dítě, které potřebuje nový domov. Oni se ale místo toho obrátili na specializovanou křesťanskou kliniku v Knoxvillu v Tennessee, Národní středisko dárcovství embryí (NEDC), která jim slíbila pomoc při "adopci" embrya, napsal zpravodajský server BBC News.

Někteří Američané "adoptují" embrya jiných lidí

Svět
Ilustrační foto.
Sofia – Bulharské ministerstvo vnitra chce pečlivěji hlídat pohyb pašeráků, kteří přes jeho území vozí migranty z Turecka k srbské hranici. Zřídí proto na silnicích ve vnitrozemí řadu kontrolních stanovišť, řekl dnes policejní šéf Christo Terzijski. Podle něj začnou kontroly nejprve v jihovýchodním regionu Burgas, který těsně sousedí s tureckou hranicí.

Bulharsko bude víc kontrolovat silnice kvůli pašování migrantů

Svět
Ilustrační foto
Kodaň – Cizinci včetně východoevropanů obsadili více než polovinu nových pracovních míst vytvořených v Dánsku mezi lety 2013 a 2015. Počet cizinců pracujících v zemi se od roku 2011 zvýšil nejméně o 70.000. Vyplývá to z údajů zveřejněných v dánských médiích, informoval zpravodajský server The Local.

Polovinu nových míst obsadí v Dánsku cizinci i z východní Evropy

Svět
Ilustrační foto.
Bratislava/Ankara - Turecká média podporující prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umístila na seznam údajných zahraničních pučistů i občanku Slovenska Sylvii Tiryakiovou. Ta odmítá, že by se podílela na zmařeném červencovém pokusu o převrat. Informoval o tom dnes slovenský zpravodajský server sme.sk.

Na puči se podle prorežimních tureckých novin podílela i Slovenka

Svět
Ilustrační foto.
Berlín – V Německu stoupá počet žadatelů o azyl, kteří žalují místní úřady za nečinnost. Někteří z nich totiž na rozhodnutí o azylu čekají i přes dva roky. Do konce května tak již skoro 6000 běženců zažalovalo Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který má azylové řízení na starosti. Agentura DPA uvedla, že německé úřady ke konci července registrovaly přes půl milionu dosud nevyřízených žádostí o azyl.

Stále více uprchlíků žaluje německé úřady za nečinnost

Svět
Brazilská fotbalová legenda Pelé.
Rio de Janeiro - Olympijský oheň na zahajovacím ceremoniálu her v Riu de Janeiro zapálí bývalý tenista Gustavo Kuerten. Uvedl to brazilský zpravodajský server UOL, pořadatelé to nicméně oficiálně nepotvrdili. Favoritem na čestnou roli posledního člena štafety byl legendární fotbalista Pelé, který ale účast odřekl ze zdravotních důvodů.

Pelé se vzdal pocty zapálit olympijský oheň. Ujme se toho Kuerten

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Melbourne - Třiašedesátiletá žena z Tasmánie se stala nejstarší australskou prvorodičkou, když porodila dceru. Holčička přišla na svět 1. srpna ve 34. týdnu těhotenství císařským řezem v nemocnici v Melbourne. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Třiašedesátiletá Australanka porodila první dítě

Svět
Kanada - olympijská kolekce oblečení pro LOH RIO 2016_
Rio de Janeiro (Brazílie) - Tým Kanady doufá, že si z olympijských her, které v brazilském Riu de Janeiro začnou 5. srpna, odveze až 19 zlatých medailí. Hry ještě nezačaly a Kanada si už jednu zlatou zajistila - byť neoficiálně. Podle mínění módního reportéra zpravodajského serveru Quartz si zaslouží primát za nejelegantnější oděvy pro své sportovce ze zemí, které je dosud představily veřejnosti.

Quartz: Na stupně vítězů v kategorii olympijské módy vystoupí...

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Londýn - Jedenáctiletý chlapec, který v Británii podle tamních úřadů mířil airsoftovou zbraní na dvě osoby a poté vystřelil na stojící auto, utekl před vynesením rozsudku ze země. Policie má za to, že chlapec nyní žije v České republice, kde se narodil. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.

Dítě, jež v Anglii mířilo airsoftovou zbraní na lidi, je prý v ČR

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Jedna z posledních známých skupin mamutů vymřela kvůli nedostatku pitné vody. Myslí si to vědci, o jejichž zjištěních dnes informoval zpravodajský server BBC. Mamuti jako zvířata doby ledové žili na odlehlém ostrově u pobřeží Aljašky. Vědci jejich zánik datují do doby před 5600 lety. Podle nich vedlo oteplování klimatu k tomu, že jezera byla mělčí, a mamuti tak nedokázali uhasit žízeň.

Vědci: Poslední mamuti zahynuli žízní

Svět
Radovan Krejčíř u soudu.
Johannesburg - Jihoafrické úřady vznesly další obvinění proti Čechovi Radovanu Krejčířovi. Podle vyšetřovatelů se podílel na zpronevěře 7,6 milionu randů (13 milionů korun) ze svazijské centrální banky. Dnes o tom informoval jihoafrický zpravodajský server IOL.

Jihoafrické úřady vznesly další obvinění proti Krejčířovi

Svět