Plazi
V období Jury vládli Jižní Americe carnotosauři. Hrůzní predátoři měřili na délku přes 8 metrů – a jak teď nově zjistili paleontologové, byli jedni z nejrychlejších lovců své doby.
Vídeňské Naturwissenschaftliches museum se možná inspirovalo filmovým trhákem Noc v muzeu. Po shlédnutí jeho videa je hřích tam nejít.
Teplejší klima umožňovalo, aby ve střední Evropě v pravěku žily obří hadi. Vrátí se s globálním oteplováním?
Chameleóní schopnost vystřelovat jazyk neskutečnou rychlostí zaujala i vědce. Jak jen to ten plaz dělá, ptali se…
Vlastně to ani není krokodýl, ale „jen“ aligátor. Ale stejně měří tři metry a člověka by slupl jako malinu. Přesto se najde člověk, který se nebojí vlézt za ním do vody…
Španělskému fotografovi se podařilo pořídit unikátní snímky klubání chameleonů přímo v noře.
Madam ani tak netančí, jako přímo útočí. Našlapovali jsme opatrně – v překrásných a málo známých horách Namibie – Naukluft mountains. Vodní tůně, skalní převisy, hotový ráj. A když ráj, tak s pořádnou hadicí – nejmrštnější v Africe.
Zoo Praha je, co se týká chovu varanů komodských, světová špička. Před týdnem tam samice Aranka znovu, tentokrát už pošesté, nakladla svá vejce.
V Kambodži objevili nový druh ještěrky, mění barvu podle světla. Má krátké nožičky a super dlouhý ocásek.
V Číně vědci našli zkamenělé obří blechy. Paleontologové u nich objevili podivuhodné mechanismy, které umožňovaly vysávat krev i těm největším zvířatům všech dob.
Síla skrývající se v čelistech zvířat je překvapivá. Oproti člověku dokonce nesrovnatelně obrovská…
V Argentině byl objeven dinosaurus připomínající nelétavého ptáka.
Jak je to možné? Může za to vynikají adaptace na jeden druh kořisti.