Záhadný zánik mykénské civilizace, "zlaté doby" zvěčněné v eposech Ilias a Odysseia, historici nejčastěji spojovali s nájezdy nebo revolucí po mýty opředené Trojské válce. Jako pravděpodobnější se však s novými výzkumy ukazuje jako hlavní příčina zkázy civilizace ničivé zemětřesení kolem roku 1200 př. n. l.
SPECIÁL: Tajemství českých jeskyníNejmasovější "vraždou" na Zemi nebylo vyhynutí dinosaurů po dopadu asteroidu. O tu nejhorší apokalypsu se postarala Země sama před 252 miliony let, kdy jí otřásala dlouhá série sopečných erupcí.
ČlánkyAč se to možná na první pohled nezdá, ani v Čechách rozhodně není o sopky nouze. Všechny jsou již naštěstí dávno vyhaslé, ale dodnes představují zajímavé a přitažlivé krajinné dominanty. National Geographic vám spolu s vulkanologem Vladislavem Rapprichem ukáže ty nejzajímavější.
4 fotografie
ČlánkyPři společném japonsko-brazilském projektu průzkumu mořského dna objevili vědci asi 1500 kilometrů od Rio de Janeira důkazy o možné existenci dosud neznámého kontinentu. Samozřejmě všem hned vyvstává na mysli Atlantida, bájná civilizace pohlcená oceánem.
ČlánkyPřibližně 80 metrů široký kráter byl náhodně objeven na sibiřském poloostrově Jamal. Odborníci předpokládají, že díra pravděpodobně vznikla podzemní explozí plynu, jehož jsou zde bohatá naleziště. Nicméně i tak jde o výjimečný a úkaz, který chtějí vědci prozkoumat.
ČlánkyMagnetické pole, které chrání život na Zemi před nepřetržitým proudem nabitých částic a zářením, slábne. Dokazuje to první sada výsledků snímkování o vysokém rozlišení s pomocí systému Swarm (Roj)., který vyslala Evropské kosmická agentura ESA.
ČlánkyNové důkazy na povídají, že na Zemi je až čtyřikrát více vody než ve všech jejích oceánech dohromady. Ta voda ovšem většinou není k pití a ze tří čtvrtin se ukrývá v hloubce 660 kilometrů pod povrchem.
ČlánkyVidea zachycující údajný úprk divoké zvěře z Yellowstonského národního parku vyvolala v Americe velkou pozornost. Začalo se spekulovat znovu o možnosti z nitra obrovského magmatického kotle, který se v kaldeře po dávné super-erupci stále dřímá.
ČlánkyNovodobá „zlatá horečka“ ohrožuje jednu z posledních velkých severoamerických divočin. Reportáž Toma Clynese o honbě za zlatem, zinkem, mědí a dalšími nerosty ilustrují fotografie Paula Nicklena. Celou reportáž najdete v únorovém vydání našeho časopisu.
13 fotografií