Nadšení z nově objevovaných Zemi podobných planet u vzdálených hvězd, bylo poněkud předčasné. Všechno je totiž jinak. Z podrobnější analýzy vyplynulo, že zkoumané hvězdy jsou ve skutečnosti větší, větší jsou i planety, které se navíc pohybují až příliš blízko svým sluncím, aby na nich byl život.
ČlánkyChlor a brom nejsou ve velkých koncentracích zrovna prvky příhodné pro život, přestože je NaCl nad zlato a čaj s bromem přežily celé generace otců. Ze Země však udělalo živou planetu i rozsáhlé odchlorování (a odbromování) před čtyřmi miliardami let.
ČlánkyAž donedávna probíhalo hledání mimozemských civilizací jen na základě analýzy radiových vln z vesmíru v rámci projektu SETI. Nově však navrhují vědci jiný způsob: hledat tepelnou stopu civilizace v infračerveném spektru.
ČlánkyPostupně narůstá počet zjištěných planet u cizích hvězd, i těch, které by mohly být obyvatelné a pár je jich dokonce velmi podobných Zemi. Zatím však neexistuje žádný důkaz o existenci technologicky vyspělé civilizace. Nový projekt proto hledá mimozemšťany schopné vybudovat struktury pozorovatelné na vzdálenost tisíců světelných let.
ČlánkyZ analýzy dat shromážděných z Planckova teleskopu získali atronomové důkazy o působení jiných vesmírů. Jejich existence se zatím předpokládala pouze teoreticky.
ČlánkyVesmírný lovec planet, sonda Kepler, odhalil dvě obyvatelné planety, které krouží kolem hvězdy vzdálené 1200 světelných let. Obě tělesa jsou větší než Země a zřejmě mají i dostatek vody. Na jednom z nich je podle NASA podnebí asi jako na Havaji, zatímco druhé připomíná Aljašku.
ČlánkyVelmi často podléháme dojmu, že o tom vyzařujícím vesmíru víme už skoro všechno. Detailnější pozorování nás ale stále dokážou překvapit, zvlášť pokud pozorujeme na vlnových délkách, které jsou nám přístupné až v posledních desetiletích, jak je tomu třeba v případě ultra vysokoenergetického pozorování Čerenkovskými dalekohledy.
ČlánkyV moderním světě jsme se naučili považovat ukládání dat na pevné disky za jakýsi standard. Jako archiv dat si dneska představíme možná tak objemné harddisky. Ve sklepech historických observatoří se ale skrývá poklad v jiné než digitální podobě - je na skleněných deskách, na které se zaznamenávala pozorování až do druhé poloviny 20.století.
ČlánkyJednou z oblíbených kratochvílí hollywoodských scénáristů je likvidace matičky Země na tisíc a jeden způsob. Mezi z nejoblíbenější způsoby patří vyslat naším směrem asteroid, kometu nebo podobný vesmírný objekt, který by po dopadu na Zemi způsobil zánik lidské civilizace. Taková show se zpravidla neobejde bez porušení nejednoho fyzikálního zákona.