ŠTÍTEK: zpravodajský server

Padesát odstínů šedi.
Londýn - Neznámí zloději ukradli rukopis posledního díla britské spisovatelky E.L. Jamesové, které navazuje na slavnou trilogii Padesát odstínů. Oznámilo to vydavatelství Random House. Vydavatelský dům v úterý zjistil, že kopie knihy s názvem Grey zmizela. Policie hned zahájila vyšetřování, uvedl zpravodajský server BBC.

Zloději ukradli rukopis nového díla autorky Padesáti odstínů šedi

Ostatní
Malalaj Júsufzaiová
Islámábád - Osm z deseti mužů, kteří podle původních zpráv dostali doživotní trest za pokus o atentát na mladou bojovnici za právo dívek na vzdělání a nositelku Nobelovy ceny za mír Malalu Júsufzaiovou, bylo údajně "v tichosti" propuštěno na svobodu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Extremisté napojení na hnutí Taliban na dívku stříleli 9. října 2012, když byla na cestě ze školy, a způsobili jí vážná zranění.

Osm z deseti útočníků na Malalu je opět na svobodě

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - V Pákistánu bylo dnes popraveno dalších osm odsouzených zločinců. Jsou mezi nimi také tři povstalci z Balúčistánu, kteří před 17 lety unesli letadlo se 30 lidmi na palubě. Pasažéry se tehdy podařilo zachránit díky statečnosti pilota. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle něhož byly od prosincového zrušení neoficiálního moratoria na výkon absolutního trestu v Pákistánu popraveny již desítky lidí.

Pákistán popravil tři únosce letadla z Balúčistánu

Svět
Lidé znavení vedrem odpočívají na nádraží v Allahabadu.
Dillí – Více než 1400 lidí už podlehlo vlně veder, která sužuje jihovýchodní Indii. S odvoláním na indické úřady o tom informoval zpravodajský server CNN. V posledních dnech se teploty v některých oblastech opakovaně blíží 50 stupňům Celsia, v nejhůře postižených státech Ándhrapradéš a Telangana se drží těsně pod touto hranicí.

Pokračující vlna horka v Indii už má víc než 1400 obětí

Svět
Více než 200 lidí už podlehlo vlně veder, která sužuje dva státy v jihovýchodní Indii.
Dillí – Více než 350 lidí už podlehlo vlně veder, která sužuje jihovýchodní Indii. Teploty v nejhůře postižených státech Ándhrapradéš a Telangana dosahovaly o víkendu až 48 stupňů Celsia. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle britského listu The Guardian si horka v Indii vyžádala zřejmě již přes 500 obětí.

V Indii podlehlo vlně veder přes 300 lidí, teploty dosahovaly až 48 stupňů

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Zástupci povstaleckých „lidových republik" na východě Ukrajiny se oficiálně zřekli projektu Nového Ruska, samostatného politického útvaru, jehož částí mělo být osm oblastí na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ruský zpravodajský server Gazeta. Podle vůdce novoruského „parlamentu" Olega Carjova je rozhodnutí příspěvkem k plnění minských mírových dohod.

Povstalci na východě Ukrajiny se zřekli projektu Nového Ruska

Svět
V Nepálu byly nalezeny trosky amerického vojenského vrtulníku, který pomáhal obětem zemětřesení. Stroj s šesti příslušníky americké námořní pěchoty a dvěma nepálskými vojáky na palubě se pohřešoval od úterý.
Káthmándú – V Nepálu byly nalezeny trosky amerického vojenského vrtulníku, který pomáhal obětem zemětřesení. Stroj s šesti příslušníky americké námořní pěchoty a dvěma nepálskými vojáky na palubě se pohřešoval od úterý. Podle zpravodajského serveru BBC News o tom dnes informovala nepálská armáda. Zatím není jasné, zda někdo neštěstí přežil.

V Nepálu se našly trosky amerického vrtulníku, pomáhal obětem

Svět
Čtyři kilometry pod hladinou byl nalezen vrak lodi.
Sydney – Tým pátrající v Indickém oceánu po letadle společnosti Malaysia Airlines, které před více než rokem zmizelo s 239 lidmi na palubě na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, nečekaně našel na dně trosky neznámého plavidla. Údajně se jedná o nákladní loď z 19. století. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Při pátrání po malajsijském letadle se našel v moři vrak lodi z 19. století

Svět
Ilustrační foto.
Kapské Město – Potápěč, fotograf a průvodce Mathieu Dasnois z Kapského Města přežil útok velkého bílého žraloka, kterého několikrát praštil pěstí a dloubl do oka, aby unikl z jeho čelistí. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Potápěč přežil útok bílého žraloka, dloubl ho do oka

Svět
Skype.
Brusel - Název služby pro internetové volání Skype je natolik podobný názvu vysílací stanice Sky, že by je veřejnost mohla zaměňovat. Dospěl k tomu evropský soud v Lucemburku. Americká společnost Microsoft si kvůli verdiktu nemůže zaregistrovat ochrannou známku na název Skype a na podobu loga, které může připomínat bublinu, napsal dnes zpravodajský server BBC. Microsoft se proti rozhodnutí hodlá odvolat.

Název Skype se příliš podobá názvu stanice Sky, uvedl soud EU

Ekonomika
Ilustrační foto
Soul – Jihokorejský student zadržený nedávno v KLDR uvedl, že se nechal zatknout úmyslně. Chtěl prý vyprovokovat „incident", který by přispěl ke zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi. Mladík rovněž prohlásil, že s ním severokorejské úřady zacházejí dobře, nemá ale přístup k internetu, televizi ani k telefonu. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN.

Jihokorejský student se v KLDR nechal zatknout schválně

Svět
Všichni horolezci, kteří zůstávali po ničivém zemětřesení a sesuvech lavin uvězněni ve výškových táborech na svazích Mount Everestu, již byli údajně s pomocí vrtulníků přepraveni do bezpečí.
Káthmándú – Všichni horolezci, kteří zůstávali po ničivém zemětřesení a sesuvech lavin uvězněni ve výškových táborech na svazích Mount Everestu, již byli údajně s pomocí vrtulníků přepraveni do bezpečí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na výpravy v základním táboře.

Všichni horolezci z výškových táborů na Everestu už jsou v bezpečí

Svět
Ilustrační foto.
New York – Americká internetová společnost Google slíbila, že v příštích třech letech poskytne 150 milionů eur (4,1 miliardy Kč) evropským vydavatelům periodik a mladým firmám zaměřeným na žurnalistiku. Prostředky mají podpořit jejich komerční úsilí v oblasti on-line žurnalistiky, napsal v noci na dnešek britský zpravodajský server BBC.

Google poskytne 150 milionů eur mediálním skupinám v Evropě

Ekonomika
Zlepšení počasí na Mount Everestu dnes umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu.
Káthmándú – Zlepšení počasí na Mount Everestu dnes umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu. Nejméně 18 lidí smetla v sobotu v základním táboře pod Everestem lavina, 60 lidí utrpělo zranění a blíže neupřesněný počet se stále pohřešuje. Na 210 horolezců a jejich nepálských průvodců, kteří na svazích hory zůstali, dopravují do bezpečí vrtulníky, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Záchranáři v Nepálu evakuují z Everestu desítky horolezců

Svět
Ilustrační foto
Kábul/New York – Téměř polovině Afghánistánu hrozí, že se dostane pod kontrolu radikálního hnutí Taliban. Před tímto scénářem varovali experti OSN před pátečním zahájením tradiční jarní ofenzivy Talibanu, které budou nevalně vybavené afghánské bezpečnostní síly poprvé čelit samy bez podpory vojáků NATO, napsal zpravodajský server The Times.

OSN: Téměř polovině Afghánistánu hrozí, že se dostane pod kontrolu Talibanu

Svět
Temná strana síly ještě nikdy nebyla tak zářivá – díky japonskému zlatníkovi Ginzovi Tanakovi, který vyrobil zlatou masku těžce dýchajícího, maskovaného zloducha, kolem nějž se točí děj filmové ságy Hvězdných válek.
Tokio – Temná strana síly ještě nikdy nebyla tak zářivá – díky japonskému zlatníkovi Ginzovi Tanakovi, který vyrobil zlatou masku těžce dýchajícího, maskovaného zloducha, kolem nějž se točí děj filmové ságy Hvězdných válek. Jak napsal zpravodajský server Skynews, Tanaka zlatého Darth Vadera představil na počest dalšího filmu z této série – Star Wars: Síla se probouzí, který se má objevit v kinech letos v prosinci.

Japonský zlatník vyrobil zlatou masku Darth Vadera

Svět
 Spojené státy ve středu obvinily Rusko z posilování systémů protivzdušné obrany na východě Ukrajiny a z účasti na výcviku proruských separatistů.
Washington – Spojené státy ve středu obvinily Rusko z posilování systémů protivzdušné obrany na východě Ukrajiny a z účasti na výcviku proruských separatistů. Ruské síly a separatističtí povstalci tak nadále porušují podmínky příměří dojednané v únoru běloruském Minsku, uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Reakce Kremlu zatím není k dispozici, napsal zpravodajský server BBC.

Spojené státy obvinily Rusko z posílení protivzdušných systémů na Ukrajině

Svět
Ilustrační foto.
Oslo – Pět mužů bylo dnes v Norsku odsouzeno k šesti až 20 měsícům vězení za organizaci ilegálního lovu vlků. V zemi se jedná o přelomový verdikt, upozornil zpravodajský server BBC News. Lovci v Norsku vlky v 60. letech minulého století téměř vyhubili, ve volné přírodě zůstává navzdory snahám o obnovu vlčí populace pouze 35 těchto zvířat.

Soud v Norsku trestal lovce vlků. Pět mužů dostalo šest až 20 měsíců žaláře

Svět
Kim Čong Un
Pchjongjang – Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zřejmě nechal inspirovat svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a chlubí se svými sportovními a hrdinskými činy. Zatímco Putin se objevil na fotografiích, jak do půl těla vysvlečený jezdí na koni, věnuje se potápění či pilotuje motorový kluzák, Kim prý nyní zdolal nejvyšší horu KLDR Pektu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Severokorejský vůdce prý vystoupal na nejvyšší horu KLDR

Svět
Ilustrační foto.
Washington – Velryba druhu plejtvákovec šedý urazila při své migraci vůbec nejdelší dráhu naměřenou u savců. Při rekordní plavbě přes Tichý oceán zdolala 22.500 kilometrů, když se vydala od východních břehů Ruska do líhniště u pobřeží Mexika a poté se zase vrátila. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na vědce.

Velryba při migraci přes Pacifik zdolala 22.500 kilometrů

Svět
Ilustrační foto
Kyjev - Britsko-nizozemský energetický koncern Royal Dutch Shell zahájil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Uvedl to dnes zpravodajský server Liga a následně potvrdil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Shell podle serveru hodlá během května na Ukrajinu dodat nejméně 120 až 130 milionů krychlových metrů suroviny. Dodávky údajně putují přes Slovensko a cena činí 253 dolarů (zhruba 6545 Kč) za 1000 metrů krychlových.

Shell prý začal přes Slovensko dodávat zemní plyn na Ukrajinu

Ekonomika
Ivo Valenta, majitel holdingu Synot.
Praha - Strategickým investorem společnosti Our Media, vydavatele zpravodajského serveru ParlamentníListy.cz, se stane firma WCV World Capital Ventures Cyprus Limited, mateřská společnost holdingu Synot podnikatele a senátora Iva Valenty. Výsledkem má být mezinárodní expanze a vznik nových projektů, oznámil dnes na webu spolumajitel společnosti Our Media Michal Voráček. Server Mediaguru.cz napsal, že Valenta údajně v Our Media získá poloviční podíl.

Investorem Parlamentních listů bude podnikatel a senátor Ivo Valenta

Ekonomika
Ilustrační foto.
Peking – Čínské úřady v pondělí propustily pět aktivistek bojujících za práva žen, jejichž více než měsíční zadržování vyvolalo tvrdou mezinárodní kritiku. Aktivistky, které plánovaly uspořádat demonstraci proti sexuálnímu obtěžování a domácímu násilí, byly zatčeny krátce před Mezinárodním dnem žen, který se slaví 8. března. Krok Pekingu dnes přivítaly organizace pro lidská práva, informoval zpravodajský server BBC.

Čína propustila pět aktivistek bojující za práva žen

Svět
Ilustrační foto.
Canberra - Australská vláda zastaví vyplácení státní sociální podpory těm rodičům, kteří své děti odmítnou nechat očkovat. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle kterého takto mohou rodiny přijít o více než 11.000 australských dolarů (asi 216.000 Kč) ročně. Dosud rodiny s neočkovanými dětmi mohly dostávat rodičovské a další příspěvky, pokud měly k odmítání vakcín filozofické či náboženské důvody.

Austrálie nevyplatí dávky rodičům, kteří nenechají očkovat děti

Svět
Uzbečtí islamisté zveřejnili video s stětím rukojmího.
Kábul – Islamisté, kteří v únoru unesli z autobusu v Afghánistánu 31 lidí, zveřejnili videozáznam, na němž je zachycena vražda jednoho z rukojmích. Násilníci hlásící se k Islámskému hnutí Uzbekistánu (IDU) unesenému muži z afghánské etnické menšiny Hazárů uřízli hlavu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Uzbečtí islamisté zveřejnili video, na kterém uřízli hlavu jednomu z rukojmích

Svět
Trosky sestřeleného malajsijského letadla.
Haag/Kyjev – Za katastrofu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, při níž v polovině loňského července zahynulo téměř 300 lidí, může být odpovědný bývalý vysoký důstojník ruské vojenské rozvědky. S odvoláním na zjištění ukrajinských a nizozemských vyšetřovatelů to oznámil nizozemský zpravodajský server NRC. Podle serveru jde o první náznak, že do tragické havárie může být přímo zapleteno Rusko.

Za pádem malajsijského letadla v Donbasu stojí ruský agent, píší Nizozemci

Svět
Městu Broken Hill v australském vnitrozemí, které odstartovalo místní boom těžby nerostných surovin a vzešly z něj dvě největší světové důlní společnosti, dochází voda. Ilustrační foto.
Sydney – Městu Broken Hill v australském vnitrozemí, které odstartovalo místní boom těžby nerostných surovin a vzešly z něj dvě největší světové důlní společnosti, dochází voda. Vrtné týmy nyní svádějí boj s časem a snaží se najít podzemní vodu. Pokud se jim to nepodaří, může být 18.000 místních obyvatel zcela na suchu už začátkem letošního srpna, napsal zpravodajský server The Times.

Město, které odstartovalo těžbu nerostných surovin v Austrálii, umírá žízní

Svět
Zprávu o unikátním evropském projektu českých vědců v Milovicích přinesl například americký list The Washington Post.
Milovice - Unikátní projekt českých vědců s návratem divokých koní do Milovic je jednou z nejsledovanějších zpráv světa z České republiky. Ve svých on-line verzích o něm referují například americké listy The Washintgton Post 
a The New York Times. Informaci o divokých koních přinášejí také stránky americké sítě rozhlasových 
a televizních stanic CBS News, stejně jako americké televizní stanice ABC nebo agentura AP.

Divoké koně z Milovic sleduje celý svět

Středočeský kraj
Ilustrační foto
Londýn - Milovníci miniprasátek mohou začít pochrochtávat blahem. V Londýně pro ně bude na několik květnových dnů připravena kavárna plná roztomilých miniaturních čuníků - a na jídelníčku se rozhodně neobjeví nic, co by mohlo připomínat šunku či slaninu. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

V Londýně bude pět květnových dnů fungovat kavárna s miniprasátky

Ekonomika
Nejméně dva lidé přišli o život a 24 dalších se pohřešuje v důsledku záplav, které postihly jeden z nejsušších regionů světa, poušť Atacama v Chile.
Santiago de Chile – Nejméně dva lidé přišli o život a 24 dalších se pohřešuje v důsledku záplav, které postihly jeden z nejsušších regionů světa, poušť Atacama v Chile. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s tím, že desetitisíce místních obyvatel se ocitly bez elektřiny a dodávek pitné vody.

Poušť Atacama v Chile postihly povodně. Desetitisíce lidí jsou bez energie

Svět
Ilustrační foto
Dillí - Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies vstoupil na indickém trhu do aliance se zpravodajským serverem Times Internet, což je digitální pobočka nejčtenějšího indického anglickojazyčného listu Times of India. Vyplývá to z dnešního sdělení americké firmy. Uber chce dál expandovat v Indii, která je jeho největším trhem po Spojených státech, uvedla agentura Reuters.

Uber bude v Indii spolupracovat s Times Internet

Ekonomika
Ilustrační foto.
Freetown – Na pomoc lékařům bojujícím s epidemií eboly v západní Africe vyvinuli dobrovolníci ve spolupráci se společností Google speciální tablet odolný vůči chlorové dezinfekci. Dotykový displej se dá ovládat i v ochranných gumových rukavicích a tablet je odolný i vůči vysoké vzdušné vlhkosti. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Technici vyvinuli speciální tablet pro lékaře bojující s ebolou

Svět
Canberra/Jakarta – Austrálie nabídla, že uhradí náklady na doživotní věznění dvou Australanů v Indonésii, pokud Jakarta zruší trest smrti, k němuž byli odsouzeni za pašování heroinu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle něhož nabídku přednesla australská ministryně zahraničí Julie Bishopová minulý týden. Indonésie ale i tuto nejnovější australskou iniciativu na záchranu životů vězňů odmítla, sdělila agentura AFP.

Austrálie chtěla zaplatit doživotní věznění pašeráků v Indonésii

Svět
Alí Chameneí
Tel Aviv/Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí je znovu hospitalizován kvůli rakovině prostaty. Zprávu dnes přinesl izraelský list The Jerusalem Post, který napsal, že jde o nepotvrzené zprávy kolující v Íránu. Pětasedmdesátiletý Chameneí se operaci prostaty podrobil loni a podle dostupných zdrojů se teď nemoc šíří do celého těla. Izraelský zpravodajský server Aruc Ševa dnes oznámil, že Chameneí byl ve středu hospitalizován v kritickém stavu a že některé orgány jeho těla selhaly.

Íránský duchovní vůdce Chameneí je v nemocnici kvůli prostatě

Svět
Ilustrační foto.
Londýn – Novináři tří britských listů spadajících do skupiny Mirror Group Newspapers (MGN) několik let pravidelně odposlouchávali mobilní telefony celebrit. Londýnskému soudu to dnes řekl advokát, který v občanském sporu zastupuje osm postižených osobností. Je mezi nimi například i bývalý anglický profesionální fotbalista Paul Gascoigne nebo herečka Sadie Frostová. MGM se k jejich odposlouchávání přiznala loni, informoval dnes zpravodajský server BBC.

Britští novináři několik let odposlouchávali telefony celebrit

Svět
Ilustrační foto.
Kyjev – Ukrajinským záchranářům se podařilo nalézt pět ze šesti českých turistů, kteří v pondělí večer ve špatném počasí ztratili orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti. Oznámil to dnes ukrajinský zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby. Pátrání po zbývajícím pohřešovaném Čechovi, kterému je údajně 29 let, pokračuje.

Šest českých turistů se ztratilo v ukrajinských Karpatech, pět už je v bezpečí

Svět
Britský princ Harry u bojového vrtulníku Apache
Londýn – Princ Harry údajně zvažuje, že opustí britskou armádu. Tvrdí to alespoň zpravodajský server BBC, i když Kensingtonský palác, kde žije část královské rodiny, nekomentoval zprávu deníku Evening Standard, podle něhož se už 30letý Harry rozhodl letos od armády odejít. Odchod od ozbrojených sil by Harrymu údajně umožnil více se soustředit na charitativní činnost.

Princ Harry zvažuje odchod z britské armády

Svět
Ilustrační foto.
Londýn – Maskovaný muž, který se objevoval na videích Islámského státu (IS) s vraždami západních zajatců a označoval se za Johna, je ve skutečnosti Mohammed Emwazi z Londýna. Zjistily to britské úřady. Podle zpravodajského serveru BBC se zveřejněním jeho identity z taktických důvodů čekaly.

Maskovaný člen IS, který na videích vraždil zajatce, je z Londýna

Svět