Medicína

Lidé, kteří nosí brýle, jsou chytřejší
Očekávání, že když má někdo brýle, je také chytřejší či vzdělanější je celkem oprávněné. Nová studie zveřejněná v časopise Ophthalmology to potvrzuje, byť trochu v jiném gardu, než jaké bylo vysvětlení, že fyzická nedostatečnost předurčuje k ležení v knihách.

Lidé, kteří nosí brýle, jsou chytřejší, potvrdily stastiky

Články
Drogy jsou sebevraždou, která začíná u mozkových buněk.
Vysoké dávky kokainu spouštějí v mozkových buňkách sebezničující proces. Testy na myších ukázaly, že droga vede k hyperaktivní autofagii, kdy buňka doslova stráví vlastní vnitřnosti. Nebezpečný proces se přitom neomezuje na samotného konzumenta drogy. Autofagie se projevila i u potomků myší, jejichž matky dostávaly kokain během těhotenství.

Kokain mění mozkové buňky na kanibaly

Články
Zastánci marihuany jsou přesvědčeni, že ostouzená rostlina může prodloužit život a pomoci v boji proti nemocem a bolesti. Pěstitel konopí ze Seattlu drží                      květenství odrůdy zvané Blueberry Cheesecake pokryté krůpějemi pryskyřice.
Na konopí samozřejmě není nic nového. Lidé je znají vlastně odpradávna. Na Sibiři byla nalezena zuhelnatělá semena konopí v pohřebních mohylách starých asi 2500 let. Jak se to má s trávou dnes, se pokusil rozebrat v reportáži pro červnový National Geographic Hampton Sides s fotografiemi Lynn Johnsonové. 
17 fotografií

Marihuana v centru pozornosti vědců

Články
Některé dysfunkce lze překonat.
Malá modrá pilulka léku Viagra poskytuje od roku 1998 na požádání vzrušení i výdrž uvadajícím penisům. Je to však poměrně drahý a v některých případech i neúčinný stimulant, proto se švýcarští vědci snaží modré tablety nahradit modrým světlem.

Nahradí modrou pilulku modré světlo?

Články
Olivy obsahují lék na rakovinu
V extra panenském olivovém oleji existuje složka, která má schopnost likvidovat celou řadu nádorových buněk v lidském organismu. Zázračná látka se jmenuje oleocanthal a podle závěrů výzkumu zveřejněných v časopise Molecular and Cellular Oncology vědci poodhalili mechanismus účinků oleocanthalu i důvod proč neničí zdravé buňky.

V olivovém oleji je složka, která zabíjí rakovinu

Články
Ryby rodu tilapia
Tilapie patří historicky mezi nejdéle lovené ryby, jejich podobu zachycuje i staroegyptský hieroglyf a právě tyto ryby lovil z jezera Galillejského i apoštol Petr. V Evropě i Americe se tyto ryby dodnes podávají nejčastěji smažené s hranolky. Nově však mají mít zásluhu na rychlejším hojení ran.

Ryba, která má hojivou moc

Články
Dešifrování virových kódů pokročilo.
Jako bod obratu v boji proti virovým infekcím vypadá předběžně vydaná zpráva o výzkumu vědců z univerzit v Leedsu a Yorku: Podařilo se jim rozluštit kód patogenů rýmy a dalších onemocnění. S jistou nadsázkou se dá říci, že za vším je specifická sekvence v řetězci RNA, kterou měli genetici již delší dobu před očima, ale netušili, že její narušení, viry deaktivuje.

Ve válce s viry rozlouskli vědci obdobu kódu Enigma

Články
Netušené vedlejší účinky
Masově užívaný Ibuprofen (u nás prodávaný i jako Ibalgin) ve formě růžových pilulek nejen tlumí bolesti při migrénách, ale možná prodlužuje i život. Dříve než začnete tabletek hltat ještě víc, tak si uvědomte, že nová studie zatím platí jen pro jednodušší laboratorní organismy a nic nemění na vedlejších negativních účincích medikamentu, který je k dostání bez předpisu.

Růžové pilulky možná prodlužují život

Články
Kouření trávy se neobejde bez následků.
Krátkodobé účinky kouření trávy jsou zřejmé: vrávorání, neukojitelné chuť na chipsy a smíření třeba i s tím, že jste momentálně na dně. Nicméně už řadu let trvají ve vědeckých kruzích přestřelky na téma, zda konzumace měkké drogy má trvalé následky. Nová studie v prestižním Proceedings of the National Academy of Sciences varuje, že ano.

Marihuana vyvolává úbytek šedé kůry mozkové

Články