ŠTÍTEK: zpravodajský server

Ilustrační foto.
Kábul - Afghánská armáda zahájila rozsáhlou ofenzivu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), která se přihlásila k víkendovému krvavému útoku v Kábulu. Úřady tvrdí, že se vládním vojákům podařilo při operaci v provincii Nangarhár zabít asi 120 předpokládaných radikálů, včetně jednoho ze zakladatelů IS v Afghánistánu Saada Emirátího. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Afghánští vojáci prý zabili 120 bojovníků IS, včetně velitele

Svět
Panamský průplav patří mezi technické divy moderní civilizace. Stavba mamutího kanálu si vyžádala 28 tisíc lidských životů, a než Američané projekt v roce 1914 oficiálně otevřeli, padlo několik panamských vlád. Ilustrační foto.
Panamá - Čínská kontejnerová loď narazila do zdi nedávno otevřeného, rozšířeného Panamského průplavu. Gigantická stavba má umožnit proplouvat lodím až s třikrát větší kapacitou než dřív, po prvním měsíci provozu ale vyvolává obavy, protože prostor pro manévrování velkých plavidel se zdá malý a ne zcela bezpečný. Od otevření průplavu, rozšířeného po devítileté rekonstrukci, jde už o třetí podobný incident, informoval dnes zpravodajský server BBC.

V rozšířeném Panamském průplavu se odřela další loď

Svět
Ilustrační foto
Rio de Janeiro - Krátce před zahájením olympijských her v Riu de Janeiro se množí stížnosti na kvalitu ubytování v olympijské vesnici. Členové australského týmu do ní odmítli nastěhovat své sportovce, zklamání nad stavem ubytování vyjádřila také novozélandská výprava. Italové si najali elektrikáře, instalatéry a zedníky, aby uvedli byty pro účastníky her do přijatelného stavu, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Výpravy si stěžují na stav olympijské vesnice, Australané šli raději do hotelu

Ostatní sporty
Nový šéf labouristů Jeremy Corbyn nepatří k jasným přívržencům členství země v EU.
Londýn – O členství v britské Labouristické straně požádalo před nadcházejícími volbami nového vedení na 183.000 lidí. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Independent. Díky přihláškám podaným během 48 hodin těsně před vypršením termínu pro přijímání nových členů se tak počet registrovaných příznivců největší britské opoziční strany zvýšil na více než půl milionu. Straníci budou moci korespondenčně hlasovat o novém předsedovi.

Členy Labouristické strany se chce před volbami stát 183 tisíc lidí

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Britský poskytovatel levných dovolených Lowcost Travelgroup vstoupil do nucené správy. V letoviscích má přitom zhruba 27.000 klientů, dalších 110.000 lidí má rezervovanou cestu, informoval britský zpravodajský server BBC. Společnost se potýkala s problémy už před britským referendem o Evropské unii, protože lidé rozhodnutí o cestách odkládali.

Britská cestovka Lowcost Travelgroup je po brexitu v nucené správě

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Mise Spojených národů v Kosovu (UNMIK) porušovala lidská práva a odpovídajícím způsobem neprověřovala upozornění na různé páchané nepravosti a křivdy. Podle zpravodajského serveru BalkanInsight to tento týden konstatoval speciální poradní výbor OSN, který byl ustaven s cílem přezkoumat stížnosti na UNMIK.

Mise OSN v Kosovu podle expertů porušila lidská práva

Svět
Ilustrační foto.
Wellington /VIDEO/- Těžko říci, co čekal neznámý maskovaný lupič, který přišel do bistra Saida Ahmeda na Novém Zélandu a s pistolí v ruce po něm požadoval peníze. Jisté ale je, že nečekal to, co se skutečně stalo - že ho bude majitel naprosto ignorovat, napsal zpravodajský server BBC News.

Novozélandský majitel bistra je hrdinou - ignoroval lupiče

Svět
Ilustrační foto.
Sydney – Všichni dobře víme, jak moc času trávíme v práci – vlastně většinu života, že? A pak je velmi snadné začít pociťovat větší blízkost k těm, s nimiž pracujeme, než k těm, s nimiž žijeme. A najednou přeskočí jiskra a spolupracovník či spolupracovnice začnou vypadat jako velmi přitažlivá volba.

Románky v práci jsou lákavé, ale je to špatný nápad

Ekonomika
Ilustrační foto
Gaborone - Britský vědec v Botswaně experimentuje s novátorským způsobem, jak ochránit krávy místních farmářů před lovícími lvy - maluje jim na kýty oči, napsal zpravodajský server The Times. Neil Jordan doufá, že šelmy pátrající po kořisti přimějí oči na zadku dobytka věřit, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se lvi vzdali snahy lovit.

Britský vědec plánuje ošálit lvy v Botswaně očima na kýtách krav

Svět
Radovan Krejčíř.
Johannesburg - Advokát uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře pohrozil, že jej přestane zastupovat v případu české žádosti o Krejčířovo vydání, protože nedostal za své služby od klienta zaplaceno. Napsal to dnes zpravodajský server IOL, podle kterého to může vést k dalším průtahům v této soudní kauze.

Krejčířův advokát hrozí, že jej nebude dál zastupovat. Nedostal zaplaceno

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Více než třetina britských voličů není zcela přesvědčena, že Británie nakonec Evropskou unii skutečně opustí. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil zpravodajský server BBC. Britové se minulý týden v referendu vyslovili pro odchod z EU. Takzvaný brexit podpořilo asi 52 procent hlasujících.

Průzkum: Třetina Britů nevěří, že k brexitu skutečně dojde

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Již více než tři miliony Britů podepsaly internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Britští poslanci jsou vzhledem k vysokému počtu signatářů nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch, píše dnes zpravodajský server BBC News.

Petici za nové referendum podepsaly přes tři miliony lidí

Svět
Z iráckého města Fallúdža se podařilo uprchnout dalším 4000 civilistů.  Ilustrační foto.
Bagdád - Z iráckého města Fallúdža, které bylo oficiálně osvobozeno od radikálního hnutí Islámský stát (IS), nadále utíkají tisíce civilistů. Uvedla to dnes OSN. Irácký velitel mezitím podle agentury AP sdělil, že protiteroristické síly se snaží zbavit Fallúdžu zbývajících radikálů a ve městě se odehrávají nelítostné střety.

OSN: Z irácké Fallúdže utíkají tisíce lidí, střety pokračují

Svět
Princ William a Kate Middletonová
Londýn - Princ William se stal prvním členem britské královské rodiny, který se nechal vyfotografovat na první stranu časopisu pro homosexuály. Při této příležitosti přijal nedávno v Kensingtonském paláci členy homosexuální obce v Londýně, uvedl zpravodajský server BBC. William se objevil na titulní straně časopisu Attitude.

Princ William se nechal vyfotit do časopisu pro homosexuály

Svět
Ilustrační foto
Manila - Islamističtí únosci na Filipínách dnes zabili dalšího kanadského rukojmího. Kanaďan byl zavražděn poté, co vypršela lhůta, kterou islamisté ze Skupiny Abu Sayyafa stanovili k zaplacení výkupného. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na zprávy filipínských a kanadských médií.

Filipínští islamisté zavraždili druhého kanadského rukojmího

Svět
Potápějící se jihokorejský trajekt.
Soul - Na moři u korejského pobřeží začala náročná a nákladná operace, jejímž cílem je vyzvednout potopený trajekt Sewol. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Plavidlo se převrátilo před více než dvěma lety a zahynulo v něm 304 lidí, převážně středoškoláků, kteří byli na školním výletě.

V Koreji začali vyzvedávat potopený trajekt Sewol

Svět
Tomáš Berdych
Praha - Olympijský svátek v Riu se kvapem blíží a zpravodajské servery po celém světě se předhánějí v odhadech, kolik medailí získají jednotlivé výpravy. Pokud jde o Česko, většina sportovních Nostradamů a Pýthií přiklepla tuzemským reprezentantům deset až jedenáct cenných kovů. Bude mezi nimi i nějaká ta „placka" z tenisového kurtu? Vůbec to není nepravděpodobné.

Cinkne to tenistům v Riu? Češi hlásí přetlak zájemců o olympijské kovy

Tenis
Ilustrační foto
Brisbane (Austrálie) - S mohutnou bouří, která s sebou přinesla přívalové deště, povodně a silný vítr, se potýká australské město Brisbane, metropole státu Queensland. Meteorologové varují, že během víkendu se bude bouře přesouvat na jih. Informoval o tom dnes zpravodajský server news.com.au.

Austrálii sužuje bouře, hrozí vysoký příliv i povodně

Svět
Ilustrační foto
Damašek - Syrská vláda vyslala své zástupce do přeplněné věznice Adra u Damašku a nabízí trestancům, že jim zbytek trestu promine, pokud se zapojí do bojů v Dajr Az-Zauru a Halabu. S odkazem na zdroj z věznice o tom dnes informoval zpravodajský server Súríja mubášir. Vláda podle něj poslala do věznice vyjednávače, kteří se snaží vězně získat pro armádu.

Syrská vláda láká vězně do armády výměnou za prominutí trestu

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Pákistánské úřady zakázaly místním televizním stanicím vysílat jakékoli reklamy na antikoncepční prostředky. Podle úřadu na kontrolu elektronických médií zákaz následoval po stížnostech veřejnosti, že tyto reklamy vyvolávají „zvědavost a nevhodné otázky nevinných dětí", napsal zpravodajský server BBC News.

Pákistán zakázal televizní reklamy na antikoncepci

Svět
Ilustrační foto
Jakarta - Indonésie zpřísnila tresty za znásilnění dítěte. Pachatel tak nyní může dostat i trest smrti, případně bude muset podstoupit chemickou kastraci, informoval dnes zpravodajský server BBC. Zpřísnění trestů přichází po veřejném pobouření, které nedávno vyvolala série násilných trestných činů, včetně hromadného znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky.

Za znásilnění dítěte může pachatel v Indonésii dostat trest smrti

Svět
Ilustrační foto
Praha – Protikorupční policie propustila bývalého poslance Michaela Hrbatu, kterého zadržela po úterním zásahu ve firmě Techniserv. Informoval o tom dnes zpravodajský server Euro. Policie podle serveru zadržela ještě jednoho muže, i toho prý propustila. Informaci potvrdila mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová, jména zadržených však neuvedla.

Protikorupční policie propustila exposlance Hrbatu

Česko
Ilustrační foto.
Kuvajt/Praha – Kuvajtské úřady vyhostily dvě české občanky s obviněním z „nemorálního chování". Informaci kuvajtského tisku dnes potvrdilo české velvyslanectví v Kuvajtu. Podle kuvajtských médií policie Češky zatkla proto, že prostřednictvím internetu lákaly zákazníky na sexuální služby do kuvajtských hotelů.

Kuvajt vyhostil dvě Češky za "nemorální chování"

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Severokorejská pobřežní stráž zadržela v Japonském moři ruskou jachtu s pětičlennou posádkou. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Ruští diplomaté žádají po KLDR okamžité propuštění posádky a vysvětlení.

KLDR zadržela ruskou jachtu s pětičlennou posádkou

Svět
Italský gynekolog Severino Antinori.
Řím - Známého italského gynekologa Severina Antinoriho zadržela policie. Reagovala tak na oznámení jedné čtyřiadvacetileté Španělky, která jej obvinila, že jí na své klinice násilně odebral vajíčka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Antinori je teď v domácím vězení a až do skončení policejního vyšetřování nesmí vykonávat lékařskou praxi.

Známého italského gynekologa Antinoriho zadržela policie

Svět
Ilustrační foto
Vlašim – Teroristický Islámský stát má ve svém arzenálu i munici z Česka. Potvrdil to terénní výzkum britské organizace Conflict Armament Research (CAR). Na syrských bitevních polích se po řádění IS našly lovecké a sportovní náboje typu 308 Winchester, které vyrobila vlašimská firma Sellier & Bellot v roce 1987. 

Ve výzbroji Islámského státu se našla munice z Vlašimi

Česko
Prezident ČR Miloš Zeman si s očividnou radostí prohlíží ve vlašimské zbrojovce náboje.
Vlašim – Teroristický Islámský stát má ve svém arzenálu i munici z Česka. Potvrdil to terénní výzkum britské organizace Conflict Armament Research (CAR). Na syrských bitevních polích se po řádění IS našly lovecké a sportovní náboje typu 308 Winchester, které vyrobila vlašimská firma Sellier & Bellot v roce 1987. 

Ve výzbroji Islámského státu se našla munice z Vlašimi

Podnikání
VÝSTRAŽNÉ VESTY s novou evropskou normou vzedmuly mezi řidiči vlnu otázek.
Teplicko - Není to tak dávno, co motoristickou veřejnost rozčeřila povinnost měnit obsah lékárniček, a to i v případě, že dosud nebyla žádná jejich součást použita. Přitom odborníci tvrdili, že některé zdravotnické materiály mají mnohem delší životnost, než kolik je deklarováno na soupisce. Většina řidičů toto ustanovení brala přinejmenším jako plýtvání. Pozdější slabou náplastí se stalo, že obsah prošlých lékárniček můžou motoristé věnovat pro použití při zdravotnické osvětě organizované Českým červeným křížem.

„Vesty motoristé měnit nemusí"

Teplicko
Ilustrační foto.
Kodaň - Čtveřice běženců se v pondělí pokusila přeplout z Dánska do Švédska, jejich plavidlo se ale potopilo. Třem migrantům se podařilo doplavat na ostrovy v Öresundské úžině, čtvrtého z moře zachránila pobřežní stráž. Oznámila to dnes na svém webu dánská policie. Dva běženci stále zůstávají v nemocnici, stav jednoho je vážný a musel být připojen k dýchacímu přístroji.

Čtyři migranti ztroskotali při plavbě z Dánska do Švédska

Svět
Ilustrační foto.
Singapur - V Singapuru byla zatčena skupina šesti lidí, včetně jednoho českého občana. Jsou podezřelí, že podváděli při hraní na výherních automatech v tamních kasinech. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až sedm let vězení a pokuta až 150.000 singa­purských dolarů (2,6 milionu Kč). Informoval o tom dnes zpravodajský server Channel NewsAsia.

Šest lidí včetně Čecha zřejmě podvádělo v kasinech v Singapuru

Svět
Ilustrační foto
Bratislava – Slovenský stát už odškodnil 1042 sirotků, jejichž rodiče byli zabiti za druhé světové války v boji za osvobození. Další ale mohou ještě přibýt, protože žádostí bylo podáno víc a úřady je dál projednávají. Podle zpravodajských serverů o tom informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Slovensko odškodnilo přes tisíc sirotků z války, možná budou další

Svět
Gól v síti Sergeje Bobrovského.
Moskva - Zklamání a nespokojenost čiší z ruských médií po porážce hokejové reprezentace 0:3 s českým týmem v úvodním zápase na světovém šampionátu v Moskvě. Titulky deníků volají po přivolání záchranky, případně se ptají, zda se vrací neúspěch z olympiády 2014 v Soči. "Rudá mašina zmlkla na startu," napsal zpravodajský server Sportbox.ru.
9 fotografií

Nastal čas se probrat! Ruský tisk kritizuje sbornou po porážce s Čechy

Hokej
Ilustrační foto
Paříž - Čtyřiačtyřicetiletý Frédéric Desnard z Paříže se soudí se svým bývalým zaměstnavatelem kvůli tomu, že měl příliš nudnou práci. Po firmě Interparfums požaduje odškodné 360.000 eur (9,7 milionu Kč) za újmu, které mu prý nezáživná pracovní činnost způsobila. Společnost obvinění odmítá, napsal na svém webu francouzský list Le Monde.

Francouz se soudí s bývalým zaměstnavatelem, měl prý nudnou práci

Ekonomika
Ilustrační foto
Atény – Počítačoví piráti napojení na skupinu Anonymous vyřadili z provozu internetovou stránku řecké centrální banky. Jde podle nich o první ze světových centrálních bank, na které hodlají během měsíce zaútočit. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN.

Anonymous zaútočili na web řecké centrální banky

Ekonomika
Ilustrační foto
Dillí - Nejméně sedm obětí si již vyžádaly mohutné lesní požáry, které ničí porosty na severu Indie. S plameny bojují tisíce hasičů a dobrovolníků, zatím se jim ale na mnoha místech nedaří dostat živel pod kontrolu. Armáda nasadila do boje s ohněm vrtulníky, její práci ale omezuje kouř, který snižuje viditelnost. Indické úřady registrují desítky různých požárů. Ohroženy jsou i dvě velké přírodní rezervace, v nichž žijí tygři, napsala agentura AP.

Mohutné požáry na severu Indie připravily o život sedm lidí

Svět
Ilustrační foto
Oslo - Norská ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horneová dnes prohlásila, že připravovaná ratifikace haagské Úmluvy o ochraně dětí povede ke změnám při řešení případů týkajících se odebírání dětí, které mají vazbu na zahraniční země. V některých případech by děti odebrané cizincům v Norsku mohly být umístěny do rodin svých příbuzných v zahraničí, a nikoli do pěstounské péče v Norsku, napsal zpravodajský server The Local.

Norsko slíbilo změny v postupu sociálního úřadu Barnevernet

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Nejméně 23 lidí zemřelo na otravu cukrovinkami v centrální části Pákistánu. Policie v souvislosti s neštěstím zadržela majitele místního obchodu se sladkostmi a jednoho ze zaměstnanců. Úřady mají podezření, že do cukrovinek se dostaly pesticidy ze sousedního skladu, napsal zpravodajský server BBC News.

V Pákistánu zemřelo na otravu cukrovinkami 23 lidí

Svět
Posprejovaný podnik Café v lese.
Praha - Na několika místech Prahy se v noci na dnešek objevily nápisy s neonacistickou symbolikou. Podle zpravodajské serveru Echo24 byly terčem útoku sprejerů podniky bojující proti nenávisti ve společnosti. Pražská policie už prošetřuje čtyři takové případy, řekl na dotaz ČTK policejní mluvčí Tomáš Hulan. Obsah nápisů budou podle něj zkoumat odborníci na extremismus.

"Uprchlíci táhněte". Policie zkoumá extremistické nápisy v Praze

Česko