ŠTÍTEK: zpravodajský server

Ilustrační foto
Moskva - Ruský opoziční aktivista Sergej Mochnatkin, který si právě odpykává trest za napadení policejního důstojníka, čelí novému obvinění: prý zbil dozorce. Uvedl to dnes zpravodajský server Newsru.com. Připomněl, že před několika dny advokáti dvaašedesátiletého opozičníka oznámili, že jejich klienta dozorci zbili a při tom mu vážně zranili páteř.

Ruský opozičník s poraněnou páteří je obviněn z fyzického napadení dozorce

Svět
Ilustrační foto.
Tokio – Stejně dlouho, jako existují živá vystoupení herců, hudebníků a zpěváků či sportovní utkání, vzkvétá i živnost překupníků vstupenek, kteří tyjí z fanoušků toužících dostat se na již vyprodaný koncert nebo zápas. Nyní se ale japonské popové hvězdy rozhodly všem pokoutním kšeftařům udělat čáru přes rozpočet s pomocí speciální technologie rozpoznávání tváří, jež by měla černý trh se vstupenkami přinejmenším přibrzdit.

Nové obličejové skenery zmaří kšeftování se vstupenkami

Svět
Nové otřesy o síle 7,4 stupně dnes zasáhly oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú.
Tokio – Nové otřesy o síle 7,4 stupně dnes zasáhly oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Informovala o tom americká geologická služba USGS, která původně sílu otřesů stanovila na 7,1 stupně. Následovaly poté, co si ve čtvrtek otřesy půdy na jihozápadě Japonska vyžádaly devět mrtvých a kolem 800 zraněných. Bilance nových otřesů zatím není známá. Japonská meteorologická agentura vydala varování před cunami.

Japonsko postihly nové otřesy o síle 7,4 stupně

Svět
Webové stránky firmy Mossack Fonseca.
San Salvador - Salvadorské úřady provedly razii v místní kanceláři panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pomáhala lidem po celém světě s převody peněz do daňových rájů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na generálního prokurátora v Salvadoru. Podle něj byly v sídle pobočky zabaveny dokumenty a počítačové vybavení.

Salvadorská pobočka firmy Mossack Fonseca byla terčem razie

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijské úřady otevřou v průběhu dubna tábor pro převýchovu islamistů z hnutí Boko Haram s cílem jejich opětovného zařazení do společnosti. Program by mělo podstoupit více než 800 někdejších bojovníků, kteří složili zbraně. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího nigerijské armády.

Nigérie zahajuje program převýchovy islamistů

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Zapojení ruské armády do bojů v Sýrii způsobilo smrt několika desítek Rusů, oficiální údaje o obětech jsou záměrně zkreslené. Napsal to dnes petrohradský zpravodajský server Fontanka s odvoláním na vlastní vyšetřování. V Sýrii prý působí soukromá ruská armáda, jejíž padlí nejsou evidováni v oficiálních statistikách, ale posmrtně dostávají od Kremlu vysoká státní vyznamenání.

V Sýrii padly desítky Rusů, oficiální data jsou zkreslená, píše ruský server

Svět
Ilustrační foto
Atény – Proud běženců mířících přes Řecko na sever Evropy očividně zpomaluje, do přístavu Pireus u Atén dnes připlulo z řeckých ostrovů 17 uprchlíků, dosud jich přitom byly denně řádově stovky. Informoval o tom zpravodajský server Ekathimerini. Po uzavření hranic s Makedonií v Řecku běženci zůstávají. Korespondentka listu The Guardian dnes s odvoláním na prohlášení vlády informovala o více než 50.000 běžencích.

Do Atén připlulo 17 běženců, v Řecku je přes 50 tisíc uprchlíků

Svět
Český autobus začal hořet na dálnici v Bavorsku.
Řezno (Německo) – Autobus, který vezl skupinu českých turistů z dovolené v rakouských Alpách do Liberce, začal dnes večer nedaleko bavorského Řezna (Regensburg) za jízdy hořet. Řidiči se podařilo včas zastavit, a nikomu z 24 cestujících se tak nic nestalo, informoval zpravodajský server listu Mittelbayerische Zeitung (MBZ). Autobus ale zcela shořel.

Na bavorské dálnici shořel český autobus, zasahovala stovka hasičů

Svět
Novozélandská kočka-zlodějka, která se specializuje na pánské spodní prádlo, nashromáždila při svých nočních loupežných výpravách větší sbírku trenýrek a ponožek, než má možná leckterý běžný muž.
Wellington /VIDEO/ - Novozélandská kočka-zlodějka, která se specializuje na pánské spodní prádlo, nashromáždila při svých nočních loupežných výpravách větší sbírku trenýrek a ponožek, než má možná leckterý běžný muž. Její kolekce dosáhla takového rozsahu, že se zahanbená majitelka rozhodla rozeslat všem sousedům omluvný dopis s prosbou, aby se zastavili u nich doma, pokud postrádají nějaký kousek své intimní garderoby.

Na Novém Zélandu žije kočka, která krade pánské prádlo

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) možná našel způsob, jak odblokovat telefon iPhone podezřelého zločince bez pomoci společnosti Apple, která tyto přístroje vyrábí. V pondělí to podle agentury AP uvedly americké úřady. Apple mezitím podle britského zpravodajského serveru BBC potvrdil, že soudní řízení v této věci plánované na dnešek bylo na žádost amerického ministerstva spravedlnosti odročeno.

FBI možná odblokuje telefon útočníka i bez Applu

Svět
Arsenij Jaceňuk
Kyjev - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je už ochoten odstoupit, ale za předpokladu, že jeho straně Lidová fronta zůstanou ve vládě dva důležité posty. V čele kabinetu ho nejspíše vystřídá současný předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman, napsal dnes ukrajinský zpravodajský server Apostrof s odvoláním na informovaný zdroj.

Ukrajinský premiér je prý ochoten odstoupit, ale s podmínkami

Svět
Ilustrační foto.
Řím – Jaký je nejoblíbenější italský dezert? Ano, s převahou vítězí zmrzlina, které existuje bezpočet druhů. A nyní k ní přibyla i konopná, která má nejen osvěžit, ale podle aktivistů propagujících přínosné aspekty konopí také změnit postoj Italů vůči této rostlině, napsal zpravodajský server CNN.

Změní konopná zmrzlina italský postoj ke konopí?

Svět
iPhone
Sydney - Předpovídat budoucí trendy v oboru vyspělých technologií je hodně riskantní podnik. Asi nikdy nejde naprosto přesně předpovědět, jak bude vypadat technická budoucnost, ale někdy se lidé naprosto utnou. A zpravodajský server news.com.au sestavil přehled některých z nejkurióznějších předpovědí, které se nevyplnily.

Nejhorší předpovědi vývoje techniky, jaké kdy zazněly

Svět
U tureckých břehů se dnes utopilo nejméně 18 uprchlíků, s nimiž se převrátila loď. Ilustrační foto.
Istanbul – U tureckých břehů se dnes utopilo 25 uprchlíků, s nimiž se převrátila loď. Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila. S odvoláním na prohlášení turecké pobřežní stráže to uvedl zpravodajský server BBC. Národnost obětí nebyla známa, mezi mrtvými jsou údajně nejméně tři děti.

U tureckých břehů se cestou do Řecka utopilo 25 uprchlíků

Svět
Ilustrační fotografie.
Emoční stres, který způsobuje bolest v hrudi a pocit, že člověk nemůže popadnout dech, se může přihodit v okamžicích štěstí stejně jako při silném prožívání hněvu, zármutku a strachu. Zjistila to studie švýcarských vědců, o níž informoval zpravodajský server BBC News.

Okamžiky štěstí mohou poškodit srdce, zjistili vědci

Zdraví
Filipínská policie vyšetřuje smrt německého jachtaře, jehož tělo se našlo v lodi, kterou proud zanesl k jižním Filipínám.
Manila – Filipínská policie vyšetřuje smrt německého jachtaře, jehož tělo se našlo v lodi, kterou proud zanesl k jižním Filipínám. Jak dnes napsal zpravodajský server BBC News, rozkládající se mrtvolu našli rybáři na jachtě unášené vlnami 100 kilometrů od pobřeží nedaleko filipínského města Barabo.

Filipínská policie vyšetřuje smrt německého jachtaře

Svět
Francouzské úřady dnes zahájily vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais.
Calais – Francouzské úřady dnes zahájily vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais. Informovala o tom agentura AP. V takzvané Džungli žijí tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším životem do Británie. Jejich přítomnost ale vyvolává napětí u části místních obyvatel.

Dělníci začali likvidovat uprchlickou kolonii Džungle u Calais

Svět
Ilustrační foto.
Berlín – Německo přestalo uznávat cestovní pasy migrantů z těch oblastí Sýrie a Iráku, které ovládá radikální organizace Islámský stát (IS), pokud jsou staré nanejvýš něco přes rok. S odvoláním na spolkové ministerstvo vnitra o tom informoval zpravodajský server Spiegel Online. Pro držitele takových dokumentů bude tak mnohem těžší prokázat svou totožnost a tedy i nárok na udělení azylu v zemi.

Německo neuznává pasy vydané na území ovládaném Islámským státem

Svět
Hans Peter Doskozil
Vídeň – Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil kritizoval Českou republiku, Slovensko a Maďarsko za jejich postoj k migrační krizi, a to zejména s odkazem na chybějící solidaritu s ostatními zeměmi Evropské unie. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý zpravodajský server Spiegel Online, Doskozil řekl, že je neakceptovatelné, aby se země, které dostávají z unie tolik finančních prostředků v případě krize odmítaly podílet na společném řešení.

Obracejí se k Unii zády, kritizuje rakouský ministr český postoj k migrantům

Svět
Ilustrační foto
Peking – Používání veterinárních antibiotik při produkci potravin v Číně je značně rozšířené a stopy těchto léků se objevily u 80 procent čínských školáků, kteří podstoupili testy v rámci nové studie univerzity v Šanghaji. Výzkum prováděný u dětí ve věku od osmi do 11 let byl zveřejněn v časopise Environmental International, z něhož citoval zpravodajský server The Times.

Čínské děti tloustnou kvůli antibiotikům v jídle

Svět
Technologie je zatím vyvíjena pro střely větší ráže obvykle používané v těžkých kulometech a v ostřelovačských puškách. Ilustrační foto.
New York – Američtí vojenští vědci představili střelu, která je navržena tak, aby se sama zničila, pokud mine cíl a přeletí předem stanovenou hranici. Díky tomu by mohla zmírnit počet civilních obětí zasažených zbloudilými střelami při bojích na krátkou vzdálenost, informoval zpravodajský server The Times.

Američtí vědci představili střelu, jež se sama zničí, mine-li cíl

Svět
Radovan Krejčíř.
Johannesburg /VIDEO/ – Soud v Jihoafrické republice dnes navzdory předpokladům nevynesl svůj verdikt o výši trestu pro Čecha Radovana Krejčíře, který byl loni uznán viným v případě pokusu o vraždu, únosu a pokusu o držení drog. Jednání v Johannesburgu bylo odpoledne přerušeno kvůli bombové hrozbě a budova byla vyklizena. Zpravodajský server EWN poté na twitteru informoval, že řízení bylo odloženo na úterý.

Krejčíř obvinil soudce ze zaujatosti, potom stání přerušila bombová hrozba

Svět
Ilustrační foto.
Londýn – Už jste možná zaslechli, že módní trendy po čase vymírají – a je to pravda. Ovšem neplatí to, pokud jde o denim. Džínsovina z módy nevyjde snad nikdy, ovšem zároveň platí, že není nic zastaralejšího než starý střih a styl džínsů. Co tedy velí diktát džínové módy pro letošní rok, abyste udrželi krok s dobou? Základní pravidla sestavil zpravodajský server The Times:

Skinny džíny jsou out, do módy se vracejí zvýšené pasy

Svět
Ilustrační foto.
Varšava - Je to osvědčený návod na televizní seriál: dívka po třicítce opouští nenáviděnou práci ve velké korporaci a zakládá vlastní firmu, píše blog a stěhuje se na venkov. Ale co když život napíše jiný scénář a odchod se ukáže být chybou? ptá se polský zpravodajský server Onet.pl.

Opustili práci ve velké firmě. A teď toho litují

Ekonomika
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Pchongjang/Soul – Severokorejský jaderný program už vyvolal obavy z nových závodů ve zbrojení. Ovšem nyní varoval tým jihokorejských vědců, že by jaderné testy KLDR mohly vyvolat sopečnou erupci nevyššího severokorejského vrcholku, hory Pektu. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times.

Vědci: Jaderné testy KLDR mohou vyvolat erupci sopky Pektu

Svět
Mohutný požár, který vypukl pod jevištěm, v neděli přerušil nákladnou kulturní show v rámci ekonomického veletrhu Make in India, který se konal v Bombaji. Mezi lidmi, kteří museli být evakuováni, byli i bollywoodští herci.
Bombaj – Mohutný požár, který vypukl pod jevištěm, v neděli přerušil nákladnou kulturní show v rámci ekonomického veletrhu Make in India, který se konal v Bombaji. Mezi lidmi, kteří museli být evakuováni, byli i bollywoodští herci Amitábh Baččan a Ámir Khán, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Show se změnila v drama: Bollywoodské hvězdy prchaly před požárem

Svět
Ilustrační foto
Jeruzalém – Izraelci dnes zastřelili Palestinku, která se pokusila nožem napadnout vojáka. Incident se odehrál na vojenském stanovišti ve městě Hebron na okupovaném Západním břehu Jordánu, informoval deník The Times of Israel s odvoláním na izraelskou armádu. Voják utrpěl lehká zranění.

Izraelci zastřelili Palestinku, která se pokusila pobodat vojáka

Svět
Slovenský premiér Robert Fico.
Bratislava – Slovensko je sotva místem, které by si migranti v Evropské unii vybrali. To ale nebrání premiérovi Robertu Ficovi v ostrých výstupech proti běžencům a využívání uprchlické krize ke zvýšení vyhlídek potřetí vyhrát parlamentní volby, upozornil zpravodajský server Politico.eu.

Politico: Slovenský premiér je posedlý neexistujícími migranty

Svět
Ilustrační foto.
New York - Nejlépe placeným generálním ředitelem ve Spojených státech se stal šéf internetové společnosti Google Sundar Pichai. Minulou středu obdržel akcie, jejichž cena v té době činila zhruba 199 milionů dolarů (4,8 miliardy Kč). Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Nejlépe placeným generálním ředitelem v USA je šéf Googlu

Ekonomika
Archeologové sotva začali s delikátním úkolem odhalit jejich obsah, ale už nyní vykopávky vynesly na světlo „úžasné artefakty".
Londýn – Malá dřevěná krabička, jejíž neznámý obsah je stále ještě uvnitř, neporušený hrnec a zvířecí kosti. To jsou některé z prvních nálezů ukrytých uvnitř okrouhlého domu z doby bronzové na nalezišti v lomu v Cambridgeshiru, které si vysloužilo přídomek „britské Pompeje". Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Britští archeologové mají nové nálezy v "britských Pompejích"

Svět
Ilustrační foto
Peking – Čcheng Li-sin dosáhl splnění svého čínského snu. Z nuly se vypracoval na milionáře a mohl se oddávat takovým životním radostem, jako naučit se létat a rozebírat auta na díly. A krom toho měl ještě jednu libůstku – hrozně rád kradl auta, protože vzrušení z krádeže mu prý pomáhalo léčit deprese a nespavost, napsal zpravodajský server The Times.

Čínský milionář kradl auta jako lék na deprese a nespavost

Svět
Finský premiér Juha Sipilä nabídl svůj dům v Kempele na severozápadě země k dispozici žadatelům o azyl.
Helsinky – Finský premiér Juha Sipilä z bezpečnostních důvodů ve svém domě v Kempele na severozápadě země žádnou rodinu žadatelů o azyl prozatím neubytuje, jak hlásal loni v září. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Důvodem je podle všeho obava, že by se před premiérovým domem konaly protesty proti přijímání běženců.

Finský premiér Sipilä ve svém domě běžence zatím neubytuje

Svět
Turecko. Ilustrační fotografie
Ankara – Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval Turecko, aby vyšetřilo lednovou střelbu na civilisty ve městě Cizre na jihovýchodě země. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Incident, při němž se prý skupina lidí jen snažila pomoci zraněným, je podle Husajna mimořádně šokující. Komisař také vyjádřil znepokojení nad zprávami, že byl zatčen člověk, který celý incident natočil na video a zveřejnil na internetu.

Komisař OSN vyzval Turecko k vyšetření lednové střelby na civilisty

Svět
Francouzsko-švýcarský šéfkuchař Benoit Violier, jehož restaurace v Crissieru nedaleko švýcarského Lausanne byla v prosinci vyhlášena nejlepší na světě, byl v neděli nalezen doma mrtvý.
Lausanne - Francouzsko-švýcarský šéfkuchař Benoit Violier, jehož restaurace v Crissieru nedaleko švýcarského Lausanne byla v prosinci vyhlášena nejlepší na světě, byl v neděli nalezen doma mrtvý. Jak s odvoláním na policii informovala agentura AFP, patrně spáchal sebevraždu. Jeho smrt vyvolala pozdvižení v kulinářském světě. Violierovi kolegové zejména ve Francii vyjádřili šok a zároveň soustrast jeho příbuzným.

"Nejlepší šéfkuchař na světě" Benoit Violier byl nalezen mrtvý

Svět
Joseph Fiennes.
New York – „Nezáleží na tom, jestli jsi černý nebo bílý", tak zní část textu slavného hitu Black or White zesnulého zpěváka Michaela Jacksona. A jak se zdá, doslova se jím nechali inspirovat tvůrci chystané komedie britské satelitní stanice Sky Arts, kde byl do role Jacksona vybrán běloch – herec Joseph Fiennes. To ovšem vyvolalo ostré reakce a novou vlnu kontroverze kvůli obsazování černošských herců a všeobecně nedostatku příležitostí pro tvůrce jiné než bílé pleti.

Michaela Jacksona má hrát běloch. Stanice se ocitla pod palbou kritiky

Film a televize
Ilustrační foto
Londýn – Britská vláda se rozhodla přijmout větší počet dětí, které zůstaly samy a pobývají v uprchlických táborech na Blízkém východě. Jejich počet ale neupřesnila. Informuje o tom dnes zpravodajský server BBC. Humanitární organizace to vítají, ale vyzývají Londýn, aby urychleně přijal i 3000 dětských běženců, kteří jsou již v Evropě a velmi strádají.

Británie přijme osamocené nezletilé migranty

Svět
Ilustrační foto.
Almaty – V Kazachstánu se zřítil lehký vrtulník s pěti lidmi na palubě, včetně nemocného dítěte, které přepravoval do nemocnice. Havárii podle ministerstva vnitra nikdo nepřežil, oznámil dnes zpravodajský server Nur.kz.

V Kazachstánu se zřítil vrtulník, pět mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Plánovaná výstavba první britské jaderné elektrárny za několik desítek let by mohla nabrat zpoždění, napsal dnes zpravodajský server BBC. Projekt za 18 miliard liber má na starosti francouzská skupina EDF. Její rada měla o případné investici rozhodovat dnes, zasedání ale bylo podle médií odloženo.

Projekt britské jaderné elektrárny prý může nabrat zpoždění

Ekonomika
Letadlo letecké společnosti Travel Service.
Praha - Společnost Travel Service uzavřela smlouvy na 16 nových letadel Boeing 737-8 MAX, první z nich získá v lednu 2018. Do roku 2021 chce rozšířit flotilu celkem o 25 nových strojů, uvedl dnes zpravodajský server iDnes.cz. Hodnotu obchodu firma neuvedla, cena jednoho letadla nejnovější generace je v přepočtu 2,75 miliardy korun, uvedl server s odkazem na ceník výrobce. Skutečná cena ale může být nižší než ceníková.

Travel Service koupí 16 nových boeingů za desítky miliard

Ekonomika
Osm zaměstnanců muzea ženou před soud egyptští vyšetřovatelé kvůli nezdařené opravě slavné pohřební masky z hrobky faraona Tutanchamona.
Káhira – Osm zaměstnanců muzea ženou před soud egyptští vyšetřovatelé kvůli nezdařené opravě slavné pohřební masky z hrobky faraona Tutanchamona. Podle zpravodajského serveru BBC to uvedla egyptská média. Z masky se předloni v srpnu odlomily modro-zlaté vousy, které pak byly pouze narychlo přilepeny nevhodným materiálem. Zřejmě nejznámější pohřební maska starověkého Egypta poté musela být znovu restaurována.

Kvůli zfušované opravě Tutanchamonovy masky hrozí soud osmi lidem

Svět
Ilustrační foto
Nairobi - Archeologové provádějící vykopávky u severokeňského jezera Turkana našli patrně nejstarší důkazy boje mezi lovci-sběrači. Ostatky 27 lidí, které jsou staré zhruba 10.000 let, se našly západně od jezera a vykazují známky násilné smrti. Útočníci je na místě nechali zemřít a pak je pohřbili, informoval dnes zpravodajský server BBC.

Archeologové objevili nejstarší důkazy boje mezi lovci-sběrači

Svět