ČlánkyUž za pár dní odletí na Mars zatím největší robot. Jmenuje se Curiosity a jedním z jeho úkolů je najít na rudé planetě život. Jak bude jeho mise vypadat?
ČlánkyMezinárodní vesmírná stanice ISS je nejen laboratoří, kde se provádějí fascinující vědecké experimenty, ale také místem, odkud se dají pořídit záběry, které jinde vzniknout nemohou.
ČlánkyElektřina by mohla být levnější - pokud vyjde projekt s elektrárnami ve vesmíru, mohla by přicházet téměř zdarma. Jen ty vstupní výdaje budou obrovské…
ČlánkyNedávno se k Zemi řítila družice a nebylo moc jasné, kam spadne. Máme se družic bát? Ředitel pražského Planetária ing. Marcel Grün, si myslí, že zatím máme štěstí. Ale…
ČlánkySonda Opportunity, kterou americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poslal na Mars, našla zatím nejpádnější důkaz minulé přítomnosti vody na "rudé" planetě. Je jí žíla sádrovce, minerálu usazeného vodou, vystupující z dávné horniny.
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuOtázka, zda jsme ve vesmíru sami, je pravděpodobně stará jako lidstvo samo. Abychom vůbec mohli najít ve vesmíru život, bylo třeba nastavit několik podmínek pro jeho existenci. Jednou z nich je nalezení vhodné planety. Jeden rok zde trvá 290 dní. Systém je od Země vzdálen 600 světelných let.