Skutečnost, že archeologie nepředstavuje jen vyschlé kostry, pozůstatky obydlí a nudné hliněné střepy, dokumentují i hliněné destičky v Izraelském muzeu archeologie, které zachycují sex mezi mužem a ženou.
ČlánkyMuzejní depozitáře ukrývají výstavní exempláře shromážděné vědci a badateli, které jsou nejen poučné, nýbrž i krásné, tvrdí Jeremy Berlin v reportáži pro lednové číslo časopisu National Geographic.
10 fotografií
ČlánkyV dnešním ekonomicky vzájemně propojeném světě mnohé rozvojové země zjišťují, že tím nejcennějším, co mohou vyvážet, jsou lidé. Zahraniční pracovníci a jejich rodiny tak vyměňují citovou ztrátu za hmotný zisk. O jejich situaci v lednovém vydání informuje reportáž Cynthie Gorneyové a fotografa Jonase Bendiksena.
9 fotografií
ČlánkyAmazonský kmen Kayapó vede nekonečný boj. V minulosti odrazil rančery i zlatokopy, teď jeho vůdci musejí znovu bojovat, jinak riskují, že kmen přijde o svůj způsob života. O tom vypráví reportáž Chipa Browna a fotografa Martina Schoellera v lednovém čísle.
8 fotografií
ČlánkyPohrdání blízkým a známým - a touha po vzdáleném a neznámém. Dilema lidské přirozenosti, které inspiruje to nejlepší i nejhorší v našem životě. To se týká i lásky, pro níž může být určitá distance předpokladem.
ČlánkyHruď se pýchou dmoucí, pocit štěstí od hlavy až k patě - obojí patří k emocím, které mají reálné fyzické projevy uvnitř těla. Dají se přečíst a díky tomu vznikl i barevný atlas řeči těla, který sestavili vědci z finských univerzit.
ČlánkyV romské rodině se o Vánocích (o Karačoňa) udržuje nebo dříve udržovala řada starých obecně rozšířených lidových zvyků, které se v minulosti pojily s křesťanskými představami. Mnohé z nich Romové převzali od majoritní společnosti, z které se postupem času vytratily.
ČlánkyŽijeme ve světě, který máme na konečcích prstů. Na dotek iPadu či dotykového displeje chytrého telefonu. Zároveň však v prostředí, ve kterém určitých forem fyzického doteku ubývá.
ČlánkyJsou kolapsy dávných civilizací jen zapomenutou stránkou v knize historie? Na tuto a mnoho dalších otázek odpovídá v nové knize přední český egyptolog profesor Miroslav Bárta v rozhovoru se šéfredaktorem českého vydání časopisu National Geographic Tomášem Turečkem.
ČlánkyŠirokou škálu mezilidských konfliktů lze chápat pomocí jednoduchého matematického vzorce. Od střetů dítěte s rodiči, přes pirátské počítačové útoky nebo výkyvy na burze, nebo sexuálně motivovaná napadení žen, po velké občanské nepokoje - to vše lze vysvětlit pomocí - power law.
ČlánkyProjekt císaře Josefa II., týkající se usazování Romů na pozemcích zrušených klášterů, položil od konce 18. století na Moravě základy pro trvalá romská usídlení. U celé řady vesnic později postupně vznikaly velké romské osady, lidově nazývané „cikánské tábory“.
SPECIÁL: Romové – známí i neznámíStará kultura v čínském Altaji podle Marka Jenkinse napovídá, jak vzniklo lyžování. S fotografem Jonas Bendiksen se vypravili do odlehlé končiny za lovci, kteří na lyžích štvou jeleny wapiti. Jejich zážitek přibližuje reportáž v prosincovém čísle. Zde nabízíme krátkou ukázku.
8 fotografií