Pavoučí sítě s kapkami rosy a tu a tam lapenou muškou se možná stanou minulostí. Studie v časopise PLoS ONE upozorňuje na poměrně překvapivou skutečnost, že pavouci upouštějí od spřádání sítí, což je součást evoluční změny, která má i konkrétní fyzické projevy.
ČlánkyVědecký svět složil poklonu filmovému herci Johnnymu Deppovi, když podle něj pojmenoval vyhynulého tvora s klepítky připomínajícími jeho slavnou postavu Střihorukého Edwarda.
ČlánkyDíky revolučním filmovým technikám mohl vzniknout dokument Království rostlin, který představuje pravou podstatu rostlin jako tvorů, kteří jsou každým coulem stejně dynamičtí a agresivní, jako zvířata. Průvodcem seriálu, který uvádí Viasat Nature, je legendární přírodovědec Sir David Attenborough.
ČlánkyTým entomologů z University of Illinois našel možnou souvislost mezi rozšířenou praxí krmení včel komerčním fruktózovým sirupem a záhadným hroucení včelstev po celém světě. Tým popisuje svůj výzkum ve studii publikované ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
ČlánkySpor o globální oteplování připomíná přestřelku. Sotva se objeví studie, že přes rostoucí objem oxidu uhličitého ne doprovází odpovídající slibované zvýšení průměrných teplot, trumfuje protistrana studiemi o tom, že právě lidstvo ohřálo planetu nejvíce za poslední tisíce let.
ČlánkyDivná potvora, tak se dá laicky označit v Brazílii nově objevený druh hmyzu z řádu srpic, protože zatím má jen latinské jméno Austromerope brasiliensis. Jsou známy jen další dva druhy, které pravděpodobně létaly už nad superkontinentem Pangeou před stovkami milionů let.
ČlánkyHledáme jiné formy života ve vesmíru, ale ony přitom podle nových výzkumů existují i přímo na Zemi. Řada vědců razí myšlenku, že paralelně existuje "stínová biosféra".
ČlánkyAčkoli je bobr evropský na Starém kontinentě největší hlodavec, který váží až 30 kilogramů, nebyl spojován s útoky na člověka. Ale jak ukazují dva případy z poslední doby, pokud se cítí ohrožený, umí zaútočit i na souši, kde vypadá neohrabaně. Postarší Bělorus přílišnou zvědavost dokonce zaplatil životem
ČlánkyNěkteří lidé nemají odvahu sestoupit do hlubin oceánů, a nemají tak nikdy možnost vidět tu nádhernou krajinu, která pod hladinou leží. Google vás ale tou krajinou provede. A věřte nám, že si budete připadat jako byste tam skutečně byli.
ČlánkyI v Česku najdete pestře zbarvené žáby. Skokani ostronosí jsou zbarveni do modra jen v době páření. Právě v těchto dnech se krajiny některých českých a moravských rybníků zabarvují do modra. Podívaná ale trvá jen chvíli, a pak se žabáci vracejí ke svému obvyklému hnědému odstínu. Kde je můžete vidět?