ŠTÍTEK: zpravodajský server

Singapur zavádí "robotrenéry", aby udrželi seniory ve formě.
Singapur - Městský stát Singapur se chystá do pěti středisek péče o seniory zavést robotické trenéry zvané Robocoach, aby pomáhali udržovat starší obyvatele zdravé a ve formě. Informoval o tom zpravodajský server listu The Guardian. Androidi s kovovými pažemi a obrazovkou na místě obličeje už vedou zkušební cvičební seance a brzy zahájí své fungování naplno.

Singapur chce udržet seniory ve formě, zavádí robotické trenéry

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Je známo, že po nadměrné konzumaci alkoholu mají lidé tendenci dělat věci, které ve střízlivém stavu nedělají. Platí to i pro vegetariány: jak zjistil britský průzkum, někteří z nich jsou pod vlivem alkoholu ochotni spáchat stravovací hřích… a sníst maso, napsal zpravodajský server Fox News. V průzkumu britského internetového serveru VoucherCodesPro 37 procent dotázaných vegetariánů připustilo, že jedí maso poté, co toho příliš mnoho vypili.

Třetina vegetariánů jí maso, když se opije, zjistil průzkum

Svět
Ilustrační foto.
Montreal/New York - Hypochondrie mezi Američany může mařit vývoj nových léků. Vyplývá to z nové kanadské studie, která zjistila, že v USA znepokojivě sílí placebo efekt. Jde o nevysvětlitelný vědecký fenomén, který, jak se zdá, se nikde jinde na světě v takové podobě nevyskytuje, napsal zpravodajský server The Times.

Americká hypochondrie maří testy nových léků, zjistila studie

Svět
Radovan Krejčíř u soudu.
Johannesburg - Radovan Krejčíř se chystá jihoafrický soud požádat, aby mu umožnil přístup k lékařské péči 24 hodin denně. Informoval o tom dnes zpravodajský server Eyewitness News. Kromě urologa, onkologa a zubaře chce prý také nepřetržitou péči psychiatra, který by mu mohl předepisovat antidepresiva.

Krejčíř žádá o přístup k psychiatrovi 24 hodin denně

Svět
Ilustrační foto
Ankara - Turecko dnes zahájilo třídenní smutek po dvojici sobotních pumových útoků v Ankaře, při nichž zemřelo nejméně 95 lidí a dalších 245 osob bylo zraněno. Stav 48 zraněných je vážný. Jednalo se o nejtragičtější podobné útoky, jaké kdy Turecko zažilo, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

V Turecku začal třídenní smutek po smrtících pumových útocích

Svět
ilustrační foto
Peking – Třetina všech mužů, kterým je nyní v Číně méně než 20 let, zemře předčasně, pokud nepřestanou kouřit. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil odborný lékařský časopis The Lancet. Podle ní také dvě třetiny mužů nyní v Číně začínají kouřit před 20. rokem života, uvedl s odvoláním na tento výzkum zpravodajský server BBC News.

Každý třetí mladý Číňan zemře kvůli kouření, uvedla studie

Svět
Ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se tento týden střetla s belgickými policisty. Předmětem sporů byly dohady, kdo je během Erdoganovy návštěvy Belgie zodpovědný za jeho bezpečnost.
Brusel/Ankara – Ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se tento týden střetla s belgickými policisty. Předmětem sporů byly dohady, kdo je během Erdoganovy návštěvy Belgie zodpovědný za jeho bezpečnost. Informoval o tom zpravodajský server Politico.eu s odvoláním na informace místních médií.

Erdoganova ochranka se střetla s belgickými policisty

Svět
Bojovníci islamistického hnutí Taliban v severoafghánském Kunduzu dnes dál v některých čtvrtích vzdorují afghánským jednotkám.
Kábul – Bojovníci islamistického hnutí Taliban v severoafghánském Kunduzu dnes dál v některých čtvrtích vzdorují afghánským jednotkám. Informovaly o tom zpravodajský server BBC News a agentura Reuters. Guvernér provincie Kunduz Hamdulláh Daníší uvedl, že město je klidné a „zásadní boje" už neprobíhají. Připustil však, že povstalci ještě z Kunduzu nebyli zcela vyhnáni. Taliban navíc dobyl další okres ve východoafghánské provincii Badachšán.

Bojovníci Talibanu dál v Kunduzu vzdorují vládním vojákům

Svět
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú - Nepálská vláda zvažuje, že zavede věkové omezení pro horolezce, kteří se chtějí pokusit o výstup na nejvyšší horu světa. Podle navrhovaných opatření by Mount Everest měl být zapovězen lidem mladším 18 a starším 75 let. Úřady by měly posuzovat i kondici a zkušenosti zájemců. Na stezku k vrcholu by se tak neměli dostat například úplní horolezečtí začátečníci či lidé s vážnými zdravotními handicapy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Nepál zvažuje věkové a výkonnostní omezení pro lezce na Everestu

Svět
Ilustrační foto
Záhřeb - Na Istrijském poloostrově v Chorvatsku dnes zemřela třiašedesátiletá Češka. Podle všeho podlehla zdravotním potížím, které ji postihly v souvislosti s potápěním v hloubce více než 30 metrů. Informoval o tom zpravodajský server 24sata.

Na Istrii zemřela při potápění 63letá Češka

Svět
Do Rakouska přišlo během soboty více než 12.000 migrantů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na rakouský Červený kříž.
Vídeň - Do Rakouska přišlo během soboty více než 12.000 migrantů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na rakouský Červený kříž. Jedná se především o uprchlíky, které chorvatské úřady přepravily předtím do Maďarska a Maďarsko je poslalo dále na rakouské území. Chorvatsko již dříve uvedlo, že si nedokáže poradit s 20.000 běženci, kteří od středy dorazili do země.

Do Rakouska přišlo během soboty přes 12 tisíc uprchlíků

Svět
Turecký policista odnáší dítě vyplavené na pobřeží, které se utopilo během plavby imigrantů na ostrov Kos.
Ankara – Otec utonulého tříletého Ajlana Kurdího, který se stal jedním ze symbolů zoufalství běženců, podle přeživších účastníků tragické plavby na řecký ostrov Kos nemluvil o okolnostech neštěstí pravdu. Abdalláh Kurdí prohlásil, že kapitán kvůli velkým vlnám zpanikařil a z lodě vyskočil, proto se sám ujal kormidla. Trojice přeživších ale podle agentury Reuters vypověděla, že loď kormidloval od vyplutí z Turecka výhradně Abdalláh.

Otec utonulého Ajlana podle přeživších lhal. Údajně spolupracoval s převáděči

Svět
ilustrační foto
Slunce a moře, vybraná jídla a lahodné nápoje, či fascinující historické památky - to vše je úžasné, ale pro mnoho lidí mají tato tradiční místa pro trávení dovolených jen omezenou přitažlivost. Proto nyní v Japonsku vyšlo první číslo časopisu Dark Tourism zasvěceného fenoménu takzvané temné turistiky. A na svých 96 stránkách nabízí morbidnější varianty destinací pro ty turisty, kdo se chtějí ponořit do mizérie, zkázy a smrti, napsal zpravodajský server The Times.

Chcete jinou dovolenou? Zkuste leprovou kolonii, Fukušimu nebo hřbitov

Cestujeme
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú – Nepálští šerpové opravili fixní lana a žebříky na cestě mezi základním a prvním výškovým táborem na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, které v dubnu poničila lavina uvolněná v důsledku zemětřesení. Nyní jim k opravě zbývá již jen zabezpečení na krátkém úseku stezky k druhému výškovému táboru, uvedl zpravodajský server BBC News. Šerpové připravují trasu pro Japonce Nobukazu Kurikiho, jediného horolezce, který se chce o zdolání vrcholu Everestu v letošní podzimní sezoně pokusit.

Šerpové opravili většinu stezky na vrchol Mount Everestu

Svět
Ilustrační foto
Soul - Severní a Jižní Korea zahájily jednání o uspořádání dalšího setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Rozhovory se konají v severokorejské pohraniční vesnici Pchanmundžom a účastní se ho představitelé Červeného kříže obou zemí.Válka na Korejském poloostrově skončila v roce 1953 uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy, a země zůstávají technicky ve válečném stavu. Mezi civilními obyvateli obou Korejí nejsou dovoleny prakticky žádné přímé kontakty.

Severní a Jižní Korea jednají o novém setkání rozdělených rodin

Svět
ČSOB. Ilustrační foto.
Praha – ČSOB zaplatila své belgické matce KBC za koupi finanční skupiny Patria 1,18 miliardy korun. Součástí transakce, která se bez uveřejnění ceny uskutečnila začátkem letošního roku, je brokerský byznys Patrie, poradenství firmám a stejnojmenný finanční server. Napsal to dnes deník E15.

ČSOB za finanční skupinu Patria zaplatila 1,18 miliardy Kč

Ekonomika
Spisovatel Frederick Forsyth
Londýn – Britský spisovatel Frederick Forsyth byl více než 20 let agentem britské rozvědky MI6. Autor proslulého špionážního románu Den pro Šakala svou činnost v tajné službě veřejnosti odhalil ve své nové autobiografii The Outsider: My Life (Outsider: Můj život), informoval zpravodajský server BBC.

Spisovatel Frederick Forsyth byl agentem britské tajné služby

Svět
Ilustrační foto
Šanghaj/New York - Jako na houpačce se dnes mohli opět cítit čínští investoři. Index šanghajské burzy Shanghai Composite se po pondělním propadu o více než osm procent snížil o dalších sedm procent. Od vrcholu z letošního června je tak vzdálen strašlivých 42 procent. Místní investoři, mnozí z nich stále v šoku z propadu, který začal v červnu, v čínských sociálních médiích zveřejňovali reakce, ve kterých se mísilo zoufalství, černý humor i nedůvěra vůči vládě, napsal zpravodajský server CNN.

Beznaděj i černý humor. Investoři reagují na propad v Číně

Ekonomika
Ilustrační foto
Sydney - Je to ten nejběžnější způsob útěku z vězení, který popisuje bezpočet knih a ukazuje dlouhá řada filmů. Přesto stará dobrá prostěradla svázaná k sobě stále fungují, jak dokázal osmadvacetiletý Stephen Jamieson, který si v australské věznici s maximální ostrahou odpykával 12 let za loupežné přepadení. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Australský lupič utekl z vězení za pomocí prostěradel

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Sedm lidí bylo zatčeno ve východním Pákistánu v souvislosti s největším skandálem týkajícím se zneužívání dětí a následného vydírání, jaký kdy v zemi vyšel najevo. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, zneužívání se týkalo stovek dětí a jejich rodiče viní policii, že včas nezasáhla. Na otázky týkající se pedofilního skandálu bude dnes před parlamentem odpovídat pákistánský premiér Naváz Šaríf, napsala agentura Reuters.

V Pákistánu bylo zadrženo sedm lidí kvůli skandálu se zneužíváním dětí

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Zajímavý nález se podařil čínské policii, která objevila celou dinosauří kostru a 213 dinosauřích vajec v přístěnku pod schody domu v jihočínské vesnici. Jak ale informoval zpravodajský server The Times, nešlo ani tak o nález archeologický, jako kriminalistický – kostra i vejce byly ukradeny během stavebních výkopových prací v provinciích Kuang-tung a Liao-ning.

Čínská policie našla kostru dinosaura v přístěnku pod schody

Svět
Ilustrační foto.
Peking - S pomocí kondomů natahovaných na banány a dalších podobně názorných pomůcek uspořádal v Pekingu sedmačtyřicetiletý čínský expert Fang Kang už třetí ročník letních vzdělávacích kurzů sexu pro děti a dospívající ve věku od 11 do 18 let.

Čínský expert se snaží vyučovat radosti i strasti sexu

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Prodej tradičního černého čaje v Británii za posledních pět let klesl o šest procent. Spotřebitelé totiž přecházejí k bylinným a ovocným čajům a více se zajímají také o čaj zelený. Plyne to z průzkumu analytické společnosti Mintel, jehož výsledky zveřejnil zpravodajský server BBC.

Prodej tradičního čaje v Británii v posledních letech klesá

Ekonomika
Ilustrační foto.
Tchaj-pej - O povolený denní limit deset procent se dnes propadly akcie tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Firma ve čtvrtek ohlásila rekordní čtvrtletní ztrátu, informoval zpravodajský server BBC. Zároveň sdělila, že bude rušit pracovní místa a ukončí výrobu některých modelů. HTC má zájmy rovněž v Česku.

Akcie HTC se po oznámení čtvrtletní ztráty propadly o 10 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
Sydney - Připnout si na motokrosovou motorku vodní lyže a vydat se s tímto vynálezem sjíždět mořské vlny, zní přinejlepším riskantně a v nejhorším případě jako recept na sebevraždu. Přesně to ovšem provozuje 34letý australský kaskadér Robbie „Maddo" Maddison, napsal zpravodajský server The Times, který dodává – sami to rozhodně nezkoušejte.

Australský kaskadér surfuje na vlnách... Na motorce

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Výrobci alkoholu v Číně nelegálně přidali do tisíců lahví prášek z rozdrcené viagry a zákazníkům tvrdili, že má jejich destilát „schopnost uchovat člověku zdraví". Uvedly to čínské úřady pro bezpečnost potravin, které citoval zpravodajský server BBC News.

V Číně se prodával alkohol pančovaný viagrou

Svět
Ilustrační foto
Sydney - Slanovodní krokodýli, kteří patří mezi nejobávanější australské predátory, se přesouvají jižně k hustěji zalidněným oblastem. Tato bezprecedentní migrace vzbudila značný rozruch poté, co byl velký slanovodní krokodýl objeven v řece necelých 240 kilometrů severně od Brisbane. To je nejjižnější zaznamenaný výskyt krokodýla, který obvykle žije v tropech na australském vzdáleném severu, napsal zpravodajský server The Times.

Slanovodní krokodýli v Austrálii se přesouvají blíž k městům

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Čínské úřady prohlásily, že brambory budou další hlavní potravinou v zemi, a postupně by měly vytlačovat pěstování rýže. Země se čím dál tím víc potýká se suchem, které znemožňuje vypěstovat dostatek rýže v zemi, jež má 1,3 miliardy obyvatel, informoval dnes zpravodajský server The Times.

Čína se snaží převést obyvatele od rýže na brambory

Svět
Ilustrační foto
Lima - Peruánská armáda v úterý zachránila 39 lidí, které na jedné farmě držela v otroctví vzbouřenecká skupina Světlá stezka (Sendero Luminoso). Někteří lidé byli zajati už před desítkami let a bylo mezi nimi také mnoho dětí, které se narodily v zajetí. Rebelové je nutili k polním pracím a chtěli po nich, aby se s nimi zapojovali do vzpoury. Uvedly to tamní úřady.

Rebelové v Peru drželi v otroctví lidi i desítky let

Svět
Pohřešovaná britská holčička Madeleine McCannová.
Canberra – Australská policie našla v kufru tělo světlovlasé dvou až čtyřleté dívky, která měřila asi 90 centimetrů a která mohla zemřít až před osmi roky. Nález vyvolal spekulace, zda by se nemohlo jednat o britskou holčičku Madeleine McCannovou, která beze stopy zmizela na rodinné dovolené v Portugalsku v roce 2007. Britská policie již v souvislosti s nálezem kontaktovala australské úřady, napsal zpravodajský server BBC News.

V Austrálii bylo nalezeno dětské tělo. Jde o hledanou Madeleine?

Svět
Ilustrační foto
Canberra - K severozápadnímu pobřeží Austrálie se dnes přiblížil dřevěný rybářský člun, na němž je podle úřadů zřejmě množství uprchlíků. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to po roce a půl první plavidlo s žadateli o azyl, kterému se podařilo proniknout k australským břehům. Canberra uplatňuje přísnou protiimigrační politiku a ještě na moři vrací lodě s uprchlíky zpět do zemí, odkud vypluli. Informuje o tom zpravodajský server BBC News.

K australskému pobřeží se po roce a půl dostala loď s migranty

Svět
Legenda filmové hudby Ennio Morricone.
Řím/Hollywood/Praha - Před pěti desítkami let znamenala hudba italského skladatele Ennia Morriconeho revoluci ve westernech. Nyní se Morricone nechal přemluvit, aby se na tento hudební píseček vrátil. Tím, kdo ho k tomu přesvědčil, nebyl nikdo jiný, než Quentin Tarantino, a výhradně Morriconeho hudba tak zazní v jeho nové kovbojce nazvané The Hateful Eight. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Morricone se spojil s Tarantinem a složil mu hudbu k westernu

Hudba
Umělecké vyobrazení sondy New Horizons.
Mys Canaveral (USA) – Americká sonda New Horizons zahájila intenzivní pozorování trpasličí planety Pluto, do jejíž blízkosti dorazila po více než devítiletém letu. Již v pondělí vědci oznámili, že podle nového měření je Pluto v průměru o 80 kilometrů větší, než se doposud předpokládalo. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Sonda NASA po devíti letech dorazila k Plutu a hlásí: Je větší, než se myslelo

Svět
Ilustrační foto.
Do Itálie míří čím dál více nízkonákladových letů, z nichž zhusta vystupují opilí turisté hanobící italské kultovní památky a budící pohoršení například i sexem na veřejnosti. Proto italský ministr kultury Dario Franceschini vyslal do světa naléhavou výzvu: „Pošlete nám lepší turisty!" Informoval o tom britský zpravodajský server The Times.

Posílejte k nám lepší turisty, prosí Itálie svět

Cestujeme
Ilustrační foto.
Dillí - Indičtí ochránci přírody zachránili teprve třídenní mládě nosorožce, které se samo potulovalo po národním parku Kaziranga ve státě Ásám na severovýchodě země. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Park o rozloze 430 čtverečních kilometrů je místem největší koncentrace zbylých jednorohých nosorožců indických na světě.

V indickém přírodním parku Kaziranga zachránili mládě nosorožce

Svět
Vlna posměchu a kritiky se snesla na egyptské úřady, které nechaly zhotovit kopii slavné busty nádherné královny Nefertiti. Její nová verze ovšem má ke kráse daleko – a někteří uživatelé internetu ji dokonce přirovnali k Frankensteinovi.
Káhira /VIDEO/ – Vlna posměchu a kritiky se snesla na egyptské úřady, které nechaly zhotovit kopii slavné busty nádherné královny Nefertiti. Její nová verze ovšem má ke kráse daleko – a někteří uživatelé internetu ji dokonce přirovnali k Frankensteinovi, napsal zpravodajský server BBC News.

Nová socha Nefertiti vyvola v Egyptě vlnu posměchu a kritiky

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Nejméně 17 vojáků zahynulo v Pákistánu, když vlak, který převážel stovky příslušníků armády, vykolejil na mostě v provincii Paňdžáb a jeho část se zřítila do vodního kanálu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Podle prohlášení pákistánské armády do vody spadly čtyři vagóny.

Při nehodě vojenského vlaku v Pákistánu zahynulo 17 lidí

Svět
Pilot letadla tchajwanské společnosti TransAsia, jehož nehoda si vyžádala v únoru 43 obětí, omylem vypnul jediný fungující motor stroje. Stalo se tak poté, co druhý motor vypověděl službu.
Tchaj-pej /VIDEO/ – Pilot letadla tchajwanské společnosti TransAsia, jehož nehoda si vyžádala v únoru 43 obětí, omylem vypnul jediný fungující motor stroje. Stalo se tak poté, co druhý motor vypověděl službu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na tchajwanský úřad řízení letecké dopravy.

Tchajwanský pilot omylem vypnul jediný fungující motor

Svět
Na čáslavské letecké základně havaroval gripen maďarské armády. Piloti se katapultovali, letadlo skončilo za přistávací drahou v poli.
Budapešť – Nehodu gripenu maďarské armády při cvičení v Čáslavi způsobil jednoznačně pilot. Tvrdí to maďarský zpravodajský server index.hu s odvoláním na vojenský zdroj, podle něhož bylo příčinou havárie to, že velitel stroje během přistávacího manévru současně brzdil i akceleroval, a proto se mu nepodařilo včas zastavit. Maďarští vyšetřovatelé prý konstatovali, že na stroji nenašli žádnou technickou závadu, jež by mohla nehodu způsobit.

Za nehodu maďarského gripenu v Čáslavi může chyba zkušeného pilota

Svět
Pilot ultralightu měl na křídle kočičího černého pasažéra.
Kourou (Francouzská Guyana) - Dost velké překvapení zažil pilot ultralehkého letadla, který se vydal na vyhlídkový let z Kourou ve Francouzské Guyaně. Když krátce po startu zvedl oči, zjistil, že se na něj z křídla dívá poněkud zmatená a dost vystrašená černobílá kočka, která na letišti funguje jako neoficiální maskot, napsal zpravodajský server The Times.

VIDEO: Kočičí černý pasažér přežil let na křídle ultralightu

Svět
Ilustrační foto
New York - Kdykoli se na světě objeví nový případ útoku žraloka na člověka, proběhne sdělovacími prostředky vlna paniky, jako by se právě Čelisti přelily z filmového plátna do nejbližšího oceánu, napsal zpravodajský server CNET.com. Pravda je ale taková, že po světě běhá, plazí se či létá řada zvířat, která ročně zabijí mnohem víc lidí, než žraloci – včetně například krav.

V USA představují v přírodě největší riziko včely, vosy či sršni

Svět
Ilustrační foto
Sydney, Petrohrad - Volně žijící klokani zřejmě dávají přednost levé přední pacce, když potřebují provést běžné úkony související s úpravou srsti nebo krmením. Zjistil to tým ruských vědců, který v Austrálii studoval, zda jsou klokani spíš leváci nebo praváci, napsal zpravodajský server BBC News.

Většina klokanů jsou leváci, zjistila studie ruských vědců

Svět
Mladý řidič z Domažlicka zahynul při nehodě v Německu.
Arnschwang, Kolovečsko – Život pětadvacetiletého muže z malé vesničky na Kolovečsku vyhasl na hlavní silnici na křižovatce mezi Weidingem a Arnschwangem.

V Německu zahynul mladý Čech

Nehody
Ilustrační foto.
Atény – Pokud se Aténám a jejím mezinárodním věřitelům nepodaří najít dohodu o uvolnění zbývajících peněz pro Řecko, mohlo by to vést k platební neschopnosti země a jejímu odchodu z eurozóny. Řecko by nakonec mohlo opustit i celou Evropskou unii. Ve zprávě o stavu domácí ekonomiky to dnes uvedla řecká centrální banka. Podle zpravodajského serveru BBC takto varovala vůbec poprvé.

Bez dohody hrozí Řecku odchod z EU, varovala centrální banka

Ekonomika
Ilustrační foto.
Antverpy (Belgie) - Lidé, kteří se nedokážou od svého mobilního telefonu odtrhnout ani na chvíli a i za chůze potřebují posílat SMS zprávy, si v belgickém městě Antverpy mohou dočasně užívat části chodníku vyhrazené jen pro ně. To by mělo zabránit srážkám s dalšími chodci. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Antverpy testují chodník pro lidi posílající za chůze SMS zprávy

Svět