Ohrožení biodiverzity, tedy rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů, bylo v uplynulých letech varovnou mantrou ekologů. Nová studie z univerzity St. Andrews však překvapivě uvádí, že za sledované období nebyl nikde na světě zaznamenán pokles počtu druhů.
ČlánkyVidea zachycující údajný úprk divoké zvěře z Yellowstonského národního parku vyvolala v Americe velkou pozornost. Začalo se spekulovat znovu o možnosti z nitra obrovského magmatického kotle, který se v kaldeře po dávné super-erupci stále dřímá.
Články Závěr sezóny pro šestnáct členů vědecké expedice Masarykovy univerzity nastal na antarktické stanici J.G. Mendela na konci února. V oblasti jižního pólu přichází zima čeští vědci se podívají až teploty znovu poleví.
SPECIÁL: Antarktický projektRychlí a robustní tuňáci obecní, jejichž maso je oblíbenou surovinou při přípravě suši, se stávají obětí nadměrného rybolovu. Zde vám nabízíme úryvek z reportáže Kennetha Browera s fotografiemi Briana Skerryho, která vyšla v březnovém čísle našeho časopisu.
ČlánkyNovodobá „zlatá horečka“ ohrožuje jednu z posledních velkých severoamerických divočin. Reportáž Toma Clynese o honbě za zlatem, zinkem, mědí a dalšími nerosty ilustrují fotografie Paula Nicklena. Celou reportáž najdete v únorovém vydání našeho časopisu.
13 fotografií
ČlánkyPřehled o dešti a sněžení kdekoli na světě se má poskytnout nový satelit GPM, který na konci února vypustí japonská agentura JAXA ve spolupráci s americkou NASA. Start je stanoven na 27. února.
ČlánkyAni letos se naší vědecké expedici nepodařilo doplout na ledoborci Almirante Viel až k samotnému ostrovu Jamese Rosse. Zastavil jej zámrz asi třicet kilometrů před cílem a tak přišly ke slovu vrtulníky.
SPECIÁL: Antarktický projektTelevizní stanice Viasat Nature uvede v exkluzivní premiéře dokumentární seriál Planeta Evropa. Díky netradiční formě zpracování a použití nové techniky filmování prožijete prostřednictvím tohoto dokumentu dobrodružství, jaká jste ještě nikdy nezažili.
6 fotografií
ČlánkyEU podle profesora Bjørna Lomborga v rámci boje proti klimatickým změnám vyhazuje neúčelně peníze. Aby dosáhla do roku 2020 snížení emisí CO2 o 20 % (oproti roku 1990) vydává každoročně v přepočtu 5,7 bilionu korun. Každá vynaložená koruna přitom odvrací potencionální škody s očekávaným globálním oteplením ve výši tří halířů.
ČlánkyUmělé vyvolávání zemětřesení patří k oblíbený konspiračním teoriím spojovaným s americkým projektem HAARP. Nicméně, jak upozorňuje poslední číslo časopisu Science, zemětřesení vyvolává i soustavná lidská aktivita v zemské kůře.
ČlánkyChladné období na Zemi před 116 miliony lety spustilo obdobné krizové jevy mořských ekosystémů, jakých jsme byly svědky v důsledku globálního oteplování, upozorňuje nová studie v časopise Nature Geoscience. Nabízí tak srovnání mezi výkyvy globálních teplot a koncentracemi skleníkových plynů, kterých jsme svědky nyní, a těmi v rozsahu milionů let.
ČlánkyAlternativní zdroje energie - především větrné a solární farmy - se neobejdou bez tučných dotací, čímž deformují celý trh a prodražují elektřinu i další ceny. Nyní však přichází firma SheerWind s novým systémem využití větru, který je šestkrát účinnější než ten stávající, a dotace prý potřebovat nebude.
Články„Přes hranice“ se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než 900 diváků konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky, i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní bohatý doprovodný program.